Weryfikacja aktywności administratorów
Poniższa strona jest tłumaczeniem zasady globalnej na język polski. Prosimy wziąć pod uwagę, że w razie jakichkolwiek różnic w znaczeniu lub interpretacji między oryginalną, angielską wersją tego dokumentu a jego tłumaczeniem, pierwszeństwo ma wersja angielska. Ta strona została opracowana i zatwierdzona przez społeczność i jej przestrzeganie jest obowiązkowe dla wszystkich projektów. Nie może zostać zmieniona bez wcześniejszego zatwierdzenia ze strony społeczności. |
W prośbie o opinię prowadzonej od kwietnia do czerwca 2013 roku zadecydowano o ustaleniu maksymalnie dwuletniego okresu nieaktywności administratorów i innych użytkowników posiadających zaawansowane uprawnienia w projektach nieposiadających własnego systemu kontroli aktywności.
Wyjaśnienie
Przeprowadzony przez stewardów przegląd aktywności biurokratów i administratorów na wszystkich wiki (uwzględniający zarówno edycje oraz akcje administratorskie) pokazał, że istnieje znaczna liczba biurokratów i administratorów, którzy:
- nigdy nie korzystali ze swoich uprawnień;
- być może wykorzystywali swoje uprawnienia w przeszłości, ale nie są już dłużej aktywni na wiki, na której posiadają te prawa
Zasady
- Maksymalny okres nieaktywności posiadaczy zaawansowanych uprawnień w projektach nieposiadających własnego systemu kontroli powinien wynosić dwa lata. W celu zapewnienia jednoznaczności, posiadacze zaawansowanych uprawnień administracyjnych w tym dokumencie są określani jako:
- Brak aktywności w tym przypadku jest zdefiniowany jako zerowa liczba edycji i zerowa liczba działań administracyjnych na wiki, na której uprawnienia zostały nadane.
- Stewardzi będą przeprowadzać regularne kontrole aktywności posiadaczy zaawansowanych uprawnień.Kontrola będzie przeprowadzana w formie corocznego lub półrocznego procesu, zależnie od decyzji podjętej przez obecny skład stewardów.
Ten proces weryfikacji obejmie wszystkie publiczne wiki. Jednakże lista projektów, w których stewardzi nie będą dokonywać powiadomień ani akcji odbierania uprawnień, zawiera:- wiki z aktywnym Komitetem Arbitrażowym, np. polskojęzyczną Wikipedię, jako projekty zdolne do decydowania o swoich zasadach odbierania uprawnień w związku z nieaktywnością;
- wiki z obecnie działającym procesem weryfikacji aktywności, jak np. Wikimedia Commons;
- specjalne wiki zaprojektowane przez Wikimedia Foundation, włączając w to prywatne wiki, wiki z zablokowaną możliwością edytowania oraz wiki kierowane przez lokalne stowarzyszenia Wikimedia.
- Poniżej przedstawiono procedurę kontaktowania się z nieaktywnymi posiadaczami uprawnień oraz działań związanych z oczekiwaną odpowiedzią ze strony nieaktywnych użytkowników, a także sam proces odbierania uprawnień. W projektach, w których nie istnieje lokalny proces sprawdzania aktywności użytkowników, stewardzi lub ich delegaci:
- poinformuj użytkowników posiadających zaawansowane uprawnienia, którzy przekroczyli maksymalny dopuszczalny okres nieaktywności. Takie powiadomienie (powiadomienie o maksymalnej nieaktywności) będzie wstawione jako wiadomość na stronie dyskusji użytkownika w projekcie, w którym posiada on uprawnienia podlegające odebraniu.
- Poinformowani użytkownicy powinni następnie zawiadomić lokalną społeczność o powiadomieniu o maksymalnej nieaktywności, które otrzymali od stewardów lub ich delegatów, w celu omówienia sprawy. Jeśli społeczność zadecyduje o pozostawieniu uprawnień nieaktywnym posiadaczom, powinni oni poinformować o tym fakcie na tablicy ogłoszeń stewardów, przedstawiając odpowiednie, potwierdzające to linki.
- Jeśli stewardzi, jak zostało opisane powyżej, po około jednym miesiącu nie otrzymają jednoznacznej odpowiedzi, ocenią oni uzyskane odpowiedzi, decydując o powrotnym skierowaniu decyzji w ręce członków społeczności, prosząc ich o komentarze i weryfikację, lub odbierając uprawnienia nieaktywnemu użytkownikowi. Celem tego procesu jest pozostawienie lokalnej społeczności możliwości podjęcia ostatecznej decyzji, która będzie podtrzymana i wspierana przez stewardów.
Zauważ dobrze
- Niektóre społeczności już posiadają procesy weryfikacji posiadaczy zaawansowany uprawnień. Przykładowe, obecnie używane procesy oparte są na:
- minimalnym poziomie aktywności objawiającym się liczbą edycji lub akcji administracyjnych;
- maksymalnym okresie nieaktywności;
- odbieraniu uprawnień;
- potwierdzaniu chęci pozostawienia uprawnień.
- Większość wiki posiadających takie procesy wykorzystuje około dwunastomiesięczny okres podlegający weryfikacji pod względem aktywności dokonywanej przez posiadaczy zaawansowanych uprawnień.
- Ta zasada nie kwestionuje ważności żadnego innego obecnie istniejącego procesu weryfikacyjnego, wliczając w to wiele bardziej restrykcyjnych systemów obecnie wykorzystywanych przez społeczności. Na przykład, stewardzi obecnie biorą udział w corocznym potwierdzeniu chęci pozostawienia uprawnień, które jest dokonywane przez globalną społeczność Wikimedia Foundation; tymczasem CheckUserzy i rewizorzy podlegają obecnie wyższym standardom zasad odbierania uprawnień w związku z nieaktywnością.