Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Cykl 3

This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 3 and the translation is 100% complete.
Zmienione daty
Cykl 1 (generowanie) Nadawanie sensu Cykl 2 (debata) Finalne nadawanie sensu Cykl 3
(Włączenie Nowych Głosów i
wstępna wersja kierunku strategicznego)
Publikacja i finalizacja Poparcie Faza 2
14 marca - 18 kwietnia 18 kwietnia - 5 maja 11 maja - 12 czerwca 12 czerwca - 30 czerwca Lipiec Sierpień i wrzesień Październik Koniec 2017–2018


Tydzień 5 (kliknij aby rozwinąć lub zwinąć)
 

Tydzień 5: Jak Wikimedia będzie spełniać potrzeby naszych obecnych i przyszłych czytelników w świecie, który przejdzie znaczące zmiany demograficzne w nadchodzących 15 latach?

Kluczowe spostrzeżenie 1

Globalna populacja ulega poważnym przesunięciom, w związku z czym ruch Wikimedia ma szansę przyczynić się do poprawy dostępu do wiedzy w wielu nowych miejscach i dla coraz większej liczby osób. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych 15 lat, w Afryce nastąpi wzrost liczby mieszkańców o 40%, połączony z poprawą dostępu do internetu i wskaźników umiejętności czytania i pisania. W ciągu najbliższych 35 lat, hiszpański stanie się prawdopodobnie drugim najpopularniejszym językiem świata. W miarę jak nowe kultury i obszary geograficzne zaczną bardziej dominować, projekty Wikimedia w obecnym kształcie mogą utracić swoje znaczenie dla większości populacji świata.

Powyższe spostrzeżenie jest oparte na publikacji napisanej na potrzeby procesu ustalania strategii, Rozważając 2030: Przesunięcia demograficzne - jak Wikimedia może poszerzyć zasięg do 2030 roku?

Kluczowe spostrzeżenia z raportu

 • Globalna populacja się przesuwa: Oczekuje się, że globalna liczba ludności osiągnie 8,4 mld do roku 2030 (15% wzrostu). Przewiduje się, że podczas gdy ludność Europy pozostanie na tym samym poziomie, a obie Ameryki będą miały ograniczony wzrost (więcej o 128 milionów ludzi), ludność Afryki wzrośnie o 40% - łącznie przyrost o 470 milionów ludzi.[5 1]
 • Populacja się starzeje: Prognozuje się, że globalna mediana wieku wzrośnie z 29,6 do 33 lat. Afryka będzie nadal miała najniższą medianę wieku (z dzisiejszej 16,9 do 21,4).[5 1]
 • Zmienia się globalna siła robocza: Oczekuje się, że liczba pracowników zmniejszy się, ponieważ odsetek ludności w wieku 15-64 lat maleje. W związku ze spadkiem płodności, przewiduje się, że w Europie i Ameryce Północnej proporcja siły roboczej do ogółu ludności ulegnie znacznemu zmniejszeniu o ok 5-6%.[5 2] Obecnie 25% ludności Japonii jest starsza niż 65 lat, w porównaniu z 15% w USA.[5 3] Aby zmierzyć się z tym problemem, Japonia wydłużyła wiek przechodzenia na emeryturę do 65 lat. Do 2050 r. 32 kraje będą miały 25% populacji w wieku powyżej 65 lat, będą więc zapewne postępować podobnie.[5 4]
 • Wzrasta poziom edukacji: Świat będzie coraz lepiej wyedukowany, ze wzrostem proporcji osób umiejących czytać i pisać z 83% do 90% w latach 2015-2030. Afryka będzie mieć najwyższy wzrost alfabetyzacji, z 62% (2015) do 80% (2030). W Azji wzrost ten wyniesie 7% z 83% (2015) do 90% (2030). Europa i Północna Ameryka pozostaną regionami o najwyższym poziome alfabetyzacji (99-100%).[5 5]
 • Do 2050 język hiszpański przesunie się z czwartej na drugą pozycję na liście najczęściej używanych języków: Badacze oczekują, że najczęściej używanymi językami świata będą: mandaryński (#1), hiszpański (#2), angielski (#3), hindi (#4) i arabski (#5). Przypuszcza się, że do 2050 angielski spadnie z pozycji drugiego na trzeci najczęściej używany na świecie język. [5 6]

Kluczowe spostrzeżenie 2

Zgodnie z najnowszymi badaniami czytelnicy siedmiu z naszych najbardziej aktywnych krajów mają niewielką wiedzę na temat funkcjonowania Wikipedii, jej struktury, finansowana i sposobu w jaki powstają treści. Jest to szczególnie zauważalne w grupie osób w wieku 13-19 lat. Badania wykazały również, że czytelnicy uważają, że najważniejsze atrybuty Wikipedii to użyteczność (przydatność), czytelność i "wolna wiedza dla każdej osoby". Najrzadziej łączą oni Wikipedią z "neutralną, bezstronną treścią" i "transparentnością". Stwarza to szansę na zwiększenie świadomości marki i wiedzy o Wikipedii.

Powyższe spostrzeżenie jest oparte na niedawnych badaniach świadomości marki, postaw i użycia. To badanie zostało przeprowadzone we Francji, Niemczech, Japonii, Rosji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem ankiety online dostępnej na platformach PC, laptopach lub urządzeniach mobilnych (tabletach, smartfonach).

Najważniejsze wnioski z badań

Świadomość
 • We wszystkich badanych siedmiu krajach, średnio blisko 80% użytkowników Wikipedii ma świadomość jej istnienia, gdy pokaże się im jej logo. W Hiszpanii jest najwyższa świadomość (91,3%) i w Japonii najniższa (64%).
 • Gdy zapytać "gdy szukasz informacji online jakie trzy strony najczęściej odwiedzasz", najczęstszą odpowiedzią jest Google (średnio 85%), następnie Wikipedia (45%), YouTube (43%), Yahoo! (19%) i Facebook (17%).
 • Łącznie, 20% respondentów dowiedziało się o Wikipedii przez internet i 20% w szkole. Zauważono jednak znaczne różnice generacyjne: 35% spośród internautów w wieku 13-19 stwierdziło, że pierwszy raz usłyszało o niej w szkole, podczas gdy 73% internautów w wieku 36-49 powiedziało, że online.
Postawy
 • We wszystkich siedmiu krajach użytkownicy internetu, którzy są świadomi Wikipedii, kojarzą ją najbardziej z "wolną wiedzą dla każdej osoby" (8,5 na 10) i "użyteczną" (8,3 na 10). Najrzadziej kojarzą oni Wikipedię z "neutralną, bezstronną treścią" (7,0) i "transparentnością" (6,9). Są tu również silne różnice generacyjne, w grupie wiekowej 13-19 Wikipedia jest najmniej kojarzona z większością zaproponowanych cech.
 • Na pytanie, co jest najważniejsze dla tych użytkowników internetu, którzy mają świadomość Wikipedii, najważniejsze cechy to: "użyteczne", "wolna wiedza dla każdej osoby" i "łatwa do czytania". Mniej istotne są "przejrzystość" i "brak reklam".
 • Niezależnie od generacji istnieje również szeroka zgoda, że poprawiło by ich odbiór Wikipedii gdyby miała ona: "bardziej wiarygodną treść" (57%), "wyższą jakość treści" (51%) "bardziej neutralną treść" (44%) i "więcej treści wizualnych" (41%).
Użycie
 • Proporcjonalnie, Wikipedia ma najsilniejszą widownię w Hiszpanii, w której 91% użytkowników internetu w wieku 13-49 ma jej świadomość, a 89% czyta ją. Dla porównania średnio na całym świecie, 84,1% użytkowników internetu ma świadomość Wikipedii a 81,1% ją czyta.
 • Według kraju, 75% czytelników Wikipedii w Rosji i 73% w Hiszpanii czytało ją co tydzień lub częściej. 24% rosyjskich i hiszpańskich czytelników korzysta codziennie. Najmniej czytelników korzystających choć raz na tydzień można znaleźć w Japonii i Wielkiej Brytanii (60% czytelników w każdym z krajów).
 • Łącznie, około połowa czytelników Wikipedii wchodzi do niej "często" z komputera stacjonarnego, laptopa lub smartfona. Czytelnicy w wieku 13-35 częściej twierdzą, że zwykle korzystają z Wikipedii przez smartfona, a czytelnicy w wieku 13-19 twierdzą, że częściej korzystają z Wikipedii za pośrednictwem takich usług, jak Siri czy Alexa (21% z generacji 13-19 i 10% z 36-49).

Z większą ilościa informacji można zapoznać się na stronie ze wstępnym podsumowaniem roboczym.

Zasugeruj rozwiązanie

Uwaga: Informacja zwrotna od społeczności będzie udostępniona zespołowi piszącemu projekt kierunku strategicznego. Będzie ona również wykorzystana w przyszłych rozważaniach dotyczących zmierzenia się i rozwiązania tych wyzwań.

Przypisy

 1. a b "World Urbanization Prospects: The 2014 Revision". United Nations, Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Accessed 2017-06-15
 2. Lee, Ronald, and Andrew Mason. “The Price of Maturity: Aging Populations Mean Countries Have to Find New Ways to Support Their Elderly.” Finance & Development 48.2 (2011): Str. 6–11.
 3. Schlesinger, Jacob M.; Martin, Alexander. "Graying Japan Tries to Embrace the Golden Years". Wall Street Journal. November 29, 2015. Dostęp: 2017-06-15.
 4. Rodionova, Zlata. "Japan’s Elderly Keep Working Well Past Retirement Age". The Independent. Retrieved 2017-06-15
 5. Country Profiles”. International Futures, Pardee Center. Accessed June 25, 2017.
 6. Graddol, David. “The Future of English: A guide to forecasting the popularity of the English language in the 21st century”. Accessed June 24, 2017
Tydzień 4 (kliknij aby rozwinąć lub zwinąć)
=

Wyzwanie 4: Jak Wikimedia może pozostawać użyteczna dla świata, w którym prezentowanie i dystrybucja wiedzy się zmieni?

Kluczowe spostrzeżenia

Trendy wskazują, że zmiany dotyczą wszystkich regionów - zarówno wschodzących, jak i nasyconych mobilnym internetem.

 • W obszarach, których mieszkańcy dopiero pojawią się w internecie, rozwijanie lokalnych, mobilnych treści stanowi dobrą okazję.
 • Na całym świecie produkty będą ewoluowały od "prostych" stron internetowych z różnymi wersjami dla urządzeń (komputerów stacjonarnych, urządzeń przenośnych) do bardziej zaawansowanych platform zintegrowanych, zawierających złożone technologie takie jak sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość i wirtualna rzeczywistość.

Trendy te zmienią sposób w jaki ludzie tworzą i korzystają z wiedzy.

Powyższe wnioski są oparte na publikacji przygotowanej dla procesu strategii ruchu, pt. "Rozważając 2030: Przyszłe trendy technologiczne, które wpłyną na ruch Wikimedia".

Badania nad wschodzącymi platformami wskazują, że innowacje dotyczące platform i urządzeń (mobilnych i nowszych technologii) będą miały wpływ na to, jak ludzie komunikują się, uczą i dowiadują o aktualnych wydarzeniach. Obejmuje to rozwój lokalnych treści zarówno w krajach wschodzących, jak i rozwiniętych, jak i kwestię tego jak sama technologia będzie kształtować interakcje ludzi, czyniąc wiedzę jeszcze bardziej zintegrowaną z codziennym życiem. Może to mieć wpływ na to, kto i jak będzie rozwijać treść. Przewiduje się, że więcej sztucznej inteligencji (AI) i komercyjnych przedsięwzięć będzie rozwijać większą ilość materiałów multimedialnych odpowiednich dla urządzeń oferujących rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość.

Trendy i możliwości dla ruchu

Dostęp mobilny w najbliższej przyszłości

"internet jest mobilny i urządzenia mobilne są internetem" jak zauważa raport Global Mobile Trends[4 1] autorstwa działu badań GSMA. "Dla całej generacji, internet jest nierozłącznie związany z urządzeniami mobilnymi i vice versa."[4 2] Te same badania pokazują, że w większości Azji i Afryki sub-saharyjskiej dostęp do stron internetowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych pozostaje niski, na poziomie 40%. Tylko 3,4 z 7,3 miliarda globalnej populacji korzysta z internetu mobilnego. Jedną z barier dla mobilnego internetu jest brak lokalnych treści.[4 1] Dla ruchu Wikimedia oznacza to możliwość wsparcia zaangażowania lokalnych edytorów. Badacze sugerują też, że Wikimedia może skorzystać z tego trendu, przez skoncentrowanie się na rozwijaniu mobilnych rozwiązań i nowych partnerstw, które mogą pomóc rozszerzyć nasz zasięg w krajach, które przyłączają się do sieci.

Wschodzące platformy i ich rodzaje

Według dwóch raportów autorstwa Mary Meeker i Amy Webb[4 3] dotyczących innowacji technologicznych i ich użycia wskazują na cztery typy platform, które prawdopodobnie rozwiną się do roku 2030:

 1. Postępy w sztucznej inteligencji i aplikacje sterowane głosowo przyspieszą spersonalizowaną edukację w czasie rzeczywistym a serwisy informacyjne staną się częścią naszego życia codziennego. Spowoduje to odejście od systemów tekstowych na rzecz aktywowanych głosowo. Innowacje mogą zmienić sposób w jaki wiedza jest gromadzona, organizowana i syntezowana. W przyszłości, Wikimedianie mogą w większym stopniu korzystać ze sztucznej inteligencji i systemów automatycznych, które mogą zmienić sposób organizacji pracy, np. skupić się na weryfikowaniu i sprawdzaniu faktów zamiast ręcznego dodawania treści.
 2. Wirtualna rzeczywistość ma potencjał dokonania radykalnej zmiany sposobu interakcji z wiedzą. Odczucie zanurzenia w sztuczną rzeczywistość trudno będzie zintegrować z wiedzą oparta na tekście. Jednak tworzenie otwartych treści dla tej technologii może być okazją dla istniejących lub przyszłych projektów siostrzanych, a uporządkowane dane świetnie nadają się do tych celów.
 3. Rzeczywistość rozszerzona i inne urządzenia noszone przez użytkownika dodają warstwę treści do zwykłego oglądu świata. Tendencja ta może dać użytkownikom natychmiastowy, odpowiedni do sytuacji dostęp do zawartości projektów Wikimedia i potencjalnie zrewolucjonizować edukację i wiele innych branż.
 4. Starsze tryby komunikacji offline mogą wciąż istnieć a nawet wzrastać w związku z obawami o prywatność online i potrzebę bycia czasami poza siecią.

Potencjalne konsekwencje negatywne

Na koniec, badacze podzielili się potencjalnymi konsekwencjami negatywnymi:

 • Sztuczna inteligencja może tworzyć treść pochodzącą ze źródeł tworzonych przez stronniczych ludzi i w związku z tym wszczepiać systematycznie tę stronniczość do projektów.
 • W związku z tym, że ludzie szukają i odbierają coraz więcej treści dostosowanych do ich preferencji, mogą oni zacząć tracić dostęp do innych treści.
 • Przeładowanie informacjami, które są dostępne w każdej chwili, może zaskutkować mniejszą zdolnością do krytycznego przetwarzania nowych informacji
 • Podział cyfrowy - luka między między mającymi i nie mającymi dostęp do informacji online - powiększy istniejące podziały społeczne
 • Nowe urządzenia dla rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej i personalni asystenci wirtualni mogą przyspieszyć tworzenie płatnych i zawłaszczonych przez korporacje treści i platform. Jeśli to się stanie, użytkownicy mogą wrócić do roli pasywnych konsumentów zamiast aktywnych współtwórców ze stratą dla zasobów wolnej i neutralnej wiedzy
 • Archiwiści, pedagodzy i historycy mogą mieć coraz większe i większe trudności aby utrzymywać i udostępniać różne rodzaje treści i wiedzy

Przypisy

 1. a b "Global Mobile Trends". GSMA Intelligence, October 2016. Accessed June 27, 2017.
 2. "Global Mobile Trends," slide 8
 3. Uwaga: Numerowane punkty 1-4 pochodzą z dwóch raportów: Mary Meeker, "Internet Trends Report 2017", Kleiner Perkins, May 31, 2017. Accessed June 27, 2017. Amy Webb, "2017 Tech Trends Annual Report”. Future Today Institute, 2017. Accessed June 27, 2017.
Tydzień 3 (kliknij jak rozwinąć lub zwinąć)
 

Wyzwanie na 3 tydzień: Myśląc o przyszłości Wikimediów do 2030, w jaki sposób możemy walczyć z rosnącym poziomem dezinformacji?

W ramach procesu strategii Wikimedia 2030 Fundacja Wikimedia współpracuje z niezależnymi konsultantami wykonującymi badania, aby zrozumieć kluczowe trendy, które będą miały wpływ na przyszłość wolnej wiedzy i dzielą się tymi informacjami z ruchem. Te dwa raporty zostały przygotowane przez Dot Connector Studio, firmę medialną z Filadelfii, zajmująca się badaniami i strategią, która koncentruje się na tym jak nowe platformy można wykorzystywać do oddziaływania na społeczeństwo, i Lutman & Associates - firmę doradczą z St. Paul, która koncentruje się na planowaniu strategicznym na przecięciu kultury, mediów i filantropii.

Kluczowe spostrzeżenia

Wzrasta ilość dezinformacji, co stanowi wyzwanie dla możliwości znajdowania godnych zaufania źródeł wiedzy przez Wikimedian.

W artykule "Considering 2030: Misinformation, verification, and propaganda" (Rozważając 2030: Dezinformacja, weryfikacja i propaganda)[3 1] badacze podzielili trendy dotyczące dezinformacji na dwie kategorie: źródła treści i kwestie dostępu. Dla każdej z kategorii dokonano przeglądu trzech globalnych źródeł nacisków: technologii, regulacji rządowych i biznesu.

W szczególności, badacze zidentyfikowali następujące trendy, które mogą wpłynąć na naszą przyszłość:

 • Technologia zmieni sposób tworzenia treści z użyciem zewnętrznych źródeł, ponieważ sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana do przyspieszenia tworzenia i analizy wiedzy. Chociaż może to ułatwić wynajdowanie źródeł i wykonywanie edycji poprawiających jakość, zwiększa to również ryzyko systematycznych błędów i stronniczości w doborze źródeł.[3 2] Może to stanowić wyzwanie dla możliwości znajdowania godnych zaufania źródeł wiedzy przez Wikimedian i zachowywania wysokiej jakości treści.
 • Prawdopodobnie, technologia spowoduje przeniesienie się na bardziej spersonalizowane interfejsy (urządzenia mobilne, urządzenia stanowiące elementy ubioru, wirtualni asystenci głosowi), a dostęp do zawartości Wikimediów będzie coraz trudniejszy z użyciem obecnych platform.
 • Globalna wolność słowa jest agresywnie kwestionowana.[3 3] [3 4] [3 5] [3 6] [3 7] [3 8] Niektóre firmy, rządy i politycy celowo propagują fałszywe lub wprowadzające w błąd informacje, aby przekonywać i zmieniać opinie we własnym interesie. Nie dotyczy to tylko tekstów, ponieważ technologia ułatwia manipulowanie innymi mediami (audio, wideo, zdjęcia). To osłabia ogólną sieć wiedzy i może utrudnić Wikimediom pozostanie neutralnymi i znajdować nie-stronnicze źródła.
 • Ogólne tendencje do cenzurowania treści Wikimediów maleją, ale niektóre rządy (takie jak Chiny czy Turcja) nadal szeroko stosują cenzurę. Zastosowanie technologii "HTTPS" utrudnia blokowanie poszczególnych stron. Pomogło to w krótkoterminowej perspektywie, ale trzeba nadal rozwijać nowe narzędzia i metody przeciwdziałające cenzurze.
 • Firmy prowadzące media społecznościowe, takie jak Twitter i Facebook stały się kanałami rozpowszechniania dezinformacji za pośrednictwem sieci osobistych, a jednocześnie spadło zaufanie do tradycyjnych instytucji. Koniecznością stanie się wprowadzenie innowacji zapewniających, że nieprawdziwe informacje są poddawane merytorycznej ocenie, aby dostarczać neutralne, dokładne informacje.
 • Ponieważ przedsiębiorstwa rozwijają zamknięte aplikacje, produkty i platformy, może być coraz większy problem z wyszukiwaniem wiarygodnych źródeł i treści Wikimediów może być mniej dostępa. (ten temat będzie dokładnie przeanalizowany w przyszłych badaniach.)

Badania dotyczące dezinformacji sugerują potencjalne rozwiązania tych problemów. Kiedy będziecie się zastanawiać się nad tymi badaniami, prosimy przedyskutować, jak my, jako ruch społeczny, możemy pomóc w uzyskiwaniu wiarygodnej, wolnej i neutralnej wiedzy na świecie.

Przypisy

 1. Considering 2030: Misinformation, verification, and propaganda
 2. Bilton, Nick. "Fake news is about to get even scarier than you ever dreamed". Vanity Fair. January 26, 2017. Accessed May 30, 2017.
 3. Reporters Without Borders. "2017 World Press Freedom Index – tipping point?" April 26, 2017. Updated May 15, 2017. Accessed May 28, 2017.
 4. Nordland, Rod. "Turkey's Free Press Withers as Erdogan Jails 120 Journalists." The New York Times. November 17, 2016. Accessed June 7, 2017.
 5. Reporters Without Borders. "Journalism weakened by democracy's erosion". Accessed May 29, 2017.
 6. Paul, Christopher and Miriam Matthews. The Russian "Firehose of Falsehood" Propaganda Model: Why It Might Work and Options to Counter It. Santa Monica: RAND Corporation, 2016.
 7. Broderick, Ryan. "Trump Supporters Online Are Pretending To Be French To Manipulate France's Election". BuzzFeed News. January 24, 2017. Accessed June 7, 2017.
 8. Tufekci, Zeynep. "Dear France: You Just Got Hacked. Don't Make The Same Mistakes We Did". BuzzFeed. May 5, 2017. Accessed June 7, 2017.
Tydzień 2 (kliknij aby rozwinąć lub zwinąć)
 

Wyzwanie 2 Tygodnia: Jak można zgromadzić sumę całej wiedzy, jeśli większości z niej nie można zweryfikować w tradycyjny sposób?

Kluczowe spostrzeżenia

Większość wiedzy na świecie nie została jeszcze udokumentowana w naszych projektach i wymaga nowych sposobów integrowania i weryfikowania źródeł.

Nasza obecna definicja "wiarygodnych źródeł" opiera się na praktykach zakorzenionych w zachodniej kulturze, gdzie wiedza i historia była od wieków dokumentowana w formie pisemnej. Ta stronniczość - na rzecz źródeł dostępnych tylko w pewnej części świata - jest sprzeczna z wizją, która obejmuje "sumę całej wiedzy".

Na przykład bardzo trudno jest znaleźć wiarygodne źródła wtórne dotyczące wielu kultur afrykańskich, ponieważ ta wiedza tradycyjnie była przekazywane ustnie lub dlatego, że dokumenty pisane zostały utworzone z perspektywy kolonialnych uprzedzeń.[2 1] Niektóre organizacje skupiają się na dokumentowaniu takiej wiedzy ustnej w różnych formach, a ich praca może być wykorzystana jako źródło, jeśli znajdziemy sposób aby łatwo ją integrować w naszych projektach.[2 2][2 3]

Jako Wikimedianie staliśmy się ekspertami w identyfikowaniu wiarygodnych źródeł pochodzących z tradycyjnych kanałów, takich jak recenzowane czasopisma naukowe i prasa głównego nurtu. Wyzwanie strategiczne z poprzedniego tygodnia wskazało, że czytelnicy pokładają coraz mniejsze zaufanie do "renomowanych" instytucji, a zamiast tego wykorzystują więcej źródeł od osób, którym ufają.[2 4] Ta tendencja może być okazją dla Wikimedian, aby wyobrazić sobie metody uźródławiania, które są mniej restrykcyjne kulturowo, a także lepiej służyć zmieniającym się oczekiwaniom czytelników.

Historycznie, odkrywanie i udostępnianie wiarygodnych informacji ewoluowało na przestrzeni dziejów.


Przypisy

 1. Uzo Iweala, wywiad z nigeryjskim pisarzem i doradcą strategii ruchu przeprowadzony przez Zacka McCune, 14 czerwca 2017
 2. Archiwum Narodowe Wsi Hinduskiej dokumentuje różnorodność rzemiosła, językową i antropologiczną Indii, opowiadając historie obrazami, tekstem i filmem. Wywiad z Adamem Hochschildem współzałożycielem Mother Jones przeprowadzony przez Katherine Maher, 16 czerwca 2017
 3. LEAP Africa gromadzi pamiątki po historycznych przywódcach, na które składa się głównie słowna tradycja słabo udokumentowana prze historyków z krajów kolonizujących. podsumowanie 58 ekspertów (czerwiec 2017), wiersz 10
 4. Wstępna wersja badań z Indonezji, maj 2017
Tydzień 1 (kliknij aby rozwinąć lub zwinąć)
 

Wyzwanie 1 Tygodnia: Jak nasze społeczności i treść mogą utrzymać swoje znaczenie w zmieniającym się świecie?

Kluczowe spostrzeżenia

Zachodni model encyklopedii nie służy rozwijającym się potrzebom edukacyjnym wszystkich ludzi.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami etnograficznymi i wywiadami z ekspertami, obecni i przyszli czytelnicy chcą mieć platformę do nauki, która wykracza poza obecny format encyklopedyczny Wikipedii i jego zachodnie normy.[1] Eksperci podzielili się informacjami, że system edukacji formalnej nie działa dobrze w wielu miejscach, zwłaszcza - ale nie tylko - w krajach rozwijających się. Ludzie szukają nowych sposobów uczenia się obchodząc ograniczenia, które napotykają w dostępie do zasobów i infrastruktury.[2] Wikipedia i jej projekty siostrzane są obecnie tak zaprojektowane aby być stronami internetowymi do wyszukiwania obszernej wiedzy, ale wielu czytelników jest bardziej zainteresowanych uzyskaniem odpowiedzi na konkretne pytania.[3] Wiele osób, które szukają wiedzy online potrzebuje krótkich, prostych i/lub wizualnych sposobów prezentacji treści i zdobywania nowych umiejętności.[3] Aktualny model Wikipedii oparty na długich, szczegółowych, głównie tekstowych formach prezentacji wiedzy może nie spełniać tych zmieniających się potrzeb. Model ten nie przewiduje też wciąż miejsca na inne formy prezentacji wiedzy potrzebnej w edukacji.[4]

Proces dzielenia się wiedzą stał się wysoce społeczny w skali globalnej.

Zarówno badania etnograficzne, jak i rezultaty wynikające z badań dotyczących świadomości i wykorzystania, dowodzą, że młodzi ludzie, dzięki smartfonom, szukają i dzielą się informacjami w nowy sposób. Jest to najnowsza grupa ludzi, do której trzeba dotrzeć.[5] Są oni głęboko zaangażowani w wykorzystywanie mediów społecznościowych i narzędzi do komunikowania się, wolą dzielić się i dyskutować na temat informacji za pośrednictwem platform, które już używają.[6] Eksperci twierdzą też, że pojawiają się nowe trendy. Na przykład wielu młodych ludzi odpytuje przyjaciół i sieci społecznościowe o informacje poprzez komunikatory internetowe jako równorzędną metodę z dyskusjami na żywo, tyle, że odbywa się to szybciej i w obrębie szerszej grupy.[6] Nieufność i sceptycyzm stają się tak rozpowszechnione, że "wiarygodne źródła" są często odrzucane: młodzi ludzie coraz częściej ufają znajomym z sieci, których szacunek i uczciwość intelektualną szanują, a nie tradycyjnym "szanowanym" instytucjom.[3] Zmiany te mogą zagrażać popularności Wikipedii wśród rzeszy czytelników, którym tradycyjnie służymy.

Kluczowe spostrzeżenia w formie historyjek

Ponieważ różne umysły działają na różne sposoby, niektórzy ludzie wolą myśleć o tych wyzwaniach w odniesieniu do osobistych opowieści (pamiętaj, że to fikcyjne postacie, zachowujące w sposób jaki wynika z przeprowadzonych badań).

Poznaj Michaela i Annisę, dwoje nastolatków dwóch różnych kontynentów i mających różne style życia. (kliknij aby powiększyć albo zamknąć)
Michael jest nastolatkiem mieszkającym w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. On i wszyscy jego znajomi mają smartfony i używają ich do łączenia się, udostępniania ciekawych treści i wyszukiwania informacji potrzebnych w szkole. Chociaż Michael i wszyscy jego znajomi znają Wikipedię, jest znacznie mniej prawdopodobne w stosunku do ich rodziców, że zajrzą do Wikipedii (46% nastolatków i 72% dorosłych korzysta z Wikipedii raz w tygodniu lub częściej w Stanach Zjednoczonych).[7] Kiedy już wchodzą, robią to aby znaleźć konkretny temat (41% czasu) lub uzyskać pomoc w nauce (23% czasu). YouTube jest jedną z 3 stron, na które najczęściej zagląda. Nie pamięta czasów bez mediów społecznościowych, a on i jego przyjaciele są zawsze online przez smartfony.[8] "Facebook jest dla starych ludzi" a SnapChat to preferowany przez Michaela sposób na interakcję i udostępnianie treści znajomym. Otrzymuje informacje z różnych urządzeń, od komputera stacjonarnego do słuchania Siri w telefonie lub Amazon Echo w pokoju dziennym w rodzinnym domu. Podobnie jak jego rodzice, dla Michaela ważniejsza jest użyteczność treści, a nie to czy ona jest wysokiej jakości, wolna i neutralna.[7]

Annisa jest 15-letnią dziewczynką z Bandung w Indonezji. Jej rodzina jest uważana za bogatą i dlatego Annisa ma szczęście mieć smartfona (21% całej populacji kraju[9]). Jej rodzina nie ma komputera stacjonarnego, dlatego korzysta z telefonu do wyszukiwania informacji potrzebnych do szkoły. W większości przypadków używa WhatsApp do łączenia się ze znajomymi i dzielenia się informacjami w swoim języku lokalnym. Jej rodzina i przyjaciele są towarzyscy i często się spotykają, więc jej telefon jest tego kontynuacją. Ufa informacjom otrzymywanym od przyjaciół i osób, które śledzi w mediach społecznościowych. Czasami używa wyników wyszukiwania w języku angielskim, które zawierają treść z Wikipedii, ale nie jest świadoma, że ​​pochodzą one z Wikipedii. Ona i jej przyjaciele dzielą się fragmentami informacji, które są sformatowane do ich telefonów komórkowych i dostarczają im dokładnie te informacje, których akurat potrzebują. Nie przegląda internetu w celu odkrywania nowych rzeczy.

Przypisy