This page is a translated version of the page Grants:MSIG/About and the translation is 88% complete.
Outdated translations are marked like this.

Hareket Stratejsi Uygulama Hibeleri, Hareket Stratejisi Girişiminin mevcut durumunu ele alıp bir adım ileri taşımak üzere geliştirilen projeleri destekler. Böylece, araştırma ve planlamadan geliştirme ve tanıtıma kadar tüm girişimler toplu olarak adım adım uygulanır. Bu hibeler ile desteklenen projeler büyük ya da küçük olabilir ancak hepsi bir girişimi ilerletmek için başvuru yapmak zorundadır.

Ayrıntılar

Hareket Stratejisi ve Yönetim ekibi, hibe teklifiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için sabırsızlanıyor. Plan tasarılarınızı gönderebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz varsa strategy2030 wikimedia.org üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Size iki hafta içinde dönüş yapmaya çalışacağız.

Uygunluk: Tüm bağlı kuruluşlar ve gönüllüler teklif sunabilirler. İşbirliği özellikle teşvik edilmektedir. Başvuru yapmadan önce verilen örnekler bölümünün tamamını okumanızı öneriyoruz.

Miktar: 25,000 dolara kadar olan hibeler kabul edilir. Daha yüksek miktarlı hibeler için, başvurunuzu yapmadan önce lütfen Hareket Stratejisi ekibiyle iletişime geçin.

Zamanlama: Son başvuru tarihi yoktur. Teklifler her ayın 15'i ile son günü arasında incelenecektir. Başvurunuzun, bulunduğunuz ayda incelenebilmesi için o ayın 15'ine kadar tamamlamalısınız.

İşlem aşamaları nelerdir?

İşlem boyunca şu aşamalardan geçeceksiniz:

 1. Başvuru formunu doldurmak
 2. Topluluktan destek ve geri bildirim almak için bağışınızla ilgili bilgileri paylaşmak
 3. Şu bilgileri içeren e-postayı strategy2030 wikimedia.org adresine göndermek:
  1. Başvuranın adı ve soyadı
  2. Meta'daki başvurunuza bağlantı
  3. Odaklandığınız Hareket Stratejisi girişimine bağlantı
  4. Dolar olarak talep edilen toplam miktar
 4. Başvurunuz iki hafta içinde değerlendirilecektir
 5. Gerekirse, teklifle ilgili sorular başvuru tartışma sayfasına gönderilecektir (bu yüzden izleme listenize aldığınızdan emin olun).
 6. Sorulan sorulara 5 iş günü içinde cevap vermeniz gerekmektedir.
 7. Başvurunuz son bir kez daha değerlendirilecektir.
 8. Başvurunuz ile ilgili son karar, e-posta ile tarafınıza iletilecektir.

Akılda Tutulması Gereken Şeyler

 • Desteklemek istediğiniz girişim ile ilgili en son durumu ve en son konuşmaları okuduğunuzdan emin olun.
 • Planınızı mümkün olduğunca netleştirin. Diğerlerine yeterince anlaşılabilir olmayabilir. Detayları paylaşarak diğerlerinin görüşlerini alın. Yeterince açık ve konuya bağlı kalın, süslü veya şişirilmiş anlatımdan kaçının.
 • Diğer topluluk üyeleri ve gruplarla iletişimde olun. Başvurunuz incelenirken projeniz üzerinde çalışmayan gönüllüler ve bağlı kuruluşlardan gelen destekler dikkate alınacaktır.

Finanse Edilmeyecekler

 • Hareket Stratejisi girişiminin uygulanmasında net bir şekilde ilerleme göstermeyen teklifler (ne kadar destekleri olursa olsun).
 • Önerilen faaliyetlerin proje hedeflerine nasıl yön vereceğine dair ikna edici açıklama sunmayan teklifler.

Arka plan

Hareket Stratejisi uygulaması ilerledikçe, Wikimedia Vakfı, Hareketimizi geleceğe yönlendiren stratejik yöne bağlılığını sağlamlaştırmaktadır:

2030'a kadar, Wikimedya özgür bilgi ekosisteminin temel altyapısı olacak ve vizyonumuzu paylaşan herkes bize katılabilecek.

Hareket Stratejisi çalışmalarının geliştirildiğini yıllarda 10 tavsiye, 45 girişim ve 8 öncelikli grup vardı. Bu durum etkin bir uygulama için hatırı sayılır ölçüde planlama gerektiriyordu. Hareket Stratejisi Uygulama Hibeleri, özel girişimleri hedefleyen uygulama planlarınız, projeleriniz ve etkinlikleriniz için gerekli desteği sağlar.

Bir önceki hibe çağrısı Nisan - Temmuz 2021 arasında yer aldı. Bu çağrı özel girişimleri ilerletmeye dair kısa vadeli planların geliştirilmesini sağladı. Başvuran ve bu sürecin gelişimine dair fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederiz. Bu etkileşimlerden öğrenilen dersler mevcut Hareket Stratejisi Hibe Yaklaşımının (2021-22) şekillenmesini sağladı.