Wikimedia Bülteni, Mart 2014

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, March 2014 and the translation is 100% complete.

Mart 2014 Wikimedia Vakfı ve Wikimedia mühendislik raporları ile diğer önemli Wikimedia hareketi etkinliklerinden oluşan bülten.

Wikimedia Vakfı bülteni

 
Hovercard eklentisinin ekran görüntüsü (tr:Claude Monet'in en:Camille Doncieux maddesindeki ön izlemesi)

Yeni Beta eklentisi: Maddelerin ön izlemesini gösteren Hovercardlar

Hovercardlar, bir Vikipedi maddesinde ve ya başka bir wiki sayfasında iken bir iç bağlantı vurgulandığı zaman (imleç iç bağlantının üstünde dururken) o iç bağlantının kısa bir ön izlemesini gösterirler. Bu ön izleme maddenin ilk paragrafıyla ilk resminden meydana gelir. Kullanıcılar bu eklentiye hesaplarından giriş yaparak sağ üst köşede yer alan "Beta" sekmesinden ulaşabilirler. Hovercardlar İngilizce Vikipedi'deki ve başka yerdeki pek çok deneyimli Wikimedianlar tarafından kullanılan Gezinti pencereleri betiğinden etkilenmiş ve bunun günlük okuyucular için daha uygun olması düşüncesiyle üzerinde değişiklikler yapılmıştır.

Yenilenmiş tipografi: Wikimedia sitelerindeki metinlere yeni bir bakış

Mart ayının sonunda, Wikimedia sitelerinin masaüstü sürümlerinin tipografisinde yapılan bir güncelleme duyuruldu. Tipografi yenilenmesi dört nedene dayanmaktadır: 1. Okunabilirlik, 2. çoklu aygıtlar üzerinde uyum sağlama, 3. Değişik platformlar üzerinde (Mac OS X, Windows, Linux, ve mobil işletim sistemleri) yazı tiplerinin uygunluğu, and 4. olarak ise ulaşılabilirlik (hatta görsel bozukluklar yaşayan okuyucular için bile).

En göze çarpan değişiklik, başlıkların artık sans-serif yazı tipi yerine serif yazı tipinde görüntülenmesidir. Diğer modifikasyonlar arasında: Metin rengi artık saf siyah yerine çok koyu gri iken arka plan rengi saf beyaz kalmıştır. Ayrıca, gövde yazı tipi boyutu arttırıldı.

Değişikliklerin Nisan ayında yapılması ve kullanıcı geri bildirimlerine göre ayarlamalar yapılması planlanıyordu.

 
Sue Gardner, WMF FDC önerisini tartışıyor

Tasarı yıllık planı kullanıcıların tartışmasına FDK'ye sunuldu

Mart ayında, Vakıf 2014/15 yıllık planını tasarı formunda yayım için (FDK'ye sunulan önerge (Fon Dağıtım Komitesi)) hazırlamak amacıyla çalıştı. FDK'den ve topluluktan alınan geri dönüşlerin inceleme süreci (1-30 Nisan), plan sonlandırılırken göz önüne alındı. FDK önergesinin bir parçası olarak, Vakıf yeni bir özet yayımladı. Burada devam eden ve vakıf çalışanları ile yüklenicilerin Wikimedia projeleri yararına yaptıkları uzun vadeli işin kapsamlı bir özeti yer alıyordu.

Veri ve Trendler

Şubat ayındaki küresel benzersiz ziyaretçiler:

474 milyon (Ocak ayına kıyasla -%4.28; geçen yıla kıyasla -%1.83)
(Bütün Wikimedia projeleri için comScore verileri; comScore Mart ayı verilerini Nisan ayı sonlarında yayımlayacak.)

Mart ayı için sayfa talebi:

21.042 milyar (Şubat ayına kıyasla +%0.2; geçen yıla kıyasla -%2.3)
(Server giriş verileri, mobil erişim içeren, fakat Vikidata ve Vikipedi ana portal sayfası hariç tüm Wikimedia Vakfı içerik projeleri.)

2014 yılı Şubat ayı için aktif kayıtlı kullanıcılar (botlar haricinde aylık 5 ve ya 5'den fazla katkı yapan kullanıcılar):75,958 (Ocak ayına kıyasla -%6.80 / geçen yıla kıyasla -%2.06)

(Veri tabanı verileri, tüm Wikimedia Vakfı projeleri.)

Karne (Vikimedya Vakfı hakkındaki farklı istatistiksel veri ve eğilimleri içerir):

https://reportcard.wmflabs.org/

(Tanımlar)

Finansallar

 
Wikimedia Vakfı'nın 28 Şubat 2014 tarihine kadarki yıllık gelir ve giderinin plan ile karşılaştırması
 
Wikimedia Vakfı'nın 28 Şubat 2014 tarihine kadarki yıllık gider dağılımı

(Raporun yayınlandığı tarih itibariyle sadece Şubat 2014'e kadar olan finansal bilgiler bulunmaktadır.)

Bütün finansal bilgiler 28 Şubat 2014 tarihine kadarki dönemi kapsamaktadır.

Gelir 39.242.310
Giderler:
 Mühendislik Grubu 10.750.112
 Bağış Grubu 2.739.036
 Bütçe Grubu 1.078.075
 Programlar Grubu 1.205.135
 Hibeler 3.887.562
 Yönetim Grubu 469.783
 Hukuk/Topluluk Sözcülüğü/İletişim Grubu 2.425.548
 Finans/İK/Yönetici Grubu 4.542.676
Toplam Gider 27.097.927
Toplam fazla (12.144.383)
Amerika doları olarak
  • Şubat ayı aylık geliri $1.07MM olmasına karşın planda $0.01MM olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak $1.06MM veya 18,244% üzerinde.
  • Yılbaşından bugüne toplam gelir 39.24M$ olmasına karşılık planda 45.05M$ olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak $5.81 MM ve ya %13 altında.
  • Şubat ayı toplam giderleri $4.35MM olmasına rağmen planda $4.41MM olarak belirlenmişti, yani planlananın yaklaşık olarak $63K ve ya %1 altında. Bu, esasen; daha düşük kişisel giderler, sermaye giderleri, internet barındırma, dış kontrat hizmetleri, kısmen daha yüksek avukat masraflarından, hibelerden ve ya ödeme işlem ücretlerinden karşılanan seyahat harcamalarına dayanmaktadır.
  • Bugüne kadarki toplam gider $27.10MM olmasına karşın planda $31.80MM olarak belirlenmişti, yani planlananın yaklaşık olarak $4.70MM ve ya %15 altında. Bu, esasen; daha düşük kişisel harcamalar, sermaye giderleri, internet barındırma, avukat masrafları, ödeme işlem ücreti, kadro geliştirme masrafları, kısmen daha yüksek dış kontrat hizmetleri, hibeler ve askeri ücretlerden karşılanan seyahat ücretlerine dayanmaktadır.
  • 28 Şubat 2014 itibariyle nakit durumu $52.44MM.
Mart ayı Wikimedia Vakfı ölçüm ve faaliyetler toplantısı videosu (3 Nisan 2014)

Wikimedia hareketinden diğer öne çıkan haberler

 
Yılın Resmi 2013

Yılın Resmi 2013

Wikimedia Commons'taki "2013 yılının resmi" oylamasının sonuçları Mart ayında açıklandı. 2013'ten öne çıkan 952 resim ödül için uygundu. İki turda, 4070 kullanıcı favori gösterdikleri resim için oy kullanarak yeni bir rekor kırdılar. Kazanan resim, Stefan Krause adlı Alman bir Wikimedianlar oldu. Bir ampulün, kırık yüzeyinden içeri giren oksijen sebebiyle yanan lamba telinin sanatsal çizimini içeren fotoğraf, yılın fotoğrafı seçildi.

Wikimedia Rusya Rus telif hakları kanunlarında değişiklik yapılmasını sağladı

12 Mart'ta Rusya Medeni Kanunu'nda yapılan bazı değişiklikler yürürlüğe girerek Wikimedia projelerine katkıda bulundu. Bu değişiklikler, Commons'tan önceden silinen yüzlerce resmin yenilenmesine izin veren, Vikipedi editörlerine yazar hakları ve kamu alanlarındaki nesnelerin (binalar ve bahçeler gibi) panorama özgürlüğü gibi konularda kendilerini daha iyi savunmalarını sağlayan serbest lisanslar için yasal bir temel oluşturdu. Rus Wikimedia bölümü bu değişiklikler için 2009 yılından beri mücadele vermekteydi.

See also