Wikipedia is not a convalescent center/uk

Метою Вікіпедії є акумулювання усіх знань людської цивілізації і для досянгення цієї мети Вікіпедія залучає якомога більше редакторів. Це робить Вікіпедію складним соціальним механізмом, і привабливою для людей, що шукають спілкування.

До речі, чи можна довірити Вашу реабілітацію рукам непрофесіоналів?

В цьому контексті виникають два питання - чому люди працюють у Вікіпедії, що вони отримують взамін? Хоча відповіді на ці питання непрості і залежать від особистості, в екстремальних випадках вони пояснюються у неприємних термінах - вандалізм і тролінг, явищах, що шкодять як енциклопедичній роботі, так і спілкуванню.

Чому люди стають тролями і вандалами? В багатьох випадках це трапляється через мету дописувачів привернути до себе увагу інших. Такому редакторові можливо бракує уваги в реальному житті і він намагається соціалізуватися у Вікіпедії. Напевно, участь в online RPG була б ліпшим варіантом, однак трапляється, що люди знаходять Вікіпедію привабливішою. Це породжує наступні питання:

Певно, так.

  • Чи мусимо ми завжди припускати добрі наміри таких редакторів?

Певно, ні.

Найефективнішими засобами для залучення уваги завжди були не робота над статтями, а вандалізм, винесення популярних статей на видалення, постійні суперечки в обговореннях. Як правило, люди, яким бракує уваги, швидко виявляють це. Якщо їм вистачить кмітливості часто перемикатися між цими видами діяльності, не порушуючи те саме правило два рази підряд, то припускати добрі наміри стосовно них можуть практично нескінченно.

Однак, такі учасники гальмують розвиток проекту, відволікаючи на себе час, що міг би бути витрачений на виправлення й створення статей. Отже, їхній внесок настільки ж деструктивний, наскільки й внесок звичайних вандалів, а іноді навіть шкідливіший, будучи більш розтягнутим у часі.

Вікіпедія - не реабілітаційний центр для людей, яким бракує уваги. Якщо від людини більше шкоди, ніж користі, імовірно, варто штучно обмежити її доступ до проекту забороною редагувати у просторі імен "Вікіпедія", або ж за допомогою наставництва спробувати звузити коло осіб, що відволікаються на діяльність такого учасника.

До речі, Вікіпедія - не реабілітаційний центр ще й тому, що у випадках недостатньої соціалізації потрібна допомога професіоналів. Непрофесіонали можуть припуститися помилки й лише загострити ситуацію.

Що ж робити?

  • Заповнювати брак спілкування поза межами Вікіпедії, наприклад, в ІRC.
  • Звертатися за допомогою професіоналів.
  • А тим, хто зіштовхується з подібними учасниками - берегти власні нерви й уміти робити рішучі дії.

Див. також: