Přehledy Wikimedia, duben 2016

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, April 2016 and the translation is 100% complete."Sunset over Lake Mälar with 1854 statue of Carl XIV John of Sweden removed" by Jacob Truedson Demitz and KJacobsen, CC BY-SA 4.0; "Wmhack-5" by Saurabh Jain, public domain; "Wikidata English map" by Markus Krötzsch, TU Dresden, public domain/CC0. Collage by Andrew Sherman.

Vybrané události a zajímavosti z Wikimedia blogu za duben 2016.

 
Mapa od Markuse Krötzsche, TU Dresden, public domain/CC0.

Výzkumný tým Wikimedia vytvořil systém, který vyhledává, hodnotí a doporučuje chybějící články, které by měly být vytvořeny v různých jazykových verzích Wikipedie. Zvažuje zájem editorů (získaný z veřejně dostupného seznamu jejich příspěvků), užitečnost napříč jazyky a odhadovanou popularitu článku v cílovém jazyce. Jeden kontrolní test ukázal, že systém doporučování může až ztrojnásobit rychlost, s kterou editoři článek vytvoří, při zachování kvality článku.

Nástroj je dodáván s API, v současnosti integrovaným do nástroje Content Translation. V následujících měsících bude výzkumný tým Wikimedia tento nástroj pozorně sledovat, aby zjistili, jak je editory využíván a jak by mohl být dále vylepšován. Pokud tento nástroj vyzkoušíte, můžete poskytnout zpětnou vazbu na jejich diskuzní stránce.

 
Účastníci opravují chyby. Snímek od Saurabh Jain, public domain.

Indický technologický institut Roorkee hostí jednodenní shromáždění, které má studentům pomoci porozumět práci komunity WikiMedia. Celodenní hackathon obsáhl každý aspekt MediaWiki, od instalace softwaru, nastavení prostředí, až po odstraňování chyb a odesílání patchů ke kontrole. Zúčastnilo se dvacet studentů, kteří byli vybráni na základě určitých předpokladů, tak aby všichni účastníci byli na stejné úrovni. Na konci dne bylo úspěšně odesláno 15 patchů jádra. Navíc, pět dalších změn bylo odesláno lokálně a bude brzy přijato.

 
Fotografie od Jacob Truedson Demitz a KJacobsen, CC BY-SA 4.0.

Nejvyšší švédský soud rozhodl proti Wikimedia Sverige (Švédsko) ve sporu týkajícím se svobody panoramatu v zemi. Soud rozhodl, že švédský autorský zákon neumožňuje Wikimedii Sverige zveřejňovat články v její online databázi offentligkonst.se (webová stránka/databáze obsahující veřejně umístěná umělecká díla) bez svolení od jejich autora.

Nadace Wikimedia nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu narušit svobodu panoramatu, která je základní částí svobody projevu, svobody informací a uměleckého vyjádření. Jak tomu rozumíme, příslušný švédský autorský zákon omezuje produkci třírozměrných kopií soch a nemůže být vykládán jako omezující pro zveřejňování obrázků veřejných děl na internetu. Skutečnost, že autorský zákon povoluje obrázky uměleckých děl na pohlednicích, a to i za účelem zisku a bez souhlasu umělce, ukazuje na nekonzistenci s výkladem zákona Nejvyšším soudem.

Stručně

  • TED se stal partnerem komunity Wikimedie, aby své "myšlenky, které stojí za rozšíření" přidal k projektům Wikimedie: V rámci nového partnerství poskytnul TED členům komunity Wikikedia obrovské množství více než 2 000 přednášek, z nichž mnohé byly dobrovolníky přeloženy do dalších jazyků. Přidáním metadat z TEDu do Wikidat, zdokumentovali Wikimedianisté Jane Darnell a Andy Mabbett vědomosti dostupné v přednáškách TEDu a zjednodušili jejich nalezení a využití napříč projekty Wikimedie.
  • Výzva Evropská historická díla spuštěna: Se 40 jazyky, 30 zeměmi a stovkami uměleckých děl, začala Výzva Evropská historická díla - dosud největší GLAM-Wiki soutěž a první s cílem zviditelnit Wikidata. Projekt je založen na Wikidatech a zvyšuje kvalitu metadat, která jsou zde uložena a týkají se těchto děl, umělců, žánrů, atd., stejně tak jako jejich překlady na Wikipedii.
  • Edituje napříč kontinenty: editování Urdské Wikipedie z České Republiky: Za posledních sedm let dosáhl Jiří výborné znalosti urdského jazyka, který je oficiálním jazykem Pákistánu a šesti států v Indii, a napsal nebo rozšířil množství článků v Urdské Wikipedii. Jiří přispívá především do historických, biologických a farmakologických témat. Obzvláště je hrdý na své příspěvky týkající se české historie, v blízké budoucnosti by se ale chtěl zaměřit na články o léčivých rostlinách.

Andrew Sherman, Digital Communications Intern
Wikimedia Foundation

Social Media
  • Výzkumný tým Wikimedia vytvořil systém, který vyhledává, hodnotí a doporučuje chybějící články k vytvoření napříč jazykovými verzemi Wikipedie. Tento a další články o vývoji Wikimedie najdete v dubnových Přehledech.