Wikimedia Foundation elections/2022/Kandidáti/Mike Peel

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2022/Candidates/Mike Peel and the translation is 100% complete.

Mike Peel (Mike Peel)

Mike Peel (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podrobnosti o uchazeči
Me in 2017, photograph by Camelia.boban
 • Osobní:
  • Jméno: Mike Peel
  • Lokalita: Tenerife, Canary Islands
  • Jazyky: en-N, es-2, pt-BR-1, fr-1, python, C
 • Redaktor:
  • Člen Wiki od: 2005
  • Aktivní wiki: English Wikipedia, Wikimedia Commons, Wikidata, English Wikisource, Meta
Úvodní prohlášení / shrnutí žádosti.
Tato část bude přeložena. (maximálně 150 slov)
Do rady WMF chci vnést své zkušenosti z Wikimedie a z praxe v době změn, které se týkají implementace strategie hnutí a nadcházejícího zasedání Globální rady. Chci, aby WMF více spolupracovalo na onwiki "wiki způsobem", s lepší technickou podporou a nástroji na podporu vícejazyčných svobodných znalostí ve všech projektech Wikimedia. Chci také, aby WMF lépe spolupracovala s přidruženými organizacemi na výrazném růstu Wikimedia, zejména na globálním jihu.

Na Wikimedii pracuji od roku 2005 a přispívám na Wikipedii, Wikidata, Commons, Wikisource a další, a to jak ručně, tak pomocí automatizovaných a poloautomatizovaných nástrojů. Po organizační stránce jsem spoluzakládal Wikimedia UK a jsem členem Wiki Movimento Brasil. Čtyři roky jsem byl členem výboru pro rozdělení zdrojů a v současné době jsem členem výboru pro regionální granty. Přes den jsem radioastronom, působím na Tenerife ve Španělsku (dříve jsem pracoval ve Velké Británii a v Brazílii).

Příspěvky na projekty Wikimedia, členství v organizacích nebo pobočkách Wikimedia, činnost jako organizátor hnutí Wikimedia nebo účast v organizaci spojující hnutí Wikimedia.
(maximálně 100 slov)
I've made over 400,000 edits, mostly to Wikidata, Commons, and English Wikipedia, as well as to English Wikisource, Meta, and others. I am an admin on the first three. I operate Pi bot, which has made nearly 10 million edits, mostly on Wikidata and Commons. I created the multilingual Wikidata infobox that is used in nearly 4 million Commons categories. I co-founded Wikimedia UK and was a trustee for its first 5 years as it established and became a charity: I am now an honorary member. I have been part of Wiki Movimento Brasil since 2019 (informally since 2016).
Odbornost v oblastech dovedností, které správní rada označila za potřebné.
 • Strategie a řízení organizace
 • Technologie platformy na podnikové úrovni a/nebo vývoj produktů
 • Veřejná politika a právo
 • Věda o sociálních datech, analýza velkých dat a strojové učení

(maximálně 150 slov)

I have gained a lot of experience with organisational strategy and management work through the Wikimedia movement since 2008. I was a Trustee of Wikimedia UK for 5 years (2008–2013, including as Chair, Secretary, and Membership Secretary), I served on the Funds Dissemination Committee for four years on its inaugural committee in 2012–14, and a returning term in 2015–17. I am currently on the Northern and Western Europe grants committee since 2021. I understand and work to support the governance needs of organisations across the Wikimedia movement, and want to bring this experience and viewpoint to WMF in a time of Wikimedia organisational change with the Global Council.

I am an experienced developer through my day job as a radio astronomer, which includes scientific analysis of large (TB+) datasets through self-written software packages. I understand software development processes at a practical level, focused on implementing them to solve specific problems.

Prožité zkušenosti ve světě. Obzvláště nás zajímá čtení o životních zkušenostech v regionech Afriky, jižní Asie, východní a jihovýchodní Asie a Tichomoří a Latinské Ameriky a Karibiku. Věříme, že zkušenosti z těchto regionů by mohly pomoci rozšířit schopnost rady naplnit cíl strategie hnutí, kterým je rovnoměrnější účast, i když uznáváme, že i jiné zkušenosti mohou být důležitým přínosem.
(maximálně 250 slov)
I was lucky enough to be born in the UK, and grew up in the north of England. After studying astronomy up to the PhD level (thanks to a student loan and a PhD studentship), and working in a postdoctoral position in the UK, I moved to São Paulo, Brasil, in 2016 to work on a new telescope project there as a jovem pesquisador. My experiences there included living in one of the largest cities in the world, and one of the most economically divided, as well as visiting remote parts of Paraíba to find a radio quiet zone for a new radio telescope. In 2019 I moved to Tenerife, part of the Canary Islands - a Spanish region off the coast of Africa - to work on telescope projects at Teide Observatory.

Through astronomy, I regularly work with scientists from a wide range of cultures and backgrounds. I also supervise both astronomy and Wikimedia students from across the world, whenever I can. This includes improving both gender and geographical diversity through the students I mentor.

There is a huge opportunity for Wikimedia to grow significantly in the global south, linked to the movement strategy, which requires decentralisation of power from WMF and increased support (resources, growing leadership capacity) through the Wikimedia affiliates. I would like to build on my expertise from the grants committees and lived experience from Brasil to help WMF accomplish this.

Kulturní a jazyková znalost dalších regionů a jazyků, než je váš rodný region a jazyk. Mezikulturní povědomí pomáhá budovat mosty v naší multikulturní komunitě.
(maximálně 250 slov)
Learning new languages and cultures is not easy. While in Brasil, I learned some Portuguese, and explored the culture and country, particularly with other Wikimedians from Wiki Movimento Brasil. I've tried to document part of this through the articles on, and tens of thousands of photos of, Brazil that I've shared to the Wikimedia projects. In Tenerife, I am learning Spanish, and also exploring and documenting the local history and culture - although Tenerife has already been quite well documented, particularly on the Spanish Wikipedia, less so on the English Wikipedia. Whenever I have visited another country for work, wiki, or tourism, I always take my camera - not for the usual tourist photos, but to document its history via Wikimedia.

I also try to support multilingual knowledge through Wikidata. This is best demonstrated through the Wikidata Infobox in Commons categories, which I created to be able to better understand the local history in Brasil that I was photographing, and is now one of the biggest multilingual uses of Wikidata in the Wikimedia projects outside of Wikidata itself. I would like to see the WMF make more use of such multilingual opportunities, particularly through the Wikimedia sister projects.

Zkušenosti s obhajobou vytváření bezpečného prostoru pro všechny a/nebo zkušenosti se situacemi nebo kontexty cenzury, represe nebo jiných útoků na lidská práva.
(maximálně 250 slov)
Safe and collaborative spaces are really important. While I do not have experience with creating them, I support and encourage them as much as I can. I have also seen the after-effects of dictatorships and censorship in both Brasil and Spain, although I have not experienced it directly: the best I can do is to help document this and hope it doesn't happen again in the future.
Zkušenosti ve vztahu ke skupině (nebo jako člen skupiny, pokud se o ně rozhodnete podělit), která v minulosti čelila diskriminaci a nedostatečnému zastoupení v mocenských strukturách (mimo jiné včetně kasty, rasy, etnického původu, barvy pleti, národnosti, státní příslušnosti, genderové identity, genderového vyjádření, sexuální orientace, věku, náboženství, jazyka, kultury, vzdělání, schopností, příjmu a životního prostředí).
(maximálně 250 slov)
I can't claim experience here beyond trying to support such groups and individuals whenever I meet them. Both Wikimedia and astronomy (and physics in general) have huge issues with under-representation, and I try to help improve that through supervising students, doing outreach work, and providing general support wherever I can.
Ověření Ověření voleb výboru provádí alternativně pracovníky nadace Wikimedia Foundation.
Způsobilost: Ověřeno
Ověřeno: Matanya (talk) 08:37, 17 May 2022 (UTC)[reply]
Určení: Ověřeno
Ověřeno: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 23:53, 18 May 2022 (UTC)[reply]

2022 Board of Trustees Analysis Committee Rating

This table shows the candidate rating provided by the 2022 Board of Trustees Analysis Committee
Candidate Name Wikimedia Background Sought Skills Sought Regional Experience Human Rights & Underrepresentation Overall rating from the average score of the four categories Overall rating from the average score of the nine criteria
Mike Peel Gold Silver Gold Silver Silver Gold