Meta:Příručka správce

This page is a translated version of the page Meta:Admin handbook and the translation is 98% complete.
Zkratka:
WM:AH
Tato stránka si klade za cíl poskytnout informace čerstvým správcům a poskytuje také doporučení a návrhy k používání správcovských nástrojů. Nejedná se o pravidlo nebo směrnici, ale může sloužit jako návod ke střízlivému přístupu ke správcovství.
Symbol správce projektů Wikimedia

Meta je jakási centrála pro koordinaci projektů Wikimedia. Je důležité si uvědomit, že Meta není wiki zaměřená na obsah a je tedy třeba k ní také jinak přistupovat.

Vzhledem k tomu, že většina nových správců na Metě se rekrutuje z projektů na obsah zaměřených, byla pro ně vytvořena příručka, aby se předešlo „objevování Ameriky“ a zkrátila se doba nutného učení.

Uživatelé

Běžný Wikimedián se během svých editací na Metu asi ani nedostane, pokud jej sem nezažene nějaká specifická potřeba jako je změna uživatelského jména, žádost o zásah stewarda nebo komentář ke globálnímu problému.

Noví uživatelé, kteří by sem přišli čistě s úmyslem editovat Metu, jsou vzácným jevem, a pravděpodobně nebudou rozumět účelu projektu a jeho inkluzní politice. Může se jednat o „zbloudilce“, anebo – a to je pravděpodobnější – to budou spamboti, propagátoři, notoričtí vandalové nebo také uživatelé, jejichž články nebyly na jiném projektu přijaty.

Mějte nicméně na mysli, že ačkoli uživatelský účet může mít na Metě nízký počet editací, v rámci svého „domovského“ projektu se může jednat o ostříleného uživatele.

Jazyk

Mějte na paměti, že Meta představuje jeden z mála skutečně vícejazyčných projektů zastřešených Nadací Wikimedia. Při komunikaci s editory, jejichž mateřština je odlišná od Vaší, budete možná muset své vyjadřování zjednodušit (ať už kvůli nim samotným, pokud jsou schopni alespoň trochu rozumět, nebo kvůli překládacímu softwaru, který možná používají), případně – pokud jste toho schopni – přejít rovnou do jejich jazyka. Můžete také požádat vzdělanějšího uživatele, aby vám dělal komunikačního prostředníka.

Uživatelské skupiny

Na Metě se můžete setkat se třemi skupinami uživatelů:

  • Lokální (uživatel, patrolář, systémový operátor atd.)
  • Globální (globální revertér, globální přejmenovávač, globální systémový operátor atd.)
  • Speciální (personál, systémový správce atd.)

Meta slučuje uživatelské skupiny kontrolora a revertéra do jedné skupiny: patrolář. To vyžaduje vyplnění komunitní žádosti na stránce Meta:Requests for help from a sysop or bureaucrat.

Komunitní diskuse

Místní diskuse:

Globální diskuse:

Existují také různé další stránky pro specifičtější účely, například Volby stewardů, konzultace/návrhy, strategické stránky a různé další oblasti.

Blokování

Vzhledem k tomu, že Meta je využívána hlavně editory na projektech obsahu, většina bloků na Metě je určena pro dlouhodobé zneužívání, spammery/spamboty nebo účty zaměřené pouze na vandalismus. Meta proto sice má šablony varování pro uživatele a šablony pro blokování uživatelů, ale používají se jen zřídka. Místo toho se u editorů se špatnou vůlí praktikuje DENY/RBI.

Pokud jde o zavedené uživatele z jiných projektů, kteří zde editují, hlavním problémem, který může nastat, je slušnost. Můžete si přečíst Pravidla zdvořilosti na Metě.

Ochrana stránek

Při zamčení stránek buďte opatrní. Jaké jsou důsledky zamčení stránky? Opravdu by pomohl například zámek velmi sledované stránky po vandalismu LTA? Nebo by to jen poslalo LTA zneužít méně sledovanou část wiki? Opravdu pomůže ochrana diskusní stránky aktivního uživatele? Nebo se přesunou k posílání útočných zpráv na diskusní stránku nového uživatele a zabrání v dobré víře neautorizovaným editorům, aby jim posílali zprávy?

Vyzkoušejte přístup "honeypot"; zvažte, zda stránku nezamykat, pokud to není nezbytně nutné.

Dlouhodobé zneužívání

Buďte opatrní při vracení LTA; pravděpodobně je tím jen podpoříte. Zvažte zásadu blokovat, revertovat a ignorovat. Pokud nejste administrátor, zvažte, zda nezasahovat, místo toho nahlásit RFH/SRG a ignorovat. Pokud je editace LTA neškodná (např. přidání hvězdičky na diskusní stránku) nebo užitečná (např. oprava překlepu), zvažte přístup odmítnout uznání.

Editační války

Revert úpravy zpět bez možnosti zablokovat uživatele pravděpodobně vyvolá editační válku. Buď je nerevertujte vůbec, protože je to může povzbudit, nebo je vraťte až poté, co si myslíte, že už jsou dávno pryč. U LTA omezte typické pravidlo tří revertů (3RR) na pravidlo jednoho revertu; místo toho najděte správce. Meta není obsahová wiki, nehodláme přijít o čtenáře v důsledku rušivé editace, která zůstane chvíli na místě.

Útočná uživatelská jména

Mnoho uživatelů LTA používá ošklivá uživatelská jména, která jsou později skryta nebo potlačena. Tyto úpravy nerevertujte pomocí funkce rollback, použijte funkci undo a odstraňte jejich uživatelské jméno ze souhrnu změn. Přidávání do seznamu stránek/editací, které je třeba skrýt nebo potlačit, nepomáhá.

Globální dopady

Abusefilter

Global AbuseFilter (Special:AbuseFilter) je povolen na většině wiki, ale je vyloučen na velkých wiki, jako je enwiki. Správci musí být velmi opatrní při aktivaci a úpravách filtrů zneužití, protože mohou zabránit akcím na většině projektů Wikimedia.

Blacklisty

MassMessage

Pomocí MassMessage (Special:MassMessage) mohou správci a odesílatelé MassMessage posílat zprávy místním i globálním uživatelům.

Stevardi

Zatímco stewardi mají přístup k sadě nástrojů správce globálně, mohou tato oprávnění používat v systému Meta v rámci role Meta-steward. Administrátoři Meta proto úzce spolupracují se stewardy. Stevardi obvykle omezují používání sady administrátorských nástrojů Mety na rutinní nebo nekontroverzní akce, jako je kontravandalismus, úprava blacklistů nebo pro nouzové akce.

Je důležité poznamenat, že správci na Meta nemají žádnou globální autoritu. Metaadmin by neměl uzavírat nebo revertovat žádost stewarda, pokud se nejedná o zcela jasné případy, jako je například rušivá žádost vandala.

Viz též