Výbor pro důvěru a bezpečnost/Výbor pro přezkum případů/Charta

This page is a translated version of the page Trust and Safety/Case Review Committee/Charter and the translation is 98% complete.

Tato charta odráží práva a povinnosti Prozatímního výboru pro přezkum případů a důvěryhodnosti (dále jen Výbor pro přezkum případů).

Účelem Výboru pro přezkum případů je úzká spolupráce s určenými pracovníky Wikimedia Foundation při přezkumu odvolání uživatelů, kteří se přímo účastní případů uzavřených nadací v rámci kancelářské akce politika obtěžování na období mezi zřízením revizního výboru a úplným stavem vynucování viz. Univerzální kodex chování, jak je definováno v Prohlášení rady o kultuře komunity 2020. Případy, které mohou být přezkoumány Výborem pro přezkum případů, jsou ty případy, které nadace uzavřela opatřeními nebo nečinností v rámci kancelářské akční politiky, vyjma zákonných, regulačních, zaměstnaneckých a právních politik definovaných právními zástupci nadace. Žádost o přezkoumání případu mohou podat pouze strany, které jsou přímo dotčeny sankcí za kancelářskou akci nebo se přímo podílejí na podání žádosti. Výbor pro přezkum případů buď ratifikuje, změní nebo požádá o přehodnocení nebo dodatečné vyšetřování rozhodnutí nadace Důvěra a bezpečnostní tým (T&S) v těchto přezkoumávaných případech. Kromě toho bude na vhodné úrovni informovat zúčastněné strany o výsledku přezkumu a bude pro komunitu informovat o počtu přezkoumaných případů a procentech ratifikovaných, změněných nebo vrácených k dalšímu posouzení nebo vyšetřování.

Úkolem tohoto výboru pro přezkum případů je chránit členy komunity před příliš rušivým, příliš přísným nebo příliš laxním vymáháním norem chování nadací. Výbor funguje jako partner nadace při zajišťování spravedlivého zacházení s jednotlivci v konkrétních případech. Výbor pro přezkum případů bude mít přístup k důvěrným informacím, které budou přezkoumány na základě níže uvedených kritérií. Pro přístup k těmto informacím bude nezbytné, aby členové uzavřeli právní vztah s nadací. Z důvodu ochrany členů výboru a jednotlivců zapojených do případů nebudou členové výboru veřejně identifikováni, ale budou někteří zaměstnanci nadace známi, poradcům společnosti Trust & Safety Správní rady a komisi veřejného ochránce práv. Všichni členové musí být ochotni dodržovat požadavky na důvěrnost a soukromí.

Cíle

Cíle tohoto procesu jsou:

  1. Poskytnout příležitost k prozatímnímu přezkoumání komunitních rozhodnutí nadačních kanceláří v případech chování, kdy:
    a) Případy nejsou vedeny kvůli zákonným, regulačním, zaměstnaneckým nebo právním předpisům definovaným právními zástupci nadace (k přezkoumání by byly například nevhodné případy obtěžování a chování).
    b) Odvolací strana je přímo zapojena, buď jako stěžovatelé nebo obviněni.
  2. Zajistit, aby případy byly náležitě přezkoumány a s dobrovolníky bylo zacházeno spravedlivě, pokud dostanou sankce od nadace nebo pokud budou jejich žádosti, aby nadace přijala opatření proti jiným uživatelům, zamítnuty.
  3. Maximalizovat míru transparentnosti, kterou může nadace poskytnout Výboru pro přezkum případů, s cílem umožnit co nejlépe informované rozhodnutí o jakékoli dané žádosti o odvolání.
  4. Minimalizovat emoční dopad přímo zapojených uživatelů poskytováním včasných závěrů případů Výboru pro přezkum případů.
  5. Maximalizovat bezpečnost členů výboru v souladu s prohlášením rady.
  6. Maximalizovat stupeň transparentnosti pro komunitu v rámci cílů 1 až 5.

Členství

Generální rada nadace Wikimedia Foundation jmenuje dobrovolnický výbor složený z deseti až dvanácti mezinárodních dobrovolníků, kteří budou pracovat se zaměstnanci přidělenými do pracovního postupu přezkumu. Generální rada může jmenovat jednoho nebo více dalších mezinárodních dobrovolnických funkcionářů, kteří budou sloužit jako náhradní členové výboru, aby jednali na místě a místo všech nepřítomných členů dobrovolnických výborů. Jmenování výborů je na jeden rok nebo do doby, než bude zřízen stálý kontrolní výbor. Bude plně funkční podle všeobecného kodexu chování. Bude fungovat podle toho, co nastane dříve, nebo pokud člen výboru nepožádá o jeho vlastní odvolání nebo pokud jej podle vlastního uvážení nenahradí generální rada, a to i na žádost předsedy výboru. (Pokud by z nějakého důvodu neměl být stálý výbor funkční po jednom roce, mohou být členové výboru požádáni o pokračování nebo mohou požádat o druhé funkční období, přestože budou hledáni i další uchazeči.)

Způsobilost člena

Mezi rysy hledané u členů výboru patří zkušenost s účastí na komunitních pracích a diskusních pracovních postupech, prokázaná schopnost posoudit složité spory, schopnost chránit soukromé informace a schopnost klidně a efektivně spolupracovat s ostatními v diskusích na vysoké úrovni. Způsobilé nejsou osoby, na které se v době podání žádosti vztahují aktivní sankce. Jednotlivci musí být v době vytvoření výboru nejméně 18 let. Plynulá znalost anglického jazyka je nutností, protože případy jsou psány v často složité angličtině a poskytování překladů by bylo nákladné a časově neúnosné. Současní i minulí zaměstnanci nadace jsou zakázáni, stejně jako současní zaměstnanci přidružených hnutí.

Výběrový proces bude založen na následujících oblastech pracovních zkušeností s cílem dosáhnout jazykové a genderové rozmanitosti:

  • Aktuální nebo bývalý steward.
  • Bývalý člen komise ombudsmanů (současní členové nejsou způsobilí).
  • Současný nebo bývalý člen Výboru Wikimedia Arbitration.
  • Současný nebo bývalý člen dalších dobrovolnických funkcí.
  • Současný nebo bývalý správce projektu Wikimedie.
  • Zkušený přispěvatel v pobočkách Wikimedie.

Požadavky

Všichni členové Výboru pro přezkum případů jsou povinni:

  1. Zachovávat podmínky této charty.
  2. Podepsat prohlášení o mlčenlivosti požadované Výborem nebo jiné právní dokumenty požadované právním oddělením nadace Wikimedia pro získání přístupu k důvěrným údajům případu.
  3. Souhlasit se sdílením svého uživatelského jména nadací Wikimedia, správní radou[1], komisí ombudsmana a dalšími členy Výboru.
  4. V opačném případě souhlasit s tím, že jejich členství ve Výboru pro přezkum případů zůstane anonymní a že nebudou sdílet právní identitu nebo uživatelská jména žádných dalších členů Výboru, aby ochránili všechny dobrovolné účastníky ve výboru před odvetou[2].
  5. Dokončit řadu školení o zásadách a protokolech prováděných právním oddělením nadace Wikimedia.
  6. Být k dispozici pro přezkoumání případů Výborem až do pěti hodin týdně po většinu týdnů po dobu jejich jmenování pročtením existujících spisů případů Důvěra a bezpečnost (nikoli nezávislým vyšetřováním), s co nejdřívějším oznámením případné budoucí nedostupnosti.
  7. Neprodleně informovat generálního právního zástupce, pokud budou během jejich funkčního období vystaveni sankcím ze strany společenství. Sankce nejsou automatickým důvodem pro vyloučení, budou však vyžadovat přezkum právního zástupce.
  8. Informovat předsedu výboru a generálního právního zástupce, pokud by byli vyzváni k přezkoumání případu, u kterého se domnívají, že by mohlo dojít ke střetu zájmů (například úzký vztah s dotčeným jednotlivcem), za účelem posouzení vhodnosti jejich přidělení. Jednotlivci se vyzývají, aby se místo toho sami vyloučili, pokud jsou si vědomi, že takový konflikt existuje (ať už kladný nebo záporný), nebo pokud byli účastni podrobností daného případu.

Odpovědnosti

Mezi konkrétní povinnosti výboru patří:

  1. Jmenování předsedy výboru hlasováním. Povinností předsedy je zajistit, aby ke každému přezkumu případu bylo přiděleno nejméně pět členů výboru, s cílem rozmanitosti zkušeností a zázemí přiřazených ke každému případu, a zajistit, aby členové výboru byli podle potřeby aktivní ke splnění svých povinností.
  2. S podporou komunikace poskytovanou nadací, zajišťovat přítomnost Výboru pro přezkum případů na Meta prostřednictvím uživatelského účtu role, a poskytovat:
    a) Obecné informace o Výboru pro přezkum případů, chránící dostatečně anonymitu všech jednotlivých členů, a zároveň podrobně uvádět významné kvalifikace účastníků dostatečně obecnými výrazy, aby tuto anonymitu zachovali.
    b) Chartu Výboru pro přezkum případů a obecné informace o procesu;
    c) Kontaktní informace pro žádosti o přezkoumání.
    d) Aktualizace projednávaných případů ohledně data zahájení a ukončení případů před komisí pro přezkum případů (souhrnně. Jednotlivé přezkoumávané případy nebudou identifikovány, s výjimkou případů, kdy jsou sankce zrušeny
    e) Celkové počty přijatých případů oproti počtům upraveným po přezkumu.
  3. Okamžitě oznámit žádosti o přezkoumání pro posouzení způsobilosti přidělené právnické styčné osobě.
  4. Pět stálých členů výboru, aby přezkoumali každý vhodný spis a prostou většinou do 14 dnů od jmenování těchto pěti členů určili, zda:
    a) Případy byly nadací náležitě řešeny, spíše než odloženy na zpracování místní komunitou.
    b) Tým Důvěra & bezpečnost shromáždil dostatečné důkazy k posouzení obvinění v rámci parametrů respektování bezpečnosti jakýchkoli důvěrných informací.
    c) Tým Důvěra & bezpečnost podle shromážděných důkazů správně rozhodl, zda chování popsané ve zprávě představuje nebo nepředstavuje porušení příslušných zásad.
    d) Týmem přijaté sankce (nebo rozhodnutí sankce nepřijmout) jsou přiměřené okolnostem případu.
  5. Na základě rozhodnutí o přijetí nebo odmítnutí případu nebo o jeho odeslání zpět k novému hodnocení nebo k dalšímu vyšetřování, předat toto rozhodnutí generálnímu zástupci k formálnímu schválení a poté příslušným stranám zúčastněným v případu.
  6. Čtvrtletně svolat výbor k projednání funkce výboru a doporučení zlepšení systému, jakož i schůze v případě potřeby k projednání komplexních uzavření případů v nezbytném časovém rámci.

Způsobilost pro přezkum a parametry akce

O přezkum mohou požádat pouze jednotlivci, kteří se přímo účastní případu, buď jako žadatel nebo jako vyšetřovaná osoba. K přezkoumání jsou způsobilé pouze případy spadající do oblasti důvěry a bezpečnosti v rámci akčních zásad nadace. Pokud společnost Trust & Safety odmítne vyšetřit případ a odložit jej do komunitních procesů, není v rámci tohoto procesu způsobilá k přezkoumání.

Některé úřední případy nelze přezkoumat. Vyloučené případy jsou případy vedené kvůli zákonným, regulačním, zaměstnaneckým nebo právním předpisům, definované právníky nadace. Advokát nadace zkontroluje každý podaný opravný prostředek a poté předá spisy případu komisi. Pokud případ spadá do vyloučení, advokát vysvětlí důvody revizní komisi a komise oznámí žadateli o přezkum vydaná omezení. Ve všech takových případech nelze proti rozhodnutím nadace podat odvolání a spisy případů nelze sdílet za účelem kontroly.

Subjekt pověřený přezkumem případů nemá pravomoc vydávat sankce sám, ale může zrušit způsobilá rozhodnutí správní rady nadace, pokud to považuje za vhodné, nebo zaslat případ zpět k dalšímu šetření. Jakékoli uvalené sankce zůstanou zachovány během dalšího vyšetřování, avšak zrušené sankce budou zrušeny, jakmile je bude nadace schopna implementovat. Pokud Výbor pro přezkum případů rozhodne, že případ uzavřený bez opatření by měl mít zahájenou akci, bude vrácen společnosti Trust & Safety a budou navrženy kroky generálnímu zástupci obvyklým postupem. Před přezkoumáním případu Trust & Safety bude konzultován Výbor pro přezkum případů, aby přezkoumal případy předané k dalšímu vyšetřování nebo pro nové či přísnější sankce. Vrácené sankce nejsou automatickým potvrzením chování dotyčného jednotlivce, ale mohou vyplynout ze závěru, že záležitost by měla být řešena na úrovni Společenství. V takových případech může být problém opětovně zaslán k přezkoumání komunitou, pokud existuje vhodný orgán k jeho přezkoumání (i když bez přístupu k spisům společnosti Trust & Safety).

Působnost Prozatímního výboru

Prozatímní výbor pro přezkum případů důvěry a bezpečnosti se zřizuje s očekáváním, že bude nahrazen trvalým procesem do 1. července 2021. Je možné, že se prozatímní proces stane základem trvalého procesu s odpovídajícím přezkumem a upřesněním politiky, protože část vývoje a pokračování vyplývá z probíhajících rozhovorů o univerzálním kodexu chování. Pokud není trvalý proces připraven jej nahradit před 1. červencem 2021, bude prozatímní výbor pro přezkum případů důvěry a bezpečnosti zachován s další výzvou k předkládání žádostí, nebo generální rada může použít jednorázové prodloužení výboru až o šest měsíců, pokud se věří, že trvalý proces může být dokončen do konce tohoto prodloužení.

Činnost výboru může být pozastavena, pokud dojde k úniku informací o případech nebo členech výboru a existuje věrohodný důvod se domnívat, že únik informací pochází z výboru.[3] Nadace odvolá všechny členy výboru, u nichž zjistí, že jsou zodpovědní za únik informací, a pokud se zjistí, že únik informací byl úmyslný, může podniknout další kroky, včetně služebního postupu. Jakmile bude únik informací vyřešen a informace zpracovávané výborem budou opět bezpečné, výbor obnoví svou činnost.

Notes

  1. Předseda, místopředseda a předseda výboru pro produkty, který rovněž poskytuje poradenství v oblasti důvěry a bezpečnosti v rámci nadace.
  2. Členové se mohou rozhodnout zveřejnit svou totožnost, nikoli však totožnost ostatních členů, a to šest měsíců po svém odchodu z výboru nebo po jeho rozpuštění.
  3. Pokud únik informací pochází z nadace, nemusí být činnost výboru pozastavena a únik informací bude řešen v rámci personálních disciplinárních postupů.

Často kladené dotazy

? Proč jsou členové výboru anonymní?
O. Správa Společenství s sebou nese několik rizik, včetně rizika odvetných opatření ze strany lidí, kteří byli zklamáni výsledky přezkumu případu (dokonce i od těch, kteří jsou jednoduše informováni, že jejich případ není možné přezkoumat, například proto, že má zločinný charakter) a existuje riziko nátlaku na odhalení soukromých informací, a to i prostřednictvím nepřátelských vnějších organizací nebo vlád. Pro bezpečnost členů dočasného výboru a pro bezpečnost osob zapojených do případů bude nadace vyžadovat tuto anonymitu, aby se tato rizika snížila. Členové výboru však budou identifikováni u komise veřejného ochránce práv, malé důvěryhodné skupiny funkcionářů komunity, která může potvrdit obecné podrobnosti o složení výboru.
? Kdo bude kontrolovat tyto aplikace?
O. Někteří zúčastnění, kteří sami nezamýšlejí podat přihlášku, souhlasili s přezkoumáním žádostí, aby pomohli posoudit vhodnost sloužit v této funkci. Konečný výběr z kandidátů, které považují za způsobilé, provede generální rada.
? Jaké kroky jsou podniknuty k ochraně soukromí jednotlivců, kteří podávají stížnosti u Trust & Safety nebo jsou obviněni z protiprávního jednání?
O. Aby bylo možné případové spisy dokonale přezkoumat, bude muset Výbor pro přezkum případů navázat právní vztah s nadací Wikimedia Foundation, která nám umožní bezpečně sdílet tento materiál. Právní dokumenty, které podepíší, budou rovněž obsahovat velmi specifickou dohodu o mlčenlivosti. Tyto právní dokumenty budou po dokončení zveřejněny, aby komunity mohly podmínky vidět.
? Jaké případy může tento výbor přezkoumat?
O. Tento výbor je schopen přezkoumat případy, které jsou společností Trust & Safety přijaty k posouzení podle jeho politiky a které nejsou vedeny kvůli zákonným, regulačním, zaměstnaneckým nebo právním předpisům. Advokát nadace určí, jaké případy jsou způsobilé pro odvolání. Záměrem přezkumu je poskytnout ujištění o přiměřenosti a spravedlnosti pro to, co se nazývá "hraničními" případy obtěžování a nesvobody, včetně případů, které by snad měly být ponechány na procesech správy a řízení Společenství. Vyloučeny jsou případy, kdy právníci nadace posuzují zákonnou povinnost jednat. Členům výboru nebude umožněn přístup k těmto spisům.
? Bude výbor pro přezkum případu schopen přezkoumat starší případy?
O. Výbor pro přezkum případu může přezkoumat jakýkoli vhodný případ řešený společností Trust & Safety bez ohledu na to, zda byl případ uzavřen před nebo po datu založení výboru. Každý případ může být přezkoumán pouze jednou. Zahájení přezkumu věci vyžaduje, aby se osoba, která je přímo zapojena do případu, mohla odvolat, a to buď tím, že o věc požádá, nebo je předmětem sporu.
? Jak bude tento výbor fungovat? Jaké jsou jeho přesné procesy?
O. Pro tento výbor je zřízen zvláštní účet pro příjem žádostí o odvolání, ke kterému má přístup předseda výboru a zprostředkovatel z řad zaměstnanců výboru, který vyřizuje komunikaci a papírování výboru. Další informace o postupech výboru naleznete v Příručce výboru pro přezkum případů.
? Kdo v nadaci Wikimedia zná totožnost členů výboru?
O. Přístup k finálnímu seznamu účastníků budou mít výkonný ředitel, hlavní právník, zástupce hlavního právníka, vedoucí právník podporující výbor, viceprezident pro odolnost a udržitelnost komunity a zprostředkovatel výboru z řad zaměstnanců. Přístup k těmto informacím mohou mít i další právní pracovníci, kteří jsou potřební pro podporu při finalizaci a vyplňování podepsaných dohod. Každá z těchto osob má s nadací uzavřenou dohodu o mlčenlivosti a je si vědoma své odpovědnosti za zachování důvěrnosti těchto informací. Kromě toho není v současné době v úmyslu sdílet tyto informace s ostatními zaměstnanci a smluvními partnery nadace. Spíše byly podniknuty kroky k izolaci těchto informací, a to i u osob, které pracují v týmu nadace pro důvěru a bezpečnost. Mohou se objevit důvody, které budou vyžadovat, aby se s totožností těchto osob seznámili další zaměstnanci, a proto dohoda vyžaduje, aby členové výboru povolili sdílení těchto informací s nadací obecně. Právníci nadace musí zůstat flexibilní, aby podpořili a ochránili výbor a komunitu, a určí, zda je nutné další interní zveřejnění informací o nadaci. Členové výboru budou informováni, zda je třeba sdílet jejich totožnost s dalšími zaměstnanci nebo smluvními partnery nadace a proč.