Річний план Фонду Вікімедіа/2024-2025/ЦКР Продукту і технології

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2024-2025/Product & Technology OKRs and the translation is 100% complete.

Цей документ представляє першу частину процесу планування на 2024-25 роки для відділів Продукту і Технології Фонду Вікімедіа. Він описує проєкт «цілей і ключових результатів» (ЦКР) цих відділів. Це є продовженням структури робочих портфелів (названих «кошиками»), яка була започаткована минулого року.

Цей документ є частиною процесу розробки Річного плану відділів Продукту і Технології Фонду Вікімедіа на 2024–25 роки.

Portrait of Selena

У листопаді я говорила з вами про те, що, на мою думку, є найнагальнішим питанням, яке стоїть перед рухом Вікімедіа: як ми можемо зробити так, щоб Вікіпедія та всі проєкти Вікімедіа були доступними для багатьох поколінь? Я хотіла б подякувати всім, хто знайшов час, щоб по-справжньому поміркувати над цим питанням і відповісти мені безпосередньо, і тепер, коли я мала нагоду поміркувати над вашими відповідями, поділюся тим, про що я дізналася.

По-перше, не існує єдиної причини, чому волонтери роблять свій внесок. Для того, щоб виховати кілька поколінь волонтерів, ми повинні краще розуміти багато причин, чому люди присвячують свій час нашим проєктам. Далі, ми повинні зосередитися на тому, що відрізняє нас від інших: на нашій здатності надавати вартий довіри контент в умовах поширення дезінформації та мізінформації в інтернеті та на платформах, які змагаються за увагу нових поколінь. Це містить у собі забезпечення виконання нашої місії зібрати й донести до світу суму всіх людських знань, розширюючи наше охоплення відсутньої інформації, яка може бути спричинена нерівністю, дискримінацією або упередженістю. Наш контент також повинен служити й залишатися життєво важливим у мінливому інтернеті, керованому штучним інтелектом і багатим досвідом. Нарешті, нам потрібно знайти шляхи сталого фінансування нашого руху, розробивши спільну стратегію для наших продуктів і доходів, щоб ми могли фінансувати цю роботу в довгостроковій перспективі.

Ці ідеї будуть відображені у річному плані Фонду Вікімедіа на 2024-2025 роки, першою частиною якого я ділюся з вами сьогодні у вигляді проєкту цілей для нашої роботи над продуктом і технологією. Як і минулого року, весь наш річний план буде зосереджений на технологічних потребах наших аудиторій і платформ, і ми хотіли б отримати від вас зворотний зв'язок, щоб знати, чи ми зосереджуємося на правильних проблемах. Ці цілі ґрунтуються на ідеях, які ми отримували від членів спільноти протягом останніх кількох місяців через Розмови:2024, списки розсилки та сторінки обговорення, а також на заходах спільноти щодо нашої продуктової та технологічної стратегії на наступний рік. Ви можете переглянути повний список проєктів цілей нижче.

«Ціль» — це напрямок високого рівня, який визначатиме продуктові та технологічні проєкти на наступний фінансовий рік, за які ми візьмемося. Вони навмисно широкі, представляють напрямок нашої стратегії і, що важливо, показують, які виклики ми пропонуємо визначити пріоритетними серед багатьох можливих сфер діяльності на наступний рік. Ми ділимося цим зараз, щоб члени спільноти могли допомогти сформувати наше мислення на ранній стадії, ще до того, як будуть затверджені бюджети та вимірні цілі на рік.

Зворотний зв'язок

Однією зі сфер, в якій ми особливо хотіли б отримати зворотний зв'язок, є наша робота, що згрупована під назвою «Вікідосвід». «Вікідосвід» стосується того, як ми ефективно надаємо, покращуємо та інноваційно вдосконалюємо те, як люди безпосередньо користуються вікі, як дописувачі, так і користувачі (споживачі вмісту) чи донори. Це передбачає роботу над підтримкою наших основних технологій і можливостей, а також над покращенням досвіду редакторів-волонтерів — зокрема, редакторів з розширеними правами — за допомогою кращих функцій та інструментів, послуг перекладу та оновлення платформи.

Ось деякі думки з наших нещодавніх обговорень стосовно планування, а також кілька запитань до всіх вас, щоб допомогти нам покращити наші ідеї:

  1. Волонтерство у проєктах Вікімедіа має приносити задоволення. Ми також вважаємо, що досвід співпраці онлайн має бути основною частиною того, що змушує волонтерів повертатися. Що потрібно для того, щоб редагування приносило волонтерам задоволення і щоб вони краще працювали разом над створенням вартого довіри вмісту?
  2. Надійність нашого вмісту — це частина унікального внеску Вікімедіа у світ і те, що змушує людей приходити на нашу платформу і користуватися нашим вмістом. Що ми можемо створити, щоб допомогти зростанню вартого довіри вмісту швидше, але все ще в межах стандартів якості, встановлених спільнотами в кожному проєкті?
  3. Щоб залишатися актуальною і конкурувати з іншими великими онлайн-платформами, Вікімедіа потребує нового покоління користувачів, які б відчували зв'язок з нашим вмістом. Як ми можемо зробити так, щоб наш вміст було легше знаходити та взаємодіяти з ним читачам і донорам?
  4. В епоху, коли процвітає зловживання в інтернеті, ми повинні переконатися, що наші спільноти, платформа і система обслуговування захищені. Ми також стикаємося з такими, що еволюціонують, зобов'язаннями щодо дотримання відповідності законодавству, коли глобальні політики прагнуть формувати конфіденційність, ідентичність та обмін інформацією в Інтернеті. Які покращання наших можливостей боротьби зі зловживаннями допоможуть нам подолати ці проблеми?
  5. МедіаВікі, програмна платформа та інтерфейси, які дозволяють Вікіпедії функціонувати, потребує протягом наступного десятиліття постійної підтримки, щоб забезпечити створення, модерацію, зберігання, пошук і споживання відкритого багатомовного вмісту в широких масштабах. Які рішення та вдосконалення платформи ми можемо зробити цього року, щоб забезпечити стабільність МедіаВікі?
Обговорення

–– Selena Deckelmann

Проєкт цілей

На цей момент опубліковано найвищий рівень планування — «Цілі».

Наступний рівень — проєкт «Ключових результатів» (КР) для кожної фіналізованої цілі подається нижче.

«Гіпотези», що лежать в основі для кожного КР, будуть оновлюватися на вікісторінках відповідного проєкту/команди впродовж року, щоб оновлюватися в міру засвоєння уроків.

Проєкт цілей для Вікідосвіду (WE)
Ціль Область цілі Ціль Контекст цілі Власник
WE1

Обговорення

Досвід дописувачів Як досвідчені, так і нові дописувачі об'єднуються онлайн, щоб створювати варту довіри енциклопедію, з більшою легкістю і меншим незадоволенням. Для того, щоб Вікіпедія залишалася динамічною в наступні роки, ми повинні робити роботу, яка б живила кілька поколінь волонтерів і робила дописування чимось таким, що люди хотіли б робити. Різні покоління волонтерів потребують різних інвестицій — більш досвідчені дописувачі потребують, щоб їхні потужні робочі процеси буди оптимізованими і справними, тоді як нові дописувачі потребують нових способів редагування, які мають сенс для них. І для цих поколінь всі дописувачі повинні мати можливість зв'язуватися і співпрацювати один з одним, щоб робити свою роботу найбільш ефективно. З цією метою ми будемо робити покращення критичних робочих процесів для досвідчених дописувачів, знижувати бар'єри для конструктивних внесків новачками і інвестуватимемо в те, щоб волонтери могли знаходити один одного і спілкуватися за спільними інтересами. Marshall Miller
WE2

Обговорення

Енциклопедичний вміст Спільноти отримують підтримку для ефективного заповнення прогалин у знаннях за допомогою інструментів і систем підтримки, які легше отримати, адаптувати та вдосконалювати, забезпечуючи збільшення достовірного енциклопедичного вмісту. Енциклопедичний вміст, насамперед у Вікіпедії, може бути збільшений і покращений завдяки постійній участі та інноваціям. Інструменти та ресурси (як технічні, так і нетехнічні), які доступні для використання дописувачами для своїх потреб, можна зробити більш явними та надійними. Ці інструменти повинні краще підтримуватися ФВМ через поліпшення їхніх функцій, що може бути досягнуто за короткі цикли. Зважаючи на останні тенденції щодо створення вмісту за допомогою штучного інтелекту та зміни поведінки користувачів, ми також дослідимо підґрунтя для суттєвих змін (наприклад, Вікіфункції), які можуть сприяти масштабному зростанню створення та повторного використання вмісту. Механізми виявлення прогалин у вмісті мають бути простішими для виявлення та планування. Ресурси, які підтримують зростання енциклопедичного вмісту, включно з вмістом у сестринських проєктах, таких як Бібліотека Вікіпедії, та кампаніях, можуть бути краще інтегровані з робочими процесами дописування. Водночас методи, що використовуються для зростання, повинні проти зростаючих загроз мати запобіжники, які можуть забезпечити постійну довіру до процесу, залишаючись вірними основним принципам енциклопедичного вмісту, визнаним у всіх проєктах Вікімедіа.

Аудиторія: редактори, перекладачі

Runa Bhattacharjee
WE3

Обговорення

Досвід споживачів (читання та медіа) До Вікіпедії приходить нове покоління споживачів, щоб знайти найкраще місце для відкриття, залученості та побудови тривалого зв'язку з енциклопедичним вмістом. Цілі:

Утримати існуючі та нові покоління споживачів і донорів.

Підвищити актуальність для існуючих і нових поколінь споживачів, зробивши наш вміст простішим для пошуку та взаємодії.

Працювати на різних платформах для адаптації нашого досвіду та існуючого вмісту, щоб енциклопедичний вміст міг досліджуватися та куруватися новим поколінням споживачів та донорів.

Olga Vasileva
WE4

Обговорення

Довіра і безпека Покращувати нашу інфраструктуру, інструменти та процеси, щоб ми були добре оснащені для захисту спільнот, платформи та наших сервісних систем від різних видів масштабних і цілеспрямованих зловживань, зберігаючи при цьому відповідність регуляторному середовищу, що постійно змінюється. Деякі аспекти наших можливостей боротьби зі зловживаннями потребують вдосконалення. Протидія зловживанням на основі IP-адрес стає все менш ефективною, деякі інструменти адміністрування потребують підвищення ефективності, і нам потрібно розробити єдину стратегію, яка допоможе нам боротися з масштабними зловживаннями, використовуючи в узгодженому поєднанні різні сигнали та механізми протидії (капчі, блокування тощо). Цього року ми почнемо працювати над розв'язанням найбільших проблем у цій сфері. Крім того, ці інвестиції в захист від зловживань повинні бути збалансовані з інвестиціями в розуміння і поліпшення стану спільноти, деякі аспекти якого включені в різні регуляторні вимоги Suman Cherukuwada
WE5

Обговорення

Платформа знань I (Еволюція платформи) Розвивати платформу МедіаВікі та її інтерфейси, щоб краще відповідати основним потребам Вікіпедії. МедіаВікі побудована для створення, модерації, зберігання, знаходження та споживання відкритого багатомовного вмісту в широких масштабах. У цей другий рік роботи Платформи знань ми подивимося на систему як куратор і почнемо працювати над вдосконаленням платформи, щоб ефективно підтримувати основні потреби проєктів Вікімедіа протягом наступного десятиліття, починаючи з Вікіпедії. Це включає продовження роботи над визначенням нашої платформи виробництва знань, посилення стійкості платформи, фокус на системі розширень/куків, щоб прояснити і впорядкувати розробку функцій, а також продовження інвестування в обмін знаннями і надання людям можливості робити внесок у МедіаВікі. Birgit Müller
WE6

Обговорення

Платформа знань II (Сервіси для розробників) Технічний персонал і розробники-волонтери мають інструменти, необхідні для ефективної підтримки проєктів Вікімедіа. Ми продовжимо розпочату роботу над покращенням (і масштабуванням) робочих процесів розробки, тестування та розгортання у Вікімедіа продакшн і розширимо визначення, включивши до нього послуги для розробників інструментів. Ми також прагнемо покращити нашу здатність відповідати на поширені запитання щодо робочих процесів та аудиторій розробників/інженерів, а також зробити відповідні дані доступними для прийняття поінформованих рішень. Частиною цієї роботи є розгляд практик (або їх відсутності), які наразі становлять виклик для нашої екосистеми. Birgit Müller

Проєкт цілей для Сервісів сигналів і даних (ССД)
Ціль Область цілі Ціль Контекст цілі Власник
SDS1

Обговорення

Основні метрики Наші рішення про те, як підтримувати місію та рух Вікімедіа, ґрунтуються на метриках високого рівня та нових ідеях. Для того, щоб ми могли ефективно та результативно розвивати технології, підтримувати волонтерів та відстоювати політику, яка захищає та розширює доступ до знань, нам потрібно розуміти екосистему Вікімедіа та узгоджувати свої погляди на те, як виглядає успіх. Це означає своєчасне відстеження загального набору показників, які є надійними, зрозумілими та доступними. Це також означає появу досліджень та ідей, які допоможуть нам зрозуміти, чому і як ми вимірюємо. Kate Zimmerman
SDS2

Обговорення

Платформа для експериментів Менеджери продуктів можуть швидко, легко і впевнено оцінювати вплив функцій продукту. Щоб уможливити та прискорити прийняття рішень про розробку функцій продукту на основі даних, менеджерам продуктів потрібна платформа для експериментів, за допомогою якої вони можуть визначати функції, обирати цільові аудиторії користувачів та бачити результати вимірювань впливу. Прискорення часу між запуском і аналізом є критично важливим, оскільки скорочення часу для навчання прискорить експерименти і, врешті решт, інновації. Ручні завдання та індивідуальні підходи до вимірювання були визначені як бар'єри на шляху до швидкості. Ідеальний сценарій полягає в тому, що менеджери продуктів можуть пройти шлях від запуску експерименту до виявлення результату з мінімальним ручним втручанням інженерів та аналітиків або взагалі без нього. Tajh Taylor

Проєкт цілей для Майбутніх аудиторій (FA)
Ціль Область цілі Ціль Контекст цілі Власник
FA1

Обговорення

Перевірка гіпотез Надати рекомендації щодо стратегічних інвестицій для Фонду Вікімедіа — на основі результатів експериментів, які поглиблюють наше розуміння того, як знання поширюються і споживаються в онлайні, — які допоможуть нашому руху служити новим аудиторіям в умовах мінливого Інтернету. Через постійні зміни в технологіях і поведінці користувачів в онлайні (наприклад, зростаюча перевага отримання інформації через соціальні додатки, популярність короткометражних відеороликів, розвиток генеративного штучного інтелекту) рух Вікімедіа стикається з проблемами залучення й утримання читачів і дописувачів. Ці зміни також приносять можливості служити новим аудиторіям, створюючи й доставляючи інформацію новими способами. Однак ми, як рух, не маємо чіткої, заснованої на даних картини переваг і компромісів різних потенційних стратегій, які ми могли б застосувати для подолання викликів або використання нових можливостей. Наприклад, чи варто нам ...
  • Інвестувати у великі нові функції на нашій платформі на кшталт чат-ботів чи соціального відео?
  • Нести знання Вікімедіа та створювати шляхи для внеску до популярних сторонніх платформ?
  • Ще щось?

Щоб Вікімедіа стала проєктом для багатьох поколінь, ми перевіримо гіпотези, щоб краще зрозуміти і порекомендувати перспективні стратегії — для Фонду Вікімедіа та руху Вікімедіа, — яких слід дотримуватися, щоб залучати й утримувати майбутні аудиторії.

Maryana Pinchuk

Проєкт цілі для Продуктової та інженерної підтримки (PES)
Ціль Область цілі Ціль Контекст цілі Власник
PES1

Обговорення

Ефективність операцій Зробити роботу Фонду швидшою, дешевшою та більш впливовою. Працівники Фонду у своїй повсякденній роботі роблять багато для того, щоб наша діяльність була швидшою, дешевшою та більш впливовою. Ця ціль висвітлює конкретні ініціативи, які: а) дозволять досягти значних успіхів у напрямку підвищення швидкості, дешевизни та результативності; б) приведуть до скоординованих зусиль та зміни формальних і неформальних практик у Фонді. По суті, КР, включені до цієї цілі, є найскладнішими та найкращими поліпшеннями, які ми можемо зробити цього року для підвищення операційної ефективності роботи, що стосується наших продуктів і технології. Amanda Bittaker

Проєкт ключових результатів

Тут для кожної фіналізованої цілі приведені проєкти «Ключових результатів» (КР). Вони відповідають кожній з цілей, наведених вище.

«Гіпотези», що лежать в основі кожного КР, будуть впродовж року, в міру накопичення досвіду, оновлюватися на вікісторінках відповідного проєкту або команди.

Проєкт ключових результатів Вікідосвіду (WE)

[ Проєкти цілей ]

Скорочення ключового результату Текст ключового результату Контекст ключового результату Власник
WE1.1

Обговорення

Розробити або вдосконалити один робочий процес, який допомагає дописувачам зі спільними інтересами зв'язуватися один з одним і робити спільні внески. Ми вважаємо, що простори спільнот і взаємодія у вікі роблять людей задоволенішими і, як дописувачів, продуктивнішими. Крім того, простори спільнот допомагають залучати і наставляти новачків, моделюють найкращі практики дописувачів і допомагають заповнювати прогалини в знаннях. Однак існуючі ресурси, інструменти та простори, які підтримують людський зв'язок у вікі, є неякісними і сьогодні не відповідають викликам і потребам більшості редакторів. Тим часом робота команди Кампаній продемонструвала, що багато організаторів прагнуть впроваджувати та експериментувати з новими інструментами зі структурованими робочими процесами, які допомагають їм у роботі зі спільнотою. З цих причин ми хочемо зосередитися на заохоченні та просуванні почуття приналежності серед дописувачів вікі. Ilana Fried
WE1.2

Обговорення

Конструктивна активація: #% зростання відсотка новачків порівняно з минулим роком, які опублікували ≥1 конструктивне редагування в основному просторі на мобільному пристрої. Поточний досвід повноекранного редагування для багатьох новачків, щоб робити конструктивний внесок, вимагає занадто багато контексту, терпіння та спроб і помилок. Щоб підтримати нове покоління волонтерів, ми збільшимо кількість і доступність менших, структурованих і більш орієнтованих на конкретні завдання робочих процесів редагування (наприклад, Перевірка редагування і Структуровані завдання).

Примітка: Базові показники будуть встановлені лише наприкінці 4 кварталу поточного фінансового року, після чого буде встановлено наш цільовий відсотковий показник КР.

Peter Pelberg
WE1.3

Обговорення

Підвищити задоволеність користувачів у 4 модерованих продуктах на X%. Редактори з розширеними правами використовують широкий спектр наявних функцій, розширень, інструментів та скриптів для виконання завдань модерації у проєктах Вікімедіа. Цього року ми хочемо зосередитися на вдосконаленні цього інструментарію, а не на проєктах зі створення нової функціональності у цій сфері. Ми плануємо протягом року торкнутися низки продуктів і хочемо зробити значні покращення у кожному з них. Таким чином ми сподіваємося покращити досвід модерації вмісту в цілому.

Ми визначимо X% після вимірювання базових показників для деяких поширених інструментів модераторів, на які ми можемо націлитися в рамках цього напрямку роботи. Список побажань спільноти буде значною мірою сприяти визначенню пріоритетів для цього КР.

Sam Walton
WE2.1

Обговорення

До кінця 2-го кварталу підтримати організаторів, дописувачів та установи конкретними інструментами, аналітикою та організаційними підходами, які збільшать охоплення якісного вмісту в ключових тематичних областях [будуть визначені пізніше] на X%. Цей КР спрямований на покращення висвітлення тем для зменшення наявних прогалин у знаннях. Ми встановили, що спільноти отримують користь від ефективних інструментів у поєднанні з кампаніями, спрямованими на підвищення якості вмісту в наших проєктах. Цього року ми хочемо зосередитися на вдосконаленні наявних інструментів та експериментуванні з новими способами визначення пріоритетності ключових тем, які заповнюють прогалини в знаннях.

Наш цільовий показник збільшення охоплення на Х% буде визначатися на основі наявних базових показників створення якісного вмісту. Крім того, до наступного кварталу будуть визначені тематичні області, на яких ми зосередимося у співпраці зі спільнотами та установами.

Purity Waigi & Fiona Romeo
WE2.2

Обговорення

До кінця 2-го кварталу впровадити та протестувати дві рекомендації, як соціальні, так і технічні, для підтримки мовної адаптації малих мовних спільнот, з оцінкою для аналізу відгуків спільноти. Існують версії Вікіпедії приблизно 300 мовами. І все ж є набагато більше мов, якими розмовляють мільйони людей, якими немає Вікіпедії та взагалі Вікісайтів. Це перешкода на шляху до реалізації нашого бачення: щоб кожна людина могла вільно створювати інформацію і знання, обмінюватися ними і мати доступ до суми всіх знань. Інкубатор Вікімедіа — це місце, де потенційні вікіпроєкти Вікімедіа у нових мовних версіях можуть бути організовані, написані, протестовані й доведені до того, що вони гідні бути розміщеними на ресурсах Фонду Вікімедіа. Інкубатор був започаткований у 2006 році з припущенням, що його користувачі матимуть попередні знання з редагування вікі. Ця проблема загострюється тим, що цей процес здебільшого мають виконувати люди, які є найновішими і найменш досвідченими в нашому русі. Хоча редагування у вікіпроєктах Вікімедіа з того часу значно покращилося, Інкубатор не отримував цих оновлень через технічні обмеження. Наразі випуск вікі з Інкубатора займає кілька тижнів, а щороку створюється лише близько 12 вікі, що свідчить про значне вузьке місце.

Наявні дослідження та матеріали свідчать про технічні проблеми на кожному етапі впровадження мови: додавання нових мов до Інкубатора, складнощі в розробці та перевірці вмісту, а також повільний процес створення вікісайту після того, як мова вийде з Інкубатора.

Кожна фаза є повільною, ручною та складною, що вказує на необхідність вдосконалення. Розв'язання цієї проблеми дозволить створювати вікі новими мовами швидше і простіше, а також дасть змогу більшій кількості людей ділитися знаннями. Різні зацікавлені сторони, наявні дослідження та ресурси виявили запропоновані рекомендації як соціального, так і технічного характеру. Цей ключовий результат пропонує протестувати дві рекомендації, як соціальні, так і технічні, та оцінити відгуки спільноти.

Satdeep Gill & Mary Munyoki
WE2.3

Обговорення

На кінець другого кварталу дві нові функції допомагають дописувачам додавати джерельні матеріали, які відповідають настановам проєкту, а 3-5 партнерів надали джерельні матеріали, які заповнюють мовні та географічні прогалини. Щоб розширювати доступ до якісних джерельних матеріалів, необхідних для заповнення стратегічних прогалин у вмісті, ми будемо:
  • Співпрацювати з Бібліотекою спадщини біорізноманіття; «AfLIA»; а також із навчальною мережею «Вікіджерела люблять манускрипти».
  • Підтримувати залучення та утримання партнерів за вмістом, за допомогою більш доступних показників повторного використання.
  • Заохочувати дописувачів додавати зображення та посилання, які відповідають настановам проєкту, і підвищувати довіру до вмісту, наприклад, позначаючи потенційні проблеми під час їхнього завантаження/додавання.
Fiona Romeo & Alexandra Ugolnikova
WE2.4

Обговорення

До кінця другого кварталу увімкнути Вікіфункції принаймні в одній маленькій мовній Вікіпедії, щоб забезпечити більш масштабований спосіб додавання нового вмісту. Щоб ефективно зменшити наші прогалини в знаннях, нам потрібно вдосконалити робочі процеси, які підтримують масштабоване зростання якісного вмісту, особливо в менших мовних спільнотах. Amy Tsay
WE3.1

Обговорення

Створити два куровані, доступні та керовані спільнотою досвіди перегляду та навчання у репрезентативних вікі з метою збільшення на 5% утримання читачів, що вийшли з системи, серед користувачів, які отримали досвід. Цей КР фокусується на збільшенні утримання нового покоління читачів на нашому сайті, дозволяючи новому поколінню побудувати тривалий зв'язок з Вікіпедією, досліджуючи можливості для читачів легше відкривати й вивчати вміст, який їх цікавить. Це включатиме дослідження та розробку нових курованих, персоналізованих і керованих спільнотою можливостей для перегляду та навчання (наприклад, стрічки з відповідним вмістом, рекомендації та пропозиції щодо тематичного вмісту, можливості для вивчення вмісту, куровані спільнотою тощо).

Ми плануємо розпочати фінансовий рік із серії експериментів з досвіду перегляду вебсторінок, щоб визначити, які з них ми хотіли б масштабувати для робочого використання і на якій платформі (веб, застосунки, або і те й інше). Потім ми зосередимося на масштабуванні цих експериментів і перевірці їхньої ефективності в підвищенні утримання користувачів у робочих середовищах. Наша мета до кінця року - запустити принаймні два експерименти на репрезентативних вікі й точно виміряти 5% збільшення утримання читачів, які беруть участь у цих експериментах.

Щоб оптимально ефективно досягти цього КР, нам знадобиться можливість «A/B» тестування з користувачами, які вийшли з системи, а також інструменти, здатні вимірювати утримання читачів. Нам також можуть знадобитися нові API або сервіси, необхідні для представлення рекомендацій та інших механізмів кураторства.

Olga Vasileva
WE3.2

Обговорення

Збільшити на 50% на кожну платформу кількість пожертв через контактні точки, окрім щорічних банерів та звернень через електронну пошту. Наша мета — забезпечити різноманітність джерел надходжень, визнаючи при цьому наших наявних донорів. Спираючись на відгуки та дані, ми зосереджуємось на збільшенні кількості пожертв поза межами методів, на які Фонд покладався в минулому, зокрема, щорічних банерних закликів. Ми хочемо показати, що, інвестуючи в більш інтегрований донорський досвід, ми можемо підтримувати нашу роботу і розширювати наш вплив, надаючи альтернативу донорам і потенційним донорам, які не реагують на банерні заклики. 50% — це початкова оцінка, що базується на зменшенні видимості кнопки «Пожертвувати» в Інтернеті внаслідок впровадження Вектора 2022, а також на збільшенні кількості пожертв завдяки пілотному проєкту 2023-2024 фінансового року в застосунках Вікіпедії, спрямованому на покращення досвіду донорів (збільшення кількості пожертв на 50,1%). Оцінка цієї метрики за платформами допоможе нам зрозуміти тенденції на платформах і те, чи слід застосовувати різні тактики в майбутньому, виходячи з різниці в поведінці залежно від аудиторії платформи. Jazmin Tanner
WE4.1

Обговорення

До третього кварталу надати пропозицію щодо трьох контрзаходів проти переслідувань і шкідливого вмісту на основі даних і відповідно до змін у регуляторному середовищі, що розвивається. Забезпечення безпеки та гаразду користувачів є основним обов'язком онлайн-платформ. У багатьох юрисдикціях діють закони та нормативні акти, які вимагають від онлайн-платформ вживати заходів проти домагань, кібербулінгу та іншого шкідливого вмісту. Невиконання цих вимог може призвести до юридичної відповідальності платформи та регуляторних санкцій.

Наразі ми не дуже добре уявляємо собі, наскільки великими є ці проблеми або причини, що їх породжують. Ми значною мірою покладаємося на окремі свідчення та ручні процеси, що залишає нас вразливими як до юридичних ризиків, так і до інших далекосяжних наслідків: недооцінки проблеми, ескалації шкоди, репутаційних збитків та підриву довіри користувачів.

Нам потрібно створити сильну культуру вимірювання частоти випадків домагань і шкідливого вмісту та проактивно впроваджувати контрзаходи.

Madalina Ana
WE4.2

Обговорення

До третього кварталу розробити щонайменше два сигнали для використання в робочих процесах протидії зловживанням, щоб підвищити точність дій щодо зловмисників. Вікі значною мірою покладаються на блокування IP-адрес як на механізм блокування вандалізму, спаму та зловживань. Але IP-адреси стають все менш корисними як стабільні ідентифікатори окремих учасників, а блокування IP-адрес має непередбачувані негативні наслідки для добросовісних користувачів, які випадково мають одну IP-адресу зі зловмисниками. Поєднання зниження стабільності IP-адрес і нашої значної залежності від блокування IP-адрес призводить до зниження точності та ефективності націлювання на зловмисників, а також до зростання рівня супутньої шкоди для добросовісних користувачів. Ми хочемо бачити протилежну ситуацію: зниження рівня супутньої шкоди та підвищення точності заходів, спрямованих на зловмисників.

Щоб краще підтримати роботу функціонерів у боротьбі зі зловживаннями та надати будівельні блоки для повторного використання в наявних (наприклад, CheckUser, Special:Block) і нових інструментах, в цьому КР ми пропонуємо дослідити способи надійно пов'язати особу з її діями (нівелювання використання кількох облікових записів), а також об'єднати наявні сигнали (наприклад, IP-адреси, історію облікових записів, атрибути запитів), щоб забезпечити більш точне націлювання дій на зловмисників.

Kosta Harlan
WE4.3

Обговорення

Зменшити ефективність великомасштабної розподіленої атаки на 50%, що вимірюється часом, необхідним для адаптації наших заходів, та обсягом трафіку, який ми можемо витримати при симулюванні. Еволюція ландшафту Інтернету, включаючи зростання масштабних бот-мереж і почастішання атак, зробила наші традиційні методи обмеження масштабних зловживань застарілими. Такі атаки можуть зробити наші сайти недоступними, переповнивши нашу інфраструктуру запитами, або перевантажити здатність нашої спільноти боротися з масштабним вандалізмом. Це також створює невиправдане навантаження на наших редакторів з високими привілеями та технічну спільноту.

Нам терміново потрібно покращити нашу здатність автоматично виявляти, протистояти і нівелювати або зупиняти такі атаки. Для того, щоб виміряти наші покращення, ми не можемо покладатися виключно на частоту/інтенсивність реальних атак, оскільки ми будемо залежати від зовнішніх дій, і нам буде важко отримати чітку кількісну картину нашого прогресу.

Налаштувавши кілька симульованих атак різної природи/складності/тривалості, які можна безпечно запустити проти нашої інфраструктури, і запускаючи їх щоквартально, ми зможемо як тестувати наші нові контрзаходи, не бувши атакованими, так і об'єктивно звітувати про наші вдосконалення.

Giuseppe Lavagetto
WE5.1

Обговорення

До третього кварталу завершити щонайменше 5 втручань, спрямованих на підвищення стійкості платформи. Стійкість платформи МедіаВікі — це постійна робота, важлива для нашої здатності масштабувати, підвищувати або уникати погіршення задоволеності розробників і розвивати нашу технічну спільноту. Це важко виміряти і залежить від технічних та соціальних факторів. Однак ми володіємо неявними знаннями про конкретні сфери вдосконалення, які є стратегічно важливими для стійкості. Заплановані втручання можуть допомогти підвищити стійкість і зручність супроводу платформи або уникнути її деградації. Ми плануємо оцінити вплив цієї роботи в четвертому кварталі та надати рекомендації щодо подальшого досягнення цілей стійкості. Приклади заходів зі стійкості: спрощення складних областей коду, які є основними для МедіаВікі, але лише кілька людей знають, як вони працюють; збільшення використання інструментів для аналізу коду, щоб інформувати про якість нашої кодової бази; оптимізація таких процесів, як формування пакетів та випуски версій. Mateus Santos
WE5.2

Обговорення

Визначити до другого кварталу і завершити до четвертого кварталу одне або кілька втручань для розвитку програмних інтерфейсів екосистеми МедіаВікі, щоб надати можливість відокремленої, простішої

і стійкішої розробки функцій.

Основна мета КР 5.2 — покращити та прояснити взаємодію між основною платформою МедіаВікі та її розширеннями, оформленнями та іншими частинами. Ми прагнемо забезпечити функціональні покращення архітектури МедіаВікі, які уможливлять практичну модульність та зручність супроводу, що полегшить розробку розширень, а також розширить можливості для виконання вимог ширшого бачення продукту МедіаВікі. Ця робота також має на меті проінформувати, що має бути (чи не бути) в ядрі, розширеннях чи інтерфейсах між ними. Рік буде розділений на дві фази: 5-місячна фаза досліджень та експериментів, яка дасть інформацію для другої фази, де будуть реалізовані конкретні втручання. [TBD]
WE5.3

Обговорення

До кінця другого кварталу завершити одну ініціативу зі збору даних та один експеримент з покращення продуктивності, щоб інформувати про подальші втручання щодо продукту та платформи для використання можливостей, розблокованих завдяки моделюванню сторінки у МедіаВікі як композиції структурованих фрагментів. Основна мета полягає в тому, щоб дати можливість розробникам і менеджерам продуктів використовувати нові можливості платформи МедіаВікі для задоволення поточних і майбутніх потреб в енциклопедичному вмісті, уможливлюючи нові пропозиції продуктів, які наразі важко реалізувати, а також підвищити продуктивність і стійкість платформи.

Зокрема, на рівні платформи МедіаВікі ми хочемо змінити модель обробки МедіаВікі, яка не розглядає сторінку як монолітну одиницю, а розглядає її як композицію структурованих одиниць вмісту. Парсоїдні перегляди прочитаного, інтеграція Вікіданих та інтеграція Вікіфункцій у вікі — все це неявні кроки до цього. В рамках цього КР ми хочемо більш цілеспрямовано експериментувати з цими новими можливостями і збирати дані для майбутніх втручань на основі цих нових можливостей, щоб гарантувати, що ми зможемо досягти запланованого впливу на інфраструктуру і продукт.

[TBD]
WE6.1

Обговорення

Вирішити 5 питань для забезпечення ефективності та прийняття обґрунтованих рішень щодо робочих процесів і послуг розробників та інженерів, а також зробити відповідні дані доступними до кінця четвертого кварталу. «Це складно» — часта відповідь на питання на кшталт «які сховища використовуються у виробництві Вікімедіа». У цьому КР ми розглянемо деякі з наших «вічнозелених» питань у сфері інженерної продуктивності та досвіду — повторювані питання, які здаються простими, але на які важко відповісти; питання, на які ми можемо відповісти, але дані недоступні і потребують спеціальних запитів від експертів у певній галузі; питання, на які важко отримати відповідь через прогалини у процесах або з інших причин. Ми визначимо, що означає «вирішити» для кожного з цих питань: для деяких це може означати просто зробити доступними наявні точні дані. Інші питання потребуватимуть більше часу на дослідження та інженерні розробки для їх вирішення. Основна мета цієї роботи — скоротити час, обхідні шляхи і зусилля, необхідні для отримання інформації про ключові аспекти досвіду розробників, і дозволити нам поліпшити робочі процеси і послуги для інженерів і розробників. [TBD]
WE6.2

Обговорення

До четвертого кварталу вдосконалити теперішній проєкт і провести щонайменше два експерименти, спрямовані на створення зручних у супроводі цільових середовищ, що наближають нас до безпечного, напівбезперервного доставлення. Розробники і користувачі покладаються на бета-кластер Вікімедіа (бета), щоб виловлювати помилки до того, як вони вплинуть на користувачів у виробництві. З часом використання бета-версій розширилося і вступило в конфлікт — вони надто різноманітні, щоб вміститися в одному середовищі. Ми покращимо одне з наявних альтернативних середовищ і проведемо експерименти, спрямовані на заміну однієї високопріоритетної потреби в тестуванні, яку наразі задовольняє бета-кластер, на підтримуване альтернативне середовище, яке краще відповідає потребам кожного варіанту використання. Tyler Cipriani
WE6.3

Обговорення

До другого кварталу запровадити систему оцінювання стійкості платформи Toolforge за різними технічними та соціальними факторами. До четвертого кварталу покращити один з її ключових технічних факторів на 50%. Toolforge, ключова платформа для інструментів Вікімедіа, створених волонтерами, відіграє вирішальну роль — від редагування до захисту від вандалізму. Наша мета — покращити зручність використання Toolforge, знизити бар'єри для внеску, покращити практики спільноти та сприяти дотриманню встановлених політик. Для цього до другого кварталу ми запровадимо систему балів для оцінки стійкості платформи Toolforge, зосередившись на технічних і соціальних аспектах. Використовуючи цю систему як орієнтир, ми прагнемо покращити один з ключових технічних факторів на 50%. Slavina Stefanova

Проєкт ключових результатів Сервісів сигналів і даних (SDS)

[ Проєкти цілей ]

Скорочення ключового результату Текст ключового результату Контекст ключового результату Власник
SDS1.1

Обговорення

Керівники двох програм або ініціатив, що ґрунтуються на КР, випустили широко поширювану документацію, яка пояснює логічний зв'язок між роботою їх команди та впливом на один або кілька основних показників Фонду. Наші основні організаційні показники слугують основою для оцінки прогресу Фонду в досягненні його цілей. Коли ми розподіляємо ресурси на програми та розробляємо робочі потоки, орієнтовані на ключові результати (КР), ці показники мають визначати, як ми пов'язуємо ці інвестиції з основними цілями Фонду, визначеними в річному плані.

Робота над цим ключовим результатом підтверджує, що Фонд в цілому перебуває на ранній стадії своєї здатності кількісно пов'язувати вплив усіх запланованих втручань із високорівневими або основними показниками. Для досягнення цієї кінцевої мети цей КР спрямований на розробку процесу, за допомогою якого ми ділимося логічними та теоретичними зв'язками між нашими ініціативами та нашими показниками високого рівня. На практиці це означає співпрацю з власниками ініціатив у всьому Фонді, щоб зрозуміти, як результати їхньої роботи на рівні проєкту пов’язані з нашими основними показниками на рівні Фонду та впливають на них.

Для забезпечення узгодженості та точності в документуванні потенційного впливу роботи будуть використовуватися схеми відображення впливу та такі вправи, як «відображення Теорії змін» і побудова причинно-наслідкових графів. Щоб досягти цього ключового результату, нам також потрібно буде розробити допоміжні матеріали, які допоможуть власникам ініціативи зрозуміти організаційні показники та зрозуміти, як будувати теорії змін, пов'язані з їхньою роботою.

Omari Sefu
SDS1.2

Обговорення

Дати відповідь на два стратегічні відкриті дослідницькі питання до грудня 2024 року, щоб надати рекомендації або інформацію для річного планування на 26 фінансовий рік. В екосистемі Вікімедіа є багато відкритих дослідницьких питань, і відповіді на деякі з них мають стратегічне значення для ФВМ чи афілітатів. Відповіді на ці питання можуть допомогти у майбутньому розвитку продукту чи технології або підтримати прийняття рішень чи адвокацію у політичному просторі. Хоча на деякі з цих питань можна відповісти, використовуючи суто дослідницький або дослідницько-інженерний досвід, з огляду на соціально-технічну природу проєктів Вікімедіа, отримання достовірної інформації часто вимагає міжкомандної співпраці для збору даних, створення вмісту, взаємодії з користувачами, ретельного планування експериментів тощо. За допомогою цього КР ми прагнемо визначити пріоритетність деяких наших ресурсів для відповіді на одне або кілька таких питань.

Робота в рамках цього КР включає визначення пріоритетності списку стратегічних відкритих питань, а також проведення експериментальної роботи для пошуку відповіді на X (наразі оцінюється в 2) з них. Ідеальним типом питань, які ми розглядаємо в цьому КР, є питання, відповідь на які може мати ефект розблокування, дозволяючи багатьом іншим командам або групам працювати (краще? поінформованіше) над продуктом, технологією або політикою. Ми маємо намір, щоб робота в цьому КР доповнювала такі КР:

  • PES1.3. де основна увага приділяється експериментуванню з ідеями платформних продуктів або функцій на основі наявних продуктів.
  • FA1.1. де основна увага приділяється експериментуванню з майбутніми аудиторіями за допомогою технологій штучного інтелекту / машинного навчання.
Leila Zia
SDS1.3

Обговорення

Досягти щонайменше 50% скорочення середнього часу, необхідного зацікавленим сторонам у сфері даних для розуміння та відстеження потоків даних для трьох основних та важливих показників. Необхідно для дотримання стандартів Управління даними.

Відстеження трансформації та джерел наборів даних є складним і вимагає знання різних сховищ і систем. Ми повинні спростити розуміння того, як потоки даних рухаються в наших системах, щоб зацікавлені у сфері даних сторони могли працювати в режимі самообслуговування.

Ця робота підтримуватиме робочі процеси, де дані трансформуються і використовуються для аналітики, функцій, API і завдань з якості даних. Буде продовжена робота над КР щодо документування показників.

Luke Bowmaker
SDS2.1

Обговорення

До кінця другого кварталу ми зможемо підтримувати одну продуктову команду для оцінки функції або продукту за допомогою базового A/B тестування, що скоротить час на отримання даних про взаємодію з користувачем на 50%. Ми вважаємо, що використання спільних інструментів підвищить впевненість продуктових команд у прийнятті рішень на основі даних, підвищить ефективність та продуктивність, а також покращить продуктову стратегію та інновації.

Ми розглянемо адаптацію індивідуального часу команди до базових даних щодо взаємодії з користувачем і покращимо їх на 50%. Ми також дослідимо, як ми можемо ці досягнення вписати в ширший контекст усіх продуктових команд.

Ми сподіваємося дізнатися, як ми можемо покращити сприйняття та визначити пріоритети для покращення можливостей на основі відгуків від команди впровадження та результатів SDS2.2.

Virginia Poundstone
SDS2.2

Обговорення

До кінця другого кварталу ми матимемо дві основні метрики для аналізу експериментів (A/B-тести) для підтримки перевірки гіпотез щодо продукту/функцій, пов'язаних з КР 2024-2025 фінансового року. Коли менеджер продукту (або проєктувальник) має гіпотези, що продукт/функція розв'яже проблему/потребу користувачів або організації, то експеримент — це спосіб перевірити ці гіпотези і дізнатися про потенційний вплив їхньої ідеї на показник. Результати експерименту надають інформацію менеджеру продукту і допомагають йому прийняти рішення про те, що робити далі (відмовитися від цієї ідеї і спробувати інші гіпотези, продовжити розробку, якщо експеримент був проведений на початку життєвого циклу розробки, або випустити продукт/функцію для більшої кількості користувачів). Менеджери продукту повинні бути здатними приймати таке рішення з упевненістю, спираючись на докази, яким вони довіряють і які вони розуміють.

Основною перешкодою на цьому шляху є те, що продуктові команди наразі формулюють свої гіпотези за допомогою спеціальних показників для конкретних проєктів, які потребують спеціальної аналітичної підтримки для їх визначення, вимірювання, аналізу та звітування про них. Перехід на набір основних метрик для формулювання всіх гіпотез щодо продукту/функції, які можна перевірити, зробить це:

  • простішим і швидшим для проєктування, розгортання і аналізу експериментів для перевірки цих гіпотез
  • легшим для донесення результатів та висновків з експериментів до осіб, які приймають рішення (менеджерів продукту) та інших аудиторій (наприклад, до вищого керівництва, інших в організації, спільнот)

Ми думаємо, що набір основних метрик, які широко зрозумілі і послідовно використовуються — і які засновані і є під впливом стандартних галузевих метрик — також покращить організаційну грамотність щодо даних і сприятиме культурі оцінювання, експериментування і навчання. Ми зосереджуємося на основних метриках, які: (1) необхідні для найкращого вимірювання та оцінки успіху/впливу продуктів/функцій, пов'язаних з двома ключовими критеріями Вікідосвіду – WE3.1 і WE1.2; (2) відображають або зіставляються зі стандартними галузевими метриками, що використовуються у вебаналітиці.

Mikhail Popov

Проєкт ключового результату Майбутніх аудиторій (FA)

[ Проєкти цілей ]

Скорочення ключового результату Текст ключового результату Контекст ключового результату Власник
FA1.1

Обговорення

Завдяки експериментальним висновкам та рекомендаціям щодо Майбутніх аудиторій, до кінця третього кварталу у проєкті річного плану на наступний рік буде присутня принаймні одна ціль або ключовий результат, що належить команді, яка не є учасницею Майбутніх аудиторій. З 2020 року Фонд Вікімедіа відстежує зовнішні тенденції, які можуть вплинути на нашу здатність служити майбутнім поколінням споживачів і дописувачів знань і залишатися квітучим рухом вільних знань для наступних поколінь. Майбутні аудиторії, невелика команда дослідників, будуть:
  • Проводити швидкі, обмежені в часі експерименти (з метою проведення щонайменше трьох експериментів на фінансовий рік), щоб дослідити шляхи як успішно впоратися з цими тенденціями
  • На основі висновків експериментів надавати рекомендації щодо нових неекспериментальних інвестицій, які повинен здійснювати WMF — тобто нових продуктів або програм, які повинні бути реалізовані повною командою або командами — протягом нашого регулярного річного періоду планування. Цей ключовий результат буде досягнутий, якщо в проєкті річного плану на наступний фінансовий рік з'явиться принаймні одна ціль або ключовий результат, які належать команді за межами Майбутніх аудиторій, і заснований на рекомендаціях Майбутніх аудиторій.
Maryana Pinchuk

Проєкт ключових результатів Продуктової та інженерної підтримки (PES)

[ Проєкти цілей ]

Скорочення ключового результату Текст ключового результату Контекст ключового результату Власник
PES1.1

Обговорення

Культура оцінювання: в рамках щоквартального опитування поступово покращувати оцінки настрою персоналу відділів Продукту і Технології, що стосується наших результатів, напрямків, лідерства та стану команди. Культура оцінювання — це культура розробки продукту, що базується на коротших циклах ітерацій, навчання та адаптації. Це означає, що наша організація може встановлювати річні цілі, але те, що ми робимо для досягнення цих цілей, буде змінюватися і адаптуватися протягом року в міру того, як ми вчимося. Побудова культури оцінювання має два компоненти: процеси та поведінка. Цей КР фокусується на останній. Зміни в поведінці можуть розвивати і зміцнювати нашу культуру оцінювання. Це передбачає зміни в індивідуальних звичках і традиціях, коли ми переходимо до більш ітеративної розробки продукту. Цей КР базуватиметься на змінах в індивідуальній поведінці згідно з самозвітами, а також на вимірюванні змін у настроях персоналу, якщо такі є. Amy Tsay
PES1.2

Обговорення

На кінець другого кварталу новий Список бажань краще пов'язує ідеї та запити руху з діяльністю Фонду в сфері Продукту і Технології: пункти зі Списку бажань вирішуються через КР 2024-2025 років, Фонд виконав 10 менших Бажань, і Фонд у партнерстві з волонтерами визначив три чи більше областей можливостей на 2025-2026 фінансовий рік. Список бажань спільноти представляє вузький зріз руху; у ньому беруть участь приблизно 1 тис. людей, більшість з яких є дописувачами або адміністраторами. Люди часто оминають Список бажань, пишучи запити щодо функцій та повідомлення про помилки через Phabricator, де важко відрізнити — чи запити від ФВМ, чи від спільноти. Для учасників Cписок бажань — це дорога інвестиція часу з мінімальною віддачею. Вони все ще беруть участь у Cписку бажань, тому що вважають, що це єдиний спосіб привернути увагу до важливих помилок і поліпшення функцій, або сигналізувати про потребу в ширших, стратегічних можливостях. Побажання часто описують як рішення, а не як проблеми. Рішення можуть здаватися розумними на папері, але не обов'язково враховують технічну складність або наслідки для стратегії руху.

Масштаб і обсяг побажань іноді перевищує можливості Технічної спільноти або окремої команди, увічнюючи розчарування, що призводить до запитів на коментар і закликів ліквідувати Список бажань. У той час як члени спільноти вважають за краще використовувати Список бажань для проєктних ідей, команди Фонду дивляться на Список бажань та інші процеси приймання заявок для визначення пріоритетів, частково через те, що побажання не встигають до річного планування і їх важко включити в дорожні карти / Цілі і ключові результати.

Майбутній Список бажань має стати мостом між спільнотою та Фондом, де спільноти надаватимуть інформацію в структурованому вигляді, щоб ми могли вжити заходів і, своєю чергою, задоволити волонтерів. Ми створюємо новий процес приймання заявок, щоб кожен зареєстрований волонтер міг подати побажання 365 днів на рік. Побажання можуть містити повідомлення про помилку, запит на покращення або ідею щодо нової функції. Будь-хто може прокоментувати побажання, взяти участь у семінарі або підтримати його, щоб вплинути на визначення пріоритетів. Фонд не класифікуватиме побажання як «надто великі» або «надто маленькі».

Побажання, які тематично стосуються ширшої проблемної сфери, можуть впливати на річне планування та дорожні карти команд, пропонуючи стратегічні напрямки та можливості. Побажання будуть видимими для Руху на інформаційній панелі, яка класифікує побажання за проєктами, продуктами/проблемними областями та типами побажань. Фонд своєчасно реагуватиме на побажання та співпрацюватиме зі Спільнотою, щоб класифікувати та визначати пріоритети побажань. Ми співпрацюватимемо з вікімедійцями, щоб визначити та встановити як пріоритет три сфери покращення, включені до Річного плану Фонду на 2025-2026 роки, що має покращити рівень прийняття та виконання побажань, що мають вплив. Ми позначатимемо чітко сформульовані побажання для спільноти волонтерів-розробників та команд Фонду, що сприятиме більшій залученості команд та розробників, а також більшій кількості виконаних побажань, що сприятиме задоволенню спільноти. Виконання більшої кількості побажань підвищує задоволеність дописувачів, їхню ефективність та утримання, що має призвести до якісніших редагувань, якіснішого вмісту та більшої кількості читачів.

Jack Wheeler
PES1.3

Обговорення

Провести і завершити два експерименти з наявними дослідницькими продуктами/функціями, які нададуть нам дані/інформацію про те, як ми розвиваємо Вікіпедію як джерело знань для нашої поточної аудиторії користувачів і волонтерів у першому і другому кварталах. До кінця третього кварталу завершити та поділитися отриманими знаннями та рекомендаціями для потенційного застосування у майбутній роботі ЦКР у кошику Вікідосвід. Ця робота є відповідником цілі «Майбутні аудиторії», але натомість зосереджена на виявленні можливостей збільшити та поглибити залучення наших наявних аудиторій (користувачів та дописувачів Вікіпедії) шляхом більш вправного тестування більшої кількості ідей щодо продуктів на платформі.

Він знаходиться в PES1, оскільки є енерджайзером і мультиплікатором — переспрямовує час, який окремі особи й команди вже присвятили хакерству/експериментуванню над побічними проєктами, на те, щоб зосередитися на більш перспективних функціях. Замість того, щоб ці побічні проєкти довго і повільно тягнулися (не найкраще використання наших обмежених ресурсів), цей КР забезпечує шлях для деяких з цих ідей, які потенційно можуть потрапити до більшого середовища APP за допомогою перевірених експериментів, таким чином більш ефективно використовуючи час персоналу і мотивуючи їхню творчість і продуктивність.

Запускаючи більше таких менших і коротших проєктів, ми також урізноманітнюємо наші «ставки» для отримання більшої кількості знань та випробування ідей, які можуть трансформувати Вікіпедію відповідно до мінливих потреб та очікувань нашої нинішньої аудиторії. Це зробить нашу роботу ефективнішою та швидшою, оскільки допоможе Фонду зосередитися на правильній меті за менший проміжок часу.

Rita Ho
PES1.4

Обговорення

Дізнатися, як встановлювати, контролювати та приймати рішення щодо ЦРО (Цілей рівня обслуговування). Вибрати принаймні одну нову річ, для якої, коли ми її випускаємо, потрібно визначити ЦРО. Співпрацювати з відповідною командою/командами (зазвичай: продуктовою, командою розробників, інжинірингу надійності сайту), щоб визначити ці ЦРО. Обміркувати і задокументувати настанови щодо того, які випуски повинні мати ЦРО в майбутньому і як їх встановлювати. МАЙБУТНІЙ КР:

Налагодити процес та елементарні інструменти для встановлення та моніторингу ЦРО для нових релізів. Звітувати щоквартально і використовувати його для прийняття рішень про те, коли варто (і не варто) визначати пріоритетність роботи, щоб щось виправити. Поділиться звітом зі спільнотою.

НАВІЩО:

Ми не знаємо, коли нам потрібно визначати пріоритетність робіт, щоб щось виправити. І у нас багато коду. Оскільки цей обсяг продовжує зростати, з'являється все більше ситуацій, коли нам потрібно приймати рішення між тим, чи вирішувати проблеми, чи зосередитися на інноваціях, і все більше невизначеності щодо того, коли ми повинні це робити. Крім того, персоналу і спільноті незрозуміло, який наш рівень підтримки/зобов'язань щодо надійності та продуктивності для всіх різних функцій і можливостей, з якими вони взаємодіють. Якщо ми визначимо очікуваний рівень обслуговування, ми зможемо знати, коли нам слід виділяти на нього ресурси, а коли ні.

Mark Bergsma

Пояснення кошиків

Вікідосвід

 
Diversity (40786) – The Noun Project

Метою цього кошика є ефективне надання, покращення та впровадження інновацій у забезпечення вікідосвіду, що дозволяє поширювати вільні знання по всьому світу. Цей кошик відповідає рекомендаціям стратегії руху №2 (Покращуйте досвід користування) та №3 (Забезпечте безпеку та інклюзію). Наші аудиторії включають всіх, хто спільно працює на наших вебсайтах, а також читачів та інших споживачів вільних знань. Ми підтримуємо сайт, що входить в топ-10 світових вебсайтів і багато інших важливих вільних культурних ресурсів. Ці системи мають вимоги до продуктивності та часу безвідмовної роботи на рівні з вимогами найбільших технологічних компаній у світі. Ми надаємо користувацькі інтерфейси для вікі, переклад, API розробників (і багато іншого!), а також допоміжні застосунки та інфраструктуру, які всі разом утворюють надійну платформу для співпраці волонтерів для створення вільних знань у всьому світі. Наші цілі для цього кошика повинні дозволити нам удосконалити нашу основну технологію та можливості, забезпечити постійне покращення нами досвіду редакторів-волонтерів і модераторів наших проєктів, покращити досвід усіх технічних вкладників, які працюють над покращенням або розширенням такого вікідосвіду і забезпечити найкращі враження для читачів і споживачів вільних знань у всьому світі. Ми зробимо це за допомогою роботи над продуктом і технологією, а також за допомогою досліджень і маркетингу. Ми очікуємо, що будемо мати щонайбільше п'ять цілей для цього кошика.

Знання створюються людьми! І тому наш річний план буде зосереджений на вмісті, а також на людях, які його створюють, і на тих, хто має до нього доступ і читає його.

Наша мета — розробити операційний план на основі наявної стратегії, головним чином, наших гіпотез про «маховик» дописувача, споживача та вмісту. Основна зміна, про яку я прошу, — це акцент на тій частині маховика, яка стосується вмісту, і дослідження того, що наші модератори й функціонери можуть потребувати від нас зараз, з метою визначення показників стану спільноти в майбутньому.

Сервіси сигналів і даних

 
Arrythmia noun 246518

Щоб відповідати рекомендаціям Стратегії руху щодо Забезпечення справедливості у прийнятті рішень (Рекомендація №4), Покращення досвіду користування (Рекомендація №2) та Оцінювання, ітерації та адаптації (Рекомендація №10), особи, які приймають рішення у всьому русі Вікімедіа, повинні мати доступ до надійних, релевантних та своєчасних даних, моделей, інсайтів та інструментів, які можуть допомогти їм оцінити вплив (як реалізований, так і потенційний) їхньої роботи та роботи їхніх спільнот, що дасть їм змогу ухвалювати кращі стратегічні рішення.

У кошику «Сервіси сигналів і даних» ми виділили чотири основні аудиторії: співробітників Фонду Вікімедіа, афіліатів і груп користувачів Вікімедіа, розробників, які повторно використовують наш вміст, і дослідників Вікімедіа, а також ми визначаємо пріоритети й задовольняємо потреби цих аудиторій у даних і відомостях. Наша робота охоплюватиме низку видів діяльності: визначення прогалин, розробку показників, побудова потоків для обчислення показників, а також розробка шляхів дослідження даних і сигналів, які допомагають особам, які приймають рішення, ефективніше та з задоволенням взаємодіяти з даними та інсайтами.

Майбутні аудиторії

 

Метою цього кошика є дослідження стратегій розширення за межі наших наявних аудиторій споживачів і дописувачів, щоб, як необхідна інфраструктура екосистеми вільних знань, справді охопити кожного у світі. Цей кошик відповідає Рекомендації №9 Стратегії Руху (Впроваджуйте інновації у вільних знаннях). Люди все більше і більше споживають інформацію в інтерфейсах і формах, які відрізняються від нашої традиційної пропозиції вебсайту зі статтями — люди користуються голосовими помічниками, проводять час з відео, взаємодіють зі штучним інтелектом і т.д. У цьому кошику ми запропонуємо і перевіримо гіпотези щодо потенційного довгострокового майбутнього екосистеми вільних знань і того, як ми будемо її необхідною інфраструктурою. Ми робитимемо це через роботу над продуктом та технологією, а також через дослідження, партнерства та маркетинг. У міру того, як ми визначатимемо перспективні майбутні стани, уроки з цього кошика впливатимуть і розширюватимуться через кошики №1 і №2 у наступних річних планах, підштовхуючи наші продуктові та технологічні пропозиції туди, де вони повинні бути, щоб служити шукачам знань майбутнього. Наші цілі для цього кошика повинні спонукати нас до експериментів та досліджень, оскільки ми зосереджуємось на баченні майбутнього вільних знань.

Менші кошики

 
Noun project 3067

У нас також є два інші «менші кошики», які складаються з областей критично важливих функцій, які повинні існувати у Фонді для підтримки наших основних операцій, і щодо деяких з них ми маємо спільні риси з будь-якою організацією, що має справу з програмним забезпеченням. Ці «менші кошики» не матимуть власних цілей вищого рівня, але будуть робити внесок у досягнення цілей вищого рівня інших груп і підтримувати їх. Вони такі:

  1. Базова інфраструктура. До цього кошика належать команди, які підтримують та розвивають наші центри обробки даних, обчислювальні платформи та платформи зберігання даних, сервіси для їх експлуатації, інструменти та процеси, які забезпечують роботу наших загальнодоступних сайтів та сервісів.
  2. Продуктова та інженерна підтримка. До цього кошика належать команди, які працюють «масштабно», надаючи послуги іншим командам, що підвищує продуктивність та покращує роботу цих інших команд.