Wikimedia Vakfı seçimleri/2024/SSS

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2024/FAQ and the translation is 100% complete.

Genel sorular

Mütevelli Heyeti nedir?

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti Wikimedia Vakfı'nın faaliyetlerini denetler. Mütevelli Heyeti topluluk ve iştiraklerce seçilen mütevelliler, atanan mütevelliler ve bir topluluk kurucu mütevellisi'nden oluşur. Her mütevelli üç yıllık bir dönem için görev yapar. Wikimedia topluluğu, topluluk ve iştiraklerce seçilen mütevellilerin seçimine katılabilir.

Mütevelli Heyeti'ndeki mütevelliler kimlerdir?

Mütevelliler, geniş bir deneyim yelpazesine sahip olan, dünyanın dört bir yanından kimselerdir. Hâlihazırda Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti'nde bulunanlar hakkında daha fazla bilgi alın.

Seçim Komitesi nedir ve neden oylama yöntemine komite karar verir?

Seçim Komitesi, Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti için yapılan topluluk seçimlerini denetler. İlk olarak Temmuz 2016'da daimi bir seçim komitesi kuruldu, ancak bu komitenin geçici öncülleri 2004'teki ilk Mütevelli Heyeti seçiminden beri vardır. Komite, topluluktan gönüllülerden oluşmaktadır.

Yönetişim işlerini seviyorum! Mütevelli Heyeti seçimlerinde nasıl daha fazla yer alabilirim?'

Harika! Seçimlerde ne kadar çok topluluk üyesi yer alırsa, süreç o kadar iyi olur. Topluluk üyeleri seçimde aday olabilir veya Seçim Gönüllüsü olabilir.

Seçim Gönüllüleri; Seçim Komitesi, Mütevelli Heyeti seçimlerini destekleyen Wikimedia Vakfı ekibi ve topluluk geneli arasındaki boşluğu doldurur. Topluluk üyelerinin seçimlere katılmalarını ve Hareket'i şekillendirmeye katkıda vermelerini sağlarlar.

Adaylar için SSS

Bu seçim döngüsünde kaç sandalye açık?

2024 Mütevelli Heyeti seçim süreci için topluluk ve iştiraklerce seçilen dört (4) sandalye bulunmaktadır.

Neden akıcı İngilizce konuşmak zorundayım?

Tüm Mütevelli Heyeti işleri İngilizce olarak yürütülür ve Mütevelliler hem sözlü hem de yazılı İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilmelidir. Mahremiyet ve gizlilik nedeniyle Vakıf, yazılı materyaller veya toplantılar için çeviri desteği sağlayamamaktadır. Ancak Vakıf, İngilizce akıcılıklarının çeşitli yönlerini -örneğin İngilizce telaffuzlarını- geliştirmek isteyen Mütevellileri desteklemeye yardımcı olacaktır.

Asgari nitelikler neden değişti?

Adaylar, Mütevelli Heyeti'nde görev yapmak için asgari nitelikleri karşılamalıdır. Bu asgari kriterler Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti Seçimi Çalışma Grubu tarafından Seçim Komitesi'nin katkılarıyla belirlenmiştir. Bu yıl için eklenen iki kriter - daha önce kolektif bir karar alma organında, özellikle kurullarda veya komitelerde görev yapma deneyimi ve Wikimedia (veya eşdeğeri) bir Hareketi oluşturma ve örgütleme konusunda önemli deneyim - Mütevelli Heyeti üyesi olarak başarılı olmak için uygun deneyimlere sahip adayları belirlemeyi amaçlamaktadır.

‘Gerçek isim’ ne anlama geliyor? Ve neden bunu açıklamak zorundayım?

'Gerçek ad' yasal adınızı ifade eder. Mütevelli Heyeti'ne seçilir ve atanırsanız, yasal adınız geçmiş ve medya kontrolü yapmak için kullanılacaktır. Mütevelli Heyeti'ne girdikten sonra, ABD'de kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak yasaların gerektirdiği Form 990 gibi gerekli dış raporlama belgeleri için yasal adınız kullanılacaktır.

Aday geçmişinin kontrolü ve medya kontrolü sırasında ne olur?

Aday geçmişinin kontrolü için Vakıf, adaylardan bilgi toplayan (kimlik fotokopisi dahil) ve bu bilgileri çeşitli adli, hukuki ve mali kayıt veri tabanlarında kontrol eden bir tedarikçi ile çalışmaktadır. Geçmiş kontrolü, Vakfın Yetenek ve Kültür departmanı tarafından yürütülür ve bu departman olası endişeleri Mütevelli Heyeti yetkililerine bildirir. Aday geçmişi kontrol süreci, Vakıf personeli işe alınırken kullanılana benzer.

Medya kontrolü için Vakıf, medyada adaydan nasıl bahsedildiğini ve adayın yaptığı kamuya açık beyanları araştıran bir tedarikçi ile çalışır. Geçmiş araştırması, Vakfın Yetenek ve Kültür departmanı tarafından yürütülür; bu departman bir özet sunar ve olası endişeleri Yönetim Kurulu yetkililerine bildirir.

Daha fazlasını buradan öğrenebilirsiniz.

Kimlik belgesi örnekleri nelerdir? Belge ne zaman gereklidir ve adaylığımdan sonra bu belgeye ne olur?'

Kimlik belgesi, nüfus kağıdınız ve pasaportunuz da dahil olmak üzere herhangi bir resmî kimlik belgesi olabilir. Adaylığınızı beyan ettiğinizde, kimliğinizi doğrulamak için bu kimlik belgesini secure-info@wikimedia.org adresine göndermeniz istenecektir. Seçim süreci tamamlandıktan sonra kimlik belgeniz silinecektir.

Neden bir kısa liste süreci var?

Geçmiş seçim süreçlerine ilişkin topluluk incelemelerinde, aday sayısının çok fazla olması halinde çoğu seçmenin her bir adayın materyallerini rahatça incelemesinin imkansız hale geldiği belirtilmiştir. Bu yorumlar, 2 koltuk için 19 adayın olduğu 2021 Yönetim Kurulu seçim sürecinde alınmıştır. 2024 seçim süreci için kısa liste süreci sadece 15'ten fazla aday olması halinde devreye girecektir. Aday sayısı eşiği, bu yıl 4 olacak olan açık koltuk sayısına dayanmaktadır.

Neden kısa listeyi iştirakler yapıyor?

Her iştirakin Hareket'le ilgili süreçlere katılımı düzenlemek üzere belirlenmiş iki temsilcisi vardır. Adayların kısa listeye alınması - ve adayın belgelerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi - çok vakit ve çaba gerektirir ve iştirakler geçmişte bu sürece olumlu bir şekilde katılmışlardır. İştirak temsilcilerinin adayları değerlendirirken diğer topluluk üyelerini de sürece dahil etmesi ve koordine etmesi, böylece kapsayıcı bir sürecin ortaya çıkması beklenmektedir.

İştirak temsilcilerinin kısa liste için kararlarını nasıl vermeleri bekleniyor?

Kısa listeyi yürüten iştirak temsilcilerinin, Heyet tarafından ana hatlarıyla belirtilen Mütevelli Heyeti adayları için gereklilikler ve istenen kriterleri göz önünde bulundurarak her adayı dikkatlice incelemeleri beklenmektedir. Wikimedia Vakfı mütevellisi olmak için beklentileri karşılayan en fazla 12 adayı seçmelidirler. Beklentileri karşılayan 12'den fazla aday bulurlarsa, en uygun 12 adayı seçmelidirler.

Kampanya kurallarını kim uygulayacak?

Adayların kampanya yönergelerini uygulamasını sağlamaktan Seçim Komitesi sorumludur.

Adaylar için neden göreve uyum süreci var?

Göreve uyum süreci iki amaca hizmet eder: (1) adayların rolün bekledikleri gibi olup olmadığını ve rol için uygun olup olmadıklarını değerlendirmelerine yardımcı olmak ve (2) seçilen adaylar için Mütevelli Heyeti'ne geçişi kolaylaştıracak becerilerin geliştirilmesine yardımcı olmak.

Oy kullananlar için FAQ SSS

Oy kullanma hakkına sahip olmak için gerekli şartlar var mı?

Evet, var. Seçim Komitesi oy kullanma için uygunluk kriterlerine karar verir.

Kaç kez oy kullanabilirim?

Kural şudur: bir kullanıcı, bir oy. Editör oy kullanma hakkı kriterlerini karşılamak için, tüm Wikilerdeki katkılarınız, gerek ana-wikiniz gerek başka wiki'lerdeki katkılar, sayılacaktır.

Oyunuzu değiştirmeye karar verirseniz, bunu yapabilirsiniz. Bunun nedeni fikrinizi değiştirmiş olmanız veya bir hata yapmış olmanız olabilir. Sadece tekrar oy verin ve önceki oyunuz silinecektir.

Seçilen mütevelliler ne zaman atanacak?

Nihai atamanın Aralık 2024 Mütevelli Heyeti toplantısında yapılması bekleniyor.

Seçim Komitesi hangi oylama sistemine karar verdi?

Seçim Komitesi Devredilebilir Tek Oy yöntemini seçmiştir. Bu oylama sistemi, seçmenlerin sadece bir adaya oy vermek yerine adayları sıralamasına olanak tanır. Oylama mekanizmasının Meta-wiki'deki örneğine bakınız.

Oylamada hangi platform kullanılacak?

2009'dan bu yana yapılan tüm Mütevelli Heyeti seçimlerinde olduğu gibi, bu seçimde de SecurePoll platformu kullanılacaktır.