Vikimedya Bülteni, Ocak 2013

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, January 2013 and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.

Ocak 2013 Vikimedya Vakıf Raporu ve Vikimedya mühendislik raporu ile diğer önemli Vikimedya hareketi etkinliklerinin bir seçkisinden oluşan bülten

Vikimedya Vakfı bülteni

 
IdeaLab logosu

Yeni program, bireysel Vikimedyacıların projelerine finansal destek imkanı sunuyor

Vakfın Bireysel Katılım Hibeleri programı 15 Ocak'ta yayınlandı. Şimdiye kadar vakfın hibelerinin çoğu yerel şubeler başta olmak üzere organizasyonlara gidiyordu fakat yeni program ile bireysel Vikimedyacıların veya küçük grupların Vikimedya projelerini geliştirme amaçlı girişimlerine de finansal destek imkanı sağlanacak. İlk başvuru periyodu 15 Şubat'ta sona erdi. İlk iki hafta boyunca 32 fikir, taslak ve öneri ortaya atıldı. Taslak ve fikirlerin tartışılarak, başvuruların tam bir teklif hâline getirilebileceği bir "FikirAtölyesi" kuruldu.

 
Vikimedya Vakfı sunucuları

Yeni veri merkezine sorunsuz taşınma

Vikipedi ve diğer Vikimedya siteleri, 22 Ocak'ta vakfın ABD'de bulunan Ashburn, Virjinya'daki yeni ana veri merkezine taşındı. Tampa, Florida'daki eski ana veri merkezi 2004'ten bu yana aktif olarak kullanılıyordu; yeni veri merkezinde bir sorun yaşanması durumu göz önünde tutularak hazırda bekleme konumunda kalmaya devam edecek. Geçiş, neredeyse hiç bir sorun yaşanmadan gerçekleştirildi. Operasyonlar Takımı, bu başarının 2011'den bu yana devam eden dikkatli ön hazırlıklara bağlı olduğuna vurgu yaptı. Sayıları şu an 885 olan sunucu yapılandırma bilgilerinin incelenmesi, geliştirilmesi ve belgelendirilmesini içeren ve 2012 yılında yüksek istikrar sağlamış olan bu yöntem, yeni veri merkezinin daha hızlı kurulabilmesine sebep oldu.

Yeni ortaklık ile Vikipedi Sıfır 330 milyon mobil ziyaretçiye ulaştı

Dünyanın en geniş altıncı mobil ağ operatörü VimpelCom, Ocak'ta Vikipedi Sıfır programına katılarak, dünya genelindeki veri ücreti ödemeden Vikipedi'ye erişebilen mobil kullanıcı sayısını 100 milyon arttırdı ve bu sayının 330 milyona ulaşmasını sağladı. VimpelCom tarafından hizmet sunulan ülkeler arasında Rusya, Ukrayna, Ermenistan ve eski SSCB'nin diğer ülkeleri yer alıyor.

 
Vikigezgin logosu

Vikigezgin en yeni Vikimedya projesi oluyor

Vikigezgin, Vikipedi'nin açılışının 12. yıldönümü olan 15 Ocak'ta Vikimedya Vakfı'nın en yeni projesi olarak resmen yayınlandı. Herkesin düzenleyebildiği özgür seyahat rehberi şu anda yakında aralarına yenilerinin de ekleneceği 9 dilde hizmet veriyor. Bu diller Almanca, Flemenkçe, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İsveççe, İtalyanca, Portekizce ve Rusça. Şu anda yaklaşık 200 kişilik bir çekirdek gönüllü grubu tarafından düzenlenmiş ve geliştirilmiş 50.000'den fazla madde bulunuyor.

Veriler ve Eğilimler

Aralık ayı küresel tekil ziyaretçi sayısı:

472.6 milyon (Kasım ayına kıyasla -%2.46; geçen yıla kıyasla +%3.39 )
(Bütün Vikimedya projeleri için comScore verileri; comScore Ocak ayı verilerini Şubat sonlarında yayınlayacak)

Ocak ayı sayfa gösterimleri:

22.2 milyar (Aralık'a göre %10.3; geçen yılın aynı ayına göre %23.4 artış)
(Sunucu kayıt dosyası, mobil sürüm dahil tüm Vikimedya Vakfı projeleri)

Aralık 2012 İtibariyle Aktif Kayıtlı Editör (>= 5 değişiklik/ay, botlar hariç):

78,536 (Kasım'a kıyasla 1.04% düşüş / geçen yılın aynı ayına oranla 0.09% artış)
(Veritabanı verileri, bütün Vikimedya Vakfı projeleri. Not: Vikimedya Commons ve farklı projelerdeki paralel aktiviteleri göz önünde bulundurarak bu ölçümü yeniledik.)

Aralık 2012 Karnesi (Vikimedya Vakfı hakkındaki farklı istatistiksel veri ve eğilimleri içerir):

http://reportcard.wmflabs.org/

(Tanımlar)

Finansal

 
Vikimedya Vakfı'nın 31 Aralık 2012 tarihine kadarki yıllık gelir ve giderinin plan ile karşılaştırması
 
Vikimedya Vakfı'nın 31 Aralık 2012 tarihine kadarki yıllık gider dağılımı

(Raporun yayınlandığı tarih itibariyle sadece Aralık 2012'ye kadar olan finansal bilgiler bulunmaktadır.)

Bütün finansal bilgiler Aralık 2012 dönemini kapsamaktadır.

Gelir $30,916,665
Giderler:
Mühendislik Grubu $6,289,609
Bağış Grubu $2,039,275
Bütçe ve Programlar Grubu $2,390,621
Yönetim Grubu $364,699
Hukuk/Topluluk Sözcülüğü/İletişim Grubu $1,557,154
Finans/İK/Yönetici Grubu $2,820,212
Toplam Gider $15,461,570
Toplam kâr/(zarar) $15,455,095
  • Aylık gelir $14.30MM olmasına karşılık planda $14.41MM olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak $109K altında.
  • Yıllık hesap yapıldığında $30.92MM olmasına karşılık planda $29.91MM olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak $1.01MM üzerinde.
  • Aralık ayı giderleri $2.70MM olmasına karşılık planda $3.14MM olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak $433K altında, bunun öncelikli sebebi düşük çalışan, sermaye ve seyahat gidelerinin; yüksek hukuki giderler, banka ücretleri ve dışırıdan alınan sözleşme hizmetleri ile kısmen dengelenmesidir.
  • Yıl başından bu yana harcanan miktar $15.46MM olmasına karşılık planda $17.78MM olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak $2.31MM altında, bunun öncelikli sebebi düşük çalışan, barındırma, sermaye ve seyahat gidelerinin; yüksek hukuki giderler, banka ücretleri, ödül ve hibeler ile kısmen dengelenmesidir.
  • 31 Aralık 2012 itibariyle nakit durumu $41.17MM.
Mayıs ayına yönelik aylık Vikimedya Vakfı ölçüm ve faaliyetler toplantısı videosu (7 Şubat 2013)

Diğer gelişmeler

 
274301 Vikipedi'nin yörüngesi

Vikipedi isimli göktaşı

Bir gökbilimciler komitesi, kısa süre önce keşfedilen bir göktaşına 274301 Vikipedi ismini vermeye karar verdi. Bu isim, Vikimedya Ukrayna yönetim kurulu üyesi olan Andriy Makukha tarafından tavsiye edilmişti. Güneşin etrafındaki turunu 3.68 yılda tamamlayan Vikipedi göktaşının çapının yaklaşık 1-2 kilometre olduğu tahmin ediliyor.

 
Almanca Vikipedi'deki "Madde İstatistikleri ve Kalite Ekranı" aracının ekran görüntüsü

AB-destekli RENDER projesi editör destek araçları yayınlandı

RENDER (Bilgi Çeşitliliği Yansıması, REflecting kNowledge DivERsity), 2010'da başlayan ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen 3 yıllık bir araştırma projesi. Vikimedya Almanya (WMDE) da projenin ortaklarından birisi. Ocak sonunda RENDER, Vikipedi editörleriin çalışmalarını desteklemak amacıyla iki araç yayınladı: Görev Listesi Sihirbazı (Task List Generator, TLG) belirli kategorideki maddelerden temizlik şablonu içerenleri veya diğer kusuru bulunan maddeleri listeleyen bir eklenti. Madde İstatistikleri ve Kalite Ekranı (Article Statistics and Quality Monitor, ASQM) ise "herhangi bir Vikipedi maddesinin güncel durumunun kalitesi hakında kıa bir özet sunuyor". Sayfa gösterimleri, maddedeki kaynak sayısı, maddenin diğer dil sürümlerine olan bağlantılar ve geçerli sürümde muhtemelen eksik olan ama diğer dil sürümlerinde mevcut olabilecek bilgilerin karşılaştırması gibi veriler de içeriyor.

 
Warsaw Central metro istasyonunda Wiki Loves Monuments afişleri

Polonya'da metro istasyonunda Wiki Loves Monuments sergisi

Wiki Loves Monuments 2012 fotoğraf yarışmasının kazanan resimleri, Polonya'daki en büyük metro istasyonu olan Warsaw Central'da 3 hafta boyunca sergilendi. Sergi, Polonya Devlet Demiryolları'nın işbirliği ile Vikimedya Polonya tarafından organize edildi.

Wikimedia UK yönetimi ve çıkar çatışması konusundaki görüşler

Ocak ayında, kâr amacı gütmeyen İngiltere merkezli bir danışmanlık grubu olan Compass Partnership tarafından, Vikimedya İngiltere'nin yönetim yapısı ve çıkar çatışması sorunlarını nasıl çözümledikleri hakkında bir rapor yayınlandı. Rapor, aralarında Gibraltarpedia ve Monmouthpedia'nın da bulunduğu bir dizi sosyal proje hakkındaki potansiyel çıkar çatışmaları konusunda ortaya çıkan topluluk tartışmaların ardından Ekim 2012'de Vikimedya Vakfı ve Vikimedya İngiltere tarafından ortaklaşa hazırlanmıştır. Rapor, politika ve yönergelerin nasıl geliştirilebileceği hakkında çeşitli öneriler sunuyor.