This page is a translated version of the page Wiki labels and the translation is 100% complete.

Wiki labels je lidský výpočetní systém pro použití ve WikiProjektu "Wiki labels". Abychom mohli provádět náročné analýzy (např. měření kvality nováčků v čase[1]) a trénovat inteligentní wiki-nástroje jako ORES (např. pro odhalování vandalismu[2][3][4] a hodnocení kvality článků[5][6][7]), potřebujeme štítkovaná data. (známé také jako "ruční kódování"), a to hodně. Systém Wiki labels lidského výpočtu je navržen tak, aby kolaborativní označování artefaktů wiki bylo rychlé a snadné. Systém je implementován jako dvojice MediaWiki nástroje/serveru v JavaScriptu/CSS a Pythonu/Flask/PostgreSQL.

Snímek obrazovky rozhraní štítků Wiki integrovaného do systému en:WP:Labels.
Wiki labels gadget. Snímek obrazovky rozhraní štítků Wiki integrovaného do systému en:WP:Labels.

Udělátko

 
OAuth authorization. Snímek obrazovky s potvrzením OAuth Wiki Labels.

Editoři s nainstalovaným udělátkem najdou rozhraní štítků wiki načtené jako jednostránkovou aplikaci v rámci en:Wikipedia:Labels nebo jejich místní varianty (pokud byla jejich wiki nakonfigurována). Tato jednostránková aplikace umožní editorům zobrazovat aktivní kampaně, žádat o pracovní sady a revize štítků a další "úkoly".

Systém používá mw:Extension:OAuth k integraci s účtem editora MediaWiki. Akce prováděné v systému štítků wiki budou spojeny s účtem uživatele centralauth.

Instalace

Instalace není nutná. Stačí jen nasměrovat prohlížeč na https://labels.wmflabs.org/ui/ a vybrat si wiki ze seznamu.

Překlad obsahu

Wiki labels jsou uvedeny na adrese translatewiki.net. Chcete-li přispět překlady, podívejte se prosím na translatewiki:Translating:Revision_scoring.

Server

Za udělátko spravuje server "kampaně", "úkoly", "pracovní sady" a "štítky". Tento server poskytuje Restful interface pro přístup k těmto datům. Existují 4 základní moduly: auth, users, campaigns a forms. Server také poskytuje některé služby pro uživatele pro navrhování nových formulářů a přístup k samostatnému udělátku.

Form builder

labels.wmflabs.org/form_builder

Rozhraní form builder slouží k vývoji a testování formulářů pro podporu nových úloh označování. Pole formulářů jsou konfigurována pomocí formátu YAML, který odráží OOjs UI. Formuláře mohou být odeslány ke kontrole.

 
Form builder. Snímek obrazovky nástroje pro tvorbu formulářů.

Udělátko

labels.wmflabs.org/gadget

Pro usnadnění vývoje a testování poskytujeme přístup k miniaplikaci také prostřednictvím jednostránkové aplikace. Pokud z nějakého důvodu nefunguje verze miniaplikace na wiki, mohou uživatelé pracovat z tohoto rozhraní.

 
Stand-alone gadget. Snímek obrazovky samostatné miniaplikace.


Strojově čitelné adresy

/campaigns/ - Seznam wiki s dostupnými kampaněmi.


/campaigns/<wiki>/ - Vypisuje kampaně dostupné pro wiki
  • Přidáním ?campaign=stats do řetězce dotazu zahrnete do odpovědi statistiky kampaně.


/campaigns/<wiki>/<campaign_id>/ - Vrací data o kampani.
  • Přidáním ?tasks do řetězce dotazu zahrnete do odpovědi úkoly kampaně.
  • Přidáním ?worksets do řetězce dotazu, zahrnete do odpovědi pracovní sady kampaně. Zadejte ?worksets=stats, abyste k výpisům pracovních sad připojili statistiky dokončení.
  • Přidáním ?assign do řetězce dotazu, vyžádáte nové přiřazení sad úloh pro aktuálního uživatele. To bude fungovat pouze v případě, že (1) je uživatel přihlášen, (2) jsou k dispozici úkoly k přiřazení a (3) uživatel již nemá otevřené přiřazení pracovních sad.
/campaigns/<wiki>/<campaign_id>/<workset_id>/ - Vrátí data o sadě úloh
  • Do řetězce dotazu přidejte ?tasks, abyste vypsali úkoly pro tuto sadu úloh.
  • Přidejte ?worksets=stats pro zahrnutí statistik dokončení do výpisu sady úloh.
  • Přidejte do řetězce dotazu ?campaign, abyste zahrnuli příslušné údaje o kampani, a ?campaign=stats, abyste zahrnuli také statistiky kampaně.
  • Přidejte do řetězce dotazu ?abandon, abyste uvolnili nedokončené úkoly z tohoto pracovního souboru. To bude fungovat pouze v případě, že (1) je uživatel přihlášen a (2) daný pracovní soubor je uživateli přiřazen. Z pracovního souboru budou uvolněny pouze nedokončené úkoly.
/campaigns/<wiki>/<campaign_id>/<workset_id>/<task_id>/ - Vrátí údaje o konkrétní úloze.
  • Do řetězce dotazu přidejte ?campaign, abyste zahrnuli příslušná data kampaně, a ?campaign=stats, abyste zahrnuli také statistiky kampaně.
  • Přidejte do řetězce dotazu ?worksets, abyste zahrnuli příslušná data sad úloh, a ?worksets=stats, abyste zahrnuli také statistiky sad úloh.
  • Do adresy URL přidejte ?label=<encoded json>. Např. campaigns/enwiki/1/1/1?label={"damaging":true,"good-faith":false}. To bude fungovat pouze v případě, že je uživatel přihlášen.
/users/ - Poskytuje přístup k datům z pohledu uživatele.


/users/<user_id>/ - Vrátí informace o aktivitách uživatele.
  • Přidáním ?campaigns do řetězce dotazu vrátíte všechny kampaně, pro které byly uživateli přiřazeny sady úloh. Zadejte ?campaigns=stats, abyste zahrnuli také statistiky kampaní.
  • Přidáním ?worksets do řetězce dotazu vrátíte všechny sady úloh, které byly uživateli přiřazeny. Zadejte ?worksets=stats, abyste zahrnuli také statistiky sad úloh.
  • Do řetězce dotazu přidejte ?tasks, abyste vrátili všechny úkoly přiřazené uživateli. Všimněte si, že štítky použité jinými uživateli budou v tomto zobrazení skryty.
/users/<user_id>/<campaign_id>/ - Vrátí informace o aktivitách uživatele v rámci kampaně.
  • Přidejte do řetězce dotazu ?campaigns=stats, abyste zahrnuli statistiky kampaní.
  • Přidejte ?worksets do řetězce dotazu, abyste vrátili všechny sady úloh přiřazené uživateli. Zadejte ?worksets=stats, abyste zahrnuli také statistiky sad úloh.
  • Do řetězce dotazu přidejte ?tasks, abyste vrátili všechny úkoly přiřazené uživateli. Všimněte si, že štítky použité jinými uživateli budou v tomto zobrazení skryty.
/auth/ - Poskytuje podporu pro autentifikaci uživatelů.


/auth/initiate/ - Zahájí handshake OAuth s MediaWiki.

Doporučuje se, aby tento request byl vyžádán z vyskakovacího okna.

/auth/callback/ - Používá se v MediaWiki k dokončení handshake protokolu OAuth.

Pokud je sem přesměrováno vyskakovací okno, automaticky se zavře.

/auth/whoami/ - Vypíše informace o přihlášeném uživateli

...

/auth/logout/ - Odstraní relaci a smaže data uživatele

...

/forms/ - Poskytuje přístup ke konfiguraci a internacionalizaci formuláře

Tyto formuláře lze načíst pomocí udělátka štítky.


/forms/<form_name> - Vrátí konfiguraci formuláře

...

Viz též

Reference

  1. Halfaker, A., Geiger, R. S., Morgan, J. T., & Riedl, J. (2012). The rise and decline of an open collaboration system: How Wikipedia’s reaction to popularity is causing its decline. American Behavioral Scientist, 0002764212469365.
  2. West, A. G., Kannan, S., & Lee, I. (2010, April). Detecting Wikipedia vandalism via spatio-temporal analysis of revision metadata?. In Proceedings of the Third European Workshop on System Security (pp. 22-28). ACM.
  3. Smets, K., Goethals, B., & Verdonk, B. (2008, July). Automatic vandalism detection in Wikipedia: Towards a machine learning approach. In AAAI workshop on Wikipedia and artificial intelligence: An Evolving Synergy (pp. 43-48).
  4. Adler, B. T., De Alfaro, L., Mola-Velasco, S. M., Rosso, P., & West, A. G. (2011). Wikipedia vandalism detection: Combining natural language, metadata, and reputation features. In Computational linguistics and intelligent text processing (pp. 277-288). Springer Berlin Heidelberg.
  5. Hu, M., Lim, E. P., Sun, A., Lauw, H. W., & Vuong, B. Q. (2007, November). Measuring article quality in wikipedia: models and evaluation. In Proceedings of the sixteenth ACM conference on Conference on information and knowledge management (pp. 243-252). ACM.
  6. Stvilia, B., Twidale, M. B., Smith, L. C., & Gasser, L. (2008). Information quality work organization in Wikipedia. Journal of the American society for information science and technology, 59(6), 983-1001.
  7. Warncke-Wang, M., Cosley, D., & Riedl, J. (2013, August). Tell me more: An actionable quality model for wikipedia. In Proceedings of the 9th International Symposium on Open Collaboration (p. 8). ACM.