Přehledy Wikimedia, leden 2014

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, January 2014 and the translation is 100% complete.

Hlavní body ze Zprávy nadace Wikimedia a Technické zprávy Wikimedia za leden 2014, s výběrem dalších důležitých událostí z hnutí Wikimedia

Přehledy nadace Wikimedia

Nové zásady ochranných známek komunity

Po šestiměsíční diskusi v komunitě právnický tým nadace uzavřel práci na nových zásadách ochranných známek. Diskuse v komunitě, obsažnější než Stopařův průvodce po galaxii, vyústila do zásad, jež jsou nekonvenční v tom, jakou volnost poskytují v užívání známek Wikimedia při zachování jejich právní ochrany. Výsledné zásady byly schváleny Správní radou nadace 1. února s okamžitým účinkem.

Rok po spuštění program IEG vykazuje dobré výsledky

 
Projekty z prvního kola IEG

Rok po zahájení grantového programu Individuálních zapojení v lednu 2013 Vzdělávací a evaluační tým nadace dokončil posouzení dopadů projektů financovaných v prvním kole. Jeden z projektů, Knihovna Wikipedie, vynesl 279.000 dolarů od komerčních poskytovatelů výzkumné databáze, což umožilo editorům Wikipedie používat vysoce kvalitní zdroje zdarma. Při grantovém nákladu pouhých 7500 dolarů to představuje 37x návratnost investic. Další projekt na generování publicity Wikipedie v Číně, získal 10.000 stoupenců pro nový účet Wikipedie na stránce sociální sítě Weibo (25% z nich jsou ženy). Žádosti pro prvním kolo 2014 začnou v březnu.

Multimediální vize do roku 2016 a žádost o komentáře k videu MP4

File:Multimedia vision 2016.webm
Video vysvětlující multimediální vizi 2016 (snímky)

Nedávno utvořený Multimediální tým nadace představil multimediální vizi pro rok 2016. Jde o prezentaci popisující možné nové nástroje pro spolupráci na mutimediích v Commons, Wikipedii a jiných projektech. Skupina žádá komunitu o její názory na tyto nápady.

Kromě toho multimediální tým žádá o komentář (RfC) k návrhu podporovat video soubory ve formátu MP4 na stránkách Wikimedia vedle stávající softwarové podpory pro volné formáty Ogg Theora a WebM. V současné době jen asi 0,2% z přibližně 20 milionů souborů na Commons tvoří videa a předpokládá se, že podpora MP4 by nahrávání a sledování videa velice zjednodušilo mnoha uživatelům, zejména na některých mobilních zařízeních, kde nelze přehrávat videa ve stávajících volných formátech. MP4 je ovšem proprietární formát chráněný patenty. Většina uživatelů v RfC se přiklání k tomu MP4 raději nepodporovat a zachovat stávající praxi, tj. užívání pouze volných formátů.

Nový vyhledávací stroj

Na všech wikistránkách nadace Wikimedia se rozjela nová vyhledávací infrastruktura. Je založena na existujícím volném software "Elasticsearch", namísto softwaru "Lucene-search", který byl napsán speciálně pro MediaWiki. "Lucene-search" funguje dobře na Wikimedia stránkách už asi 8 let, ale v r. 2013 se objevily některé technické problémy. Nový vyhledávací systém MediaWiki je nazýván "CirrusSearch". Jeho výsledky vyhledávání budou odrážet aktualizace stránky mnohem rychleji než ve starém systému. Text šablon v článku bude nyní nalezen také, a byly přidány některé nové možnosti vyhledávání. CirrusSearch bude zatím k dispozici jako volitelná beta funkce (viz časovou osu).

Statistické údaje a trendy

 
Trendy provozu 2013 (prezentační snímky)

Celkový počet jednotlivých návštěvníků za prosinec:

490 milionů (-7,98 % v porovnání s listopadem; +3,73 % proti loňskému roku)
(comScore data pro všechny projekty nadace Wikimedia; lednové údaje vydá comScore později v únoru)

Zobrazených stránek v lednu:

20.678 miliard (+13,2 % proti prosinci; -7,0 % proti loňskému roku year)
(Server log data, veškerý obsah projektů Wikimedia Foundation, včetně mobilního přístupu, vyjma Wikidata a domovskou stránku Wikipedie.)

Aktivní registrovaní editoři v prosinci 2013 (>= 5 editací v hlavním prostoru/měsíc, bez robotů):

75.441 (+0.99 % proti listopadu / -2,72 % proti loňskému roku)
(Database data, všechny projekty nadace Wikimedia.)

Report Card (shrnující různá statistická data a trendy o projektech WMF):

http://reportcard.wmflabs.org/

(Definice)

Finance

 
Příjmy a výdaje nadace Wikimedia oproti plánu od začátku roku k 31. prosinci 2013
 
Výdaje nadace Wikimedia podle činností do 31. prosince 2013

(Všechny informace o financování jsou aktuálně dostupné pouze do prosince 2013.)

Všechny uvedené finanční informace od počátku měsíce či roku zachycují stav k 31. prosince 2013.

Příjmy 34 750 758
Výdaje:
 Inženýrská skupina 7 818 380
 Skupina fundraisingu 2 267 144
 Grantová skupina 838 068
 Skupina programů 866 479
 Granty 1 289 803
 Management 377 413
 Právní pomoc/Komunita/Komunikace 1 752 003
 Finance/Lidské zdroje/Administrace 3 566 318
Celkové výdaje 18 775 608
Celkový přebytek (15 975 150)
v US dolarech
  • Příjem za měsíc prosinec je 20,14 mil. USD proti plánu 19,61 mil. USD, přibližně 535 tisíc nebo 3 % nad plán.
  • Příjem od začátku roku je 34,75 milionů USD proti plánovaným 36,32 milionům USD, což je přibližně 1,57 milionu USD nebo 4 % pod plán.
  • Výdaje za měsíc prosinec činí 3,65 mil. USD proti plánu 4,43 mil., přibližně 778 tis. nebo 18 % pod plán, a to především v důsledku nižších mzdových nákladů, kapitálových výdajů, hostitelských služeb internetu, poplatků za zpracování plateb a cestovních výdajů, částečně kompenzováno vyššími poplatky za vnější smluvní služby.
  • Výdaje od počátku roku činí 18,78 mil. USD proti plánu 22,86 mil., přibližně 4,08 mil. nebo 18 % pod plán, a to především v důsledku nižších mzdových nákladů, kapitálových výdajů, hostitelských služeb internetu, právních poplatků, poplatků za zpracování plateb, nákladů na rozvoj personálu a cestovních výdajů, částečně kompenzováno vyššími poplatky za vnější smluvní služby a náborové poplatky.

Stav hotovosti k 31. prosinci 2013 činí 55,34 mil. USD.

Videzáznam měsíčního setkání metriky a aktivit nadace Wikimedia za měsíc leden (6. únor 2014)

Další zajímavosti z hnutí Wikimedia

Projekt záznamů hlasů osobností Wikipedie získává podporu od Stephena Fry a BBC

Hlas Stephena Fry, zaznamenaný pro projekt WikiVIP

Úvodní hlasový projekt Wikipedie (WikiVIP) zve lidi, kteří jsou předmětem článků na Wikipedii, aby nahráli krátkou ukázku svého hlasu, která se pak vloží do Commons. Nahrávka umožňuje čtenáři Wikipedie slyšet, jak zní hlas dotyčné osoby a jak se vyslovuje její jméno. Projekt založil britský wikipedista Andy Mabbett (Uživatel: Pigsonthewing) a podpořil jej známý Stephen Fry v lednu. Andy Mabbett také spolupracuje s BBC na výběru výňatků z jejich zvukových archivů pro WikiVIP. Dobrovolníci vyhledali na lednové akci více než 300 takových klipů, které BBC vloží do Commons - je to poprvé, že organizace uvolní záznamy ze svého archivu vysílání pod svobodnou licencí.

 
Gruzínská Wikipedie dočasně převlékla své logo do ukrajinských barev

Ukrajinská pobočka a komunita Wikipedie protestuje proti zákonům navrženým ukrajinskou vládou

V lednu protestovala Wikimedia Ukraine proti několika zákonům navrženým vládou země (ještě za prezidenta Viktora Janukovyče, mezitím svrženého). Tato pobočka se obávala, že návrh zákona by pro hostingové poskytovatele a/nebo registrátory doménových jmen zavel povinnost blokovat přístup k webovým stránkám bez soudního příkazu za určitých podmínek, jako je například tvrzení o porušení autorských práv. Poté, co byl zákon přijat, ukrajinská Wikipedie se rozhodla protestovat tím, že každý den na 30 minut vypnula své stránky. Koncem ledna také gruzínská Wikipedie dočasně pozměnila své logo na verzi obsahující barvy ukrajinské vlajky, na podporu protestů ukrajinské Euromaidan. (Později v únoru přispěvatelé na celém světě truchlili nad smrtí 22-letého ukrajinského wikipedisty Ihor Kostenka - User:Ig2000 -, který byl zastřelen odstřelovačem na demonstraci během posledních dnů protestů před pádem Janukovyčovy vlády.)

See also