Fundraising 2011/Karthik Letter/pl

Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

W dniu, w którym atak terrorystyczny wstrząsnął moim miastem, Wikipedia zmieniła moje życie.

Tegoroczne zamachy bombowe w Bombaju zajmowały pierwsze strony gazet, lecz w krytycznym momencie nie było jasnych informacji o tym, co się stało.

Byłem świadom, że nie tylko ja szukałem odpowiedzi na nurtujące pytania. Wyszedłem więc, zrobiłem zdjęcia, wysłałem własnoręcznie stworzoną mapę. Chciałem mieć pewność, że artykuł Wikipedii pomoże ludziom zorientować się w sytuacji.

Od tego wydarzenia wniosłem tysiące zmian do artykułów Wikipedii. Moje doświadczenia z Wikipedią z tamtego dnia uświadomiły mi w pełni moje zainteresowanie fotoreporterstwem. Do teraz podążam tą ścieżką.

Byłem bardzo wdzięczny Wikipedii i kiedy dowiedziałem się w jaki sposób jest ona utrzymywana w sieci podarowałem 250 rupii by dołożyć swoją cegiełkę. Dodasz również swoją, by to wartościowe źródło pozostało dostępne na całym świecie?

Wikipedia umożliwia nam dzielenie się informacjami. Wraz z 470 milionami odwiedzających każdego miesiąca zrewolucjonizowała sposób, w jaki zdobywamy i rozpowszechniamy wiedzę - czasem nawet podczas trwania wydarzenia.

I to wszystko za darmo - bez reklam, używając mniej niż tysiąc serwerów i zatrudniając poniżej stu pracowników.

To jest zdumiewające. Tym bardziej, gdy spojrzymy na Google czy Facebook'a - mają setki tysięcy serwerów i dziesiątki tysięcy pracowników.

Wikipedia to piąta pod względem popularności strona internetowa. To fakt. Tak samo oczywistym jest, dlaczego corocznie potrzebuje pomocy od ludzi takich jak ja i Ty.

Dołożysz swoje 5, 20, 50 złotych lub jakąkolwiek inną kwotę odpowiadającą wartości, jaką Wikipedia jest dla Ciebie?

Dziękuję,

Karthik Nadar
Wikipedysta