Translation requests/WQ/3/Pl/7

< Translation requests‎ | WQ‎ | 3‎ | Pl

Strona 7.

edit
 
Wstęp
 
Założyciel
 
Raporty
 
Projekty
 
Oddziały
 
Prasa
 
Świat
 
Zakończenie
+
ar |

br | cs | de | en | eo | es | fr | he | it | ja | ko | nl | oc| pl | pt | ru | sr | sv | zh | simple | vi || +/-

Wieści międzynarodowe

 

 
Jezioro Moraine w Kanadzie


Konferencje

edit

W tym kwartale Wikimedianie uczestniczyli w coraz większej ilości konferencji, zarówno jako mówcy jak i gospodarze stoisk. Oto raporty z niektórych, najbardziej znaczących i interesujących.

Tymczasem zespół Wikimanii przygotowuje konferencję Wikimania, pierwszą międzynarodową konferencję Wikimediów, zwołaną na sierpień 2005 r. Mamy nadzieję, że będziecie mogli wziąć w niej udział; opłaty za wstęp są bardzo niskie, aby koszta uczestnictwa były tak bezbolesne, jak to tylko możliwe. Na Wikimanię można się zapisać przez sieć.  

FOSDEM

edit

Zobacz też FOSDEM 2005

 
Grand Place, Bruksela. Autor: ChrisO

Fosdem to coroczna impreza odbywająca się w Brukseli (Belgia), która była świetną okazją do spotkania z wieloma osobistościami ze społeczności Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Jimmy został zaproszony do wygłoszenia przemowy otwierającej tegoroczną edycję, było więc istotne, aby pojawili się tam także inni nasi przedstawiciele.

W przygotowanie tej imprezy było zaangażowane wiele osób. Główną rolę pełnił Walter: ponieważ mieszka w Brukseli, zajmował się większością spraw związanych z drukowaniem broszur i ulotek. Ulotki po francusku przybyły pocztą elektroniczną od Anthere, Waerth wydrukował także ulotki po niemiecku i holendersku oraz laminowane plakaty w formacie A2. Elian pomagała w ukończeniu ślicznego zestawu ulotek — pewnej późnej nocy wielu ludzi dopytywało się o ukończenie tekstu po holendersku i stworzenie profesjonalnego wydawnictwa. Wszystko to działo się w Brukseli, a uczestnicy świetnie się bawili.  

Cebit

edit

Zobacz też Cebit 2005

 
Wikipedia na CeBIT 2005 prezentowali użytkownicy Mathias i Southpark.
Autor: Nina

Od 10 do 12 marca Wikimedia była obecna w Hanowerze (Niemcy) na największych na świecie targach komputerowych CeBIT. Nasze stoisko znalazło się w miłym sąsiedztwie projektów takich jak Debian, KDE, Gnome i OpenOffice.org w Linuxparku. Na Cebicie był też obecne wydawnictwo Brockhaus, w tej samej hali co Wikimedia. W odróżnieniu od wielu innych otwartych projektów Wikimedia miały dla siebie całe stoisko ze stolikiem na komputer i ulotki. Dekoracje i wyposażenie były skromne — zostały wykorzystane plakaty z FOSDEM 2005, a w roli komputera do prezentacji Nina używała swojego nowiutkiego iBooka.

TIC21

edit

TIC to seria konferencji dotyczących trwałego rozwoju; ostatnia, TIC21, miała miejsce we Francji w lutym 2005 r. Anthere została zaproszona do napisania artykułu do biuletynu TIC21 na temat związku Wikipedii z trwałym rozwojem oraz do uczestnictwa w konferencji. Na przyszły rok Wikimedia zostały zaproszone przez organizatorów do prezentacji na tej imprezie.  

PixelACHE

edit
 
Anthere przemawia na Dot Org Boom 2005 w Sztokholmie (Szwecja).
Autor: LA2.

Wikimedia została zaproszona na festiwal sztuki elektronicznej PixelACHE i związane z nim seminarium Dot Org Boom, które odbywały się w kwietniu 2005 r. w Helsinkach (Finlandia). Florence Devouard była ambasadorem Wikipedii na trzech prezentacjach: jednej w fińskiej ambasadzie w Sztokholmie oraz dwóch innych w Helsinkach.

Festiwal dał okazję do spotkania z trzema autorami w Sztokholmie (Lars Aronsson z Project Runeberg i Susning.nu, Steve Rapaport oraz Sabina Rapaport Romlin) i dwoma w Helsinkach (Timo i Cimon). Steve napisał potem subiektywny, ale dobrze przyjęty raport.  

WSIS Prepcom-3

edit

Zobacz też Druga sesja przygotowawcza Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego

Yann Forget był obecny na drugiej edycji WSIS Prepcom, spotkaniu przygotowawczym do "drugiej fazy" Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego, który ma się odbyć tej jesieni w Tunisie (Tunezja).

Jimmy Wales planuje przemawiać na spotkaniu WSIS w połowie listopada. Poprosił o możliwość reprezentacji Wikimediów na następnym Prepcomie (19-30 września w Genewie, w Szwajcarii) na stoisku urządzonym przez ochotników. Zaproponował także organizację warsztatów dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu Wikipedii.


 
Frankfurt nad Menem.

 

Wikimania 2005

edit

Wikimania 2005 - pierwsza międzynarodowa konferencja Wikimediów odbędzie się we Frankfurcie nad Menem w Niemczech, w dniach od 4 do 8 sierpnia 2005 r. Konferencja przyjmuje teksty i inne zgłoszenia do końca maja (zarówno od osób ze społeczności Wikipedii i Wikimediów, jak i spoza nich) do prezentacji, warsztatów i grup dyskusyjnych. Przyjmowane są także sugestie dla panelistów, do mów otwierających oraz do innych zajęć. Zgłoszenia można nadsyłać na adres cfp--at--wikimedia.org; w innych sprawach należy pisać na adres info--at--wikimedia.org. Preferowane są teksty na wolnych licencjach. Bardzo zachęcamy do nadawania swoim pracom licencji GFDL lub CC. Można także redagować je bezpośrednio na http://meta.wikimedia.org lub na innym naszym serwisie.

Publiczność będzie się składać w większości z około 300 aktywnych Wikimedian z całego świata. Na konferencji będą dostępne tłumaczenia. Lista mówców zostanie zamknięta pod koniec czerwca, a uczestników zachęcamy do uzgadniania dodatkowych zajęć przed imprezą.  

Sposoby zaangażowania

edit

Niektórzy z Wikimedian angażują się w prace fundacji inaczej niż poprzez edycje. Poniżej znajdziecie opis partnerstwa, które rozpoczęliśmy z Kennisnetem, oraz raport na temat korzystania z własności intelektualnej we Francji. Obie te sprawy zaistniały dzięki niezależnym staraniom Wikimedian.

Kennisnet i Wikipedia

edit

Kennisnet i Wikimedia, początek partnerstwa Autor: Gerard

 
"Tygrysy mają na swoim futrze szerokie czarne pręgi."
Wikijunior rozwija materiały edukacyjne dla dzieci adaptując treści z Wikipedii dla młodszych odbiorców.
Autor: Malene Thyssen

Kennisnet to grupa zapewniająca serwery pośredniczące dla holenderskich szkół. Były one dużym źródłem wandalizmu dla holenderskiej Wikipedii, więc większość holenderskich moderatorów nie lubiła ich. Wybuchały częste dyskusje co powinniśmy z tym zrobić; czy powinniśmy zablokować Kennisnet na stałe, czy tylko czasowo, aby wady tego rozwiązania nie przeważyły jego zalet? Mieliśmy kontakty z kilkoma szkołami, co oznaczało, że można by współpracować, gdybyśmy tylko wiedzieli z kim rozmawiać. Tymczasem Kennisnet to centralny dostawca; co tu zrobić?

W tym czasie powstał projekt Wikijunior, finansowany przez niewielki grant na rozwój materiałów edukacyjnych. To była dobra okazja do nawiązania kontaktu z Kennisnetem: może zdołalibyśmy ich tym zainteresować, a oni mogliby pomóc w naszych problemach z ich serwerami. Zorganizowaliśmy spotkanie: dwójka Wikimedian wybrała się do Zoetermeer. Zostaliśmy powitani przez duży zespół kierownictwa Kennisnetu i przedstawilismy się. Okazało się, że już nas znali, lubili i natychmiast chcieli się dowiedzieć, co Kennisnet mógłby zrobić dla upowszechnienia Wikipedii!

Niesamowicie było słyszeć, jak dobrze został przyjęty nasz wkład w rozwój nowych projektów takich jak Wikisłownik, Wikiporadniki (Wikibooks) czy Wikinews. Nasze wrażenie na temat roli Kennisnetu okazało się zupełnie nieprawdziwe. Kennisnet był tylko pośrednikiem między szkołami i dostawcami, nadzorującym kontrakt na dostęp do Internetu; pechowo ten kontrakt również nazywał się Kennisnet.

Nasze drugie spotkanie było zabawne; Wikipedyści przybyli dużą grupą, ale z powodu choroby Kennisnet reprezentowała tylko jedna osoba. Mimo tego spotkanie okazało się naprawdę ważne. Kennisnet chciał występować w roli partnera; zostały ustalone podstawy współpracy: hosting, finansowanie Wikidanych (Wikidata) i usprawnień Wikisłownika, wykorzystanie Wikipedii i Wikinews w projektach Kennisnetu oraz wkład dzieci w rozwój Wikipedii. To było fantastyczne. Przez te wszystkie emocje zapomnieliśmy o serwerach i o Wikijuniorze, ale pewnie powrócą na następnym spotkaniu...  

Właściwe czy niewłaściwe wykorzystanie własności intelektualnej

edit

Autor: Yann Forget, współpraca: Teofilo-Folengo, Emmanuel Legrand i Nataraja.

Poniższy artykuł odzwierciedla opinie jego autorów, które nie muszą być zbieżne ze zdaniem rady Fundacji.

Autorzy Wikipedii napotkali na problemy w zdobyciu dokumentów, które powinny być swobodnie dostępne publicznie. Z drugiej strony pewne instytucje zaczynają wykazywać świadomość tego problemu.

Korespondencja z francuskimi instytucjami

edit
 
Bardzo bogate godzinki księcie de Berry, luty. Ta ilustracja jest najstarszym znanym przedstawieniem zimy.
Autor: Petrusbarbygere

Do francuskich instytucji zostało wysłane kilka próśb o udzielenie zgody na publikację dokumentów w Wikipedii. Wśród nich znalazła się francuska Biblioteka Narodowa i archiwum fotograficzne francuskiego Ministerstwa Kultury.

W pierwszym wypadku chodzi o miniatury sprzed kilkuset lat. Mimo, że francuska Biblioteka Narodowa zgodziła się na ich reprodukcję, to uczyniła to pod pewnymi warunkami, ponieważ nie chciała przyznać, że dokumenty te stanowią własność publiczną.

Druga sprawa dotyczy XIX-wiecznych fotografii historycznych zabytków, których bezpłatnej publikacji odmawia stowarzyszenie ADAGP.

Decyzja Naczelnego Sądu Apelacyjnego

edit

15 marca 2005 r. Naczelny Sąd Apelacyjny, najwyższa władza sądownicza we Francji, ogłosił bardzo interesujący wyrok z zakresu prawa autorskiego. Proces dotyczył dwóch artystów, Daniela Burena i Christiana Dreveta, którzy dokonali renowacji Place des Terreaux w Lyonie. Oskarżali oni czterech wydawców o reprodukcję i sprzedaż pocztówek z wizerunkiem placu bez ich zgody i bez umieszczenia ich nazwisk na odwrocie kartek.

Według Gérarda Ducrey, prawnika Profesjonalnego Związku Pocztówek (Union professionnelle de la carte postale) to rewolucja w prawie autorskim wizerunków prac wykonanych przez urzędników państwowych (...) miażdżący cios dla praktyki zawłaszczania przestrzeni publicznej przez niektórych artystów. Chodzi mu dokładniej o architektów, autorów słynnych budowli sfinansowanych z publicznych funduszy, którzy żądają opłat za każde pojawienie się ich pracy w gazecie, w książce, na pocztówce albo na plakacie. Dzieje się tak z piramidą w Luwrze, francuską Biblioteką Narodową, Wielkim Łukiem na La Défense...

Ta decyzja, która ustala zasady orzecznictwa, z pewnością przyniesie dobre skutki dla projektów takich jak Wikipedia.

 
Ta historyczna francuska mapa, przedstawiająca odkrycia na terenie ówczesnych Stanach Zjednoczonych po ekspedycji z 1673 r., została udostępniona Wikimediom dzięki uprzejmości francuskiej Biblioteki Narodowej.
Autor: David Monniaux

Opinia prezydenta Republiki Francuskiej

edit

Prezydent Republiki Francuskiej interweniował ostatnio w Ministerstwie Kultury, oczekując przyspieszenia dystrybucji francuskich i europejskich prac w Internecie. W szczególności poprosił o analizę warunków, które trzeba spełnić, aby poszerzyć zasoby dużych francuskich i europejskich bibliotek, i uczynić je łatwiej dostępnymi w Internecie.

Ciekawe, jak ta inicjatywa może się przysłużyć projektom Fundacji Wikimediów.

Projekt Michael

edit

Poza tym trzy państwa europejskie - Wielka Brytania, Włochy i Francja - przygotowują wspólnie portal internetowy prezentujący zbiory kultury. Wkrótce dołączą do nich także inne kraje. Swoje zainteresowanie uczestnictwem w projekcie Michael wyraziły Niemcy, Belgia, Finlandia, Grecja, Węgry, Irlandia, Malta, Holandia, Polska i Portugalia.

Interesująca mogłaby być próba nakłonienia założycieli tego projektu do jasnego uznania tych prac za własność publiczną i do szerokiego ich udostępnienia.

Własność intelektualna w administracji publicznej

edit

Równie celowe byłoby rozpoczęcie kampanii lobbingowej w sprawie udzielania wolnych licencji, lub przekazywania na własność publiczną prac powstających na zlecenie administracji publicznej, co umożliwiłoby cyfrową dystrybucję tych prac. Taka praktyka ma miejsce na przykład w Stanach Zjednoczonych (ale nie wszędzie: na przykład administracja stanowa oraz miejska może chronić swoje prawa intelektualne prawem autorskim) (por. fotografie z NASA i z innych organów amerykańskiej administracji federalnej). Pozwoliłoby to uniknąć problemów z prawami autorskimi; dostępność tych prac byłaby też przeciwwagą do obecnie dominujących w zasobach sieci materiałów amerykańskich.

12 listopada 2003 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, przedłożony następnie do zatwierdzenia przez francuski parlament, który w części II próbuje wyraźnie określić autorstwo prac wykonanych przez urzędników publicznych podczas pełnienia swoich obowiązków. Planowane rozwiązanie ma na celu zapewnienie efektywnego uznawania opłat za wykorzystanie przy jednoczesnym zagwarantowaniu zatrudniającej ich administracji zapewnienia możliwości wypełniania jej misji służby publicznej.

Rzecznik do spraw wydawnictw publicznych we Francji

edit

Raport rzecznika do spraw wydawnictw publicznych za rok 2003 zawiera dosyć enigmatyczne zdanie: większa część tych nakładów jest przeznaczona do bezpłatnego rozpowszechniania, jednak dane o tej wielkości nie pozwalają niestety na zbiorcze oszacowanie. [1]

Źródła

edit

Poniższe źródła są w języku francuskim:

 
Edykt z Villers-Cotterêts to reformatorskie prawo z 1539 r., wycofujące używanie łaciny z oficjalnych francuskich dokumentów. Tekst tego rozporządzenia jest dostępny na Wikiźródłach.
Autor: Gwalarn

Bieżące działania

edit

Została wystosowana petycja do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), aby ich dokumenty były dostępne na wolnej licencji.

Norbert Bernard podjął kroki w celu zdobycia kopii edyktu z Villers-Cotterêts (1539). [2]

Możliwe przyszłe działania

edit

Początkowo trzeba będzie skorzystać z uczuć narodowych i poprosić o publikację pewnych dokumentów na wolnej licencji (takich jak na przykład fotografia prezydenta Republiki Francuskiej). Potem można poszerzyć sferę tych działań także o inne rodzaje dokumentów.

Przykładowo, można napisać do francuskich parlamentarzystów z prośbą o przyjęcie legislacji podobnej do niemieckiego prawa swobody krajobrazu (Panoramafreiheit), które umożliwia fotografowi uniknąć większości opłat, gdy obiekt znajduje się przy drodze publicznej (Marco Krohn zauważył, że to prawo pozwala na robienie zdjęć jeśli to _fotograf_ znajduje się w miejscu publicznym, niezależnie od tego gdzie znajduje się obiekt, ale i tak nam nie wystarczy, ponieważ nie zezwala na modyfikacje zdjęcia, na co pozwala GFDL).

Myślę, że na dłuższą metę naszą rolą jest promocja idei Wolnej kultury. Musimy jednak wyznaczyć sobie pośrednie etapy do osiągnięcia tego celu.