Wybory Wikimedia Foundation/2024/Najczęściej zadawane pytania
Pytania ogólne
Czym jest Rada Powiernicza?
Rada Powiernicza Wikimedia Foundation nadzoruje działania Wikimedia Foundation. Na Radę składają się członkowie wybrani przez społeczności i afiliantów Wikimedia, jak też mianowani członkowie i członek założyciel. Każdy członek sprawuje swoją rolę przez trzy lata. Członkowie społeczności Wikimedia mogą wziąć udział w wybieraniu członków Rady nominowanych przez afiliantów i społeczności Wikimedia.
Kim są członkowie Rady Powierniczej?
Członkowie Rady pochodzą z różnych zakątków świata i niosą ze sobą rozmaite doświadczenia. Więcej na ten temat tutaj.
Co to jest Komitet wyborczy i dlaczego to właśnie on decyduje o procesie wyborczym?
Komitet wyborczy nadzoruje wybory społecznościowe do Rady Powierniczej WMF. Po raz pierwszy, Komitet powołano w lipcu 2016, ale jego poprzednicy pojawiali się ad hoc od pierwszych wyborów do Rady, czyli od 2004. Komitet składa się z wolontariuszy.
Zarządzanie to moja pasja! Jak mogę się mocniej włączyć w wybory?'
Fajnie! Im więcej członków społeczności jest włączonych w proces wyborów tym lepiej. Członkowie mogą kandydować do Rady lub stać się wolontariuszami wyborczymi.
Wolontariusze wyborczy otwierają połączenia między Komitetem wyborczym, zespołem Wikimedia Foundation wspierającym proces wyborczy i społecznościami. Pomagają członkom społeczności uczestniczyć w wyborach i brać udział w kształtowaniu ruchu Wikimedia.
Najczęściej zadawane pytania - kandydaci
Ile miejsc będzie obsadzonych w tych wyborach?
W wyborach 2024 obsadzone zostaną cztery miejsca społecznościowe i afilianckie.
Czemu muszę płynnie posługiwać się językiem angielskim?
Prace Rady przebiegają w języku angielskim więc członkowie muszą się biegle posługiwać tym językiem w mowie i piśmie. Z uwagi na prywatność i poufność, Fundacja nie zapewnia tłumaczeń materiałów i spotkań. Fundacja wspiera jednak członków Rady którzy chcą poprawić płynność swojej angielszczyzny, na przykład wymowę.
Czemu zmieniliście wymagania?
Kandydaci muszą spełniać pewne minima. Zostały one określone przez grupę roboczą Rady Powierniczej związaną z wyborami. W tym roku dołożono dwa wymogi - uprzednie doświadczenie w ciele kolektywnie podejmującym decyzje, szczególnie w radach i komitetach, i znaczne doświadczenie r strukturach budowy i organizacji ruchu Wikimedia lub pokrewnego, co pozwoli nam wybrać kandydatów spełniających przesłanki do członkostwa w Radzie Powierniczej WMF.
Co ro jest "prawdziwe nazwisko" i dlaczego mam je ujawniać?
Prawdziwe nazwisko jest tym, które figuruje w Twoim dokumencie tożsamości. osoby wybrane do członkostwa w Radzie Powierniczej są sprawdzane pod kątem właśnie tego nazwiska. Członkowie Rady posługują się prawdziwymi nazwiskami w dokumentach sprawozdawczych, jak np. w formularzu 990, wymaganych prawem, jako członkowie Rady amerykańskiej organizacji pozarządowej.
Co się dzieje podczas sprawdzania kandydatów?
W ramach sprawdzania kandydatów, Fundacja pracuje z zewnętrznym dostawcą informacji, który pobiera informacje o kandydatach, łącznie z ich dokumentami tożsamości, i weryfikuje je z bazami danych dotyczącymi kwestii kryminalnych, prawnych, czy finansowych. Sprawdzenia dokonuje zespół Talent & Culture, zgłaszając Radzie znalezione nieprawidłowości. Proces jest podobny do tego, który prowadzony jest podczas zatrudniania pracowników WMF.
W przypadku sprawdzania medialnego, Fundacja pracuje z dostawcą informacji sprawdzającym wypowiedzi kandydatów w mediach, jak też wypowiedzi publiczne. Sprawdzenia dokonuje zespół Talent & Culture, zgłaszając Radzie znalezione nieprawidłowości.
Więcej na ten temat tutaj.
Jaki dokument jest dokumentem stwierdzającym tożsamość? Kiedy jest on wymagany i co się z nim dzieje po okresie kandydowania?
Dokumentem stwierdzającym tożsamość to oficjalna forma stwierdzenia tożsamości. Może to być dowód osobisty, czy paszport. Składając kandydaturę należy przesłać kopię dokumentu tożsamości pod adres secure-info@wikimedia.org. Po zakończeniu procesu wyborczego, kopia dokumentu tożsamości zostaje usunięta.
Dlaczego wprowadzono proces skracania listy kandydatów?
Przegląd społecznościowy poprzednich głosowań ujawnił, ze większość głosujących nie jest w stanie w komfortowy sposób przejrzeć informacje o wszystkich kandydatach, jeśli liczba kandydatów jest zbyt wysoka. Takie komentarze pojawiły się po wyborach z 2021 roku, gdzie o 2 miejsca w Radzie ubiegało się 19 kandydatów. W przypadku wyborów 2024, proces skracania listy kandydatów zostanie uruchomiony, jeśli kandydatów będzie więcej niż 15. Liczba jest ustalona na podstawie wakatów, których w tym roku jest 4.
Czemu to afilianci skracają listę kandydatów?
Każdy afiliant ma w swoich szeregach dwóch przedstawicieli pomagających w procesach wyborczych. Tworzenie skróconej listy kandydatów i sumienne przejrzenie wszystkich zgłoszeń jest procesem pracochłonnym i czasochłonnym, a afilianci uczestniczyli w podobnych procesach w przeszłości. Oczekuje się że przedstawiciele afiliantów włączą się w projekt oceny kandydatów, zachęcając innych członków społeczności i przez to tworząc proces, który bedzie bardziej inkluzywny.
Jak przedstawiciele afiliantów mają decydować podczas skracania listy?
Przedstawiciele afiliantów uczestniczący w skracaniu listy kandydatów mają dokładnie przestudiować materiały każdego z kandydatów w świetle wymogów i oczekiwań w stosunku do członków Rady. Powinni wskazać tylu kandydatów, ilu spełnia oczekiwania stawiane przed członkami Rady, ograniczając się do 12. Jeśli więcej niż 12 kandydatów spełnia oczekiwania co do członka Rady, uczestnicy procesu shortlistingu powinni ograniczyć się do 12.
Kto będzie pilnować przestrzegania wytycznych kampanii wyborczej?
Za egzekwowanie zasad kampanii wyborczej odpowiada Komitet wyborczy.
Czemu organizowane jest spotkanie wdrażające dla kandydatów?
Sesja wdrażająca ma dwa cele: (1) pozwolić kandydatom na stwierdzenie, czy rola członka Rady Powierniczej jest zgodna z ich oczekiwaniami i czy do niej pasują, (2) pomóc kandydatom w rozwinięciu zdolności, dzięki którym szybciej wdrożą się w rolę członków Rady.
Dla głosujących
Czy żeby głosować trzeba spełnić określone kryteria?
Tak, trzeba. O kryteriach decyduje Komitet wyborczy. Do sprawdzenia uprawnień można wykorzystać narzędzie AccountEligibility.
Ile razy mogę oddać głos?
Zasada jest następująca: jeden użytkownik = jeden głos. Celem ustalenia uprawnienia do oddania głosu, zliczane będą wszystkie edycje użytkownika, nie tylko na jego macierzystej wiki.
Jeśli chcesz zmienić głos, możesz to zrobić. Zmieniłeś/zmieniłaś zdanie, a może popełniłeś/popełniłaś błąd w głosie? Zagłosuj jeszcze raz, a poprzedni głos zostanie anulowany.
Kiedy nastąpi włączenie wybranych kandydatów w poczet członków Rady?
Ostateczna decyzja najpewniej zapadnie podczas spotkania Rady w grudniu 2024.
Jaki system głosowania przyjął Komitet wyborczy?
Komitet wyborczy zdecydował się na metodę pojedynczego głosu przechodniego. Pozwala on uszeregować kandydatów zamiast oddawania głosów na jedną osobę. Przykład znajduje się na Meta-wiki.
Na jakiej platformie odbędzie się głosowanie?
Podobnie do wszystkich głosowań od roku 2009, głosowanie odbędzie się na platformie SecurePoll.
Jak działa system pojedynczego głosu przechodniego w serwisie SecurePoll?
- Na stronie głosowania głosujący zobaczy sekwencję rozwijanych pól. Głosujący uszereguje kandydatów od "Preferencji 1" (najbardziej preferowany) do "Preferencji 12" (najmniej preferowany).
- Zaczynając od góry, wyborca rozpocznie ranking kandydatów, których uważa za najbardziej odpowiednich do zasiadania w Radzie. Kandydaci, których wyborca uważa za mniej odpowiednich, powinni być zaznaczeni na dole listy. Kandydaci, których wyborca uważa za nieodpowiednich, nie powinni być w ogóle zaznaczani.
- Głosujący może zaprzestać rankingowania kandydatów w dowolnym momencie procesu głosowania. Na przykład, z 12 kandydatów, głosujący może wybrać tylko 6 najlepszych i nie oceniać pozostałych 6.
- Kandydaci muszą być uszeregowani bez pomijania numerów pomiędzy nimi. Pominięcie numerów spowoduje błąd.
- Głosujący nie może wielokrotnie oceniać tego samego kandydata. Wielokrotne ocenianie tego samego kandydata spowoduje błąd.
- Można oddać głos ponownie. Nadpisuje to ich poprzedni głos. Można to zrobić tyle razy, ile się chce.
Skąd ma wiedzieć, na kogo głosować?
Do określenia, na kogo głosować, można skorzystać z poniższych źródeł:
- Po kliknięciu nazwiska kandydata, można przenieść się do jego/jej zgłoszenia
- Przeczytaj odpowiedzi kandydatów na pięć pytań wybranych przez społeczność.
- Obejrzyj błyskawiczne prezentacje kandydatów z Wikimanii 2024 ([1$ na YouTube])
Widzę nazwy użytkowników głosujących. Czy ja lub inni mogą zobaczyć, jak głosowałem/-am?
Lista wyborców jest publiczna; można zobaczyć, kto oddał głos. Lista ta jest wykorzystywana przez komisję skrutacyjną, aby upewnić się, że wszystkie głosy są ważne. Jednak nikt nie może zobaczyć, jak ktoś głosował; Twój głos nie jest przypisany jednoznacznie do Ciebie.