This page is a translated version of the page Bassel Khartabil and the translation is 100% complete.

Truchlíme nad ztrátou našeho kolegy Bassila Chartabíla.

Bassil Chartabíl v červnu 2010. Autor fotografie: Joi Ito.

Kdo byl Bassil Chartabíl?

Bassil Chartabíl byl palestinsko-syrský vývojář open source softwaru a dobrovolný editor Wikipedie.
Editorem arabské Wikipedie se stal v jejich začátcích. Editoval anonymně a pravidelně. Také pomohl v rozvoji prohlížeče Mozilla Firefox a založil a vedl projekt Creative Commons v Sýrii. Jeho práce měla pro přijetí svobodné licence Creative Commons v arabskojazyčném prostředí klíčový význam.
Bassil byl obecně uznáván jako vůdčí postava rozvíjející se internetové komunity v Sýrii. V roce 2013 obdržel cenu Digital Freedom Award, kterou každoročně uděluje časopis Index on Censorship. V roce 2012 byl časopisem Foreign Policy zařazen do seznamu Top Global Thinkers za to, že „bez ohledu na překážky trval na mírové syrské revoluci“.

Co se stalo Bassilovi?

Bassil byl zatčen příslušníky syrské vojenské výzvědné služby dne 15. března 2012. Od té doby je držen ve vězení, aniž by byl obviněn, nebo byl zahájen soudní proces proti němu. Bassil byl vystaven mučení a špatnému zacházení ze strany syrského vězeňského personálu, včetně osmiměsíčního pobytu na samotce.
V prosinci 2012 byl Bassil předveden před vojenského prokurátora. Během krátkého slyšení se nemohl Bassil odpovídajícím způsobem bránit a ani neměl přístup ke svému právnímu zástupci. Po tomto slyšení byl Bassil umístěn do věznice Adra na okraji Damašku, kde čekal na zahájení soudního procesu.
3. října 2015 byl Bassil převezen ze své civilní cely ve věznici Adra na neznámé místo, a od té doby je jeho stav neznámý. Podle neověřených zpráv z jeho rodiny mohl být odsouzen k smrti tajným vojenským polním soudem, bez jakéhokoliv práva na odvolání. V září 2017 vyšlo najevo, že byl popraven syrským režimem krátce po jeho zmizení v roce 2015.

Kdo podporuje Bassila?

Pracovní skupina pro svévolné zadržení při Organizaci spojených národů letos v dubnu požádala o okamžité propuštění Bassila z vězení. Jeho uvěznění považuje za porušení článků 9, 14 a 19 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech s tím, že syrská vláda nedokázala poskytnout „jakoukoliv informaci, která by dokládala, že pokojné a nenásilné aktivity pana Chartabíla představovaly hrozbu pro národní bezpečnost nebo veřejný pořádek“.
Minulý měsíc podepsalo více než třicet lidskoprávních organizací (včetně Amnesty International, Human Rights Watch, Index on Censorship a Gulf Center for Human Rights) otevřený dopis, žádající syrskou vládu, aby informovala o Bassilovi a zajistila mu kontakt s jeho rodinou. Správní rada Creative Commons rovněž schválila usnesení, ve kterém naléhala na Bassilovo propuštění a MIT Media Lab Bassilovi nabídla místo výzkumníka v Centru pro občanská média, kde měl pracovat na projektech k celosvětovému zpřístupnění syrských dějin.
Nadace Wikimedia Foundation, která provozuje internetovou encyklopedii Wikipedii, rovněž podpořila Bassilovo propuštění. Nadace o Bassilově situaci informovala tisk a veřejnost s ní seznamovala na vlastních akcích a sociálních sítích. V březnu 2014 se uskutečnil editaton na Bassilovu počest. Nadace zůstává v přímém kontaktu s jeho rodinou.
 
#FreeBassel - Autor [$Flickr Kennisland]

Kde se mohu o Bassilovi dozvědět víc?

O Bassilovi existují na Wikipedii články v celkem 15 jazycích, včetně češtiny, angličtiny, arabštiny, francouzštiny, němčiny, španělštiny a dalších. Celý seznam je k dispozici zde.
Můžete také navštívit následující odkazy: