Wikimedia Highlights, srpen 2012

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, August 2012 and the translation is 100% complete.



Highlights (přehledy) ze zprávy nadace Wikimedia Foundation a ze zprávy Wikimedia engineering ze srpna 2012 s výběrem dalších zajímavých informací o "událostech z Wikimedia"

Přehledy Wikimedia Foundation

 
Snímek obrazovky aplikace Wiki Loves Monuments

Aplikace Wiki Loves Monuments umožnila první příspěvky z mobilních zařízení do projektů Wikimedia

V rámci příprav na záříjové Wiki Loves Monuments (celosvětová soutěž k získávání fotografií kulturních památek pod svobodnou licencí) mobilní tým vydal novou aplikaci Wiki Loves Monuments pro Android. Uživatelé s její pomocí mohou najít blízké památky nebo je vyhledat ze seznamu. Pomocí aplikace lze také vyfotografovat a přímo nahrát fotografii na Wikimedia Commons. Poprvé je tak možné oficiální cestou nahrávat soubory přímo na Wikimedia Commons. Samozřejmě jsou i nadále podporovány ostatní způsoby přispívání do projektů Wikimedia.

Nástroje pro podporu jazyků vydány v "Projektu Milkshake"

Lokalizační tým (i18n/l10n) podali zprávu o vývoji na Projektu Milkshake, výsledkem jejich práce je vydání existujících JavaScriptových komponent jako standardní knihovnu jQuery. Knihovna zahrnuje i18n framework, který podporuje záměnu parametrů (replace) a také překlady závislé na gramatice, množství a pohlaví, knihovnu pro podporu WebFonts (webových fontů, které nemusí být nainstalovány na klientském počítači) a knihovnu pro podporu textových vstupů v prohlížeči.

Žádost o komentář k programu asistence s právními poplatky

V žádosti o komentář (anglicky RfC, česky ŽoK) nadace představila program zaměřený na proplácení poplatků za právní ochranu vybraných uživatelů - jako jsou správci, arbitři, lidé, kteří odpovídají na e-maily nebo vedoucí projektů - pokud je vůči nim veden soudní proces v důsledku činností vyvíjených při práci v těchto funkcích.

Pilotní projekt na arabské Wikipedii zvýšil počet příspěvků nových editorů

V červnu byl na arabské Wikipedii vytvořen nový "přispěvatelský portál", funguje jako pilotní projekt v rámci programu pro zvýšení počtu editorů a příspěvků. Portál nabízí jednoduché vizuální tutoriály (průvodce) pro šest základních činností při editaci Wikipedie, jako jsou opravy typografických chyb nebo tvorba nových článků. Již došlo ke zvýšení počtu nových uživatelů, kteří začali s editací, analýza první fáze projektu je k dispozici (v angličtině a v arabštině).

 
Přispěvatelský portál na arabské Wikipedii (fáze 0)

Data a trendy

 
Setkání metrik a aktivit nadace Wikimedia Foundation, 4. září 2012

Celkový počet jednotlivých návštěvníků z celého světa za červenec:

451,82 milionů (-3,80% v porovnání s červnem; +14,81% v porovnání s předchozím rokem)
(comScore data pro všechny projekty nadace Wikimedia Foundation; comScore vydá data pro srpen v září)

Stažení stránek v srpnu:

18,2 miliardy (+2,6 % v porovnání s červencem; +20,7 % v porovnání s předchozím rokem)
(z Logy serveru pro všechny projekty nadace Wikimedia Foundation (včetně mobilních zařízení))

Aktivní registrovaní uživatelé v červenci 2012 (>= více než 5 editací v hlavním jmenném prostoru/měsíc, kromě botů):

80 465 (+2,59 % v porovnání s červnem / +1,16 % v porovnání s předchozím rokem)
(Databázová data pro všechny projekty nadace Wikimedia Foundation. Poznámka: Brzy změníme tuto metodu měření pro zavedení údajů z účtu na Wikimedia Commons a aktivitu naskrz projekty.)

Report Card (zahrnující různá statistická data a trendy o projektech WMF) pro červenec 2012:

http://reportcard.wmflabs.org/

(Definice)

Finance

 
WMF YTD zisky a ztráty proti plánu k 31. červenci 2012
 
WMF YTD Náklady dle druhu k 31. červenci 2012

(Všechny informace o financování jsou aktuálně dostupné pouze pro červenec 2012.)

Všechny finanční informace k měsíci či k roku jsou vázány k 31. červenci 2012.

'Zisk 346,647 USD
Náklady:
 Inženýrská skupina 1,145,753 USD
 Fundraising 221,223 USD
 Globální rozvoj 541,308 USD
 Management 96,465 USD
 Právní pomoc/Komunita/Komunikace 185,852 USD
 Finance/Lidské zdroje/Administrace 413,077 USD
Celkové náklady 2,603,678 USD
Celkový zisk (ztráta) (2,257,031 USD)
  • Zisky za měsíc jsou 347 tis. USD proti plánovaným 1,5 milionu USD, přibližně 1,1 milionu USD nebo 76 % pod plán, hlavně kvůli dotaci ve výši 1 milion USD, která byla plánována pro červenec, ale doručena až v srpnu.
  • Celkové náklady na měsíc byly 2,6 milionu USD proti plánovaným 3,2 milionu USD, přibližně 639 tis. USD nebo 20 % pod plán, hlavně kvůli nižším osobním nákladům a nákladů na ocenění a granty vázané na Wikimanii DC.
  • Celkový výsledek je 23,6 milionu USD k 31. červenci 2012, jsme tedy přibližně v 6,7 měsíci útrat.
Videozáznam každoměsíčního setkání metriky a aktivit Wikimedia Foundation k měsící srpnu (4. září 2012)


 
Figurka antilopy z Mali (jedna z fotografií darovaná "Raccolte Extreuropee")

Další důležité zprávy

Dar obrázků afrického umění

Italská sbírka umění ("Raccolte Extraeuropee" z Milánu) postupně nahrává na Wikimedia Commons stovky obrázků afrického umění (včetně detailních popisků). V samotné Africe podporuje projekt "WikiAfrica" více než 50 organizací GLAM (galerie, knihovny, archivy nebo muzea - anglicky galleries, libraries, archives, museums), několik dalších spolupracuje s organizacemi Wikimedia South Africa (Wikimedia Jižní Afrika) a Wikimedia Kenya (Wikimedia Keňa).

Katalánští knihovníci prodělali školení Wikipedie

Během dvouměsíčního projektu cíleného na síť veřejných knihoven v Katalánsku bylo 150 knihovníků proškoleno k informování čtenářů knihoven o Wikipedii. Tento projekt je prvotní spoluprací mezi Amical Viquipèdia a katalánským Ministerstvem kultury. Ministerstvo také pro distribuci v knihovných nechalo znovu vytisknout 1500 výtisků průvodce "Welcome to Wikipedia" (česky Vítejte na Wikipedii).

Výroční konference německy mluvících uživatelů

Výroční konference německy mluvících Wikimediánů zabrala více než tři dny ve městě Dornbirn poblíž trojmezí Rakouska, Německa a Švýcarska. Setkání se zúčastnilo více než 200 osob z německých projektů nadace Wikimedia Foundation, ostatních organizací zabývajících se svobodnými znalostmi a z odborné veřejnosti. Událost byla organizována dobrovolníky a finančně zaštítěna pobočkami Wikimedia ze tří států a nadací Wikimedia Foundation. Během konference byla aklamací přijata "Deklarace Dornbirnského WikiConu 2012". Mezi dalšími probíranými tématy byly diskuze o pravidlech pro placené editování, větší účasti přispívajících žen a větším uvolněním politiky při mazání souborů s neznámým stavem autorských práv.