Přezkoumání správcovské činnosti

This page is a translated version of the page Admin activity review and the translation is 100% complete.
Zkratka:
AAR

V žádosti o komentář probíhající v dubnu až červnu 2013 bylo rozhodnuto ustavit pro správce a jiné technické funkcionáře horní hranici nečinnosti bez komunitního přezkoumání dva roky.

Zdůvodnění

Stevardské přezkoumání činnosti (běžných editací i zvláštních úkonů) byrokratů a správců na všech wikiprojektech ukázalo, že leckterý z byrokratů a správců:

  • svá zvláštní práva nepoužil ani jednou;
  • nebo možná svá zvláštní práva používal v minulosti, ale v současnosti už na wikiprojektu, kde je má přidělena, není činný

Pravidlo

  1. Nejdelší možná doba nečinnosti bez komunitního posouzení pro držitele zvláštních správcovských oprávnění by měla být dva roky.
    Za účelem srozumitelnosti jsou pro účely tohoto pravidla držitelé zvláštních správcovských oprávnění definováni jako
  2. Nečinností se zde rozumí nula editací a nula správcovských úkonů na daném wikiprojektu, kde má předmětný uživatel zvláštní práva.
  3. Stevardi budou pravidelně provádět přezkoumání činnosti držitelů zvláštních správcovských práv.
    Přezkoumání bude probíhat ročně nebo půlročně, podle aktuálně úřadujících stevardů.
    Přezkoumáním projdou všechny veřejné wikiprojekty, ovšem oznamování ani odebírání práv se netýká:
    • wikiprojektů s aktivním arbitrážním výborem, tedy například anglické nebo české Wikipedie, protože takové projekty mohou o odebírání práv z důvodu neaktivity rozhodnout samy
    • wikiprojektů s vlastními procesy přezkoumávání činnosti jako třeba na Commons; a
    • zvláštních wikiprojektů — podle zvážení nadace Wikimedia, například neveřejných wiki a wiki ve správě poboček.
  4. Proces kontaktování nečinných držitelů zvláštních správcovských oprávnění, od nich požadovaná odpověď a způsob odebrání práv je následující:
    Na wikiprojektech bez formálního přezkoumávaní zvláštních práv stevardi či jejich delegáti
    1. upozorní ty držitele zvláštních správcovských práv, kteří překročili nejdelší povolenou dobu nečinnosti. Toto upozornění (upozornění o nejdelší nečinnosti) bude mít podobu zprávy na diskusní stránce na těch wikiprojektech, kterých se týká.
    2. Upozornění uživatelé by pak měli dát vědět o obdržení upozornění o nejdelší nečinnosti své komunitě. Na základě prodebatování v komunitě, pokud se komunitě rozhodne chtít všechna či některá práva uživateli ponechat, by měli napsat na nástěnku stevardů, odkázat na vnitrokomunitní diskusi, vyjádřit své přání ponechat si práva a ukázat, že je nadále potřebují.
    3. V případech, kdy se stevardům nedostane takové vhodné odpovědi, stevardi zhruba po měsíci vyhodnotí reakce a buď předají záležitost komunitě pro přezkoumání a diskusi, nebo přistoupí k odebrání zvláštních práv, přičemž stálým cílem zůstává nechat komunity rozhodovat a stevardy pomáhat.

Nepřehlédnout:

  1. Některé komunity nadace Wikimedia už mají procedury, jak přezkoumat držení zvláštních technických práv. Jedná se momentálně například o:
    • minimální nutné počty editací nebo správcovských zásahů;
    • maximální délku nečinnosti;
    • odvolávací proces;
    • potvrzovací proces.
  2. Většina wikiprojektů, které mají zavedeny přezkoumávací procesy, se v nich zabývá činností za posledních dvanáct měsíců.
  3. Toto pravidlo nemá přebít žádné dosavadní způsoby komunitního přezkoumávání nebo jiné více omezující komunitou používané systémy. Například stevardi podstupují potvrzování celou komunitou nadace Wikimedia každoročně a na revizory a utajovatele jsou kladeny vyšší nároky ohledně průběžné činnosti.