Новини Фонду Вікімедіа, вересень 2015

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, September 2015 and the translation is 100% complete."Drone_Photography_of_Versailles_-_Lionel_Allorge.webm" by Victor Grigas and Reetta Kemppi, freely licensed under CC BY-SA 3.0.; "Chiesa dio padre misericordioso 02.jpg" by Federico Di Iorio, freely licensed under CC BY-SA 3.0; "Highly active editor graph.png" by Joe Sutherland, in the public domain.; "Antidorcas marsupialis, female (Etosha, 2012).jpg" by Yathin S Krishnappa, freely licensed under CC BY-SA 3.0; "Editatón en el Museo del Bicentenario 3.jpg" by Giselle Bordoy WMAR, freely licensed under CC BY-SA 4.0.; Collage by Andrew Sherman.

У блозі Вікімедіа за вересень 2015 з'явились такі новини

«Погляд на сади згори… направду відкриває всі подробиці, всі дрібні деталі цієї роботи.» Video by Victor Grigas and Reetta Kemppi, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Лайонел Олордж, фотограф і програміст із Франції, був розчарований ускладненим процесом отримання дозволу на використання фотографій, які він знайшов в Інтернеті. Це спонукало його почати завантажувати власні фотографії на Вікісховище. Одним з його улюблених проектів стало фотографування Версальського палацу з повітря. Хоча фотографії палацу згори були зроблені й раніше, але їх не можна було вільно використовувати.

 
Вибране зображення — стрибуча антилопа — коли Шведська Вікіпедія досягла двомільйонної позначки. Image by Yathin S Krishnappa, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Деякими етапними подіями проекту Вікімедіа у вересні були зокрема:

  • У Шведській Вікіпедії 5 вересня створена двомільйонна стаття. Ця стаття, як і багато інших статей Шведської Вікіпедії, була створена ботом. Ян Аїналі з Вікімедіа Швеція каже, що спільнота свідома факту, наскільки суттєвою для досягнення цього етапу була допомога ботів, але все ж це позначка, гідна святкування.
  • Вікіпедія мовою урду сягнула межі 80 000 статей 9 вересня.
  • Вірменський Вікісловник досягнув 90 000 записів 19 вересня.
  • Вікіпедія мовою суахілі переступила межу 30 000 статей 22 вересня.

 
Наведення мостів між цифровою, навчальною та відкритою культурами: Освітній редакційний марафон у Музеї другого тисячоліття. Image by Giselle Bordoy, freely licensed under CC BY-SA 4.0.

Делія Васкес, викладач педагогіки і вчителька старших класів, завжди відчувала брак теоретичних основ, які б дозволили їй «пробити» й відстояти використання Вікіпедії на заняттях — чогось, що б дозволило їй «відійти від упереджень, таких поширених серед моїх колег». Маючи на думці цей відгук та уявлення, яку саме категорію ми хочемо переконати, була створена навчальна програма для Вікімедіа Аргентини. Вона була спрямована на зміну в сприйнятті Вікіпедії як освітнього ресурсу й підкреслення ключової ролі відкритої культури в процесі навчання.

Щомісяця ми поділимося з Вами новою історією для навчання, якою ділиться інша спільнота. Якщо хочете поділитись тим, чого навчились Ви, пишіть нам!

 
Ювілейна церква у Тор Тре Тесте , Рим - фотографія, яка перемогла у конкурсі "Вікі любить пам'ятки" 2014 року в Італії Photo by Federico Di Iorio, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

У вересні 2015 року відбувся вже шостий щорічний конкурс «Вікі любить пам'ятки» — найбільший фотографічний конкурс у світі. Тисячі читачів і дописувачів Вікіпедії з понад 30 країн світу взяли участь у конкурсі з бажанням задокументувати свою місцеву культурну спадщину, зробити внесок до Вікіпедії і при цьому ще й, можливо, виграти якусь невелику нагороду.

Перегляньте фотографії-переможці 2015 року з цілого світу!

 
Консультативна участь дописувачів з понад 200 локальних проектів у Переосмисленні грантів ФВМ дозволила внести зміни до грантових програм ФВМ, які графічно виглядають так: Image by Chris Schilling, freely licensed under CC-BY-SA-4.0.

Команда Ресурсів спільноти Вікімедіа нещодавно завершила консультації щодо зміни структури грантів ФВМ. Багато важливих висновків вийшли на яв протягом останнього місяця — як наприклад побажання мати менші, більш доступні гранти, потреба спростити типи грантів та запити на додаткову підтримку протягом подання заявки і звітування. Висловлені учасниками думки дозволили внести суттєві вдосконалення в переосмислену структуру грантових програм ФВМ.

 
Кількість найактивніших редакторів (>100 редагувань на місяць), починаючи від заснування англійської Вікіпедії в 2001 році. Товста червона лінія показує стабільне середнє значення протягом 5 місяців. Graph by Joe Sutherland, in the public domain.

Популяція дуже активних редакторів у англійській Вікіпедії — зареєстрованих дописувачів з внеском понад 100 редагувань на місяць, як виглядає, стабілізувалась після періоду спаду. Деякі подібні тенденції можна побачити й в інших мовних розділах Вікіпедії.

Ми випустили нову статистику (документація) і запрошуємо членів спільноти і дослідників приєднатися до аналізу цих тенденцій. Деякі потенційні напрямки досліджень могли б сфокусуватись на питаннях:

  • Чи можуть наявні редактори дописувати більше?
  • Чи можна скоротити кількість тих, які відходять?
  • Чи можна збільшити кількість тих, що повертаються?
  • Чи може спільнота може збільшити свій потенціал
  • Прискорення редагувань внаслідок покращення у грудні 2014 року швидкості завантаження («Як нам вдалося вдвічі прискорити редагування Вікіпедії») могло вплинути на збільшення кількості редагувань
  • Тимчасове відновлення

 
В англомовній Вікіпедії є конкретні правила щодо того, коли Ви можете редагувати її за гроші. Image by Erik Zachte, freely licensed under CC-by-3.0.

Цей уривок у стилі «питання—відповідь» деталізує, що може й повинна знати особа про оплачуване редагування Вікіпедії. Вимоги Фонду Вікімедіа щодо Умов використання, чинних для Вікіпедії і всіх інших проектів, підтримуваних Фондом, вимагають, щоб усі платні редагування були заявлені, і ніхто не має права наймати за гроші редактора без спеціального повідомлення. Може бути привабливим мати статтю про себе чи про свою компанію, але Вікіпедія - це в першу й основну чергу енциклопедія. Не кожна особа і не кожна компанія в світі має чи повинна бути в енциклопедії.

Ці вказівки стосуються лише англомовної Вікіпедії й не обов'язково відбивають погляди Фонду.

Andrew Sherman, Digital Communications Intern, Wikimedia Foundation