Emailové seznamy (emailové konference, mailing listy)

This page is a translated version of the page Mailing lists and the translation is 100% complete.
Komunikace
Wikimedia Social Suite
Setkání
Babel
Oznámení
Výbor pro komunikaci
Emailové konference
Přehled
Správa
Standardy
Informace
Odhlášení
Wikimedia IRC
Seznam kanálů
#wikidata-admin
#wikimedia-admin
#wikipedia-en-admins
Operátoři kanálů
#wikimedia-admin
#wikipedia-en-admins
#wikipedia a #wikipedia-en
Instrukce
Pravidla
#wikipedia
Skupinové kontakty
Nástěnka & Přihlášení
Maskování
Roboti
Často kladené dotazy
Vyhledávání
Citáty (en)
archívy
Citáty (fr)
Další chatovací sítě
Telegram
Discord
Matrix.org
Steam

bg | ar | da | de | en | es | fr | ja | ko | mr| nl | pt | simple | si | zh

Přehled všech e-mailových seznamů naleznete na Podstránce přehledu

Nadace Wikimedia Foundation má několik emailových seznamů, které jsou otevřeny pro každého, kdo se k nim přihlásí. Informace o zasílání příspěvků naleznete v popisu seznamu. Většina seznamů zakazuje příspěvky nečlenům, ale umožňuje komukoli přihlásit se k odběru a číst archivy.

Prosíme, dodržujte Wikietiketu a vyhněte se osobním útokům v diskusních konferencích, zejména v záhlaví předmětu, protože je pravděpodobné, že to bude napodobeno. Chcete-li požádat o založení nového mailing listu, podívejte se na instrukce níže.

Obecné informace

Mailing listy jsou k dispozici v různých formátech: NNTP pomocí mail-to-news brány Gmane. Offsite archivy mailing listů Wikipedie najdete na adresách Gmane, MARC a MarkMail.

Některé mailing listy jsou příležitostně shrnuty na stránce List Summary Service.

Nejčastější přispěvatele a další statistiky lze nalézt na adrese Wikimedia Mail Stats: index.

Archivy

Téměř všechny mailingové listy archivují své příspěvky a tyto archivy si můžete prohlédnout online kliknutím na odkaz na hlavní informační stránce seznamu. Stejně jako ve všech fórech na internetu vám doporučujeme, abyste před položením otázky nebo návrhu prohledali a prohlédli archivy minulých diskusí. Pokud tak neučiníte, snížíte tím poměr signál : šum, a proto je to považováno za nezdvořilé a rušivé.

Používání digestů (stručných výtahů)

Zejména pokud nejste zvyklí na mailing listy (nebo obecně na větší množství e-mailů) nebo vás nějaký konkrétní mailing list zajímá méně, je užitečné číst zprávy v digestech, což znamená, že obdržíte jednu zprávu obsahující např. všechny zprávy za den. To můžete nastavit v možnostech poštovního seznamu.

U digestů je mnohem těžší aktivně se zapojit do diskuse (zejména do těch nejvyhrocenějších): většinou je to pro režim "pouze ke čtení", dobrovolný nebo vynucený. Dalším krokem je zakázat distribuci na svou adresu a číst pouze archivy, když máte čas (nebo ani nebýt přihlášen). Pro vaše příležitostné odpovědi je zde několik tipů, jak dodržovat etiketu e-mailové konference a mít jistotu, že vaše zpráva bude zařazena na správná místa a rozpoznána ostatními členy konference:

  1. naprosto se vyhněte top postingu, který je nejhorší při odpovídání na dlouhé digesty: uveďte pouze zprávu, na kterou odpovídáte, pokud nějaká existuje;
  2. neodpovídejte na digest ani nevytvářejte novou zprávu do seznamu: místo toho přejděte do webového archivu (například mailarchive:wikimedia-l), najděte vlákno, na které odpovídáte, vyberte zprávu (nemusíte ztrácet čas hledáním přesné zprávy) a klikněte na odkaz za jménem autora v horní části.

Zvláštní seznamy

Přehled všech existujících mailing listů najdete na podstránce s přehledem.

Na adrese https://lists.wikimedia.org je k dispozici také automaticky generovaný seznam veřejných mailing listů, uspořádaný podle abecedy.

Mailing listy Wikimedie

wikimedia-l, dříve foundation-l, je centrální e-mailový seznam pro všechny záležitosti týkající se celé Wikimedie, ať už jde o projekty, nadaci Wikimedia nebo pobočky. Pokud vás zajímá získávání finančních prostředků, zakládání nových projektů nebo diskuse o otázkách globální politiky, je tato konference (mailing list) určena právě vám. Příspěvky v jiných jazycích než v angličtině jsou vítány, i když angličtina je jazyk, kterému většina posluchačů rozumí. Vícejazyčné příspěvky (kdy autor příspěvku opakuje stejný text v jiném jazyce) jsou také vítány.

Zprávy mohou posílat pouze přihlášení účastníci. Archivy jsou veřejně přístupné.

Mailing listy oznámení Wikimedie

Nadace také provozuje seznam pouze pro oznámení WikimediaAnnounce-l. Tento seznam slouží jako jednoduchý seznam, kde mohou být lidé rychle informováni o oznámeních, novinkách a nadcházejících událostech nadace a poboček. Seznam je moderován a všechny odpovědi jsou zasílány přímo na wikimedia-l.

Správa seznamů (mailing listů)

Správci seznamu mají úplnou kontrolu nad všemi aspekty seznamu, mohou měnit nastavení jednotlivých členů seznamu, moderovat odesílatele, měnit nastavení seznamu a další.

Nápovědu k ovládání administrátorského rozhraní programu mailman naleznete v části mailing list administration.

Pokud máte pocit, že seznam, na kterém jste, nemá v současné době dostatek aktivních správců, kteří by zvládli pracovní zátěž, kontaktujte prosím nejprve stávající správce na adrese <jméno seznamu>-owner@lists.wikimedia.org. Pokud jsou neaktivní a nereagují, vytvořte úkol v aplikaci Phabricator se svým požadavkem a vložte jej do projektu "$jméno-projektu" (rychlý odkaz).

Pokročilé dotazy a tipy

Rozdělení denních Digestů

Uživatelé systému Linux si mohou denní přehled rozdělit:

Vložte následující 3 řádky do .procmailrc a aktivujte podporu procmailu.

:0:
* ^Subject:.*mailinglist.*Digest
| formail +1 -ds >>mailinglist

Odstranění emailů z archivů

E-maily by měly být zasílány do mailingových seznamů opatrně, protože jejich odstranění z archivů je obtížné.

Mějte na paměti, že e-mail bude stále ve složce Doručená pošta všech stávajících odběratelů a v archivech, které nejsou spravovány nadací Wikimedia.

Přeložení programu Mailman

Pokud váš jazyk není v systému Mailman dosud podporován, můžete pomoci tím, že poskytnete jeho překlad. Pokyny a vysvětlení, jak Mailman přeložit, najdete na adrese wiki.list.org.

Vytvořte nový seznam (mailing list)

Chcete-li vytvořit nový mailing list, musíte o něj požádat v aplikaci Phabricator. Chyba by měla být umístěna v projektu Wikimedia-Mailing-lists, přímý odkaz se všemi obsaženými informacemi.

Před zadáním požadavku byste se měli seznámit se zásadami standardizace.

Co je třeba zahrnout:

  • požadovaný název mailing listu, končící na @lists.wikimedia.org
  • zdůvodnění/vysvětlení účelu (a případně odkaz na konsensus komunity)
  • e-mailovou adresu správce původního seznamu
  • e-mailovou adresu sekundárního správce seznamu (jako zálohu)
  • popis seznamu pro informační stránku seznamu (měl by být uveden i v případě soukromého seznamu, aby správci operačních systémů a mailmanu věděli, proč existuje).

Vezměte prosím na vědomí, že všechny mailing listy jsou vytvořeny jako veřejné a s veřejnými archivy, pokud není uvedeno/požadováno jinak.

Po správném odeslání chyby by měl být váš seznam vytvořen během několika následujících dnů. Během této doby byste si měli přečíst průvodce správou e-mailových seznamů. Nezapomeňte přidat mailing list do Přehledu a do Gmane.