Küresel kötü amaçlı kullanım filtresi

This page is a translated version of the page Global AbuseFilter and the translation is 29% complete.
Outdated translations are marked like this.

Küresel kötü amaçlı kullanım filtresi wiki'ler arasında kötü niyetli saldırılara cevap vermek için hazırlanmış AbuseFilter extension bir eklentidir, aynı zamanda küresel işlemlerde topluluk kontrolünü de arttırmaktadır.

Teknik ayrıntılar

Küresel Kötü Amaçlı Kullanım Filtresi yetkili kullanıcıların (ihtimalle stewards, yüksek olasılıkla global sysops gibi) birçok Wikimedia projesinde önemli role sahip filtreleri oluşturmalarına, değiştirmelerine ve silmelerine izin verecek. Belirli wiki'leri etkileyecek listeye özel yada değil ayrı filtreler tanımlanabilecek. Filtreye göre belli projeler etkilenecek, değiştirilmemesi gereken diğerleri etkilenmeyecek. Küresel Kötü Amaçlı Kullanım Filtresi Meta'da bulunacak, ve abusefilter-modify-global ile hemen değiştirilebilecek. Küresel filtreler yerel filtreler gibi, devre dışı bırakılabilir olacak ve private (özel) olarak işaretlenebilecek.

Ayrı haklara sahip yerel ve küresel filtreler için ayrıntılı çıktıların bulunması; küresel standart küresel filtrelerde aktif durumda iken, yerel toplulukların tercihli ayarlarını yerel KötüAmaçlıFiltre çıktılarında korumaları demektir.

Küresel Kötü Kullanım Filtresi aşağıdaki seçenekleri barındıracak:

 • Küresel bir filtreyi tetikleyen tüm hareketleri kayıt edebilme becerisi.
 • Yerel wikilerdeki düzenlemeleri daha ileride gözden geçirmek için etiketleme becerisi.
 • Filtreleri tetikleyenlere uyarı sağlama becerisi.
  • Henüz bu özelliğin nasıl çalışacağı bilinmemektedir.
  • Ayrıca yereleştirme/çeviri hesaba katılmalıdır. Şu anda uyarılar MediaWiki-namespace'teki iletileri kastetmektedir. Bunları bir şekilde bir diğer wiki'de kaynaştırılmış ve yerelleştirilmiş olarak göstermeyi arzu etmekteyiz.
 • Küresel filtreyi tetikler ise yerel wiki'deki bir hareketi durdurma kabiliyeti.
 • Filtrenin müdahele etmek üzere olduğu projeyi tanımlayabilecek bir değişken; muhtemelen proje_adı kullanılacak. Filtre uygulamasındaki kesin değişiklikler bu kod girişi ve bu da gerrit değişikliği görülebilir.
 • The ability to log all actions which trigger a global filter.
 • The ability to tag edits on local wikis for further review.
 • The ability to provide a warning to users who trigger a filter.
  • It is not yet know how this feature would work.
 • The ability to prevent an action on a local wiki if it triggers a global filter.
 • A variable which identifies the project that the filter is triggered on

The exact changes to implement the filter can be seen in this code entry and this gerrit change.

Politika Ayrıntıları

Küresel Kötü Kullanım Filtresi birçok Wikimedia wiki'leri arasındaki kötü niyetli saldırıları engellemek için kullanılacak. Bu yüzden, sadece birçok wiki'yi etkileyecek zararlı etkenleri durduracak şekilde oluşturulmalı. Küresel filtreler olabildiğince belirleyici olmalı ve en kısa sürede çalışmalı. Başarısız bir günlük işlem süresinden sonra yanlış uyarıları engellemek için kapanmalı. Bu uygulama için, sadece düzenlemeleri etiketleyen ve başka işlem yapmayan filtreler istisnadır. Bu filtreler düzenlemeleri sonradan incelenmesi amacıyla süzdükleri ve başka işlem yapmadıkları için sürekli aktif olarak bırakılabilir,

Uygulama zaman çizelgesi

Hala teknik detayları sıralamaktayız. Bununla birlikte bu etap tamamalandığında, daha fazla etkin tartışmalara girmek mümkün olacak ve nihayetinde küresel oylamaya gidebileceğiz.

In June 2018, global abuse filters are still enabled on all small wikis and all medium-sized wikis, but also on some big wikis: enwikisource, frwiki, ptwiki, specieswiki, wikidatawiki (with specificities in the main and Property namespaces), incubatorwiki, mediawikiwiki, metawiki, testwiki and test2wiki.[1]

All wikis are capable of being included within the framework of global abuse filters. Those wikis that do not currently use global abuse filters may do so by achieving a consensus of the community and then creating a Wikimedia site request in Phabricator.

Active filters

See Special:AbuseFilter for the full list.

Notes

 1. Configuration file (search for wmgUseGlobalAbuseFilters)