ویکی‌داده/ پرسش‌های دررابطه با به‌کارگیری آن در ویکی‌پدیا

This page is a translated version of the page Wikidata/Deployment Questions and the translation is 62% complete.
Outdated translations are marked like this.

ین صفحه به برخی از پرسش‌های رایج در مورد به‌کارگیری ویکی‌داده در ویکی‌پدیاها پاسخ می‌دهد.

عمومی

چرا صفحات در ویکی دیتا نام هایی مانند Q123?== دارند؟

ویکی دیتا یک پروژه چند زبانه است. ما نمی خواهیم با کلمات به زبان خاصی صفحات را به هم پیوند بدهیم بنابراین از اعداد و نمادها استفاده شده است. هر چند برای هر زبان برچسب های خاص آن در نظر گرفته شده است. تا در ویکی پدیا به سادگی بتوانید جستجو کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را بیابید.

چگونه متوجه شوم خراب کاری در ویکی داده به مقاله من مربوط است؟

هر تغییری در ویکی‌داده که با مقاله‌ای که دارید در ویکی‌پدیای خودتان یا یک پروژهٔ خواهر می‌بینید مرتبط است، باید در فهرست پی‌گیری‌های شما و در صفحهٔ تغییرات اخیر نمایش یابد. اگر چیزی نامتناسب را مشاهده می‌کنید، به ویکی‌داده بروید و آن را تصحیح کنید.

مرحله ۱ (لینک زبان)

ویکی داده بر مقاله من مستقر شده.آیا من می توانم لینک زبان را از مقاله بر دارم؟

در نوار کناری هر مقاله، زیر فهرست پیوندهای زبانی، یک فلش می‌بینید که با کلیک کردن بر روی آن به ویکی‌داده هدایت می‌شوید. اگر چنین است، می‌توانید پیوندهای زبانی را از مقاله حذف کنید. الگوهایی که مقاله‌های خوب و برگزیده را نشان می‌دهند را حذف نکنید. هرچند که چنین حذف‌کردنی قابل قبول است، اما تصمیم‌گیری برای آن بر عهدهٔ اجتماع پروژهٔ شما است.

لطفاً دقت کنید که برخی ربات‌ها در ابتدا پیوندهای زبانی حذف‌شده را دوباره در صفحه قرار خواهند داد. این مشکل با بروزرسانی ربات‌ها خود به خود حل خواهد شد. اگر چنین اتفاقی افتاد، بد نیست که به رانندهٔ ربات پیامی بفهرستید و او را به به‌روزرسانی رباتش تشویق کنید.

اگر پیوند به یک زبان در مقاله باقی بماند، بر پیوند موجود در ویکی‌داده برای آن زبان ارجحیت خواهد داشت.

در مورد موقعیت‌هایی که پیوندهای میان‌ویکی بسیار پیچیده می‌شود چه؟ اکنون با آن‌ها باید چگونه برخورد کنم؟

همچنان امکان تعریف پیوند میان‌ویکی در ویکی‌متن مانند قبل وجود دارد. بنابراین در این موارد می‌توانید مانند گذشته عمل کنید.

من یک صفحه جدید ساخته ام آیا باید لینک زبان آنرا هم اضافه کنم؟

می توانید این کار را انجام دهید. و احتمالا بات ها این کار را برای شما به صورت خودکار انجام خوهند داد. یا می توانید مقالات و مطالب مورد نظر خود را با زبان خود جستجو کنید و به صورت دستی مطلب خود را اضافه کنید.

چگونه پیوندهای ویکی داده را از نمایش در یک صفحه خاص مستثنی کنم؟

In order to hide links coming from Wikidata, put the magic word {{noexternallanglinks}}. If it is used on its own, it will remove all links on that page. This magic word can also be used to remove specific language links, if it is used with parameters. For example, {{noexternallanglinks:fr|id}} will remove French and Indonesian language links.

مرحله 2 (جعبه‌های اطلاعات)

چه وقت این بر روی مقاله من مستقر خواهد شد؟

Phase 2 has now been deployed on all Wikipedias. Sister projects are following.

آیا استفاده از ویکی‌داده به معنای آن است که ویکی‌پدیای زبان من با نوشتارهای خرد مربوط به هر روستایی در گوشه‌‌وکنار جهان پر می‌شود؟

خیر. ویکی‌داده امکان ایجاد صفحات ساده با مطالب تکراری٬ مانند جمعیت٬ مساحت و تراکم روستاها را فراهم می‌کند٬ اما تصمیم‌گیری درمورد چگونگی استفاده از این قابلیت به جامعه ویکی‌پدیای زبان خود شما بستگی دارد. صفحه‌های مربوط به روستاها هنوز نیاز به افزوده‌شد دارند -- ویکی‌داده فعلا برنامه‌ای برای انجام این‌کار به صورت خودکار ندارد.

What happens to existing infoboxes?

They will continue to work as they are. To make use of Wikidata someone needs to change the template and adapt it.

How are we supposed to come to a shared opinion on very controversial topics across the different projects?

You don't have to. Wikidata is able to hold a wide variety of claims and references to support them. The individual communities will be able to decide which of those they prefer in their Wikipedia or sister project. Worst case you will be able to just keep certain values locally as it happens now.

How will we be able to include data from Wikidata in infoboxes?

There are two ways. For trivial things you'll be able to use the inclusion syntax outlined here. For more complex things Lua is available.

مرحله 3 (فهرست ها)

Does using Wikidata mean that we will have to create list articles? We don't do that in our language

No. Wikidata only provides the possibility to create list articles easily and automatically. You don't have to actually use it. You can use other features of Wikidata, such as central storage of interlanguage links, without using the automatic list creation option.