Новини Вікімедіа, січень 2013

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, January 2013 and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.

Новини зі звіту Фонду Вікімедіа та технічного звіту Вікімедіа за січень 2013 року, з добіркою інших важливих подій руху Вікімедіа

Важливі новини Фонду Вікімедіа

 
Логотип IdeaLab

Нова програма надає фінансову підтримку індивідуальним проектам вікімедійців

Програму Фонду Гранти на індивідуальні зобов'язання було запущено 15 січня. У той час, як більшість грантів ФВМ ідуть до організацій на зразок відділень, нова програма фінансуватиме ініціативи окремих вікімедійців або малі групи для вдосконалення проектів Вікімедіа. Перший період подачі заявок триватиме до 15 лютого. Впрдовж перших двох тижнів було отримано 31 ідею, проект та пропозицію. Створено сторінку "IdeaLab", де можна обговорювати ці пропозиції і де їх автори можуть отримати допомогу з перетворенням їх ідей на повноцінні проекти.

 
Сервери Фонду Вікімедіа

Успішний переїзд до нового центру зберігання даних

22 січня Вікіпедія та інші сайти Вікімедіа переїхали до нового дата-центру Фонду у місті Ашберн (США, штат Вірджинія). Попередній дата-центр у міста Тампа у Флориді був основним хостинговим сайтом з 2004 року; він залишатиметься запасним на випадок збоїв у роботі нового центру. Переключення відбулось майже без проблем. Операційна команда дякує за успіх ретельній підготовці, що велась з 2011. Вона включала перевірку, покращення і документування конфігурації серверів (загалом близько 885), які покращили стабільність у 2012 і дали можливість запустити новий дата-центр значно швидше.

Спільними зусиллями у Wikipedia Zero буде 330 млн мобільних користувачів

VimpelCom, шостий у світі оператор мобільних мереж за величиною, у січні приєднався до програми Wikipedia Zero збільшуючи цим кількість мобільних користувачів, які можуть мати доступ до Вікіпедії без плати за передачу даних, на 100 млн, тобто до 330 мільйонів користувачів у світі. Серед країн, які обслуговує VimpelCom, Росія, Україна, Вірменія та інші країни колишнього СРСР.

 
Логотип Вікімандрів

Вікімандри — найновіший проект Вікімедіа

15 січня, на 12-ту річницю Вікіпедії було офіційно officially запущено Wikivoyage (Вікімандри) як найновіший проект Фонду Вікімедіа. Вільний путівник, який може редагувати кожен, уже доступний дев'ятьма мовами: данською, англійською, французькою, німецькою, італійською, російською, португальською, іспанською та шведською — і додаються нові. Написано понад 50 000 статей, які редагує та покращує група з близько 200 редакторів-волонтерів.

Дані та тенденції

Загальна кількість унікальних відвідувачів за грудень:

472,6 млн (-2.46% у порівнянні з листопадом; +3,39% у порівнянні з попереднім роком)
(База даних ComScore для всіх проектів Фонду Вікімедіа; ComScore випустять січневі дані в кінці лютого)

Запити за січень:

22,2 млрд. (+10,3% у порівнянні з груднем; +23,4% у порівнянні з попереднім роком)
(Дані журналу сервера для всіх проектів Фонду Вікімедіа, включаючи мобільний доступ)

Активних зареєстрованих редакторів за грудень 2012 року (>= 5 основних редагувань/місяць, без врахування ботів):

78,536 (-1,04% у порівнянні з листопадом / +0,09% у порівнянні з минулим роком)
(База даних, усі проекти Фонду Вікімедіа. Примітка: Ми нещодавно уточнили цей показник, щоб врахувати Вікісховище та діяльність у декількох проектах.)

Картка звіту (об'єднання різних статистичних даних та прогнозів щодо проектів ФВМ) за грудень 2012 року:

http://reportcard.wmflabs.org/

(Визначення)

Фінанси

 
Доходи та витрати Фонду Вікімедіа в порівнянні з планом станом на 31 грудня 2012 року
 
Витрати Фонду Вікімедіа по групах станом на 31 грудня 2012 року

(Фінансова інформація доступна тільки станом на грудень 2012 року на момент підготовки цього звіту.)

Уся представлена фінансова інформація відображає період з 1 листопада 2011 року по 31 грудня 2012-го.

Доходи $30,916,665
Витрати:
Група розвитку $6,289,609
Група збору коштів $2,039,275
Група з грантів і програм $2,390,621
Група управління $364,699
Група права/пропаганди спільноти/комунікацій $1,557,154
Група фінансів/кадрів/адміністрування $2,820,212
Загальні витрати $15,461,570
Загальний залишок/(втрати) $15,455,095
  • Доходи за грудень складають USD 14,3 млн у порівнянні з запланованим USD 14,41 млн, приблизно на USD 109 тис., або 1%, менше плану.
  • Дохід з початку року становить USD 30,92 млн замість запланованих USD 29,91 млн, тобто на 100 тис. доларів США або 9% більше плану.
  • Витрати за грудень складають USD 2,7 млн у порівнянні із запланованим USD 3,14 млн, тобто приблизно USD 433 тис. або 11% менше, ніж у плані, в першу чергу за рахунок зниження витрат на персонал, капітальні витрати, витрати на відрядження, частково нейтралізовані витратами юридичними, банківською комісією та послугами за зовнішнім контрактом.
  • Витрати з початку року становлять 15,2 млн доларів США у порівнянні із запланованими 17,78 млн доларів США, що приблизно на 2,31 млн доларів США, або 13% менше за план, в основному через витрати на персонал, інтернет-хостинг, відрядні видатки та капітальні видатки, частково нейтралізовані вищими витратами на юридичні послуги, банківською комісією та нагородами і грантами.
  • Залишок готівки становить 41,17 млн доларів США на 31 грудня 2012.
Відео зі щомісячної зустрічі з питань показників та діяльності Фонду Вікімедіа за січень (7 лютого 2013)

Інші важливі події

 
Орбіта 274301 Wikipedia

На честь Вікіпедії названо астероїд

Міжнародний астронімічний союз вирішив надати нововідкритому астероїду ім'я 274301 Wikipedia. Назву запропонував Андрій Макуха, член правління Вікімедіа Україна. Wikipedia обертається навколо Сонця за 3,68 роки, її діаметр складає близько 1-2 км (~1 миля).

 
Скріншот засобу "Монітор статистики і якості статей" у німецькомовній Вікіпедії

Проект RENDER, фінансований ЄС, випускає інструменти підтримки редакторів

RENDER (REflecting kNowledge DivERsity — Відображуючи різноманіття знань) є трирічним дослідним проектом, що розпочався у 2010 і фінансувався Європейським Союзом. Вікімедіа Німеччина — один з партнерів проекту. На кінець січня RENDER випустив два інструменти для підтримки роботи редакторів Вікіпедії: Task List Generator (TLG, генератор списків завдань) робить список статей у заданій категорії, які позначені шаблоном "чистити" або мають інші недоліки, такі як недостатня ілюстрованість. Article Statistics and Quality Monitor (ASQM, Монітор статистики і якості статей) "надає короткий огляд якості і поточного статусу будь-якої вікіпедійної статті". Він поєднує такі дані як кількість посилань у статті, кількість переглядів і порівняння її інтервікі на інші мовні версії статті, за можливості враховуючи інформацію, яка відсутня в одній мовній версії, але наявна в іншій.

 
Плакати "Вікі любить пам'ятки" в головному залі центрального залізничного вокзалу Варшави

Виставка Вікі любить пам'ятки у польському залізничному вокзалі

Фотографії-переможниці фотоконкурсу Вікі любить пам'ятки 2012 презентувались на тритижневій виставці у центральному залізничному вокзалі Варшави, найбільшому в Польщі. Виставку організувала Вікімедіа Польща разом з ініціативою Польської державної залізниці, яка проводить відкриті культурні події на деякий залізничних вокзалах Польщі.

Огляд менеджменту і конфлікти інтересів у Вікімедія UK

У січні робота цілком зосередилась на звіті Compass Partnership, групи консультантів з неприбуткового менеджменту здебільшого з Великої Британії, стосовно структури менеджменту у відділенні Вікімедіа Великої Британії і його поведінки у конфлікті інтересів. Звіт було затверджено спільно Фондом на Вікімедіа UK у жовтні 2012; за ним послідувало обговорення у спільноті щодо потенційних конфліктів інтересів у ряду проектів, наприклад Gibraltarpedia і Monmouthpedia. Звіт робить різноманітні рекомендації, як покращити політики і процедури.