Plan Roczny Wikimedia Foundation/2023-2024/Współpraca
Dodatek - informacje zwrotne
Między 18 kwietnia a 19 maja 2023, Wikimedia Foundation udostępniała swój Plan Roczny wikimedianom na całym świecie i prowadziła z nimi dyskusje. Podsumowanie szkicu Planu Rocznego zostało opublikowane w ponad 30 kanałach komunikacji ze społecznością, na wiki i poza nią, w wielu językach. Fundacja uczestniczyła również w dyskusjach ze społecznościami - trzech spotkaniach online i podczas sesji w trakcie WikiConference India, biorąc udziałw dwustronnym dialogu z wolontariuszami i afiliantami Wikimedia nad tym, jakie są wspólne priorytety ruchu Wikimedia na nadchodzący rok obrotowy.
Fundacja przeprowadziła pięć dyskusji tematycznych. Jedna z nich poświęcona była trendom zewnętrznym i sztucznej inteligencji, cztery pozostałe - obszarom szczególnego zainteresowania grupy Product and Technology. Wzięło w nich udział ponad 690 osób (wzrost o około 38%[1]), a spotkania prowadzono w 13 językach (wzrost o 217%, poprzednio 6). Na wiki, w dyskusji wzięło udział 60 użytkowników, głównie ,a stronie dyskusji działań zespołu Product and Technology, jak też na stronie dyskusji szkicu całego planu. Wyświetlenia na wiki wzrosły o 203% - w tym roku były to 34 604 odsłony strony, podczas gdy rok temu - 17 tysięcy. Podsumowanie planu przetłumaczono na ponad 30 języków, co stanowi wzrost o ponad 200% w stosunku do roku ubiegłego.
Ogólne informacje
- Koncentracja na produkcji i technologii, a w szczególności na warsztatach i kluczowych rezultatach, stworzyła doskonałe warunki do wyrażania opinii i objaśnień między pracownikami WMF a wolontariuszami.
- Tegoroczny plan WMF kładzie szczególny nacisk na działania w sferze produktu i technologii, zwracając uwagę na skalę działań Fundacji w tych obszarach w kontekście ogółu działań WMF, ale też na nacisk na technologię w przyszłym roku obrotowym pod kątem długoterminowych edytorów. Chcąc osiągnąć założony cel, ustanowiono szkice "szuflad" na działania - i to jeszcze przed spisaniem Planu Rocznego - po czym sporządzono cele i kluczowe rezultaty, które pokazano społeczności. Później nastąpiły dyskusje na wiki pomiędzy pracownikami WMF a wolontariuszami Ruchu, na temat języka, koncentracji, metryk, czy też ogólnego podejścia do celów i kluczowych rezultatów. Rozmowy prowadzono też z grupami podczas wywiadów zogniskowanych. W tych rozmowach udział wzięło 120 osób.
- W dyskusjach w grupie Product & Technology (Cel 1: wzmacnianie wiedzy jako usługi), główny nacisk kładziono na objaśnieniu celu poszczególnych kluczowych rezultatów, jak też na zidentyfikowanie potencjalnie niezamierzonych konsekwencji założonych metryk niż te, które opracowano. Fundacja otrzymała informacje zwrotne o:
- wsparciu koncentracji na potrzebach doświadczonych edytorów, szczególnie wyciągnięciu ręki do użytkowników mniej zaawansowanych, co zdejmie częściowo obciążenie z długoterminowych edytorów
- wsparciu działań prowadzących do częstszego występowania niewycofanych edycji, szczególnie na Globalnym Południu, jak też wśród edytorów pracujących w tematyce płciowej i LGBTQ+
- używania terminologii opisującej "użytkowników o rozszerzonych uprawnieniach" / którzy mają dostęp do informacji niepublicznych. Terminologia ta jest skomplikowana, brakuje nam języka, który byłby wspólny dla wielu wiki a który opisywałby tę kategorię użytkowników.
- wartości tworzenia powszechniejszych narzędzi w wielu projektach Wikimedia
- ciągłej istotności i priorytetyzacji serwisu Toolforge
- potrzeby większej jasności metryk i analiz
- optymistycznego choć ostrożnego podejścia do roli sztucznej inteligencji
- część respondentów uznała, że praca z grafiką i dźwiękiem nie powinna być niskopriorytetowa
- Te główne tematy, jak też szczegółowe rekomendacje, zostaną wdrożone w prace zespołu Product & Technology na najbliższy rok obrotowy.
- Priorytety Fundacji określone w planie są zgodne z priorytetami całego Ruchu Wikimedia.
- Te obszary to:
-
- wzrost funduszy przeznaczanych na granty, nawet przy utrzymaniu bądź spadku kwot w innych kategoriach budżetowych
- ciągłe inwestowanie w rozwój i działania tematycznych i regionalnych hubów (centrów kompetencji / współpracy)
- ciągłe inwestycje w regionalne stanowiska kontaktu ze społecznościami i poświęcanie czasu pracowników na budowanie długofalowych relacji ze społecznościami
- inwestowanie w lepszą dostępność projektów Wikimedia, w tym dla użytkowników z ograniczonym widzeniem
- koncentracja na wyzwaniach społecznościowych i technicznych związanych z retencją użytkowników
- odniesienie się do wyzwań związanych z blokadami edytowania spod adresów IP, jak też związanych z dezinformacją, które są szczególnie istotne dla użytkowników z Globalnego Południa
- Zasugerowano, by w przyszłym roku Fundacja bardziej bezpośrednio szukała opinii na temat tych części planu, które są istotne dla pracy lub wiedzy eksperckiej różnych grup ruchu Wikimedia, jak też nachodzących na siebie planów i szans współpracy w całości Ruchu (więcej w punkcie 5).
- Szczegółowość i przejrzystość tegorocznego Planu Rocznego zostały dobrze odebrane jako przykład działania "nowej" Fundacji.
- Ogólnie, długość, sekcje i format tegorocznego planu zostały dobrze odebrane. W szczególności, wolontariusze docenili szczegółowość planu, zarówno w kwestii planowanych działań Fundacji na przyszły rok, jak i w kwestii szczegółowości opisu działań Fundacji, wynagrodzeń, oczekiwań budżetowych, czy płac szczebla zarządzającego. Wolontariusze docenili również dostosowanie planu do procesu strategii Ruchu i jego rekomendacji.
- Kolejną istotną praktyką wprowadzoną w tegorocznym planie jest podejście do wielojęzyczności działań. Podsumowanie wstępnej wersji planu przetłumaczono na 34 języki, a Fundacja zorganizowała dodatkowo spotkania z tłumaczeniami na żywo, łącznie w 10 językach. W tłumaczonych dyskusjach online uczestniczyło wiele (około 510) osób.
- Fundacja zapoznała się też z opinią wolontariuszy, którzy z zadowoleniem ocenili długi, bo miesięczny okres poświęcony zbieraniu komentarzy.
- Dyskusja dotyczyła wielu szczegółów planu - od trendów zewnętrznych i szczegółów dotyczących Fundacji po cztery cele wytyczone w planie.
- Wikimedianie wykazali zainteresowanie szeroką gamą tematów spisanych w Planie Rocznym Fundacji. Zadawali pytania i dzielili się spostrzeżeniami na kwestie, które uznano za istotne w planie działań na przyszły rok. Te tematy to między innymi sytuacja w Chinach, model pozyskiwania funduszy, ślad węglowy Fundacji, narzędzia do wideokonferencji, istotność ochrony prawnoautorskiej, narzędzia masowego przesyłania plików do Commons, uczenia maszynowe, przyciąganie nowych użytkowników, równość w dostępnie do wiedzy, współpraca techniczna, czy działania regionalne.
- Większość zmian wprowadzonych do planu to poprawa literówek i typografii. Zmiany nastąpiły w podsumowaniu (zmiany), historii (zmiany), trendach zewnętrznych (zmiany), celach (zmiany), bezpieczeństwie i inkluzywności (zmiany), efektywności (zmiany) i informacjach o Fundacji (zmiany). Uproszczono nieco stronę opisującą infrastrukturę (zmiany), zaś programy regionalne i tematyczne zostały opisane na stronie poświęconej równości dostępu (zmiany). Zmieniono też organizacje tekstu na stronie poświęconej finansom, dodano też objaśnienia programów grantowych (zmiany).
- Planowanie roczne to możliwość włączenia społeczności w planowanie uczestniczące i dowiadywania się o priorytetach różnych regionów i społeczności.
- Grupa Wikimedistas Wayuu opowiedziała o prowadzonych działaniach, jak też o tym, ze 27 lutego 2023 powstała Wikipeetia süka wayuunaiki.
- Grupa Community Wikimedia User Group Haïti opowiedziała o warsztatach prowadzonych w projektach Wikimedia, uczestnictwie w kampaniach międzynarodowych i wydarzeniach, jak też o wezwaniu do edytowania projektów w języku kreolskim haitańskim.
- Projekt Projeto Mais Teoria da História na Wiki opowiedział o części swoich projektów prowadzonych w roku 2022 i o podejściu tematycznym: Płeć, seksualność, rasa i epistemologia Globalnego Południa.
- Wikimedianie z Afryki zamierzają przeciwdziałać błędnym informacjom i dezinformacji, a w szczególności nawiązać z pomocą Fundacji partnerstwa z interesariuszami lokalnymi, by podnosić świadomość wolontariuszy. Wyrazili również zainteresowanie dalszymi rozmowami nad hubami i zarządzaniem w Ruchu Wikimedia.
- Społeczność Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej oraz Oceanii (ESEAP) oczekuje na Wikimanię 2023, dzięki której ma nadzieję wzmacniać społeczność lokalną.
- ESEAP pracuje również nad stworzeniem regionalnego hubu, rozpoczynając od zwołania komitetu, który podejmie pracę, podczas Wikimanii, zorganizuje konferencję regionu w roku 2024 i wzmocni lokalne konkursy takie, jak Wiki Lubi Ziemię czy Wiki Lubi Zabytki.
- Wikimedia Australia kończy pierwszy rok strategii trzyletniej, koncentrującej się na równości i inkluzywności, zaangażowaniu i budowaniu potencjału (otwarcie biura, ewaluacja, działania zarządcze). Pogłębiają też współpracę z partnerami, by w wiki pojawiały się bardziej zróżnicowane treści.
- Wikimedia Indonezja niedługo rozpocznie realizację planu pięcioletniego, a w nadchodzącym roku skoncentruje się na zaangażowaniu, partnerstwach, badaniach i budowaniu potencjału.
- Wikimedia Tajwan koncentruje się na partnerstwach GLAM, rzecznictwie prawnym i pracy z małymi językami miejscowymi, by umożliwić im uruchamianie własnych wersji Wikipedii. Wdrażają również system zarządzania relacjami z klientami.
- Społeczność Wikiźródeł interesuje się wzrostem wsparcia, szczególnie dla powstającej kampanii Wiki Lubi Rękopisy.
Społeczności i pojedynczy wolontariusze sugerowali również sposoby, na które Fundacja może wzmocnić w tym roku zaangażowanie i wsparcie.
- Społeczności Ameryki Południowej i Karaibów dopytywały o wyjaśnienia ról i sposobów współpracy w gronie WMF i afiliantów przy pozyskiwaniu środków.
- wykorzystywanie większej ilości materiałów wideo, infografik i innych treści wizualnych plus krótkich tekstów informacyjnych, by komunikacja w Ruchu Wikimedia była bardziej przystępna
- istotność koordynowania działań WMF z afiliantami przed podpisywaniem listów otwartych
- potrzeba silniejszego wspierania wolontariuszy prześladowanych przez instytucje rządowe za działania w projektach Wikimedia
Statystyki
Materiały na wiki
Strona | Wyświetlenia |
Strony szkicu Planu Rocznego (łącznie) | 30,935 |
Strona dyskusji Planu Rocznego | 1,652 |
Wiadomość od Maryany Iskander & List Seleny | 480 + 490 |
Inne strony wiki | 1,047 |
RAZEM | 34 604 (więcej o 203%, w zeszłym roku 17 000) |
Dyskusje na żywo
Data | Dyskusja | Uczestnicy (szacowana liczba) | Tłumaczenie |
luty | Komitet Community Affairs Committee, "Rozmowa z członkami Rady Powierniczej" | 60 | ES |
23 marca | Sztuczna inteligencja w Wikimediach | 100 | ES |
26 kwietnia | Globalne planowanie roczne | 88 | FR, PT, ES |
27 kwietnia | Globalne planowanie roczne | 111 | AR, FR, PL, RU, SW |
27 kwietnia | Usprawnienia pracy dla "moderatorów" (wywiad zogniskowany - stewardzi i komitety) | 16 | brak |
28 kwietnia | Wikiconference India | 180 | HI, UR, PA |
30 kwietnia | Globalne planowanie roczne | 70 | ZH, JA, ID |
3 maja | Usprawnienia pracy dla "moderatorów" (wywiad zogniskowany - użytkownicy Commons) | 12 | brak |
4 maja | Usprawnienia pracy dla "moderatorów" (wywiad zogniskowany - grupa otwarta) | 17 | brak |
5 maja | Przyszli odbiorcy | 16 | brak |
18 maja | Komitet Community Affairs Committee, "Rozmowa z członkami Rady Powierniczej" | 30 | Nie wnioskowano |
Tłumaczenia pisemne i ustne
- Pełny szkic Planu Rocznego: 13 języków
- Podsumowanie szkicu Planu Rocznego: 34 języki
- Post w serwisie Diff na temat Planu Rocznego: 7 języków
- Slajdy z Planu Rocznego: 11 języków
- Aktualizacja od Maryany: 9 języków
- List od Seleny: 8 języków
Liczba języków zawiera również te, w których prace jeszcze trwają.
- ↑ jakieś dane
Zaangażowanie
Wikimedianie mają możliwość współpracowania z WMF na wiki do 19 maja, jak też uczestniczenia w dyskusjach na żywo. Ta współpraca wpłynie na ostateczny kształt Planu Rocznego WMF na rok obrotowy trwający od 1 lipca 2023 do 30 czerwca 2024.
Rozmowy na żywo
Rozmowy dają członkom Ruchu Wikimedia okazję do podzielenia się osobistymi planami i zamiarami na najbliższy rok, zarówno z Fundacją jak i innymi wolontariuszami, a także dowiedzenia się o szczegółach Planu Rocznego i zasugerowania jego zawartości.
Zachęcamy członków społeczności do uczestnictwa w spotkaniach na żywo w dogodnych dla nich terminach. Osoby, które chciałyby uczestniczyć w spotkaniach, dla których nie przewidziano tłumaczenia na ich język proszone są o zgłaszanie się pod adres movementcomms wikimedia.org.
- 23 marca 18:00 UTC, otwarte spotkanie na temat sztucznej inteligencji w Wikimediach (zakończone)
- 26 kwietnia : Rozmowa z Wikimedia Foundation. Dostępne języki: angielski, francuski, portugalski, hiszpański. Link do spotkania, Dodaj do kalendarza (zakończone, dostępne nagranie)
- 27 kwietnia : Rozmowa z Wikimedia Foundation. Dostępne języki: arabski, francuski, polski, rosyjski, swahili. Link do spotkania (zakończone, dostępne nagranie)
- 28 kwietnia: spotkanie na żywo z Wikimedia Foundation podczas WikiConference India. Nagranie wideo i notatki ze spotkania będą dostępne później. (zakończone)
- 30 kwietnia : Rozmowa z Wikimedia Foundation. Dostępne języki: mandaryński, japoński, indonezyjski. Link do spotkania, Dodaj do kalendarza. (zakończone dostępne nagranie)
Wywiady zogniskowane
Oprócz konwersacji natury ogólnej, zespół Product & Technology prowadzi rozmowy w niewielkich grupach zogniskowanych. Każda z nich poświęcona jest jednemu z celów i kluczowych wyników i uczestniczą w niej osoby, na które owe cele i kluczowe wyniki będą miały wpływ. Są to między innymi:
- omówienie WE1.2 – poprawy środowiska pracy "moderatorów"
- 27 kwietnia: stewardzi i członkowie komitetów(zakończona)
- 3 maja: użytkownicy Commons. Strona wydarzenia i zapisy. (zakończona, nagranie)
- 4 maja: Rozmowa otwarta. Strona wydarzenia i zapisy.
- omówienie FA1&2 – przyszłe grupy odbiorców, 5 maja: rozmowa otwarta. Strona wydarzenia i zapisy. (zakończona, nagranie)
Uwaga: te rozmowy nie mają z założenia całościowego charakteru. Jeśli ich uczestnicy wyrażą taką wolę, notatki i / lub nagranie spotkania są upubliczniane. Na stronie dyskusji szkicu można jeszcze składać komentarze na temat celów i kluczowych wyników.
Na wiki
Podsumowanie Planu Rocznego zostanie opublikowane lokalnie, w wielu językach, na wielu Wikipediach. Pełna wersja i jej pełne tłumaczenia będą dostępne na Meta-Wiki. Do 19 maja członkowie społeczności mogą współpracować z WMF na lokalnych stronach dyskusji i na stronie dyskusji w Meta-wiki. Linki do miejsc, gdzie opublikowane zostaną poszczególne dokumenty będą dodawane na bieżąco.
- Wpis w Kawiarence Wikipedii w języku arabskim
- Wpis w Kawiarence Wikipedii w języku portugalskim
- Wpis w Kawiarence Wikidanych w języku portugalskim
- Wpis w Kawiarence Commons w języku portugalskim
- Wpis w Kawiarence Wikipedii w języku hiszpańskim
- Wpis w Kawiarence Commons w języku hiszpańskim
- Wpis w Kawiarence Wikidanych w języku hiszpańskim
- Wpis w Kawiarence Wikipedii w języku suahili
- Wpis w ogłoszeniach Wikipedii w języku japońskim
- Wpis w Kawiarence Wikipedii w języku ukraińskim
- Wpis w ogłoszeniach Wikipedii w języku rosyjskim
- Wpis w Kawiarence Wikipedii w języku azerskim
- Wpis w Kawiarence Wikipedii w języku włoskim
- Wpis w Kawiarence Wikiźródeł w języku włoskim
- Podsumowanie na anglojęzycznej Wikipedii
- Wpis w Kawiarence Wikipedii w języku angielskim
- Wpis w tablicy ogłoszeń dla administratorów Wikipedii w języku angielskim
- Wpis w Bistro Wikipedii w języku francuskim
- Wpis w Kawiarence Wikisłownika w języku francuskim
- Wpis w Kawiarence Wikiźródeł w języku francuskim
- Wpis w serwisie Les sans pagEs - język francuski
- Wpis w projekcie Noircir w Wikipedii w języku francuskim
- Wpis w Kawiarence Wikibooks w języku francuskim
- Wpis w Kawiarence Wikinews w języku francuskim
- Wpis w Kawiarence Wikicytatów w języku francuskim
- Wpis w Kawiarence Wikiwersytetu w języku francuskim
- Wpis w Kawiarence Wikipodróży w języku francuskim
- Wpis w Kawiarence Commons w języku francuskim
- Wpis w Kawiarence Wikidanych w języku francuskim
- Wpis w Kawiarence w języku hausa
- Wpis na stronie dyskusji grupy użytkowników języka hausa
Zespół Product & Technology opublikował również szkic przedstawiający cele i kluczowe rezultaty, a w kwietniu i maju oczekuje na komentarze na stronie dyskusji.