Wikimediowe Centrum Zasobów/Opis przejścia

This page is a translated version of the page Wikimedia Resource Center/Walkthrough and the translation is 100% complete.

Witamy w Wikimedia Resource Center! Cieszymy się, że tu jesteś.

Celem Centrum Zasobów Wikimedia jest ułatwienie użytkownikom Wikimedii odkrywania zasobów, które pomagają im w swojej pracy.


Czy to właściwa strona?

Centrum Zasobów Wikimedia może nie mieć tego, czego szukasz.

  • Ja nie mam pojęcia, czym w ogóle jest Wikimedia
    • Więcej o ruchu Wikimedia można przeczytać tutaj.
  • Jestem dziennikarzem piszącym o Wikimediach
  • Reprezentuję organizację, która jest zainteresowana współpracą z Wikimediami
  • Jestem nowicjuszem w Wikimediach i chciałbym dowiedzieć się więcej o wnoszeniu wkładu
    • Witamy! Centrum Zasobów Wikimedia powinno mieć mnóstwo zasobów, które pomogą, ale jeśli szukasz wstępnego wprowadzenia, strony te mogą być przydatne:
  • Wnoszę treści do projektów Wikimedia
  • Jestem zaangażowany w rozwój oprogramowania MediaWiki i/lub piszę narzędzia techniczne, skrypty, boty itp. dla projektów Wikimedia
  • Prowadzę programy informacyjne, które pomagają ulepszać projekty Wikimedia i budować społeczność.
  • Pełnię funkcję kierowniczą w organizacji stowarzyszonej z Wikimedia (rozdziały, grupy użytkowników itp.).
  • Nie jestem pewien, czy pasuję do którejkolwiek z tych konkretnych kategorii, ale nadal jestem zainteresowany tym, co ma do zaoferowania Centrum Zasobów Wikimedia

Jak działa Wikimedia Resource Center

Wikimedia Resource Center, lub WRC, odnosi się do strony Wikimedia Resource Center i jej podstron. Można myśleć o WRC jak o katalogu lub indeksie, zbierającym linki z adnotacjami.

Zasoby

Każdy wpis w WRC zawiera wykaz zasobów. W szerokim wymiarze, zasób to coś, co pomaga Wikimedianom wykonywać pracę, która spełnia naszą misję. Zasoby obejmują dokumentację, połączenia z innymi osobami, zasoby finansowe, szablony, zestawy narzędzi itp. Zasoby mogą być na Meta-Wiki lub gdzie indziej. Strony zasobów w centrum są zaprojektowane, aby pomóc Ci w projektach i programach wolontariatu i organizacyjnych w ruchu Wikimedia. Może chcesz stworzyć nowy konkurs zdjęciowy, ale nie wiesz, gdzie znaleźć boty i szablony, aby to zrobić, lub jak utrzymać swoją społeczność zaangażowaną w konkurs, lub dowiedzieć się, jakie metryki można oczekiwać, patrząc na historyczne dane programu. WRC wskazuje na przewodników do każdego z tych zadań.

Kategorie

Zasoby są zorganizowane w kategoriach funkcjonalnych, odpowiadających tytułom sekcji na stronach WRC. Te grupy nie opierają się na zespołach Fundacji Wikimedia, ale ogólnych obszarach tematycznych opisujących różne rodzaje zasobów. Obecne kategorie to:

  • Kontakt i pytania - Być może masz pytanie dotyczące Fundacji lub chcesz zadać pytanie Fundacji. Kontakt i pytania to dobre miejsce, by zacząć. Zawiera listę najczęściej zadawanych pytań, stronę do zadawania nowych pytań, portal do kontaktów w nagłych wypadkach oraz sposoby dotarcia do innych wolontariuszy.
  • Rozwój umiejętności - Fundacja wspiera programy i powstające społeczności w całym ruchu. Możesz dowiedzieć się o ocenie wpływu własnego programu, przeczytać lekcje, które zebraliśmy w całym ruchu w "Learning Patterns" i znaleźć narzędzia programowe. Możesz również dowiedzieć się więcej o kampaniach Community Capacity Development i Inspire, aby czerpać pomysły z crowdsourcingu.
  • Dotacje - Wolontariusze i podmioty stowarzyszone kwalifikują się do finansowania za pośrednictwem dotacji. Strona poświęcona dotacjom na Hubie zapozna Cię z różnymi rodzajami dotacji w Fundacji i tym, czego nauczyliśmy się przez lata wspierania społeczności za pomocą dotacji.
  • Wsparcie programów - Trzy programy Wikimedia mają dedykowane wsparcie personelu w Wikimedia Foundation. W tej zakładce znajdziesz osoby, z którymi możesz się skontaktować, oraz zasoby dla Programu Edukacyjnego Wikipedii, Biblioteki Wikipedii i inicjatyw GLAM.
  • Podstawy oprogramowania - Zasoby wprowadzające do tworzenia oprogramowania w społeczności Wikimedia. Tutaj możesz dowiedzieć się, jak zgłosić błąd, przetłumaczyć dokumentację interfejsu, śledzić projekty na Phabricatorze i dowiedzieć się o wydarzeniach dla programistów.
  • Rozwój oprogramowania - Fundacja projektuje i tworzy narzędzia i funkcje we współpracy z szerszą społecznością MediaWiki.
  • Infrastruktura techniczna - Techniczna podstawa społeczności Wikimedia.
  • Partnerstwa Globalnego Zasięgu - Wielka zmiana nie dokonuje się sama, dlatego Fundacja poszukuje i rozwija partnerstwa z różnymi instytucjami, takimi jak rządy, organizacje non-profit, uniwersytety i dostawcy usług mobilnych, między innymi. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o każdym regionie, w którym zespół Global Reach nawiązał współpracę, a także o tym, jakie badania są dostępne w tych regionach.
  • Prawo - Wolna kultura i otwarta wiedza są chronione przez prawo. Dowiedz się, z kim możesz się skontaktować w zespole prawnym Wikimedia Foundation w konkretnych kwestiach związanych z prawami cyfrowymi, prywatnością i prawami autorskimi. Możesz również dowiedzieć się o zarządzaniu przez zarząd Wikimedia Foundation i statusie niewolnych treści w projektach Wikimedia.
  • Komunikacja - Musimy mówić o naszej misji, aby pomóc ją rozwijać. Strony poświęcone komunikacji obejmują wszystko, od opowiadania historii i przesyłania wiadomości po media społecznościowe. Są to zasoby stworzone we współpracy z Komitetem ds. Komunikacji i Fundacją.

Publiczność

Ponadto można przeglądać zasoby według publiczności, filtrowanie zasobów w oparciu o grupę ludzi, do których były przeznaczone. Zasoby mogą być w jednej kategorii, ale mogą być istotne dla wielu odbiorców. Obecnie opinii publiczne są:

  • Dla koordynatorów programów - Zasoby dla osób organizujących inicjatywy, w tym szkolenia i programy informacyjne.
  • Dla współautorów - Zasoby dla tych, którzy współtworzą zawartość naszych projektów.
  • Dla programistów - Zasoby dla tych, którzy piszą boty, moduły Lua i przyczyniają się do rozwoju samego MediaWiki.
  • Dla organizatorów afiliacji - Zasoby dla osób pełniących funkcje zarządcze w swoich afiliacjach, w tym członków zarządów rozdziałów.
  • Wszyscy - Każdy wpis w Wikimedia Resource Center.

Zdajemy sobie sprawę, że kategorie i odbiorcy nie są idealni. Twoja opinia na temat strony dyskusji jest mile widziana.

Czego się spodziewać?

Centrum Zasobów Wikimedia nie powinno być uważane za centrum stałego wsparcia online, ani nie powinno być oczekiwane natychmiastowe odpowiedzi poprzez umieszczenie pytań lub komentarzy na stronie rozmowy. Nie jest to również katalog zespołów Fundacji Wikimedia.

Tak, możesz to zaktualizować!

Chcemy, aby Centrum Zasobów Wikimedia obejmowało zasoby z Fundacji Wikimedia i poza Fundacją Wikimedia. Zapraszamy do dodania linków do zasobów, które według Was będą przydatne dla Państwa rówieśników w społeczności Wikimedia.

Kilka szczegółów technicznych: każdy wpis w Wikimedia Resource Center jest przechowywany w a Lua table, a każdy widok publiczności jest automatycznie generowany na podstawie tej tabeli. Jest to nieco niekonwencjonalne rozwiązanie dla wiki, ale na dłuższą metę powinno ułatwić utrzymanie centrum zasobów, eliminując potrzebę ręcznej synchronizacji różnych stron. Aby ułatwić edycję, stworzyliśmy gadżet do edycji poszczególnych wpisów i dodawania nowych za pomocą formularza.

Gadżety

Wikimedia Resource Center używa dwóch gadżetów JavaScript do dodawania funkcji, które w innym przypadku nie byłyby dostępne. Obejmuje to gadżet "wyspecjalizowany interfejs edycji" i gadżet "zwijanie sekcji". Te gadżety są domyślnie włączone. Możesz dostosować ustawienia gadżetu w Special:Preferences#mw-prefsection-gadgets, aby włączyć lub wyłączyć jeden lub oba te gadżety.