Training modules/Dealing with online harassment/slides/some-common-forms-of-harassment-on-our-projects/pl

Podstawy: Częste formy nękania w naszych projektach

Nękanie przybiera wiele kształtów i wymiarów. Niekiedy jest dziecinne i może wydawać się łatwe do zignorowania - na przykład jednorazowe obelgi napisane przez wandala. Jednakże, chociaż administratorowi czy osobie patrolującej zmiany łatwo przejść nad tym do porządku dziennego, może być odpychające lub obraźliwe dla nowicjusza. Nowicjusze prędzej też sami złamią w takiej sytuacji zasady, odpowiadając w ten sam sposób lub wciągając się w niepotrzebną wojnę edycyjną.

Niektórzy wandale mogą skupić swoje ataki na pojedynczej osobie lub grupie edytorów. Może to przyjmować subtelną formę, np. poprzez śledzenie czyichś edycji, aby je wycofywać lub oponować w dyskusjach. Generuje to zniechęcenie i frustrację. Może także prowadzić do ogólniejszego stalkowania w internecie, poprzez email, media społecznościowe czy blogi. Napastnicy mogą pozyskać w ten sposób dane osobowe i zastraszać edytorów poprzez ich udostępnianie, lub groźbę udostępnienia.

Kolejną formą nękania są bezpośrednie groźby pod adresem edytora lub grupy. Groźby dla zdrowia i życia należy traktować poważnie i zgłaszać je grupie Support and Safety Fundacji Wikimedia poprzez email emergency@wikimedia.org. Częste są groźby prawne mające "zmusić" edytorów do usunięcia czy cenzury artykułów. Nawet jeśli spełnienie tych gróźb nie jest prawdopodobne, to są one nieprzyjemne.