Küresel adlandırıcılar/SSS

This page is a translated version of the page Global renamers/FAQ and the translation is 62% complete.
Outdated translations are marked like this.
Bu sayfa, kahyalar/küresel adlandırıcılar tarafından sık sorulan soruların bir koleksiyonudur.

Politikayla alakalı sorular

"KullanıcıRobot" şeklinde bir kullanıcı adı uygun mudur?

Hayır. Bu gibi istekler genelde reddedilir çünkü "Robot" kelimesinin bazı vikilerde sadece botlar için kullanılmasına izin verilmiştir.

Name too close than... uyarısını görmezden gelebilir miyim?

Özel durumlarda bu uyarıyı yok sayabilirsiniz. Örneğin, istenen bir kullanıcı adı bazı özel karakterler içerdiğinde AntiSpoof çıktısı yanlış olabilir, daha fazla bilgi için phabricator:T105626 sayfasına bakın.

Çoklu isim değişikliği isteklerini nasıl ele almalıyım?

Politika, yalnızca yeniden adlandırma yapmak için iyi bir neden varsa isim değişikliklerine izin verir. Kullanıcıların kullanıcı adlarını birden çok kez değiştirmelerine izin vermiyoruz. Kullanıcıya gerçekten adını tekrar değiştirmek isteyip istemediğini sorun ve kullanıcı adını en son değiştirdiğimizde olanın (büyük olasılıkla) tekrar olacağını bildirin.

Sıfır değişikliği olan kullanıcıların isimlerini değiştirmelerine izin veriliyor mu?

İzin verilir. Değişiklik sayısı reddetmeniz ya da onaylamanız için bir sebep değildir.

Uygunsuz kullanıcı adları değiştirilebilir mi?

Politika böyle bir yeniden adlandırmaya izin vermiyor. Buna ek olarak, tüm yeniden adlandırma günlüklerini küresel olarak gizlemek çok iş yükü doğuracaktır. Bu tür kullanıcı adları bir kahya tarafından gizlenmelidir. SRG sayfasında bir istekte bulunabilirsiniz ya da stewards wikimedia.org adresine bir mail atabilirsiniz (özellikle saklanması gereken kullanıcı adları için).

Teknik sorular

200,000'den fazla değişikliği olan kullanıcıların isimlerini değiştirebilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz, hem de sysadmin denetimi bile olmadan.

İsim değiştirme neden normalden daha uzun sürüyor?

Evet, bir yeniden adlandırma görevinin saatlerce çalışması mümkün olabilir. Görev 6 saatten fazla sürerse, Phabricator'da hata bildirilmesi önerilir.

Commons'taki yükleme kayıtları neden güncellenmedi?

Bu bir önbellek sorunudur ve birkaç saat sonra çözülmelidir. İsterseniz bunları elle de temizleyebilirsiniz.

İsim değişikliği işlemi sırasında giriş yapmak mümkün müdür?

Yeniden adlandırma ilerlemesi sırasında oturum açmak mümkün değildir. Giriş yapmaya çalışan kullanıcılar bir uyarı görecektir.

Kendi adımı değiştirebilir miyim?

Hayır. Böyle yaparsanız hesabınızı bozabilirsiniz.

Other common questions

Name too similar to existing accounts or used to username of someone who got renamed

In cases of similar usernames it's best to follow ACC's similar usernames flowchart.

In case of similar usernames, it's also useful to check if the username requested was username of someone else. This can be done by going to Global rename logs and entering the username in "Previous username:" field. If username is found to be name of someone else who got renamed then such request should be declined unless it's the same user.

Technically unacceptable accounts

To know technical restrictions on usernames, please see this guide. Also MediaWiki doesn't allow registration of number only or mixed script username but antispoof will not show warning in such cases, so it's best to check them by going to Sign up page.

Right to vanish

Please see Right to vanish for such cases. It's best to leave such requests for someone who's well aware of local policies or practices and can read the language since such requests are often used to hide or obfuscate bad conduct.

Promotional and shared accounts

Some project allow such names (i.e. Wikimedia Commons) some even don't allow names like "John at XYZ company" (i.e Italian Wikipedia) so again it's best to leave them for local renamers.