Iniciativa udržitelnosti

This page is a translated version of the page Sustainability Initiative and the translation is 75% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Afrikaans • ‎Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎slovenčina • ‎čeština • ‎авар • ‎עברית • ‎اردو • ‎العربية • ‎مصرى • ‎മലയാളം • ‎中文 • ‎日本語
Vítejte na stránce Iniciativy udržitelnosti

Iniciativa udržitelnosti si klade za cíl snížit dopad projektů Wikimedia na životní prostředí. Důvod je jednoduchý a lze ho nalézt přímo na Wikipedii: antropogenní změna klimatu je skutečností a je naší společnou odpovědností se ji snažit omezit, přestože i projekty nadace Wikimedia zanechávají značnou uhlíkovou stopu, zejména kvůli spotřebě energie a využívání letecké dopravy.

Iniciativa se v současné době zaměřuje na tři hlavní cíle:

  1. obnovitelná energie pro servery Wikimedia
  2. vzdálená účast na Wikimanii a dalších akcích kolem hnutí Wikimedia a
  3. strategie udržitelných investic pro fond Wikimedia Endowment

V roce 2017 přijala správní rada nadace Wikimedia na základě této iniciativy usnesení, v němž se zavázala minimalizovat celkové dopady nadace na životní prostředí, zejména pokud jde o servery, aktivity, cestování, provoz kanceláře, nákupy a zvýšené využívání zelené energie.

Obnovitelné zdroje energie pro servery Wikimedia

 
Wikipedie jen stěží splnila podmínky pro známku "D" v rámci hodnocení "Click Green Scorecard", které provedla společnost Greenpeace USA v roce 2015.[1]

Proč je to důležité?

Servery, které hostují Wikipedii a další projekty nadace Wikimedia, zanechávají výraznou uhlíkovou stopu: V roce 2016 pouze 9 % z celkem 222 kW, které napájely servery Wikimedia, pocházelo z obnovitelných zdrojů. Wikipedie by přitom, jako jedna z nejpopulárnějších webových stránek na světě, mohla naopak inspirovat další webové stránky, aby si také vybraly carbon-free hosting (tj. hosting, který nepoužívá uhlíkové zdroje energie), když velká jména jako Facebook[2] nebo Salesforce[3] již přešla na green hosting (hosting podporující udržitelnost, ekologický hosting).

Co je potřeba udělat?

Nadace Wikimedia by měla požádat poskytovatele datových center, aby přešli na obnovitelnou energii, nebo si zvolit poskytovatele nabízející "green hosting".

Kdo je za to zodpovědný?

Victoria Coleman, Chief Technology Officer, Wikimedia Foundation

 
Pouze 9 % elektřiny napájející servery Wikipedie pochází z udržitelných zdrojů energie.

Jaký je aktuální stav?

  Waiting V srpnu 2017 zaslala Nadace Wikimedia svým poskytovatelům hostingu CyrusOne a Equinix dopisy, ve kterých se dotázala na informace o zdrojích energie pro servery. Equinix odpověděl tím, že poukázal na svou nedávnou akvizici větrné farmy v Oklahomě – to ale nepomůže v dosažení cíle, protože servery Wikimedia jsou ve Virginii napojeny na jinou elektrickou síť. Společnost CyrusOne neodpověděla. V únoru 2017 byl nadací Wikimedia předložen "harmonogram zelené energie", který je v současné době v "kontrolní fázi". Roční plán nadace Wikimedia pro roky 2018 a 2019 zahrnuje program "Environmental Sustainability", na který dohlíží Erika Bjune.

Vzdálená účast na Wikimanii

Proč je to důležité?

 
Mapa zobrazující mezinárodní lety do Johannesburgu - k dosažení Kapského Města, které bylo hostitelským městem Wikimanie v roce 2018, byl zapotřebí další dvouhodinový vnitrostátní let.

Mezinárodní cestování tvoří největší podíl na uhlíkové stopě hnutí Wikimedia. Proto musíme hledat způsoby, jak méně využívat leteckou dopravu. Zrušení Wikimanie by bylo určitě kontraproduktivní, je ale třeba podpořit vzdálenou účast na této akci a dalších akcích okolo hnutí Wikimedia. Jako nejvhodnější řešení vzdálené účasti se nabízí videostreaming.

Co je potřeba udělat?

Nadace Wikimedia by měla pro všechna setkání na Wikimanii a dalších akcích souvisejících s hnutím Wikimedia zajistit streamování videa.

Kdo je za to zodpovědný?

Ellie Young, Events Manager, Wikimedia Foundation

Jaký je aktuální stav?

  Waiting Na Wikimanii v roce 2016 v Esino Lario bylo zaznamenáno na video téměř každé setkání. Na Wikimanii v roce 2017 v Montrealu a na Wikimanii 2018 v Kapském Městě byla vysílána online pouze malá část setkání. Pro Wikimanii 2019 ve Stockholmu zatím nebyly zveřejněny žádné návrhy.

At Wikimania 2019 in Stockholm, some video recordings were created. Certificates were purchased for the estimated carbon footprint of the conference.[4]

In 2019, the Wikimedia Foundation published a strategic roadmap to "develop guidelines for remote vs. in-person participation of events, including meeting options to accommodate virtual participation".[5]

Strategie udržitelných investic pro fond Wikimedia Endowment

Proč je to důležité?

Investice do udržitelných průmyslových odvětví nám umožňují používat peníze tam, kde mají smysl – fond Wikimedia Endowment by neměl podporovat průmysl s vysokým obsahem uhlíku, pokud chce snížit dopad na životní prostředí.

Co je potřeba udělat?

Nadace Wikimedia by měla přijmout investiční strategii pro Wikimedia Endowment, která bere ohled na vliv investic na životní prostředí.

Kdo je za to zodpovědný?

Lisa Seitz-Gruwell, Chief Advancement Officer, Wikimedia Foundation

Jaký je aktuální stav?

  Waiting Nadační fond Wikimedia Endowment je v současné době financován nadací Tides a předběžná investiční politika obsahuje pouze náznaky udržitelnosti. V roce 2019 bude ukončeno financování pomocí nadace Tides a Nadace Wikimedia v současné době "zjišťuje", jak nejlépe zohlednit udržitelnost v konečné investiční politice. (Investiční politika pro vlastní investice nadace Wikimedia, která byla přijata v dubnu 2018, uvádí, že dlouhodobé investice by měly směřovat do "společností s vynikajícím profilem udržitelnosti, zejména v oblasti životního prostředí"; investiční politika tento cíl dále neupřesňuje.)

Jak mohu pomoci

Dejte najevo svoji podporu!

V současné době podporuje iniciativu udržitelnosti více než 500 členů komunity. Vyjádřete prosím svou podporu tím, že přidáte své jméno na seznam podporovatelů!

Na anglické Wikipedii, německé Wikipedii, francouzské Wikipedii a italské Wikipedii jsou k dispozici také uživatelské nálepky.

Další informace

 
Prezentace iniciativy udržitelnosti z Wikimanie 2017.

Poznámky

See also