Iniciatíva udržateľnosti
Iniciatíva sa momentálne zameriava na tri hlavné ciele:
- obnoviteľná energia pre servery
- účasť na diaľku na Wikimanii a iných podujatiach Wikimedie
- udržateľná investičná stratégia pre fond Wikimedia Endowment
Iniciatíva udržateľnosti sa zameriava na zníženie environmentálneho dopadu projektov Wikimedie. Dôvod je jednoduchý a môžeme ho nájsť priamo na Wikipédii: antropogénna klimatická zmena je realitou a je našou spoločnou zodpovednosťou jej predísť, aj napriek tomu, že projekty Wikimedie zanechávajú značnú uhlíkovú stopu, hlavne kvôli spotrebe energie a leteckej doprave.
V roku 2017 Správna rada Nadácie Wikimedia prijala uznesenie ako výsledok tejto iniciatívy, čím sa zaviazala minimalizovať celkový environmentálny dopad Nadácie, hlavne ohľadom serverov, procesov, cestovania, kancelárií a nákupov a cez využívanie zelenej energie.
Obnoviteľná energia pre servery Wikimedie
Prečo je to dôležité?
Servery, na ktorých Wikipédia a iné projekty Wikimedie bežia, zanechávajú výraznú uhlíkovú stopu: v roku 2016 len 9% z celkových 222 kW, ktoré napájajú servery Wikimedie, prišlo z obnoviteľných zdrojov. Taktiež by Wikipédia ako jedna zo svetovo najpopulárnejších webov mohla inšpirovať ostatné weby, aby si vybrali carbon-free hosting (hosting, ktorý nezanecháva uhlíkovú stopu), keď veľké mená ako napríklad Facebook [2] alebo Salesforce[3] už prešli na green hosting.
Čo treba urobiť?
Nadácia Wikimedia by mala požiadať svojich poskytovateľov dátových centier, aby prešli na obnoviteľnú energiu alebo si vybrať poskytovateľov, ktorí ponúkajú green hosting.
Kto je za to zodpovedný?
Selena Deckelmann, Chief Product and Technology Officer, Wikimedia Foundation
Aký je aktuálny stav?
Waiting V auguste 2017 poslala Nadácia Wikimedia listy svojim poskytovateľom hostingov CyrusOne a Equinix, v ktorých požiadala o informácie o zdrojoch energie pre servery. Equinix odpovedal poukázaním na nedávne získanie veternej farmy v Oklahome – čo nepomáha naplniť cieľ Wikimedie, keďže jej severy sú v inej elektrickej sieti vo Virgínii. CyrusOne na list neodpovedal. Vo februári 2017 Nadácia Wikimedia predložila 'plán zelenej energie' a momentálnej je v 'kontrolnej fázi'. Ročný plán Nadácie Wikimedia na roky 2018-2019 zahŕňa program "Environmentálnej udržateľnosti", na ktorý dohliada Erika Bjune.
Účasť na diaľku na Wikimanii
Prečo je to dôležité?
Medzinárodná doprava má najvyšší podiel na tvorbe uhlíkovej stopy Wikimedie. Preto sa musíme pozrieť na možnosti, ktoré vyžadujú menej letov. Keďže návrh zrušenia Wikimanie by bol kontraproduktívny, potrebujeme podporiť účasť na diaľku na Wikimanii a ďalších podujatiach Wikimedie. Najvhodnejším riešením účasti na diaľku je streamovanie videa.
Čo treba urobiť?
Nadácia Wikimedia by mala poskytnú videostreaming pre všetkých stretnutia na Wikimanii a na iných podujatiach Wikimedie.
Kto je za to zodpovedný?
Jaime Villagomez, Chief Financial Officer, Wikimedia Foundation
Aký je aktuálny stav?
Waiting Na Wikimanii 2016 v Esino Lario bolo skoro každé stretnutie nahrané na video. Na Wikimanii 2017 v Montréale a Wikimanii 2018 v Kapskom Meste bol online streamovaný len malý podiel stretnutí. Pre Wikikaniu 2019 v Štokholme neboli publikované žiadne plány.
At Wikimania 2019 in Stockholm, some video recordings were created. Emission certificates were purchased for the estimated carbon footprint of the conference.[4]
In 2019, the Wikimedia Foundation published a strategic roadmap to "develop guidelines for remote vs. in-person participation of events, including meeting options to accommodate virtual participation".[5]
Wikimania 2020 was cancelled due to the pandemic; the 2021 and 2022 Wikimanias were virtual. In 2023, around 1,000 Wikimedians are expected to convene in Singapore; it will not allow for remote participation.
Udržateľná investičná stratégia pre fond Wikimedia Endowment
Prečo je to dôležité?
Investovaním do udržateľných odvetví umožňujeme používať peniaze tam, kde majú zmysel. Fond Wikimedia Endowment by nemal podporovať priemysel, ktorý produkuje vysoký obsah uhlíka, ak chce znížiť vplyv na životné prostredie.
Čo treba urobiť?
Nadácia Wikimedia by mala prijať investičnú stratégiu pre Wikimedia Endowment, ktorá berie ohľad na environmentálny dopad svojich investícií.
Kto je za to zodpovedný?
Lisa Seitz-Gruwell, Chief Advancement Officer, Wikimedia Foundation
Aký je aktuálny stav?
Waiting Nadačný fond Wikimedia Endowment je v súčasnej dobe financovaný nadáciou Tides a predbežná investičná politika obsahuje len náznaky udržateľnosti. V roku 2019 bude ukončené financovanie pomocou Nadácie Tides a predbežná investičná politika obsahuje len náznaky udržateľnosti. V roku 2019 bude ukončené financovanie pomocou nadácie Tides a Nadácia Wikimedia v súčasnosti "zisťuje", ako najlepšie zohľadniť udržateľnosť v konečnej investičnej politike. (Investičná politika pre vlastné investície Nadácie Wikimedia, ktorá bola prijatá v apríli 2018, uvádza, že dlhodobé investície by mali smerovať do "spoločností s vynikajúcim profilom udržateľnosti, najmä v oblasti životného prostredia"; investičná politika tento cieľ ďalej nespresňuje.)
Ako môžem pomôcť
Ukážte svoju podporu!
Show your support!
Momentálne podporuje Iniciatívu udržateľnosti viac ako 450 členov komunity. Pridajte prosím svoje meno do zoznamu podporovateľov pre vyjadrenie svojej podpory!
Na anglickej Wikipédii, nemeckej Wikipédii, francúzskej Wikipédii a talianskej Wikipédii sú k dispozícii nálepky používateľa.
Ďalšie informácie
- Uznesenie:Environmentálny dopad – uznesenie prijaté Správnou radou Nadácie Wikimedia ako výsledok tejto iniciatívy. Nadácia sa zaviazala minimalizovať svoj celkový environmentálny dopad.
- Servery Wikimedie – pre viac informácií o využívaní energií serverov Wikimedie.
- Kancelárie Wikimedie – pre viac informácií o využívaní energií v kanceláriách Wikimedie.
- Stará verzia tejto stránky obsahujúca ďalšie informácie
- Hiltner, Ken (2018). "A nearly carbon-neutral conference model — White paper/practical guide". Ken Hiltner website. Santa Barbara, California, USA. Retrieved 2019-01-28.
Poznámky
- ↑ Greenpeace USA: Click Clean Scorecard: Key Findings & Scores Explained, 2015, page 43.
- ↑ Adding clean and renewable energy to the grid, Facebook Sustainability,
- ↑ Mark Hawkins: Why Sustainability is Good for Business, Salesforce blog, 13 April 2017.
- ↑ Wikimania 2019: Carbon offsetting
- ↑ Wikimedia Foundation Sustainability Impact Statement, December 13, 2019, p. 5.