Meta:Příručka správce

This page is a translated version of the page Meta:Admin handbook and the translation is 39% complete.
Meta:Administrators Příručka správce
Zkratka:
WM:AH
Tato stránka si klade za cíl poskytnout informace čerstvým správcům a poskytuje také doporučení a návrhy k používání správcovských nástrojů. Nejedná se o pravidlo nebo směrnici, ale může sloužit jako návod ke střízlivému přístupu ke správcovství.
Symbol správce projektů Wikimedia

Meta je jakási centrála pro koordinaci projektů Wikimedia. Je důležité si uvědomit, že Meta není wiki zaměřená na obsah a je tedy třeba k ní také jinak přistupovat.

Vzhledem k tomu, že většina nových správců na Metě se rekrutuje z projektů na obsah zaměřených, byla pro ně vytvořena příručka, aby se předešlo „objevování Ameriky“ a zkrátila se doba nutného učení.

Uživatelé

Běžný Wikimedián se během svých editací na Metu asi ani nedostane, pokud jej sem nezažene nějaká specifická potřeba jako je změna uživatelského jména, žádost o zásah stewarda nebo komentář ke globálnímu problému.

Noví uživatelé, kteří by sem přišli čistě s úmyslem editovat Metu, jsou vzácným jevem, a pravděpodobně nebudou rozumět účelu projektu a jeho inkluzní politice. Může se jednat o „zbloudilce“, anebo – a to je pravděpodobnější – to budou spamboti, propagátoři, notoričtí vandalové nebo také uživatelé, jejichž články nebyly na jiném projektu přijaty.

Mějte nicméně na mysli, že ačkoli uživatelský účet může mít na Metě nízký počet editací, v rámci svého „domovského“ projektu se může jednat o ostříleného uživatele.

Jazyk

Mějte na paměti, že Meta představuje jeden z mála skutečně vícejazyčných projektů zastřešených Nadací Wikimedia. Při komunikaci s editory, jejichž mateřština je odlišná od Vaší, budete možná muset své vyjadřování zjednodušit (ať už kvůli nim samotným, pokud jsou schopni alespoň trochu rozumět, nebo kvůli překládacímu softwaru, který možná používají), případně – pokud jste toho schopni – přejít rovnou do jejich jazyka. Můžete také požádat vzdělanějšího uživatele, aby vám dělal komunikačního prostředníka.

Uživatelské skupiny

Na Metě se můžete setkat se třemi skupinami uživatelů:

  • Lokální (uživatel, patrolář, systémový operátor atd.)
  • Globální (globální revertér, globální přejmenovávač, globální systémový operátor atd.)
  • Speciální (personál, systémový správce atd.)

Meta slučuje uživatelské skupiny kontrolora a revertéra do jedné skupiny: patrolář. To vyžaduje vyplnění komunitní žádosti na stránce Meta:Requests for help from a sysop or bureaucrat.

Komunitní diskuse

Místní diskuse:

Globální diskuse:

There are also various other pages for more specified purposes, like Steward Elections, consultations/proposals, strategy pages, and various other areas.

Blocks

Being that Meta's main use is by editors on content projects, most blocks on Meta are for long-term abusers, spammers/spambots or vandalism-only accounts. As such, while Meta has user warning templates and user block templates, they are rarely used. Instead, DENY/RBI is practiced with bad-faith editors.

When it comes to established users on other projects editing here, the main issue that can arise is civility. You can read Meta's civility policy.

Page protection

Be cautious when protecting pages. What are the implications of protecting a page? For example, would protecting a highly watched page after LTA vandalism really help? Or would it just send the LTA to abuse a less-watched part of the wiki? Does protecting the talk page of an active user really help? Or will they move to sending attack messages on a new user's talk page, and prevent good faith non-autoconfirmed editors from messaging them?

Try the honeypot approach; consider not protecting the page unless absoutely needed.

Long-term abuse

Be cautious rollbacking LTAs, you likely are just encouraging them. Consider the block, revert and ignore principle. If you are not an administator, consider not intervening, instead reporting to RFH/SRG and ignoring. If the LTA edit is harmless (i.e. adding a barnstar to a talk page) or helpful (i.e. correcting a typo), consider the deny recognition approach.

Edit warring

Rollbacking an edit without the means to block a user is likely to start a revert war. Either do not revert at all, as it may encourage them, or only revert after you think they are long gone. With LTAs, reduce the typical three-revert rule (3RR) down to a one-revert rule; find an admin instead. Meta is not a content wiki, we are not going to lose readers as a result of a disruptive edit that remains in place for a bit.

Abusive usernames

Many LTAs use abusive usernames that later are hidden or suppressed. Do not revert these edits using rollback, use undo and remove their username from the edit summary. Adding to the list of pages/edits that needs to be hidden or suppressed is not helpful.

Global impacts

Abusefilters

Global AbuseFilter (Special:AbuseFilter) is enabled on most wikis, but excludes the big wikis such as enwiki. Administrators need to be extremely careful with activating and editing abuse filters as they can prevent actions on most Wikimedia projects.

Blacklists

  • Spam blacklist - A list of website links that are not accepted by the software.
  • Title blacklist - A list of page titles and usernames not allowed by the software. Local administrators are unaffected by this list.
  • Email blacklist - A list of emails that cannot be used for registering or sending emails.

MassMessage

Using MassMessage (Special:MassMessage), admins and MassMessage senders can both message local and global users.

Stewards

While stewards have access to the administrator toolset globally, they can use these permissions on Meta as part of the Meta–steward relationship. As such, Meta admins work closely alongside stewards. Stewards typically limit their use of the Meta admin toolset to routine or uncontroversial actions such as countervandalism, modifying the blacklists or for emergency actions.

It is important to note that Meta admins have no global authority. A Meta admin closing or reverting a steward request should not be done unless in extremely clear cases such as a disruptive request by a vandal.

See also