Přehledy Wikimedia, říjen 2014

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, October 2014 and the translation is 100% complete.

Přehledy z Wikimedia blogu za říjen 2014, obsahující výběr z aktivit Nadace Wikimedia a jiné důležité události z hnutí Wikimedia

Videzáznam měsíčního setkání metriky a aktivit nadace Wikimedia za měsíc říjen (6. listopad 2014)

Nová funkce „Poblíž“ v aplikacích Wikipedia zobrazí články kolem vás

 
Snímky obrazovky „Poblíž“ v aplikaci pro Android

Mobilní aplikace Wikipedia pro Android a iOS přidaly v řijnu vlastnost „Poblíž“. Ta načte seznam článků Wikipedie z nejbližšího okolí uživatele a ukáže jejich relativní vzdálenost. Šipka kompasu ukazuje směr ke každému místu a s pohybem se aktualizuje. Jedno klepnutí na položku otevře článek ke čtení, dlouhý stisk zobrazí mapu.

Všechna loga Wikimedia nyní pod volnou licencí

Právnický tým nadace Wikimedia oznámil, že od 24. října jsou všechna loga Wikimedia volně licencována na Wikimedia Commons pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0. V minulosti mnohá loga Wikimedia neměla na Commons licenci CC BY-SA 3.0 z historických důvodů. Od začátku roku 2013 právnický tým důkladně prověřoval jejich stav z hlediska právní ochrany a kontaktoval mnoho návrhářů kvůli zjištění úplné historie. Výsledkem bylo toto nové licencování známek.

Použití offline Wikipedie k orientaci turistů v Antarktidě

Portrét na blogu Wikimedia blog popisuje, jak Hans Oleander, průvodce expedic v Antarktidě, používá offline verzi Wikipedie se softwarem Kiwix. To mu umožňuje rychle prozkoumat fakta v terénu bez přístupu k Internetu, připravit přednášky a zodpovídat nejrůznější otázky turistů o Antarktidě.

 
Prezentace snímků popisující nový projekt strukturovaných dat

Strukturovaný projekt Commons spuštěn v Berlíně

Na týdenním soustředění v Berlíně se sešli členové týmu Wikidat německé pobočky Wikimedia a nadačního multimediálního týmu s dobrovolníky z řad komunity. Zkoumali možnosti, jak strukturovat data na Wikimedia Commons za použití stejné technologie, jaká byla vyvinuta pro Wikidata. V současné době jsou informace o mediálních souborech na projektech Wikimedia uloženy v nestrukturovaných formátech, které způsobují několik problémů: například se informace o souborech těžko vyhledávají, některé z nich jsou k dispozici pouze v angličtině a je obtížné editovat nebo znovu použít soubory v souladu s jejich licenčními podmínkami. Odděleně bylo zahájeno čištění metadat souborů, které pomůže přenést stávající metadata z více než 24 milionů souborů na Commons do strukturovaných dat.

 
Odhalení pomníku Wikipedie

Pomník Wikipedie odhalen v Polsku

Dne 22. října byl odhalen v obci Słubice v Polsku památník na počest editorů Wikipedie z celého světa. Autorem nápadu byl Dr. Krzysztof Wojciechowski, rektor Collegium Polonicum, akademické instituce se sídlem v Słubici. Vytvořen byl Mihranem Hakobyanem, arménským umělcem, a zobrazuje dva muže a dvě ženy držící skládačkovou zeměkouli Wikipedie. Osoby stojí na arších papíru, které podle Dr. Wojciechowského představují kulturu tisku, ze které všichni pocházíme. Články o pomníku Wikipedie existují již ve více než 30 jazycích.

Volné licence a volná panoramata nyní uznána i v ruských zákonech

Dne 1. října doznal ruský občanský zákoník několik změn, významných pro volné šíření znalostí, zejména pro Wikipedii a další projekty Wikimedia. Nový zákoník například výslovně uznává volné licence a zavádí svobodu panoramat (umožňující publikovat fotografie moderních budov bez zvláštního povolení, takže i Rusko se může nyní aktivně účastnit Wiki Loves Monuments). Wikimedia Rusko se na přípravě těchto změn aktivně podílela.

Nobelovo mírové středisko a Wikimedia Norsko provázejí vyhlášení ceny míru okamžitou editací

Dne 10. října se skupina wikipedistů z norské pobočky Wikimedia sešla v Nobelově mírovém středisku v Oslu, aby sledovala udělení Nobelovy ceny míru a v reálném čase aktualizovala Wikipedii, jakmile aktivistka dívčí výchovy Malala Yousafzai, z Pákistánu, a aktivista dětských práv Kailash Satyarthi z Indie budou vyhlášeni vítězi. Událost navazuje na předchozí spolupráci mezi pobočkou a Nobelovým mírovým střediskem, které každoročně navštíví 220 000 návštěvníků.

 
Logo Wiki miluje Afriku

První fotografická soutěž „Wiki miluje Afriku“ se zaměřila na africkou kuchyni

Wiki miluje Afriku je každoroční soutěž, do níž bylo po dobu dvou měsíců (1. říjen až 30. listopad) možno přihlásit fotografie, vieozáznamy a audiozáznamy pro Wikimedia Commons. Soutěž se v roce 2014 zaměřila na dokumentaci africké kuchyně napříč kontinentem.


Vydavatelská poznámka: Nadace Wikimedia nedávno změnila periodicitu svých přehledů z měsíce na čtvrtletí. Místo výběru z měsíčních zpráv nadace budou nyní (počínaje říjnem 2014) přehledy shrnovat zprávy o činnostech WMF z blogu Wikimedia spolu s jinými novinkami v hnutí.