Affiliate-selected Board seats/2016/Nominations/Kunal Mehta/he

This page is a translated version of the page Affiliate-selected Board seats/2016/Nominations/Kunal Mehta and the translation is 51% complete.
Outdated translations are marked like this.

שם:

Kunal presenting at Wikimania 2015
קונל מטה (Kunal Mehta)

שם משתמש ויקימדיה:

User:Legoktm

שאלות לכל המועמדים; שאלות למועמד זה שאינן רלבנטיות לשאר המועמדים

הצהרת המועמד

שלום,

אינני מועמד רגיל, ואיני מקושר צורה ישירה לצ'פטר או לארגון דומה (בעיקר עקב מגבלות גאוגרפיות). כמו כן (לרוע) מזלי אני מתגורר בסאן ג'וזה, קליפורניה, בלב עמק הסיליקון. ואני דובר רק אנגלית (אלא אם אתם סופרים גם שפות תכנות ;-).

ראשית מעט רקע אודותי. התחלתי לערוך בוויקיפדיה ב-2007, בעיקר ערכי הוקי. למדתי את Pywikibot, ולמדתי בעצמי פייתון באמצעות ויקיספר. מאז השתמשתי בתוכן חופשי ובתוכנה חופשית כדי ללמד עצמי לתכנת, ונשכרתי על ידי קרן ויקימדיה כמהנדס תוכנה לאחר התנדבות בת שנה בפיתוח מדיה ויקי.

מרבית זמני הפנוי בימים אלו מופנה כלפי דברים נוספים שאני מעוניין לפתח בויקימדיה ובמדיה ויקי, ובהרצת ויקי של תוכן חופשי עבור ארגונים כגון MusicBrainz ו Uncyclomedia. סייעתי בהתחלת קבוצת משתמשים לחוות מדיה ויקי שהיא מעט לא פעילה, וסייעתי להריץ את חוות ויקי ויקימדיה DC.

אז מדוע אני מתמודד?

אני חושש עבור עתידה של קרן ויקימדיה ושל התנועה. איבדנו את היחיסים שלנו עם הקהילה. הודעות על יכולות חדשות שבאות לא צריכות להפחיד ויקימדים על מה הם צריכים להתמודד להבא, אלא לעורר בהם ענין מה הן האפשרויות החדשות. קרן ויקימדיה לא צריכה לפתח יכולות כמו AFTv5 ו-Gather שמוספיקים עבודה נוספת, אלא לפתח את תשתית שמאפשרת את הקהיל כמו CSS/JS גלובלי, שינויי שמות גלובליים, וגאדג'טים 2.0 (בעבודה!). איננו צריכים פייצ'רים כמו מיוחד:פרופיל משתמש שלוקחים יכולות מוויקיים, אנו זקוקים לכלים כמו שם משתמש גלובלי שמאפשר לקרב את הוויקים שלנו, מבלי לקחת את האוטונומיה המקומית. לא היינו צריכים צוות "פיתוח קהילה", כל צוות בקרן ויקימדיה צריך לעבוד כדי לסייע לקהילה.

לבסוף תשתית תוכנת מדיה ויקי מוזנחת, ולא מפותחת כפרויקט ויקימדיה ראשי. התקנות של מדיה ויקי שאינן של הקרן נעזבות אט אט עקב קשיים בהתקנות, שדרוגים או שימוש במדיה ויקי. אנשים מעדיפים לעבוד לפלטפורמות סגורות כמו Github או Confluence, וכך נפגע החזון שלנו לכך שכל אחד יכול בחופשיות לשתף בכלל הידע.

בעיקר מבנה כוחה של ויקימדיה עומדת טכנוקרטיה. כיוון שקרן ויקימדיה היא כמעט הוח הבלעדי של ההיבט הטכנולוגי, הם יכולים להכתיב את החלטותיהם על כל אחד, כפי שראינו בהרשאות superprotect. אנו צריכים לפזר את האחריות בין גופים ומתנדבים אחרים ולעבור למודל פתוח יותר. אנו צריכים עוד גופים שיעספו בעבודה טכנית כמו WMDE (בוויקינתונים) ו-WMCH (ב-Kiwix). לאחר שקרן ויקימדיה שכרה רבים ממתנדבי מדיה ויקי, פרויקט הקוד הפתוח של מדיה ויקי דורך במקום עקב ארגון שקובע את העדיפויות כמעט לכל המתכנתים. WMF לא צריך להיות ארגון אמתני שעושה הכל, הוא צריך להיות ארגון קטן יותר שבונה את התשתתית כך שתורמים וגופים אחרים יוכלו לעשות ולתרום.

ויקימדיה נתנה לי את הידע והכוח לפתח את חיי. וכעת תורי לתת חזרה.

נ.ב. בכוונתי לעזוב את עבודתי בקרן ויקימדיה אם אבחר.

נ.ב. מנוע החיפוש שבו אני משתמש הוא DuckDuckGo.

קורות חיים

Odder כתב דף אודותיי עבור הבלוג של ויקימדיה שמסביר איך התחלתי להתעניין בעריכה של ויקיפדיה ומאוחר יותר כמפתח מדיה ויקי.

להלן הנקודות המרכזיות:

ויקיפדיה האנגלית
 • מפעיל מערכת מאז 2013
 • טיפלתי בבובות קש ואירועי LTA כבעל תפקיד SPI (כעת לא פעיל)
 • הפעלתי את Legobot, שעושה דברים רבים ולו יותר מ-800,000 עריכות
ויקינתונים
 • Former administrator and bureaucrat, removed due to inactivity
 • Wrote first bot that could add claims based on Wikipedia category data
  • d:User:Legobot has 9 million edits, plus does other miscellaneous tasks
 • Worked with many individual wiki communities on running a bot to remove local interwiki links from page text
 • Assisted with few Wikibase development tasks and patches
 • Co-presented about State of Wikidata at Wikimania 2013
Pywikibot
 • Core developer with merge (+2) rights
 • Implemented initial version of Wikidata support in pywikibot-core.
מדיה ויקי
 • Administrator and bureaucrat
 • Wrote MassMessage tool to replace bot that performed global message delivery
 • Maintained and added functionality to Echo (Notifications) feature
 • Implemented global.js/global.css pages, replacing manually-run Syncbot system
 • Implemented global user pages, also replacing syncbot functionality.
 • Wrote global rename tool in preparation for SUL finalization
 • Main developer for SUL finalization effort, working with stewards, global renamers, WMF staff and more to pull it all off. See Wikimania presentation for more details.
 • Improved Notifications feature, including adding support for cross-wiki notifications
 • Re-started dormant Gadgets 2.0 work (still in-progress)
 • MediaWiki core developer with merge (+2) rights
  • Worked on librarization project to improve modularity and improve architecture of MediaWiki
  • Overhauled extension loading process for performance improvements and improved developer tooling (RfC)
  • Second most active MediaWiki core code reviewer (stats)
 • Mentored 3 GSoC projects, which improved MassMessage list support, MediaWiki email bounce handling, and a Tool Labs cross-wiki watchlist tool
Affiliates

None of the above items have been solely done by me, they were all in collaboration with other people in those communities, always leading to significantly better products than me working alone.

Eligibility

I am eligible to serve as a trustee at the Wikimedia Foundation.

Endorsements

Wikimedia District of Columbia is pleased to endorse Kunal Mehta as a candidate for an affiliate-selected seat on the Board of Trustees of the Wikimedia Foundation.

The past few months have been a trying time for all of us in the global Wikimedia movement. In the aftermath of the recent upheavals at the Wikimedia Foundation, the Board of Trustees must steer the organization through another leadership transition, and then support the new Executive Director in formulating and executing an effective strategic plan. Kunal's experience as a Wikimedia Foundation employee gives him a unique perspective on the challenges facing the Board and the new Executive Director, and will allow him to articulate a compelling strategic vision that will be embraced across the organization.

While he has not served on a chapter board, as many other candidates have, Kunal has acquired a deep understanding of affiliate activities through his work with Wikimedia DC and the MediaWiki user groups. Kunal's proposal for a federated model of technology development will give affiliates new opportunities to shape movement strategy, engage more closely with project communities, and collaborate with partners within and outside the Wikimedia movement, and represents the sort of innovative thinking around affiliate roles within the movement that we wish to promote among the Trustees.

We are certain that Kunal has the potential to be an outstanding member of the Board of Trustees, and look forward to supporting his candidacy.

Kirill Lokshin
President, Wikimedia District of Columbia
18:02, 8 March 2016 (UTC)[reply]