Fundraising 2008/appeal/pl

Przeczytaj osobisty apel Jimmy’ego Walesa, założyciela Wikipedii

edit

Drogi Czytelniku,

Dzisiaj zamierzam poprosić Cię o wsparcie finansowe dla Wikipedii. To może zabrzmieć niecodziennie: dlaczego strona znajdująca się na liście 50 najbardziej popularnych serwisów w sieci liczy na dofinansowanie od swoich użytkowników?

Wikipedia tworzona jest inaczej niż niemal każda z pięćdziesięciu pozostałych stron z tej listy. Mamy niewielu opłacanych pracowników – tylko 23. Zawartość Wikipedii może być nieodpłatnie użyta przez każdego, w dowolnym celu. Nasze wydatki nie przekraczają 6 milionów dolarów. Wikipedią opiekuje się organizacja non-profit – Fundacja Wikimedia, którą założyłem w 2003 roku.

Sercem Wikipedii jest rozwijająca ją ogólnoświatowa społeczność ponad stu pięćdziesięciu tysięcy wolontariuszy, zaangażowanych w bezinteresowne dzielenie się wiedzą. Po niecałych ośmiu latach, stworzyli oni ponad 11 milionów artykułów w 265 językach. Przeszło 275 milionów ludzi odwiedza nasze strony każdego miesiąca w celu pozyskania informacji wolnej od opłat i reklam.

Ale Wikipedia to więcej niż strona internetowa. Działamy we wspólnym celu: Wyobraź sobie świat, w którym każda osoba na naszej planecie ma dostęp do sumy ludzkiej wiedzy. To nasza misja.

Twoje finansowe wsparcie pomaga nam na kilka sposobów. Po pierwsze, przyczynia się do pokrycia rosnących kosztów zarządzania światowym ruchem do jednej z najbardziej popularnych stron w całym Internecie. Zgromadzone fundusze pomogą także w ulepszaniu oprogramowania, dzięki któremu działa Wikipedia – usprawnieniu wyszukiwania, ułatwieniu czytania oraz uproszczeniu pisania artykułów. Jesteśmy zaangażowani w ogólnoświatowy ruch pomnażający wolną wiedzę poprzez nabór nowych wolontariuszy oraz budowanie strategicznego partnerstwa z instytucjami nauki i kultury.

Wikipedia jest inna. Jest największą pisaną przez wolontariuszy encyklopedią w historii. Uważamy, że podobnie jak w parkach narodowych czy szkołach, nie ma tu miejsca na reklamy. Chcemy, by pozostała wolna i silna, ale potrzebujemy wsparcia tysięcy ludzi takich jak Ty.

Zapraszam Cię do przyłączenia się: Twoja pomoc umożliwi Wikipedii bycie darmową na całym świecie.

Dziękuję, Jimmy Wales

Wesprzyj nas »

Więcej (w języku angielskim)

edit

Sitenotice

edit

Przeczytaj osobisty apel Jimmy’ego Walesa, założyciela Wikipedii

Więcej