Fundraising 2011/Alan Letter/pl

Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

Stworzyłem 2 463 artykuły w Wikipedii. Wszystkie za darmo.

Jestem konsultantem ds. systemów, na co dzień zajmuję się dużymi finansowymi systemami informatycznymi. Gdyby przeliczyć na pieniądze czas, który poświęciłem Wikipedii, byłyby to setki tysięcy dolarów, które mógłbym zarobić.

Ale to nie pieniądze stanowią zachętę do udzielania się w Wikipedii. Nagroda za to jest zupełnie innego rodzaju. Ja i tysiące innych redaktorów z przyjemnością dzielimy się swoją wiedzą w Wikipedii i jesteśmy szczęśliwi, mogąc ją współtworzyć. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że świat staje się lepszy dzięki wolnemu dostępowi do wiedzy.

Oczywiście infrastruktura służąca gromadzeniu tej wiedzy wymaga nakładów finansowych. Dlatego raz w roku zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe. W Wikipedii nie ma reklam, migoczących banerów, czy ofert promocyjnych wyświetlanych z boku strony. Nie próbujemy niczego sprzedać. Wikipedia jest wolna od transakcji finansowych.

Potrzebujemy Twojego wsparcia. Może to być 5 dolarów, 10 euro, 20 złotych lub jakakolwiek inna kwota, którą możesz się podzielić, by utrzymać to źródło informacji, z którego korzystasz.

Infrastruktura umożliwiająca nam pracę, zarządzana przez organizację non-profit, jaką jest Wikimedia Foundation, jest ograniczona do niezbędnych tylko elementów. Google ma do dyspozycji blisko milion serwerów. Yahoo zatrudnia około 13 000 pracowników. My mamy 679 serwerów i 95 pracowników.

Wikipedia jest jedną z 5 najpopularniejszych stron internetowych i miesięcznie korzysta z niej ponad 679 milionów ludzi. W tym czasie jej strony odwiedzane są miliardy razy.

W dzisiejszym świecie zakładamy, że ludzie pracują wyłącznie dla pieniędzy. Jak można inaczej skłonić kogoś do przychodzenia do pracy, niż płacąc mu za to?

W Wikipedii wola współpracy i gromadzenia wiedzy została wykorzystana do stworzenia bezcennego źródła informacji. Kultury nie da się kupić. Dajemy Ci niezależne i wiarygodne źródło informacji starannie zorganizowanych, dobrze udokumentowanych, opatrzonych źródłami i aktualnych. Dostępnych zawsze, gdy ich potrzebujesz.

Wydaje mi się, że ta zbiórka pieniędzy to świetna okazja, by zrobić coś dobrego.

Dziękuję,

Alan Sohn
redaktor Wikipedii