آی‌آرسی/مهاجرت به لیبرا چت

< IRC
This page is a translated version of the page IRC/Migrating to Libera Chat and the translation is 100% complete.
Tracked in Phabricator:
task T283247

ویکی‌مدیا به شبکهٔ آی‌آرسی لیبرا چت مهاجرت کرده‌است. می‌توانید بحث‌ها دربارهٔ این موضوع را در انجمن ویکی‌مدیا (پیوند دائمی) مطالعه کنید.

ایجاد یک حساب کاربری

شبکهٔ لیبرا چت را در irc.libera.chat به میزبان آی‌آرسی خود بیفزایید. برای اطلاعات بیشتر https://libera.chat/guides/connect را مطالعه کنید.

لازم است که نام مستعار خود را مجدداً در NickServ ثبت کنید. جزئیات بیشتر در https://libera.chat/guides/registration.

پس از ایجاد حساب کاربری، توصیه می‌شود که برای فراهم‌شدن امنیت بیشتر برای حساب خود کارهای زیر را انجام دهید:

/msg nickserv set enforce on

همچنین توصیه می‌شود که به‌محض ایجاد حساب کاربری، ویرایشی در صفحهٔ کاربری خود انجام دهید تا تأیید کنید که خودتان صاحب حساب کاربری‌تان در لیبرا چت هستید (به‌منظور جلوگیری از تلاش برای جعل هویت).

شنل

پس از ثبت نام، به #libera-cloak بپیوندید و !cloakme را ارسال کنید. با این کار، یک user/YourName عمومی برای نهفتن نشانی آی‌پی شما به حساب کاربری‌تان اختصاص خواهد یافت. این کار به سرعت انجام خواهد شد؛ اگر بلافاصله شنل‌پوش نشدید، کمی صبر کنید و دوباره امتحان کنید.

اگر شما در فری‌نود یک شنل با نشان تجاری ویکی‌مدیا داشته‌اید، این شنل به لیبرا چت منتقل نخواهد شد و لازم است که یک شنل جدید برای خود تهیه کنید. در هریک از پنجره‌های آی‌آرسی عبارت /msg wmopbot cloak (بدون هرگونه فاصله پیش از آن) را تایپ کنید. پس از آن، یک پیام خصوصی برای شما ارسال می‌شود که شامل دستورالعمل‌های لازم برای دریافت شنل است. این شنل بلافاصله اعمال نمی‌شود؛ لطفاً شکیبا باشید.

اگر فعال‌سازی SASL برای اعتبارسنجی را نیز انجام نداده باشید، نشانی آی‌پی شما در هر کانال در دورهٔ کوتاه میان متصل‌شدن و شناسانده‌شدن به NickServ فاش خواهد شد.

مشکلات اتصال

در صورت استفاده از درگاه امن، ممکن است در اتصال به لیبرا چت با مشکلاتی مواجه شوید. لیبرا چت از یک پشتهٔ تی‌ال‌اس مدرن‌تر نسبت به فری‌نور استفاده می‌کند؛ مهم‌تر از آن، نسخه‌های قدیمی‌تر تی‌ال‌اس (به‌ویژه نسخه‌های ۱٫۰ و ۱٫۱) در لیبرا چت پشتیبانی نمی‌شوند. برای دریافتن این که آیا ریشهٔ مشکل شما در همین است یا خیر، اتصال بدون تی‌ال‌اس در درگاه ۶۶۶۷ را امتحان کنید.

برای حل این مشکل، احتمالاً لازم است که میزبان آی‌آرسی خود را به‌روزرسانی کنید. قویاً توصیه می‌شود که با استفاده از تی‌ال‌اس متصل شوید. این کار مشابه استفاده از HTTPS در زمان مرور یک صفحهٔ وب است.

فرانت‌اند وب

یک فرانت‌اند وب ذاتی در لیبرا چت موجود است. همچنین می‌توانید از یکی از این موارد جایگزین استفاده کنید:

پیوستن به کانال‌ها

نام بیشتر کانال‌ها در لیبرا چت با نامی که در فری‌نود داشتند، یکسان است.

تعداد کمی از کانال‌ها از این فرصت برای تغییر نام خود استفاده کرده‌اند:

کانال فری‌نود (قدیمی) کانال لیبرا چت (جدید)
#cvn-unifications #wikimedia-unifications
#mediawiki-i18n #translatewiki
#wikimedia-ai #wikimedia-ml
#wikipedia-bag #wikipedia-en-bag
#wikimedia-discovery #wikimedia-search
#wmhack #wikimedia-hackathon
#wmcee #wikimedia-cee

ثبت کانال‌ها

برای ثبت یک کانال سابق فری‌نود در لیبرا چت، به دسترسی متصدی (+o) نیاز دارید. اگر پس از پیوستن به کانال جدیدتان کسی با دسترسی +o وجود نداشت، لازم خواهد بود که یکی از رابط‌های گروه ویکی‌مدیا کانال را برای شما ثبت کند. برای دریافت کمک، لطفاً در #wikimedia-ops درخواست دهید. برای کانال‌های که در هیچ‌یک از فضاهای نام ویکی‌مدیا قرار نمی‌گیرند، باید از کارکنان لیبرا چت در #libera درخواست کمک کنید.

/msg chanserv register #channel
/msg chanserv set #channel guard on
/mode #channel +b $j:#wikimedia-bans

/msg chanserv flags #channel *!*@libera/staff/* +Aiotvr

همچنین راهنمای جدید راه‌اندازی کانال آی‌آرسی را ببینید

اگر می‌خواهید انتقال کانال خود را اعلام کنید، در رونوشت‌برداری از ایمیل اعلامیهٔ ابری، که دارای مجوز CC0 است، آزاد هستید.

تفاوت‌ها با فری‌نود

دستور /msg chanserv access #channel list دیگر موجود نیست. در عوض از /msg chanserv flags #channel استفاده کنید.

پل‌زدن میان کانال‌ها

ربات bridgebot به‌طور مختصر برای بازپخش پیام‌ها میان فری‌نود و لیبرا چت از طریق ایجاد یک پل میان این دو مورد استفاده قرار گرفت، اما اکنون از تمام کانال‌های فری‌نود حذف شده‌است. پل‌های میان فری‌نود و لیبرا چت را باید یک اقدام موقت در نظر گرفت که لازم است به‌محض به‌روزرسانی مستندات و مهاجرت عمدهٔ کاربران شما به کانال لیبرا چت، حذف شوند.

بستن کانال‌های فری‌نود

کارکنان جدید فری‌نود پایگاه دادهٔ خدمات که شامل تمام کانال‌های ثبت‌شده بود را حذف کرده‌اند. برخی کانال‌ها توسط کارکنان فری‌نود یا سایرین دوباره ایجاد شده‌اند، اما تحت کنترل داوطلبان ویکی‌مدیا نیستند. امکان بستن کانال‌ها با استفاده از دستورالعمل‌های زیر دیگر وجود ندارد، اما این دستورالعمل‌ها برای منافع تاریخی حفظ شده‌اند.

جستارهای وابسته