This page is a translated version of the page Mailing lists and the translation is 100% complete.
Komunikacja
Wikimedia Social Suite
Spotkania
Babel
Listy dystrybucyjne
ComCom
Listy dyskusyjne
Przegląd
Administrowanie
Standardyzacja
Szablon informacji o liście
Unsubscribing
IRC Wikimedia
Lista kanałów
#wikidata-admin
#wikimedia-admin
#wikipedia-en-admins
Operatorzy kanałów
#wikimedia-admin
#wikipedia-en-admins
#wikipedia oraz #wikipedia-en
Instrukcje
Zalecenia
#wikipedia
Grupa kontaktu
Tablica ogłoszeń & Log
Cloaks
Boty
FAQ
Stalkwords
Cytaty (en)
archiwa
Cytaty (fr)
Other chat networks
Telegram
Discord
Matrix.org
Steam
Zobacz przegląd wszystkich list adresowych na podstronie Przegląd podstron

Fundacja Wikimedia posiada szereg list mailowych, które są otwarte dla każdego, kto się do nich zapisuje. Proszę zapoznać się z opisami wykazów w celu umieszczenia informacji. Większość list nie zezwala na publikowanie postów przez osoby niebędące członkami, ale pozwala każdemu na subskrypcję i czytanie archiwów.

Prosimy o przestrzeganie Wikiquette i avoid personal attacks na listach adresowych, zwłaszcza w nagłówku tematu, ponieważ prawdopodobnie zostanie to powtórzone przez tych, którzy odpowiadają. Aby zażądać nowej listy mailingowej, zobacz poniższe instrukcje.

Informacje ogólne

Listy adresowe są dostępne w wielu formatach: za pośrednictwem archiwum internetowego, pocztą elektroniczną lub NNTP za pośrednictwem bramki pocztowej do wiadomości Gmane. Offsite archiwa list mailingowych Wikipedii można znaleźć w Gmane, MARC i MarkMail.

Niektóre listy adresowe są czasami podsumowywane na stronie List Summary Service.

Najważniejsze plakaty i inne statystyki można znaleźć na Wikimedia Mail Stats: index

Archiwa

Prawie wszystkie listy e-mail archiwują swoje posty, a można je przeglądać w sieci, klikając na link na głównej stronie informacji o liście. Jak na wszystkich forach internetowych, zachęcamy do wyszukiwania i skanowania archiwów na temat wcześniejszych dyskusji, zanim zadajemy pytanie lub przedstawiemy propozycję. Nie robiąc tego, zmniejsza się wskaźnik sygnału: hałasu, dlatego jest uważany za niecywilny i zakłócający.

Korzystanie z Wikibase

Szczególnie jeśli nie jesteś przyzwyczajony do list mailingów (lub większej ilości e-maili w ogóle) lub mniej zależy ci na pewnej konkretnej liście mailingów, warto przeczytać wiadomości w digestach, co oznacza, że otrzymasz jedno przesłanie zawierające np. wszystkie wiadomości dnia. Możesz ustawić to w opcjach listy e-mail.

W digestach znacznie trudniej jest aktywnie uczestniczyć w dyskusji (szczególnie w tych najbardziej gorących): jest to głównie dla trybu "tylko do odczytu", dobrowolnego lub narzuconego samemu sobie. Następnym krokiem jest wyłączenie dystrybucji na swój adres i czytanie tylko archiwów, kiedy masz czas (lub nawet nie być subskrybowany). Dla okazjonalnych odpowiedzi, oto kilka wskazówek, aby przestrzegać etykiety listy mailingowej i upewnić się, że wiadomość zostanie umieszczona we właściwych miejscach i rozpoznana przez innych członków listy:

  1. absolutnie unikaj wystawywania w pierwszej kolejności, co jest najgorsze, gdy odpowiadasz na długie digesty: wpisz tylko wiadomość, na którą odpowiadasy, jeśli ma ona;
  2. nie odpowiadaj na tekst lub tworz nowej wiadomości do listy: zamiast tego przejdź do archiwów internetowych (na przykład mailarchive:wikimedia-l), znajdź temat, na który odpowiadasz, wybierz wiadomość (nie musisz tracić czasu na znalezienie dokładnego) i kliknij link po nazwie autora na górze.


Konkretne wiki

Zobacz przegląd wszystkich list adresowych na podstronie Przegląd podstron

Istnieje również automatycznie generowany listę list publicznych, zorganizowana alfabetycznie, w wysokości 1 dolar.

Listy mailowe

wikimedia-l, dawniej fundacja-l, jest centralną listą pocztową wszystkich spraw w całej Wikipedii, niezależnie od tego, czy dotyczą projektów, Fundacji Wikimedia czy rozdziałów. Jeśli interesuje Cię zbieranie funduszy, rozpoczęcie nowych projektów lub debata na temat globalnych kwestii politycznych, to ta lista jest dla Ciebie. Witajcie w innych językach niż angielski, chociaż angielski jest językiem, który większość słuchaczy może zrozumieć. Witaj również w posty wielojęzyczne (gdy na plakatach powtarza się ten sam tekst w innym języku).

Wiadomości mogą być publikowane tylko przez subskrybentów. Archiwa są dostępne dla publiczności.

Ogłoszenia list mailowych

Fundacja prowadzi również listę tylko na 1 dolar. Lista ta ma zapewnić prosty, opcjonalny wykaz, w którym ludzie mogą być szybko poinformowani o ogłoszeniach Fundacji i Kapituły, wiadomościach i nadchodzących wydarzeniach. Lista jest moderowana i wszystkie odpowiedzi są bezpośrednio wikimedia-l.

Administracja

Administratorzy listy mają pełną kontrolę nad każdym aspektem listy e-mail, mogą zmieniać ustawienia poszczególnych członków listy, umiarkowane nadawcy, zmieniać ustawy listy i wiele innych.

Proszę zapoznać się z administracją listy mailingowej, aby uzyskać pomoc w obsłudze interfejsu administracyjnego mailmana.

Jeśli uważasz, że lista, na której jesteś, nie ma wystarczająco dużo aktywnych administratorów, aby być w stanie podążać za obciążeniem roboczym, skontaktuj się najpierw z istniejącymi administratorami na <listname>-owner@lists.wikimedia.org. Jeśli są nieaktywne i nie reagują, utwórz zadanie Phabricator z żądania i umieść go w projekcie "Wikimedia-Mailing-lists" (szybki link).</listname>

Zaawansowane pytania i wskazówki

Dostosowanie strony

Użytkownicy linuksowi mogą podzielić dzienne wydatki:

Wpisz następujące 3 linie do swojego konta .procmailrc i aktywuj obsługę procmail.

:0:
* ^Subject:.*mailinglist.*Digest
| formail +1 -ds >>mailinglist

Usunięcie e-maili przez archiwa

Należy z ostrożnością wysyłać wiadomości e-mail do list pocztowych, ponieważ usunięcie wiadomości e -mail z archiwów jest trudne. Jeśli chcesz poprosić o usunięcie wiadomości e-mail z listy, skontaktuj się z lists-archives-deletion-requests lists wikimedia org.

Należy pamiętać, że e-mail będzie nadal w skrzynce odbiorczej wszystkich istniejących subskrybentów i w wszystkich archiwach publicznych, które nie są zarządzane przez Fundację Wikimedia.

Tłumaczenie Mailmana

Jeśli Twój język nie jest jeszcze obsługiwany przez Mailman, możesz pomóc, dostarczając tłumaczenie. Instrukcje i wyjaśnienie, jak tłumaczyć Mailman można znaleźć w adresie wiki.list.org.

Stwórz nowy list

Aby stworzyć nową listę e-mail, musisz ją poprosić w Phabricatorze. Bugi powinien być umieszczony w projekcie Wikimedia-Mailing-lists, bezpośredni link ze wszystkimi informacjami włączonymi.

Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z polityką standaryzacji.

Należy włączyć: * wymagane nazwy listy e-mail, kończące się w $ * rozumowanie/wyjaśnienie celu (i połączenie do konsensusu społeczności, jeśli ma zastosowanie) * adres e-mail administratora pierwszej listy * adres e -mail administratora drugiej listy (jako zapasowy) * opis listy dla strony informacji listy (powinne zawierać nawet prywatny listę, aby funkcjonariusze i administratorzy pocztowi wiedzieli, dlaczego istnieje).

Należy pamiętać, że wszystkie listy pocztowe są tworzone publicznie i z archiwami publicznymi, chyba że jest określone/zażądawane inaczej.

Po prawidłowym złożeniu błędu, lista powinna zostać utworzona w ciągu kilku dni. W tym czasie powinieneś przeczytać przewodnik do administrowania listą poczty. Pamiętaj, aby dodać listę adresów do przeglądu i do Gmane.