CentralNotice/Pokyny pro použití

This page is a translated version of the page CentralNotice/Usage guidelines and the translation is 29% complete.
Outdated translations are marked like this.

Icons8 flat inspection.svg

Cíle

 1. Buďte tak nenápadní, jak je to možné.
 2. Buďte tak úzce přizpůsobení, jak je třeba.
 3. Být nastavení na konsenzus a respektujte naše zásady.
 4. Vyhněte se neustálému používání, abyste se co nejvíce vyhnuli w:Banner blindness banerové slepotě a ponechali místním komunitám nějaký prostor.

Schválení

Každé centrální oznámení (nebo skupina oznámení) musí být včas přidáno do kalendáře, který je klíčovým nástrojem pro sledování a koordinaci. Musí mít také kontaktní osobu/odpovědnou osobu, která o ni požádá jménem pořadatelů a definuje její specifikace.

Všechny bannery vyžadují potřebují alespoň sedm dní na komentáře. Cílové wiki by měly být informovány o diskuzi na Metě, viz Distribution list nebo o kterémkoli místě, které je nejvhodnější pro efektivní oslovení nejzajímavějších uživatelů.

Standardní bannery

Standardní bannery s širokým záběrem hnutí týkající se Wikimanie, voleb stewardů, volby do správních rad, další obecné hlasování a průzkumy Wikimedia, oznámení o údržbě, nevyžadují širokou diskusi.

Kontroverzní případy

Některé kampaně jsou kontroverzní bez ohledu na jejich implementaci, jednoduše proto, že jejich obsah je neobvyklý nebo proto, že dosud nevyovují našim zásadám. Jako příklady lze uvést propagaci iniciativ zahrnujících organizaci mimo Wikimedia, celoprojektové protesty, iniciativy zaměřené na obhajobu.

V závislosti na tom, jak může být oznámení kontroverzní, by se takové dodatečné problémy měly projednat s globální komunitou na viditelném místě, jako je Wikimedia Forum, wikimedia-l nebo Requests for comment. Místní oznámení uvedená výše by měla dostat pod drobnohled; malé bannerové oznámení může pomoci zviditelnit diskusi pro nejvíce postižené publikum editorů.

Rozhodnutí o účasti na obhajobě vyžadují také schválení od nadace Wikimedia Foundation.

Implementace kampaně

 • Relevantní cíle – Zaměřte se pouze na potřebné jazyky a pokud je to možné, vyhněte se zobrazování bannerů v jazycích odlišných od uživatelů (např. vyhněte se anglickým bannerům pro anonymní uživatele na neanglických projektech nebo pro přihlášené uživatele neanglickým rozhraním). Bannery týkající se tvorby obsahu by se měly zaměřovat na obsahové projekty a vyhýbat se projektům správy a podpory projektů, jako je Meta.
 • Campaign weighting - Wherever possible, campaigns should be kept below 50% traffic unless express community consensus exists to do otherwise.
 • Impression limiting - Impression limiting and named campaign cookies should be used for all campaigns. Typically 5 impressions, resetting after minimum of 7 days. Campaigns running on multiple wikis or for long periods will need stricter limits.
 • Campaign length - Campaigns should typically be less than 2 weeks in length. Only in cases where proven success exists or explicit community consensus prevails will exceptions be made for campaigns of 1 month.
 • Limit - Hard limit of 2 campaigns for any one language/geography/project combination per month.
 • Alternatives - Smaller banners, local notices and mass-messaging campaign should be used as alternatives to CentralNotice.

 • Freely licensed - All content including text, background images or logos must be free content.
 • Wikimedia only - Banners must link to Wikimedia-controlled domains (owned either by Wikimedia Foundation, Wikimedia affiliates or Wikimedia volunteers identified to the Wikimedia Foundation). Banners should not contain any trademark owned by a for-profit.
 • No external resources - All banner resources (code or images) must be sourced from a wiki hosted by the Wikimedia Foundation. The link target must provide guarantees equal to the privacy policy or stricter.
 • Secure links (From October 2019) - All links from CentralNotice banners must use https connections.

Fundraising

Banners for fundraising and external surveys should be discussed at least 21 days and requires approval from Wikimedia Foundation in all instances. For these please contact Joseph Seddon.

Online fundraising banners are run by the Wikimedia Foundation, however it is now common practice to coordinate timing of fundraising campaigns for all countries (except for US, UK, Canada, New Zealand and Australia) with local affiliates. The aim is for this to be done around 4-5 months in advance although significant changes in fundraising periods can be discussed anywhere up to 9 months in advance.

Online fundraising banners run by affiliates are approved via legal agreement with the Wikimedia Foundation and again do not need additional approval.

The Wikimedia Foundation and affiliates who run fundraising or tax deductibility campaigns must adhere to the WMF Board Fundraising Principles.

Surveys

This guidance applies to all Wikimedia requests for surveys is also duplicated for the reference of WMF staff internally

Software: In interests of privacy of our users. Individuals running campaigns with surveys or forms used to collect information via CentralNotice are strongly encouraged to request and use a Qualtrics account by emailing surveys wikimedia.org. This protects the privacy of our users to a much greater degree compared with SurveyMonkey or Google Forms.

Metrics: It's really important to think about how many replies you would like and expect (they are not the same), including breakdowns across languages. It is encouraged all requests for surveys consider about what would be a useful amount of data to collect rather than, which we are all often too guilty of, simply as much as possible. Setting expectations allows CN admins to adjust a campaign to be more or less intensive depending on how on target we are. It's all in the name of efficiency.

Size of audience: Our largest surveys across the whole movement reach thousands of editors. Set realistic expectations about how many responses you will get. As a survey gets narrower in focus, you should not expect nor demand response levels on par with those largest of surveys. You might only get hundreds or even tens of replies. If it's representative of your target audience, small size is not inherently a bad things. You also might want to consider deliberately under-representing certain languages (English or German) to allow the voices of other communities to be louder and positively biased towards.

Is central notice the right tool?: Although applicable to all campaigns, it is particularly important to consider who your audience. Consider other means of communication. Send out surveys to user talkpages, user email, mailing lists, social media, appropriate notice boards/talk pages and village pumps BEFORE any CentralNotice campaign if you are targetting editors.

Maintenance windows

Banners for maintenance windows are set as they are needed, usually by WMF staff. They use a dedicated banner (please translate). They are identifiable by they syntax: 2019-09-17_Maintenance_window_Wikipedia.

See also