Fundraising 2011/Jimmy Letter 001/pl

Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

Jestem wolontariuszem.

Podobnie jak tysiące innych wolontariuszy tworzących Wikipedię nie otrzymuję ani grosza za moją pracę. Gdy zakładałem Wikipedię, mogłem stworzyć komercyjne przedsiębiorstwo czerpiące zyski z zamieszczanych reklam, zdecydowałem jednak zrobić zupełnie inaczej.

Robienie biznesu jest dobre. Nie ma też niczego złego w reklamach. Ale Wikipedia nie jest właściwym dla nich miejscem.

Wikipedia jest czymś wyjątkowym. Jest niczym biblioteka lub park miejski. Jest świątynią wiedzy. Jest miejscem, w którym możemy poświęcić się rozmyślaniom i nauce oraz dzielić się swoją wiedzą z innymi. Jest wyjątkowym przedsięwzięciem, pierwszym tego rodzaju w historii. Projektem dla ludzkości, którego celem jest udostępnianie bezpłatnej encyklopedii każdej osobie na naszej planecie.

Każdej osobie.

Gdyby każda osoba czytająca ten apel przekazała pięć dolarów, moglibyśmy już dzisiaj zakończyć zbiórkę funduszy. Niestety nie każda osoba zdecyduje się lub może sobie pozwolić na to, by stać się darczyńcą. Jest to zrozumiałe. Każdego roku wystarczająco wiele osób decyduje się na przekazanie swojej darowizny. Zakończymy tę zbiórkę, gdy tylko zbierzemy potrzebną sumę pieniędzy. Jesteśmy małą organizacją, a przez ostatnie lata usilnie starałem się przeciwdziałać jej przerostowi. Wypełniamy naszą misję, marnotrawstwo pozostawiając innym.

Możemy tego dokonać bez uciekania się do reklam, ale potrzebujemy Twojej pomocy. To właśnie Ty umożliwiasz realizację tego marzenia. To Ty tworzysz Wikipedię. To Ty wierzysz w to, że warto jest utrzymać miejsce poświęcone spokojnej refleksji i nauce.

W tym roku proszę, byś rozważył wsparcie naszego wspólnego przedsięwzięcia skromną darowizną – może to być 5, 20, 50 złotych lub inna kwota, którą możesz się podzielić, by chronić i utrzymać Wikipedię.


Dziękuję,

Jimmy Wales
Założyciel Wikipedii