Emailové seznamy (emailové konference, mailing listy)

This page is a translated version of the page Mailing lists and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.
Komunikace
Wikimedia Social Suite
Setkání
Babel
Oznámení
Výbor pro komunikaci
Emailové konference
Přehled
Správa
Standardy
Informace
Odhlášení
Wikimedia IRC
Seznam kanálů
#wikidata-admin
#wikimedia-admin
#wikipedia-en-admins
Operátoři kanálů
#wikimedia-admin
#wikipedia-en-admins
#wikipedia a #wikipedia-en
Instrukce
Pravidla
#wikipedia
Skupinové kontakty
Nástěnka & Přihlášení
Maskování
Roboti
Často kladené dotazy
Vyhledávání
Citáty (en)
archívy
Citáty (fr)
Další chatovací sítě
Telegram
Discord
Matrix.org
Steam
Přehled všech mailing listů naleznete na Podstránce přehledu

Wikimedia Foundation má několik mailing listů, které jsou otevřeny pro každého, kdo se k nim přihlásí. Informace o zasílání příspěvků naleznete v popisu seznamu. Většina seznamů zakazuje příspěvky nečlenům, ale umožňuje komukoli přihlásit se k odběru a číst archivy.

Prosíme, dodržujte Wikietiketu a vyhněte se osobním útokům v diskusních konferencích, zejména v záhlaví předmětu, protože je pravděpodobné, že to bude napodobeno. Chcete-li požádat o založení nového mailing listu, podívejte se na instrukce níže.

Obecné informace

Mailing listy jsou k dispozici v různých formátech: NNTP pomocí mail-to-news brány Gmane. Offsite archivy mailing listů Wikipedie najdete na adresách Gmane, MARC a MarkMail.

Některé mailing listy jsou příležitostně shrnuty na stránce List Summary Service.

Nejčastější přispěvatele a další statistiky lze nalézt na adrese Wikimedia Mail Stats: index.

Archivy

Téměř všechny mailingové listy archivují své příspěvky a tyto archivy si můžete prohlédnout online kliknutím na odkaz na hlavní informační stránce seznamu. Stejně jako ve všech fórech na internetu vám doporučujeme, abyste před položením otázky nebo návrhu prohledali a prohlédli archivy minulých diskusí. Pokud tak neučiníte, snížíte tím poměr signál : šum, a proto je to považováno za nezdvořilé a rušivé.

Používání digestů (stručných výtahů)

Zejména pokud nejste zvyklí na mailing listy (nebo obecně na větší množství emailů) nebo vás nějaký konkrétní mailing list zajímá méně, je užitečné číst zprávy v digestech, což znamená, že obdržíte jednu zprávu obsahující např. všechny zprávy za den. To můžete nastavit v možnostech mailing listu.

U digestů je mnohem těžší aktivně se zapojit do diskusí (zejména do těch nejvyhrocenějších): Většinou je to kvůli režimu "pouze ke čtení", dobrovolný nebo vynucený. Dalším krokem je zakázat distribuci na svou adresu a číst pouze archivy, když máte čas (nebo ani nejste přihlášen). Pro vaše příležitostné odpovědi je zde několik tipů, jak dodržovat etiketu mailing listu a mít jistotu, že vaše zpráva bude zařazena na správná místa a rozpoznána ostatními členy konference:

  1. Absolutně se vyhněte vyřešeným příspěvkům, což je nejstrašnější při odpovídání na dlouhé výtahy: Zahrňte pouze zprávu, na kterou odpovídáte, pokud existuje.
  2. Neodpovídejte na digest ani nevytvářejte novou zprávu do seznamu: Místo toho přejděte do webového archivu (například mailarchive:wikimedia-l), najděte vlákno, na které odpovídáte, vyberte zprávu (nemusíte ztrácet čas hledáním přesné zprávy) a klikněte na odkaz za jménem autora v horní části.

Zvláštní seznamy

Přehled všech existujících mailing listů najdete na podstránce s přehledem.

Na adrese https://lists.wikimedia.org je k dispozici také automaticky generovaný seznam veřejných mailing listů, uspořádaný podle abecedy.

Mailing listy Wikimedie

wikimedia-l, dříve foundation-l, je centrální mailing list pro všechny záležitosti týkající se celé Wikimedie, ať už jde o projekty, Wikimedia Foundation nebo pobočky. Pokud vás zajímá získávání finančních prostředků, zakládání nových projektů nebo diskuse o otázkách globální politiky, je tato konference (mailing list) určena právě vám. Příspěvky v jiných jazycích než v angličtině jsou vítány, i když angličtina je jazyk, kterému většina posluchačů rozumí. Vícejazyčné příspěvky (kdy autor příspěvku opakuje stejný text v jiném jazyce) jsou také vítány.

Zprávy mohou posílat pouze přihlášení účastníci. Archivy jsou veřejně přístupné.

Mailing listy oznámení Wikimedie

Nadace také provozuje seznam pouze pro oznámení WikimediaAnnounce-l. Tento seznam slouží jako jednoduchý seznam, kde mohou být lidé rychle informováni o oznámeních, novinkách a nadcházejících událostech nadace a poboček. Seznam je moderován a všechny odpovědi jsou zasílány přímo na wikimedia-l.

Správa seznamů (mailing listů)

Správci seznamu mají úplnou kontrolu nad všemi aspekty seznamu, mohou měnit nastavení jednotlivých členů seznamu, moderovat odesílatele, měnit nastavení seznamu a další.

Nápovědu k ovládání administrátorského rozhraní programu mailman naleznete v části administrace mailing listu.

Pokud máte pocit, že seznam, na kterém jste, nemá v současné době dostatek aktivních správců, kteří by zvládli pracovní zátěž, kontaktujte prosím nejprve stávající správce na adrese <jméno seznamu>-owner@lists.wikimedia.org. Pokud jsou neaktivní a nereagují, vytvořte úkol v aplikaci Phabricator se svým požadavkem a vložte jej do projektu "Wikimedia-Mailing-lists" (rychlý odkaz).

Pokročilé dotazy a tipy

Rozdělení denních digestů

Uživatelé systému Linux si mohou denní přehled rozdělit:

Vložte následující 3 řádky do .procmailrc a aktivujte podporu procmailu.

:0:
* ^Subject:.*mailinglist.*Digest
| formail +1 -ds >>mailinglist

Odstranění emailů z archivů

Emaily by měly být zasílány do mailing listů opatrně, protože jejich odstranění z archivů je obtížné.

Mějte na paměti, že email bude stále ve složce Doručená pošta všech stávajících odběratelů a v archivech, které nejsou spravovány Wikimedia Foundation.

Překládání v programu Mailman

Pokud váš jazyk není v systému Mailman dosud podporován, můžete pomoci tím, že poskytnete jeho překlad. Pokyny a vysvětlení, jak Mailman přeložit, najdete na adrese wiki.list.org.

Vytvořte nový seznam (mailing list)

Chcete-li vytvořit nový mailing list, musíte o něj požádat v aplikaci Phabricator. Chyba by měla být umístěna v projektu Wikimedia-Mailing-lists, přímý odkaz se všemi obsaženými informacemi.

Před zadáním požadavku byste se měli seznámit se zásadami standardizace.

Co je třeba zahrnout:

  • požadovaný název mailing listu, končící na @lists.wikimedia.org
  • zdůvodnění/vysvětlení účelu (a případně odkaz na konsensus komunity)
  • emailovou adresu správce původního seznamu
  • emailovou adresu sekundárního správce seznamu (jako zálohu)
  • popis seznamu pro informační stránku seznamu (měl by být uveden i v případě soukromého seznamu, aby správci operačních systémů a mailmanu věděli, proč existuje).

Vezměte prosím na vědomí, že všechny mailing listy jsou vytvořeny jako veřejné a s veřejnými archivy, pokud není uvedeno/požadováno jinak.

Po správném odeslání chyby by měl být váš seznam vytvořen během několika následujících dnů. Během této doby byste si měli přečíst průvodce správou mailing listů. Nezapomeňte přidat mailing list do Přehledu a do Gmane.