Hizmetli etkinliği değerlendirmesi

This page is a translated version of the page Admin activity review and the translation is 100% complete.
Kısayol:
AAR

Nisan-Haziran 2013'te yorumlar için talepte bulunuldu ve hizmetliler ve diğer gelişmiş hak sahipleri için, topluluk incelemesi olmadan hareketsizlik süresi iki yıl olarak belirlendi.

Açıklama

Tüm Vikilerde Bürokratların ve Hizmetlilerin etkinliğini gözden geçiren bir Kâhya, (hem düzenleme hem de idari işlemlerle ilgili) aşağıdaki bürokrat ve yöneticilerin önemli sayıda olduğunu göstermişti:

 • Haklarını hiç kullanmamış olanlar;
 • Geçmişte haklarını kullanmış olup, haklarının bulunduğu Vikide artık faal olmayanlar.

Politika

 1. Gelişmiş hak sahibi kullanıcılar için maksimum hareketsiz zaman aralığı topluluk incelemesi olmadan iki yıl olmalıdır.
  Açıkçası, bu belgede gelişmiş hak sahipleri olarak tanımlanan kullanıcılar
 2. Burada hareketsizlik, gelişmiş hak sahipliğinin olduğu Viki üzerinde sıfır değişiklik ve sıfır yönetici faaliyetleri demektir.
 3. Kâhyalar, gelişmiş izin sahiplerinin aktivite düzeylerinin düzenli denetimini üstleneceklerdir.
  Denetim, ilgili Kâhya'nın kararına göre ya bir yıllık veya yarı yıllık bir süreç olacak.
  Bu gözden geçirme süreci tüm kamu Vikilerinde uygulanacaktır. Ancak Kâhyaların uyarı ve hakları geri alma işlemi yapmayacağı Vikiler de mevcuttur. Bunlar.
  • Hakem kurulu faal olan Vikilerde (örneğin İngilizce Vikipedi), kendi hareketsizlik durumlarına kendileri karar verebilirler.
  • Commons gibi denetleme işlemleri aktif olan Vikiler;
  • Wikimedia Vakfı tarafından belirlenen Vikiler, özel Vikiler, fishbowl Vikiler ve Wikimedia chapterları tarafından işletilen Vikiler.
 4. Aşağıda hareketsiz hak sahipleri için temas prosedürü, bu hak sahiplerinin kendi Vikilerinden beklenen cevap ve hakların kaldırılması için süreç ana hatlarıyla özetlenmiştir.
  Resmi olarak gelişmiş hakları gözden geçirme süreci, yerel olarak hak sahipliğinin mevcut olduğu Viki üzerindeki Kâhyalar ya da ilgili Vikinin temsilcileri tarafından yapılacaktır.
  1. Azami hareketsizlik süresini aşan kullanıclara bir uyarı mesajı göndermek gerekir. Örneğin, hak sahipliğinin olduğu Vikide ilgili kullanıcının mesaj sayfasına (Azami hareketsizlik uyarısı) gönderilebilir.
  2. Azami hareketsizlik süresi uyarısı almış kullancılar, konuyu tartışmak üzere Kâhyalar tarafından ilgili yerel topluluğa bildirilmelidir. Daha sonra topluluk, bu gelişmiş yönetimsel haklara sahip kullanıcı hakkında alığı kararı stewards' noticeboard aracılığıyla Kâhyaya bildirir.
  3. Kâhya yukarıda belirtilen cevabı bir ay içinde alamaz ise, yerel topluluk ile tekrardan iletişime geçer veya direkt olarak ilgili kullanıcının gelişmiş yönetimsel haklarını elinden alır. Kâhyalar tarafından da onaylanan ve desteklenen bu sürecin amacı, kendi Vikileri hakkındaki kararları eğer varsa yerel topluluklara bırakmaktır.

Dikkat ediniz

 1. Bazı Wikimedia Vakfı toplulukarı gelişmiş yönetimsel hak sahiplerini denetleyen süreçlere sahiptirler. Şu anda kullanımda olan bu gibi süreçlerin örnekleri şunlardır.
  • düzenlemelerin ve idari eylemlerin sayısına göre asgari aktivite düzeyleri;
  • azami hareketsiz kalınan zaman aralığı;
  • bir geri çağırma süreci;
  • onay süreci.
 2. Bu Vikilerin bir çoğu gelişmiş yönetimsel hak sahiplerinin aktivite düzeylerinin gözden geçirilmesi sürecinin bir parçası olarak aşağı yukarı on-aylık bir süre kullanırlar.
 3. Bu politika herhangi bir topluluğun, şu anda kullanılan daha kısıtlayıcı sistemler de dahil halen mevcut herhangi bir denetleme sürecinin otoritesini geçersiz kılmaz. Mesela, kâhyalar Şu anda küresel Wikimedia Vakfı topluluğu tarafından yıllık bazda teyit edilir; oysa Denetçiler ve Gözetmenler hareketsizlik politikalarının daha yüksek bir standardına tabidirler.