This page is a translated version of the page Flow and the translation is 64% complete.
Outdated translations are marked like this.
Основна стаття: mw:Structured Discussions

Flow — це покращення для сторінок обговорення у програмному забезпеченні MediaWiki. Flow надає функції, наявні на більшості сучасних веб-сайтів, але які неможливо впровадити у вікітекст. Основна документація Flow, з посиланнями на ресурси і оновленнями стану, знаходиться на сторінці Flow на MediaWiki.org.

Зверніть увагу, що Flow — це не LiquidThreads, які є схожою форум-системою, яка використовується на деяких веб-сайтах Фонду Вікімедіа.

Принципові цілі

At the time that Flow was conceived, the Wikimedia Foundation believed that:

Користувачі очікують і заслуговують на новий інтуїтивний інтерфейс обговорень.

Сторінки обговорення — як технологія дискусії — застарілі і ворожі до користувачів. Досвідчені користувачі втрачають чимало цінного часу, маючи справу з людьми, які не можуть розібрати, як відповісти на поідомлення, чи потребують допомоги з такими речами, як підписування своїх дописів.

Користувачі не повинні дивуватись культурним нормам спільноти.

Багато речей про культуру використання сторінок обговорення (такі як шаблони "зворотнього зв'язку" або можливість редагування повідомлень інших користувачів) не інтуїтивні, заплутують та не ефективні.

Ми впевнені, що сучасна система спілкування користувачів один з одним покращить проекти.

Кращі методи співпраці покращать саму співпрацю, що допоможе гарним редакторам бути продуктивнішими.

Виявлені проблеми

Фонд Вікімедіа вивчав, як дописувачі використовують сторінки обговорення користувачів. Ці дані доступні онлайн. Основні розбіжності між очікуваннями типових користувачів і старою системою:

Очікування користувачів versus Реальність у системах обговорення
Очікування Дійсність
Легко розрізняти теми Розмови з гілками безкінечної глибини
Очевидність і постійність авторства коментаря і автоматичний «підпис» Авторство коментаря додається вручну в кінці коментаря (за домовленістю)
Кнопка «відповісти» Незручна система відповіді (на чиїй сторінці обговорення вести розмову?)
Просте поле введення коментаря Вікітекст/код
Сповіщення про відповіді на усі розмови Сповіщення лише коли розмова відбувається на власній сторінці обговорення

Заплановані функції

Порівняння старої і запланованої системи розмов в обговореннях користувачів
Що ви робите зараз Що ви робитимете потім
Залишаєте повідомлення на чиїйсь сторінці обговорення користувача Залишаєте повідомлення на чиїйсь панелі користувача
Спостерігаєте за сторінкою обговорення людини Підписуєтесь на панель людини
Цікавитесь, відповість інший дописувач на вашій сторінці чи на його Будь-яка відповідь автоматично з'явиться у вашій стрічці новин
Продовжуєте оновлювати сторінку обговорення людини в очікуванні відповіді Будь-яка відповідь автоматично одразу з'явиться у вашій стрічці новин
Відповідаєте, клікаючи [Редагувати] Відповідаєте, клікаючи кнопку «Відповісти»
Продовжуєте ставити відступи перед репліками з допомогою двокрапки Нічого не робите: відповіді мають автоматичний відступ
Підписуєте свій коментар вручну з допомогою ~~~~ Нічого не робите: ваші коментарі завжди підписуються автоматично
Залишаєте повідомлення {{talkback}} іншому користувачеві, щоб він знав, де знайти вашу відповідь Нічого не робите: ваша відповідь автоматично з'явиться у стрічці новин іншого користувача
Шукаєте нові повідомлення на своїй сторінці обговорення, використовуючи історію сторінки та дифи Автоматично бачите усі повідомлення у своїй стрічці новин, не важливо, де на сторінці знаходиться сам коментар
Дивитеся на усю сторінку обговорення користувача, навіть якщо зацікавлені лише однією розмовою Дивитеся лише одну розмову, якщо вам потрібна тільки вона
Редагуєте свій коментар, клікаючи [Редагувати] Редагуєте свій коментар, клікаючи кнопку редагування

Згідно з нинішніми планами:

 • Не буде конфліктів редагувань, ніколи.
 • Не буде непідписаних ({{unsigned}}) дописів у розмовах — усі дописи і коментарі автоматично підписуються і датуються.
 • Не треба буде розповідати новим користувачам, як підписувати їхні дописи чи робити відступи у коментарях.
 • Не треба буде архівувати розмови — старі дописи автоматично зникатимуть зі сторінки, їх можна буде знайти прогортуванням чи пошуком.
 • Недосвідчені люди не зможуть випадково вилучити ваші дописи чи вандалізувати їх.
 • Буде місце для вступної частини сторінки, яка може містити текст у довільній формі, юзербокси, шаблони тощо.
 • Можна буде закрити чи старі обговорення, щоб на них більше не відповідали.
 • Можна буде давати посилання на попередні обговорення чи окремі коментарі.

Передумови

 
Процес Flow

Flow — кодова назва запланованого проекту Фонду Вікімедіа. На перший погляд, Flow — це наступне покоління системи обговорення, але це тільки одна йоно частина. Flow — це, власне кажучи, переосмислення того, як ми робимо спільну роботу у проектах. Початково, до ключових компонентів Flow, найімовірніше, входитимуть:

 • Модуль Стрічка. Для користувачів це — потужний метод слідкувати за своїми обговореннями та зацікавленнями, який застосовує декілька сучасних зручних функцій, таких як підписка та теги.
 • Модуль Обговорення користувача. Тут ми зосереджуємось лише на тому, що називається обговорення користувачів один з одним, оскільки обговорення такого типу не є надто складними. Навчаючись дедалі більше, ми зможемо розширити цю технологію, аби покрити додаткові випадки.
 • A модуль Опис робочого процесу. Цей модуль дасть змогу локальним вікі створювати як прості, так і складні програмні робочі середовища, які працюватимуть через Flow. Прикладами таких можливих середовищ є:
  • Модуль Блокування. Це — приклад специфічного процесу обговорення між користувачами, який найкраще працюватиме у програмному форматі.
  • Модуль Привітання. Це — приклад специфічного використання, який теж найкраще працюватиме у програмному форматі, а не в формі шаблону (подумайте: шаблони привітання, які є інтерактивними і навчають користувачів, як вони мають редагувати ще до того, як вони нароблять помилок).

Other less concrete ideas included:

 • Модуль Список спостереження
 • Модуль Вікіпроекти
 • Додаткові модулі Обговорення, які мали б охопити додаткові випадки використання (такі як голосування, оголошення, допомога новачкам, довідкові обговорення, обговорення статей тощо)

In the end, none of the modules other than "Feed" (via Echo notifications) and "User discussion" were ever built.

Випадки використання

Система Flow спрямована на вирішення таких основних проблем, що виникають при обговореннях між користувачами:

Простота використання
система обговорень між користувачами, у якій для відповідей використовується редактор вікірозмітки, є «ворожою» до користувача.
Фрагментовані обговорення
буває важко визначити, де саме має відбуватись дискусія.
Виявлення оновлень
Не існує легкого способу дізнатися, що змінилося в обговоренні, без залучення складних операцій, які потребують певного досвіду (таких як перегляд відмінностей між поточною та востаннє переглянутою версією).
Сфера зацікавлень
Користувачі зараз змушені спостерігати за усіма темами на сторінці обговорення — не лише за тими, у яких користувач бере участь.

Простота використання

Використання вікірозмітки як системи ведення обговорень є застарілим, громіздким і просто незручним методом через його складність. Нові користувачі часто просто лякаються, коли бачать сторінки обговорення. Вони часто бояться зламати ці сторінки і, відкривши на такій сторінці редактор вікірозмітки, просто не знають, яким чином відповісти на повідомлення. Немає відповідної кнопки для надсилання відповіді. Як Ви вкажете, що Ваша відповідь стосується когось конкретного? Що це за такі фігурні дужки?

У світі немає систем обговорення, які вимагали б від користувачів підписувати власні повідомлення.

Навіть читати сторінки обговорення буває проблематично. Користувачі можуть швидко «загубитися» у сильно розгалужених обговореннях. Подумайте про будь-який інший тип розмови, в якій ви можете брати участь — особисто, через звичайну пошту, через електронні листи, через форуми, чати, коментарі у блогах тощо — Ви завжди знаєте, хто до Вас звертається, часто ще до того, як прочитаєте (чи почуєте) саме повідомлення. Завжди. Лише на сторінках обговорення Ви дізнаєтесь про це вже після самого факту (та й то не завжди).

Фрагментовані обговорення

Коли Ви залишаєте повідомлення на моїй сторінці обговорення, я маю відповісти на своїй чи на Вашій? Що станеться, якщо я відповім там чи там? Як Ви дізнаєтесь, якщо я відповім на своїй сторінці? Якщо я залишу повідомлення на Вашій сторінці обговорення, і ви відповісте на нього — як я про це дізнаюсь?

Для багатьох досвідчених користувачів використання списку спостереження для відслідковування обговорень не має сенсу. Деякі сторінки обговорення є настільки активними, що сотні відповідей на нерелевантні теми додаються туди кожного дня. Деякі користувачі переглядають свій внесок, аби знайти зміни (що теж вимагає додаткових затрат часу та є незручним, тим більше, що цей метод теж не надає інформації, чи відбулися якісь релевантні зміни на певній сторінці, чи ні).

Відслідковування нового

Списки спостереження повідомляють нам, чи відбулась якась зміна на сторінці обговорення, однак щоб дізнатись, що саме змінилося — доводиться заглядати в історію. Типовим методом читання сторінок обговорення MediaWiki є обирання певних версій та читання відмінностей. Чесно кажучи, це — дурість.

Все нове має бути очевидним. Ви не повинні вдаватися до чорної магії чи інших хитрощів, аби встежити за обговоренням. Тож давайте виправимо це.

Сфери зацікавлень

Коли я залишаю повідомлення на чиїйсь сторінці обговорення, мене насправді хвилює лише це повідомлення. Мене не цікавлять десятки інших тем, які обговорюються там. І тим не менш, якщо я хочу встежити за відповідями на мою тему, мені доводиться спостерігати за усіма іншими. На деяких дуже об'ємних сторінках обговорення моя тема (та непрочитані відповіді) можуть опинитися в архіві ще до того, як я їх прочитаю!