Відкритий лист арбкомів до Ради повірених

This page is a translated version of the page Open Letter from Arbcoms to the Board of Trustees and the translation is 100% complete.

Шановна Радо повірених,

Це відкритий лист від арбітрів і арбітражних комітетів з усього руху Вікімедіа.

Ми уважно стежили за процесом створення Універсального кодексу поведінки (UCoC). Ми знаємо, що багато невеликих спільнот не мають базового набору правил, тому новим редакторам важко зрозуміти, що дозволено, а що ні. Крім того, ми заохочуємо створення основних правил поведінки для всіх Вікіпедій, щоб гарантувати, що ні з ким не поводилися погано. Редактори в наших спільнотах хочуть мати середовище, яке сприяє створенню високоякісного контенту. Ми не хочемо, щоб редактори піддавалися дискримінації через точку зору, культуру, сексуальність чи через щось інше. Редакторів слід оцінювати по їхньому внеску. З нашого досвіду, світове співтовариство і наші проєкти в цілому схвалюють правила, що гарантують, що жодна людина не стане жертвою дискримінації або переслідування.

Однак ми стурбовані правозастосуванням UCoC і стурбовані тим, як це правозастосування буде розглядатися в наших проєктах. Відсутність офіційних консультацій з проєктами до того, як правління затвердило UCoC, означає, що він ризикує бути сприйнятим як такий, що нав'язаний Фондом Вікімедіа зверху, а не як законне починання спільноти. Деякі з наших проєктів були сильно пошкоджені, коли спільноти вступили в конфлікт з Фондом Вікімедіа (наприклад, dewiki з SUPERPROTECT і enwiki з FRAMGATE). Ми не хочемо, щоб це сталося і з Універсальним кодексом поведінки, оскільки це може підірвати переваги, які він може запропонувати для проєктів без добре розроблених політик, систем і досвіду роботи з поведінкою редакторів. Недавні зміни в графіку, що дозволили провести більше консультацій і обговорень, є позитивним кроком.

Тому життєво важливо, щоб проєкти зі складнішими системами управління, такими як наша, були офіційно залучені до наступного етапу процесу UCoC. Ми відзначаємо недавній заклик до створення нового комітету для розробки проєкту другого етапу. Принаймні одна особа, що має досвід роботи арбітром або аналогічний досвід роботи зі складними й важкими питаннями поведінки, має бути додано як член редакційного комітету, і принаймні одна додаткова особа, яка має цей досвід або досвід роботи стюардом, має бути додана радником.

Ми розуміємо, що окремими проєктами не може бути накладено вето на реалізацію UCoC. Однак ми сподіваємося, що ви розумієте, що окремі проєкти повинні відчувати себе прихильними будь-яких утворюваних механізмів примусу. Без цього почуття участі й партнерства UCoC зрештою зазнає краху. Одних консультацій недостатньо. Необхідний офіційний процес ратифікації системи правозастосування UCoC.

UCoC також повинен бути живим документом. Спільнота змінюється і розвивається, як і універсальна поведінка. Ми знаємо, що це інший документ, ніж якби він був створений 10 років тому, і ми відчуваємо, що універсальні норми будуть іншими через 10 років. Необхідно додати спосіб внесення поправок в Універсальний кодекс поведінки, і цей процес внесення поправок повинен ґрунтуватися на уроках, витягнутих на сьогодні, щоб забезпечити спільнотам і окремим особам можливість внести істотний внесок до прийняття будь-якої зміни".

Вікіпедія та інші проєкти можливі тільки завдяки напруженій роботі редакторів в спільнотах по створенню та підтриманню неймовірного запасу доступних знань. Цей шлях довший, але поспішні рішення і рішення, які не мають легітимності в очах волонтерів, яких вони зачіпають, можуть завдати реальної шкоди нашим спільнотам і роботі, яку ми виконуємо. За словами Фонду Вікімедіа, "Співпрацювати не завжди легко. Іноді ми боремося. Працювати разом важко, але воно того варте. Ми робимо це, тому що це робить нас сильнішими". Ми просимо вас бути сильніше разом з нами.

З повагою,

Signing members of the cswiki-arbcom

Signing on behalf of the dewiki-arbcom

For the enwiki-arbcom

Signing members of the frwiki-arbcom

For the plwiki-arbcom

Signing members of the ruwiki-arbcom

Signing members of the ukwiki-arbcom

Signing members of the pswiki-arbcom