Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Źródła/Salon strategiczny z ekspertami technicznymi, Nairobi, Kenia, 29 maja 2017

Uczestnicy

Moderatorzy:

 • Jack Rabah – Manger Regionalny WMF, Partnerstwo Strategiczne dla Bliskiego Wschodu i Afryki
 • Patricia Amira – williamsworks, Specjalistka ds. Komunikacji

 Paneliści:

 Ogólny Cel i Tematy

29 maja 2017 Fundacja Wikimedia we współpracy z williamsworks zebrała trzech ekspertów w Nairobi w Kenii, aby omówić przyszłość Wikimediów. W ramach procesu Strategii Ruchu 2017 postawiliśmy szereg pytań dotyczących przyszłości adaptacji technologii w Afryce Wschodniej.

Streszczenie:

 • Kenia / Afryka Wschodnia nieskutecznie wytwarza lub dokumentuje wystarczająco dużo naszej wiedzy. Tylko 1% użytkowników internetu tworzy zawartość online, a 90% jest zaangażowana w inny sposób (np. lajki, re-tweety, komentarze). W przyszłości głównym problemem nie będzie dostęp do internetu, ale kto organizuje treści w internecie dla nas. Afrykańska narracja została przejęta: nasza historia jest opowiadana w naszym imieniu i kształtuje globalny światopogląd.
 • Wiedza musi być zbudowana na solidnych podstawach i muszą być zastosowane odpowiednie formy zachęcania do tego. Zachęty to: (1) pieniężna (pragnienie bogactwa), (2) duchowe (pragnienie bycia bliżej Boga ), (3) edukacyjna (chęć uczenia się), (4) autorealizacji (odnajdź siebie poprzez tworzenie treści) oraz (5) sprawdzanie poprawności (oglądanie). Bariery w tym zakresie obejmują "syndrom niemożności" (nie czują się wystarczająco dobrymi do zrobienia czegoś) i brak wiedzy na tematy, którymi chcieli by się podzielić.
 • Technologia (bez odpowiedniego treningu) może zwiększyć problemy finansowe (wg badań przeprowadzonych przez Mozillę).
 • Popraw odczucia użytkowników w sposób, który dotrze do mas. Na przykład pozwól ludziom na interakcje z zawartością Wikipedii w panelu wiedzy Google, zarządzaj kanałami według obszarów treści w popularnych aplikacjach komunikacyjnych, takich jak WhatsApp i Telegram.
 • Lepsze poczucie tożsamości i pozycjonowanie, w stosunku do edytorów Wikipedii. Blogowanie już nie jest niewinną pasją, istnieją bardzo istotne zachęty materialne aby to robić. Ludzie mogą być przyciągnięci ideą opowiadania własnych historii, ale musi być to związane z odpowiednimi korzyściami lub rozpoznawalnością. Gamifikację lub inne formy walidacji można by na tym oprzeć.
 • Stworzyć platformę do nauki, a nie tylko repozytorium wiedzy. Inne apki zasadniczo zmieniają sposób, w jaki się uczymy. Google wykorzystuje większość z łatwo dostępnych owoców, jeśli chodzi o wyniki wyszukiwania. Aby naprawdę angażować użytkowników w platformę Wikipedii, trzeba zrobić więcej, aby organizować naukę jako "podróż", na wzór Duolingo czy Telegramu.

Notatki

 Jakie są wyzwania w pełnieniu Twoich ról i w przestrzeni wiedzy?

 • Przestrzeń wiedzy w Kenii / Afryce Wschodniej nie jest w stanie skutecznie wytwarzać ani dokumentować wystarczająco dużo naszej wiedzy. Wiedza jest przechowywana w głowach ludzi i tradycyjnych przestrzeniach. Jako bloger i twórca treści łatwo jest być widocznym w Google dla określonych tematów, ponieważ ludzie nie tworzą ani nie publikują wystarczających ilości treści, co jest dobre dla firm i marek, ale nie dla ogólnego dobrobytu. Twitter, Facebook i Instagram są ważne, ale to nie wystarczy.
 • Tylko 1% tworzy zawartość online, a 90% jest zaangażowana w inny sposób (np. lajki, re-tweety, komentarze). Jest 200 milionów osób mówiących językiem Swahili, ale tylko ułamek procenta tworzy treści. Pierwsze wirusowe wideo w Afryce (Makmende) stoczyło walkę o legitymizację w Wikipedii, a strona była wielokrotnie kasowana. Kto w Kenii / Afryce Wschodniej, będzie zajmował się jako wolontariusz edytowaniem, korygowaniem i zakładaniem konta?
 • W przyszłości główną kwestią nie będzie dostęp do internetu, ale kto organizuje treści w internecie dla nas. W początkach internet był bardziej jak laboratorium (media społecznościowe były tylko małą jego częścią). Byliśmy świnkami morskimi, teraz jesteśmy produktami. FB podwoiła liczbę zatrudnionych na pełny etat korektorów. ISIS pokazuje, jak eksperyment internetowy może stać się niebezpieczny. Zawartość jest teraz podstawą tego, kim jesteśmy i jesteśmy definiowani przez to z kim jesteśmy online. Internet organizuje nam treść i mówi nam, w co powinniśmy wierzyć.
 • Afryka zawsze była jednym z największych konsumentów, ale ma jeden z najmniejszych udziałów w zawartości (mniej niż 1% języków w Afryce jest dostępnych w internecie). Ilość treści jest wciąż dużo mniejsza niż liczba osób, które uzyskują do niej dostęp. Jesteśmy kształtowani przez treści, które nie są przez nas tworzone.
 • Afrykańska narracja została przejęta. Afryka nadal jest "ciemnym kontynentem", jeśli chodzi o tworzenie i organizowanie własnej treści. Nasza historia jest opowiadana w naszym imieniu (pośrednicy istnieją na facebooku itp.). Kiedy ludzie mówią w imieniu Afryki, ale nie pochodzą z Afryki, kształtuje to światowy światopogląd. Jeśli nie opowiesz swojej historii, zrobi to ktoś inny.

Jakie są środki zaradcze dla ludzi, aby odzyskać historię i tradycję? Jakie są szanse na przejęcie dokumentacji i digitalizację dla reszty konsumentów?

 • Naukowcy siedzą w wieżach z kości słoniowej z informacjami, które nie przenikają w dół, więc konieczne jest budowanie od podstaw. Jeden ekspert pracujący nad projektem obejmującym 3-minutowe animacje dotyczące mniej znanych aspektów historii Afryki.
 • Powinny istnieć odpowiednie zachęty. Istnieją trzy podstawowe czynniki: pieniężna (pragnienie bycia bogatym), duchowa (pragnienie bycia bliżej Boga) i edukacyjna (chęć uczenia się). Ale są też dwie inne: pierwsza to samorealizacja: "polega na tworzeniu treści, które znajduje samemu." Aby odnieść w tym sukces, osoba potrzebuje odpowiedniego poziomu pewności siebie. Często cierpimy z powodu "zespołu niemożności" (nie czujesz się wystarczająco pewnym lub nie wystarczająco dobrym). Drugi to fakt, że po prostu nie mamy wiedzy - brak wiedzy na tematy, którymi chcielibyśmy się dzielić.
 • Nawet bez wiedzy eksperckiej, drobne poprawki / walidacje mogą napędzać Cię do roku lub dwóch tworzenia treści. Jeśli jednak wyrzucisz kilka filmów wideo i nikt ich nie obejrzy, zatrzymasz się - bez czytelnictwa, nie ma tlenu do kontynuowania tworzenia.

Jakie wyzwania rodzi technologia dla Afryki Wschodniej?

 • Technologia jest często postrzegana jako wielki wyrównywacz. Ale badanie Mozilli, monitorujące przez rok zachowania Kenijczyków, którzy po raz pierwszy nabyli smartfony odkryło, że technologia (bez odpowiedniego szkolenia) może powiększać problemy finansowe. Witryną nr 1 w Kenii jest Google (w oparciu o sprzedaż przez Androida), ale #2 jest Sportpesa (witryna hazardowa). Straty znacznie przewyższają ostrzeżenia, ale ludzie nie są percepcyjnie świadomi tego. Kosztowne zużycie danych (ile to jest megabajt?) może również powodować faktyczne zmniejszenie poziomu życia.
 • Cyfrowy neokolonializm: większość ludzi w Kenii nie ma pojęcia ani wiary w to, że możemy zbudować produkt klasy światowej, który każdy może zastosować. Większość stara się zastosować coś, co odnosi sukces gdzie indziej.
 • Potrzeba innowacji na poziomie 1000 razy, dzięki czemu możemy tworzyć przedsiębiorstwa, które stają się produktami wartymi miliardy. W ciągu 10-15 lat dojdziemy do punkt wyjścia, w którym z perspektywy cyfrowej / start-upów niektóre główne kierunki i duże firmy zaczną wychodzić z tego kontynentu. Kenia prowadzi w świecie, jeśli chodzi o mobilne pieniądze, jest przyjazna dla technologii i szybko adaptowała nowe technologie. M-Pesa była prosta i nikt się nie spodziewał jej sukcesu. Wypełniła niszę. W artykule w New York Times stwierdzono: "M-Pesa jest oczywiście usługą handlową. Ale to nie mogło się wydarzyć bez pomocy zagranicznej... [<tvar|link3>skorzystało z grantu] w wysokości 1,3 miliona dolarów aby rozwinąć ten system... To była jedna z najbardziej udanych w historii inwestycji w dziedzinie pomocy zagranicznej."

A co z siłą roboczą i jak to odnosi się do kultury wolontariatu w Kenii? Jak ludzie zdobywają doświadczenie i jak wygląda kultura wolontariuszy?

 • Kultura wolontariatu trafia do najprawdziwszego miejsca: wolontariat naszych małych zasobów. Harambee ("wszyscy za jednego" w Swahili). Pierwotnie Harambee było zbiórką pieniężną. Teraz materialny aspekt jest naprawdę drugorzędny. Ile tej kultury można przenieść do projektów tworzenia wiedzy?
 • Blogowanie nie jest już pasją - stało się komercyjne. Nie dotyczy już zabawy i gier, jest wymagające z obu stron (pieniądze i terminowość).
 • Efekt milenijny: wzrost postawy własnościowej i skoncentrowanym na sobie budowaniu marki. Ludzie poszli w kierunku komercji. "Zabezpieczanie pozycji życiowej" - ludzie tworzą postaci, które nie mówią o ciężkiej pracy lub spójności. Niektórzy ludzie nie chcą się uczyć, po prostu chcą zrobić dobrą fotografię dla Instagrama i szybko wygrać.
 • Istnieje pragnienie poczucia tożsamości wśród młodych ludzi i to może być wykorzystane do tworzenia zdolności do opowiadania własnej historii i uzyskania wyższego poziomu zaangażowania, jeśli zostanie to prawidłowo ustawione. Istnieje szansa stworzenia samospełniającego się proroctwa wolontariatu. Gdy umieścić edytorów Wikipedii na piedestale i wyjaśnić, że jest to wyższe powołanie: "Twoje opowieści zostaną wypowiedziane", "to ważniejsze niż banalność cyberprzestrzeni". Armia USA ma język, który inspiruje: "nieliczni, dumni." Wikipedia może tworzyć to samo - opowiadając o sukcesach i rezultatach, podkreślając "wyższe powołanie" i wartość ciężkiej pracy. Wyobraź sobie świat, w którym modnie jest współtworzyć, a współtwórcy zyskują status społeczny poprzez zaangażowanie.

Jaka jest następna dobra rzecz?

 • To kwestia zachęt. Daj im trochę powodów, aby to zrobić. Chcą uzyskać uznanie za coś niezwykłego i potrzebują wizualnych bodźców. Musi być lepsze poczucie tożsamości i uzyskania pozycji, wynikające z tego kim jest edytor Wikipedii, podobnie jak osoby uzyskujące wpływ przez Twittera. To poczucie tożsamości może być kopiowane w pozytywnym świetle.
 • Uczyń proces wnoszenia wkładu w rodzaj gry. Popatrzcie na zachowania młodzieży manipulującej mediami społecznościowymi (np. otwieraniem fałszywych kont do przeprowadzania kampanii manipulacyjnych) i wyodrębnijcie pozytywne czynniki, które motywują ich do zaangażowania w internecie i wykorzystajcie w naszych celach. Uczyńcie cały proces edytowania rodzajem gry: recenzje i lajki są jedną rzeczą (można je kupić za pośrednictwem fałszywych kont Twitterowych), ale ciężka praca jest trudniejsza do sfałszowania - trzeba ją wykonać.
 • Pozytywna ocena jest kluczową zachętą. Młodzi ludzie są zdesperowani aby uzyskać łączność/współczucie/pochwały/itp. Wikipedia jest intelektualną zachętą ("Jestem inteligentnym facetem i właśnie to napisałem"). Ale trudno jest walczyć z syndromem niemożności (wielu może zapytać "czy jestem wystarczająco dobry, aby to wykonać?"). Pozytywne ocenianie staje się ważne.

Jaka jest świadomość Wikipedii na kontynencie?

 • Świadomość Wikipedii jest bardzo niska w Afryce/Nigerii, a poziom użycia Wikipedii został różnie oceniony przez ekspertów. Jeden z ekspertów jest zainteresowany przyszłością, szuka następnej opowieści. Nie szuka przeszłości i pochodzenia produktów, ale raczej to co może być w przyszłości. Więc nie jest stałym użytkownikiem Wikipedii. Inny ekspert uzupełnia swoje treści treściami z Wikipedii, gdy znajdzie je przez wyszukiwarki, ale nie zagląda celowo do Wikipedii. Jeśli inne opcje w Google zawiodą dla konkretnego tematu niszowego, przechodzę do Wikipedii "Używam jej, gdy potrzebuję wiedzy, która jest istotna dla tego, co robię."
 • Kenijczycy nie są wielkimi czytelnikami. W edukacji większość czyta przygotowując się do egzaminów. Bardzo niewielu czyta dla przyjemności lub osobistego rozwoju.
 • Wikipedia tańczy razem z Google, który promuje Wikipedię "ponad linią" reklamową innych rodzajów mediów. Ludzie zaczynają swoją podróż szukając rzeczy w Google. Optymalizacja wyszukiwarek daje nam takie konkretne wyniki (np. blogi odpowiadające na nasze konkretne pytania), które mogą prowadzić nas do pominięcia Wikipedii. Liczba użytkowników WhatsApp przewyższa liczbę użytkowników Twittera jak 12 do 1.
 • Jak Wikipedia może poprawić doświadczenia ludzi z zawartością Wikipedii w Google (na przykład umożliwić użytkownikom interakcję z panelem wiedzy Google)? Nigdy nie można cytować Wikipedii, więc autentyczność jest problemem. Studenci nie chcą wykonywać dodatkowego kroku. Jak uczyć ludzi uczenia się? Użyjcie modelu opartego na kartach flash Duolingo. Możecie też zmodyfikować 200-znakowy panel wiedzy w Google. Jak zachęcić ludzi do angażowania się w treść?
 • Jak odwołać się do tłumów nieco więcej (brakuje pełnej reklamy, takiej jak Google)? Może stworzenie kanałów według obszarów treści. Zacznijcie od tego, które strony w Wikipedii są najczęściej odwiedzane/kwestionowane strony w Wikipedii i pracujcie nad tym, aby stworzyć lepsze doświadczenie użytkowników w podróży przez Wasze treści. Komunikator Telegram (należący do 20 najczęściej pobieranych apek w Kenii) jest "szalką Petriego, jak odnieść sukces w świecie komunikatorów internetowych". Przykładem może też być natychmiastowy przegląd artykułów w Facebooku. Możecie zmniejszyć ruch, ale stworzyć lepsze doświadczenie dla użytkowników.