Визија

This page is a translated version of the page Vision and the translation is 100% complete.
Other languages:
Alemannisch • ‎Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎British English • ‎Cymraeg • ‎Deutsch • ‎Deutsch (Sie-Form) • ‎English • ‎Esperanto • ‎Fulfulde • ‎Lëtzebuergesch • ‎Malagasy • ‎Malti • ‎Nederlands • ‎Nordfriisk • ‎Schweizer Hochdeutsch • ‎Scots • ‎Tagalog • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎asturianu • ‎brezhoneg • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎estremeñu • ‎français • ‎galego • ‎hrvatski • ‎interlingua • ‎italiano • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎occitan • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎shqip • ‎slovenčina • ‎slovenščina • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎ślůnski • ‎Ελληνικά • ‎Кыргызча • ‎беларуская (тарашкевіца) • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎татарча/tatarça • ‎українська • ‎հայերեն • ‎ייִדיש • ‎עברית • ‎العربية • ‎فارسی • ‎مصرى • ‎کوردی • ‎मराठी • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎മലയാളം • ‎ไทย • ‎ქართული • ‎中文 • ‎日本語 • ‎粵語 • ‎한국어

Прогласот за визијата на Фондацијата Викимедија ги опишува нашите сништа, надежи и амбиции; најрадикалната замисла за нашата организација и заедница — за 20, 50, 100 години. Ова се разликува од прогласот за мисијата, кое има за цел да биде пореалистичен опис на моменталната состојба. Прогласот за нашата визија гласи:

Замислете си свет во кој секој би можел слободно да ја споделува севкупноста на човековото знаење. Кон тоа се стремиме.

Предлозите за промена на прогласот треба да се упатуват на m:Vision/Unstable и сите предлози ќе бидат прегледани барем еднаш годишно.


Погледајте ги и статутот, мисијата и нашите вредности