Movement Strategy and Governance

This page is a translated version of the page Movement Strategy and Governance and the translation is 38% complete.
Outdated translations are marked like this.

Zespół Movement Strategy and Governance wspiera udział społeczności Wikimedia i organizacji afiliowanych w działaniach związanych ze Strategią Ruchu Wikimedia. Wspieramy także główne zasady i sprawy związane z zarządzaniem, takie jak Warunki Użytkowania, Powszechne Zasady Postępowania czy procesy wyborcze do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation.

Kim jesteśmy

Zespół Movement Strategy and Governance (MSG) należy do zespołu Community Resilience and Sustainability Działu Prawnego Wikimedia Foundation. W skład zespołu MSG wchodzi główny zespół Strategii Ruchu, a także szereg facylitatorów specjalizujących się w różnych projektach wiki, językach i regionach. Facylitatorzy łączą wolontariuszy, społeczności i afiliantów z naszymi inicjatywami, aby uzyskać od nich informacje zwrotne i przemyślenia, a także aby wysłuchać ich obaw. Naszym celem jest osiągnięcie wspólnego zrozumienia i porozumienia co do tego, jak dana inicjatywa może być realizowana.

Dowiedz się więcej o naszym zespole na tej stronie.

Co robimy

Praca zespołu Movement Strategy and Governance wynika z Planu Rocznego Wikimedia Foundation.

Plan roczny wspiera priorytet "Thriving Movement" wokół pozycji "community governance and related support systems".

Cele

 1. Wspieranie reformy zarządzania Strategią Ruchu oraz zapewnienie sprawiedliwego uczestnictwa w tym procesie
 2. Zachęcanie do aktywnego udziału zarówno istniejących, jak i co najmniej 30 dopiero powstających społeczności
 3. Zapewnienie dostępu do Grantów Movement Strategy dla społeczności, we współpracy z zespołem Community Resources.
 4. Zapewnienie lepszego dostępu do danych i informacji o możliwościach rozwoju Strategii Ruchu.

Pozostałe aktywności

 1. Dotarci do i wspieranie Komitetu wyborczego oraz wolontariuszy wyborczych podczas wyborów do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation w latach 2021 i 2022.
 2. Wspieranie procedur zmian najważniejszych zasad. Obejmuje to prowadzenie dyskusji wraz z zespołem Trust and Safety dotyczącej Wytycznych egzekwowania Powszechnych Zasad Postępowania. Odzwierciedla to udział społeczności zarówno ustabilizowanych jak i 25 rozwijających się.

Jak wspieramy Wikimedia Foundation

Zespół Movement Strategy and Governance zapewnia kilka rodzajów wsparcia dla programów oferowanych dla społeczności. Programy te są zwykle określane jako część Planu Rocznego.

 • Wielojęzyczne i wieloregionalne zaangażowanie Ruchu w wybranych obszarach tematycznych:
  • Zaangażowanie w 10 głównych językach projektu Wikimedia; więcej języków jest możliwych w zależności od dostępności facylitatorów i wcześniej zatwierdzonych wniosków.
  • Regionalny zasięg głównych regionów Wikimedia: ESEAP, Azja Południowa, MENA, Afryka Wschodnia, Afryka Zachodnia, CEE, Europa Zachodnia, Ameryka Łacińska i Ameryka Północna.
  • Wsparcie dla konkretnych krajów jest możliwe w zależności od dostępności facylitatorów i wcześniej zatwierdzonych wniosków.
 • Facylitacja procesów społecznych, takich jak rozmowy i wybory, z naciskiem na różnorodność, sprawiedliwość i inkluzywność.