Wikimedia Ukraine
(Ukrajina)

This page is a translated version of the page Wikimedia Ukraine and the translation is 91% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikimedia Ukrajina je regionální pobočka nadace Wikimedia na Ukrajině. Pobočka byla založena 31. května 2009. V tento den se konala první výroční schůze a byla zvolena správní rada.

Wikimedia Ukraine
Lokalita Ukrajina
Kód pobočkyWMUA
Kód státuUA
Datum založeníJuly 13, 2009
Datum schváleníJuly 3, 2009
Hlavní sídlo01010, Kyiv, Levandovska St. 3B
Členství74
Personál7
Úřední jazyk (jazyky)ukrajinština
ChairIlya Korniyko
Klíčoví lidéBohdan Melnychuk (secretary)
Mykola Kozlenko (treasurer)
Zakládací dokumentStatute
Rozpočet$118,085 (2021)
PříslušnostWikimedia Central and Eastern Europe
Wikimedia Europe
Telefonní číslo+380 67 343 74 34
Webová stránkahttps://ua.wikimedia.org/
E-mailová adresainfo(_AT_)wikimedia.org.ua (general)
board(_AT_)wikimedia.org.ua
Emailová konferencewikimediaua(_AT_)lists.wikimedia.org
TwitterWikimedia Ukraine
FacebookWikimedia Ukraine
InstagramWikimedia Ukraine

Dne 3. července 2009 WMF schválila Wikimedia Ukrajina jako svou regionální pobočku.

13. července 2009 získala Wikimedia Ukrajina od Ministerstva spravedlnosti Ukrajiny osvědčení o registraci jako organizace.

Aktivity

Oblast činnosti Wikimedia Ukrajina je rozdělena do čtyř obecných směrů:

 • Zlepšení obsahu, které zahrnuje projekty zaměřené na přidávání nových informací do Wikipedie a související projekty, jako jsou soutěže o nejlepší články (např. CEE Spring, Woman in STEM) nebo fotografie (např. Wiki Loves Earth, Wiki Loves Monuments, Science photo competition), které každoročně přinášejí tisíce nových článků do ukrajinské Wikipedie a tisíce nových fotografií do Wikimedia Commons, a také spolupráci s institucemi GLAM. Wikimedia Ukrajina je pověřena organizací mezinárodní části soutěže Wiki Loves Earth.
 • Rozšíření účasti, jehož cílem je zapojit do Wikipedie a souvisejících projektů více lidí, přičemž největším projektem je vzdělávací program, který přitahuje k editování studenty škol a univerzit. Dalším velkým projektem je každoroční Wikimaraton, kdy je každý Ukrajinec vyzván, aby přispěl do ukrajinské Wikipedie, a to buď tím, že se dostaví na jedno z mnoha wikitréninků na různých místech Ukrajiny, nebo tak učiní online.
 • Podpora a rozvoj komunity, která se zaměřuje na zvýšení propojení a kvalifikace komunity ukrajinských wikipedistů. Wikimedia Ukrajina pořádá pro členy komunity řadu setkání, především každoroční Wikikonferenci, na které se schází více než 60 wikipedistů z celé země i ze zahraničí a která jim umožňuje diskutovat o aktuálních problémech, sdílet své dovednosti, získat více znalostí o wikiprojektech a lépe se poznat. Dalšími setkáními jsou výroční valné hromady organizace, příležitostná školení pro dobrovolníky (editační školení pro nováčky, školení pro školitele, technická školení, strategická zasedání, školení o řízení atd.). Organizace poskytuje dobrovolníkům granty na účast na mezinárodních akcích Wikimedia (jako je Wikimania, Wikimedia CEE Meeting nebo Wikihackaton) a na výdaje zaměřené na doplňování obsahu Wikipedie nebo souvisejících projektů (nejčastěji na Wikiexpedice a nákup knih potřebných jako zdroje).
 • Informovanost o Wikimedii a propagace svobodných znalostí s cílem, aby se co nejvíce lidí dozvědělo o hnutí Wikimedia a jeho účelu, a s cílem odstranit překážky bránící rozvoji a šíření svobodných znalostí. Členové organizace často poskytují rozhovory médiím, v nichž vysvětlují, jak Wikipedie funguje a co je to hnutí Wikimedia. Největší výzvou, kterou organizace v této oblasti má, je skutečnost, že na rozdíl od mnoha jiných evropských států nemá Ukrajina dosud svobodu panoramatu, což je obrovská překážka svobodného poznání. Wikimedia Ukrajina prosazuje legislativní změny, které by na Ukrajině zavedly svobodu panoramatu.

Členství a struktura

Členem Wikimedia Ukrajina se může stát každý, kdo dosáhl věku 14 let a podílí se alespoň na jednom projektu Wikimedia. Pokud představenstvo po veřejné diskusi členství schválí, stává se žadatel členem organizace ihned po zaplacení prvního ročního členského příspěvku, který v současné době činí 100 hřiven (přibližně 4 americké dolary). K březnu 2021 má organizace 70 členů.

Fungování organizace se řídí Stanovami. Hlavním řídícím orgánem Wikimedia Ukrajina je výroční valná hromada, která se schází jednou ročně, plánuje činnost na další rok, volí radu a revizní komisi. Rada se skládá ze sedmi osob. Ti mezi sebou jmenují tajemníka, pokladníka, odpovědného člena za každý ze čtyř směrů činnosti a předsedu, který je zároveň vedoucím celé organizace. Rada řídí organizaci v průběhu roku mezi výročními valnými hromadami. Revizní komise dohlíží na činnost představenstva a vydává mu doporučení. Všichni výše uvedení a tiskový tajemník jsou dobrovolníci. Velkou část činnosti zajišťují zaměstnanci a smluvní partneři, kterých je v současné době sedm (včetně zaměstnanců na částečný úvazek & smluvních partnerů).

Současná rada

 
Výroční zpráva 2015

Rada, zvolená na valné hromadě dne $dne, je následující:

 1. Ilya Korniyko (předseda)
 2. Bohdan Melnychuk (tajemník)
 3. Mykola Kozlenko (pokladník)
 4. Oleksii Boldyriev
 5. Anton Obozhyn
 6. Olga Milianovych
 7. Ihor Makovskyi

(Due to martial law being imposed in Ukraine as a result of Russia's full-scale invasion, the AGM scheduled for 2022 has been postponed until the end of martial law; the board elected in 2021 continues operating).

Revizní komise

 1. Viacheslav Mamon (předseda)
 2. Maryna Liutynska
 3. Serhii Lypko

Tiskový mluvčí

Zaměstnanci a kontraktoři

 
Organizační schéma Wikimedia Ukrajina v roce 2021

Programy

Praxe

Kontakt

Rada
board wikimedia.org.ua
info wikimedia.org.ua
Mailing list (veřejný)
wikimediaua lists.wikimedia.org
Webové stránky
ua.wikimedia.org
Interwiki prefix :wmua:
Blog
blog.wikimedia.org.ua

Další informace