Стратегія щодо авторських прав

This page is a translated version of the page Copyright strategy and the translation is 100% complete.
Правова команда Фонду Вікімедіа хоче більше дізнатися про теми щодо авторських прав у проектах Вікімедіа. Давайте разом попрацюємо над питаннями копірайту, що є важливими для Вікімедіа, через такі кроки:
 1. Зробити список питань на сторінці Copyright strategy/Issues.
 2. Прокоментувати перераховані питання.
  а) Наскільки критичними є проблеми, які спричиняє це питання?
  б) Наскільки важливими є ці проблеми для місії Вікімедіа?
  в) Який вплив матиме вирішення цих проблем?
 3. Допоможіть вирішити ці питання будь-якими можливими способами.

Якщо у вас є коментарі щодо цього процесу, залишіть їх на сторінці обговорення.

На додачу до обговорень у вікі, правова команда Фонду Вікімедіа матиме офісну годину в IRC щодо стратегії копірайту 15 вересня о 14:00 UTC.

Цілісне уявлення і долученість до авторських прав є центральними для проектів і для нашої місії надавати людям у всьому світі можливість доступу, створення, поширення і перетворення вільних знань. Правова команду Фонду Вікімедіа всесторонньо розглянула всю роботу, яку вона виконує, пов'язану з участю в питаннях авторських прав. Ми розробили цю стратегію, щоб допомогти ідентифікувати і зробити пріоритетними проекти, найбільш важливі для спільнот Вікімедіа. Це включає документування усіх питань щодо копірайту, які впливають на проекти Вікімедіа і Фонд, визнання їх пріоритетними і роботу з ними.

Щоб ця стратегія мала успіх, нам потрібен Ваш внесок. Правова команда не може знати усі способи, в які авторське право вливає на процеси, використовувати вікімедійцями при редагуванні проектів, або які ефекти найзначніші, не заслухавши широке коло вікімедійців. Також важливо, що наша Команда тісно працює зі спільнотою над пошуком рішень цих пов'язаних з авторськими правами проблем.

Нижче є ескіз трикрокового процесу стратегії щодо авторських прав. Однак перш ніж повноцінно перейти до втілення цього процесу, давайте проведемо кілька тижнів, обоговорюючи сам процес. Будь ласка, поділіться своїми думками на сторінці обговорення до 14 вересня.

Крок 1: Визначення питань

«Питанням» є будь-яка ситуація, за якої авторське право перешкоджає вікімедійцям поширювати знання у проектах більш, ніж дає їм змогу це робити. Сюди належить пошук пов'язаних з копірайтом аспектів дизайну сайту Вікімедіа, що є незграбними або незрозумілими. Також оцінка поточних пов'язаних з копірайтом політик проектів та процедур задля впевненості в тому, що вони написані й оформлені чітко і базуються на точних інтерпретаціях законів про авторські права.

Важливо відслідковувати зміни законодавства про авторське право, що може значно вплинути на Вікімедіа. Які зміни авторського прав у світі, такі як рішення суду чи законопроекти, можуть вплинути на проекти?

Важливо, щоб випадки використання контенту Вікімедіа під ліцензіями Creative Commons відповідали умовам ліцензій. За яких умов зовнішні користувачі не вказують правильної атрибуції і за яких умов згода є суперечливою у самих проектах?

В міру того, як ви стикаєтеся і визначаєте питання, будь ласка, додавайте їх до списку на сторінці Copyright strategy/Issues.

Крок 1: Визначення пріоритетності питань

Зважаючи на те, що в усіх обмежені час і ресурси, ми маємо зосередитися на покращеннях, які допоможуть спільнотам найбільше. Для кожного аспекту це означає відповісти на щонайменше три запитання:

 1. Наскільки серйозні проблеми спричиняє це питання?
 2. Наскільки важливі ці проблеми для місії Вікімедіа?
 3. Який вплив матиме вирішення цих проблем на роботу вікімедійців?

Якщо Ви можете долучитися до відповідей на ці запитання, будь ласка, зробіть це на сторінці Copyright strategy/Issues. Цей відгук допоможе нам вирішити, на чому зосередити нашу роботу.

Щоб уникнути марних зусиль, найкраще утриматися від намагань визначити відносний пріоритет різних питань до того, як їх набереться достатньо суттєвий список.

Крок 1: Робота над питаннями

Після визначення найважливіших питань, наступний крок — спробувати попрацювати з ними. Правова команда Фонду Вікімедіа може працювати з деякими питаннями, але будуть і такі проблеми, які ми не можемо вирішити самостійно. Ми запрошуємо Вас подумати над тим, щоб долучитися до формулювання вирішень будь-чого, перерахованого на Copyright strategy/Issues. Спільно працюючи над вирішеннями, ми зможемо досягти більшого. Вікімедійці поза Фондом мають відповідні знання, досвід і навички, щоб зібрати найкращі підходи. Звертання до цих ресурсів і залучення зацікавлених вікімедійців є ключовим компонентом роботи над питаннями. Правова команда Фонду займається залученням відповідних зацікавлених сторін, коли керує роботою над питаннями. Ми звернемося до членів спільноти, груп й афіліатів відповідним чином, наприклад, через списки розсилки і у вікі. Коли інші візьмуть на себе ініціативу, ми підтримаємо їхні зусилля робити те саме.

Юридична команда Фонду Вікімедіа матиме владнати деякі питання внутрішньо, тож ми не можемо тут зазначити усю свою пов'язану з авторськими правами роботу. Також ми не можемо надавати юридичних консультацій.

Часті запитання

Чому ви робите це зараз?

Ми в Юридичній команді вже якийсь час хотіли це зробити, але мали деякі нагальніші справи. Зараз у нас є змога зробити це, тож ми користуємося можливістю. --CRoslof (WMF) (talk) 22:35, 18 August 2016 (UTC)[reply]

Чи зміниться щось для редакторів у результаті впровадження нової стратегії щодо авторських прав?

Можливо, залежно від того, які питання і вирішення люди визначать. Наприклад, вікімедійці можуть отримати користь від деяких змін користувацького інтерфейсу у внеску. Або ж ми можемо відкрити, що політики деяких проектів щодо копірайту застаріли від часу створення членами спільноти чи працівниками Фонду Вікімедіа, і мають бути оновлені. Ціль не в тому, щоб порушити нормальний для редакторів хід роботи, однак треба розуміти вплив на нього будь-яких змін. --CRoslof (WMF) (talk) 22:35, 18 August 2016 (UTC)[reply]

Які обмеження має Фонд Вікімедіа, відстоюючи юридичні зміни?

Наше головне обмеження — ресурси: ми маємо людиногодини і гроші, які можемо витратити лише на зусилля щодо публічних політик. Оскільки Фонд Вікімедіа є неприбутковою організацією 501(c)(3), то також є обмеження на лобіювання, і ми не можемо підтримувати чи не підтримувати індивідуальних політичних кандидатів. --CRoslof (WMF) (talk) 22:35, 18 August 2016 (UTC)[reply]

Якщо ця стратегія рекомендує покращення програмного забезпечення, чому є часова шкала для їх впровадження?

Часова шкала залежить від масштабу питання, складності вирішення і можливостей працівників і волонтерів, що мають навички для впровадження вирішення. Юридична команда Фонду присвячує свої ресурси стратегії копірайту, але нам потрібно координувати з командами проектування будь-які зміни, що потребують ресурси інженерів. --CRoslof (WMF) (talk) 22:35, 18 August 2016 (UTC)[reply]