Přehledy Wikimedia, únor 2016
"Wasei_Dúo_en_MR_02.jpg" by Rubén Ojeda, freely licensed under CC BY-SA 4.0; "THE_BATTLE_OF_COPYRIGHT.jpg" by Christopher Dombres, freely licensed under CC BY-SA 2.0; "BlackLifeMatters_Wikipedia_Edit-a-thon_in_Harlem,_New_York_City,_February_6,_2016.webm" by Victor Grigas, freely licensed under CC BY-SA 3.0; Collage by Andrew Sherman.
Vybrané události a zajímavosti z Wikimedia blog za únor 2016.
Foto Rubéna Ojedy, volná licence CC BY-SA 4.0.
Wikimedia Španělsko ve spolupráci se španělským Muzeem romantismu připravila řadu koncertů klasické hudby pro Wikimedia Commons. Koncerty jsou již dostupné komukoli bezplatně. Pobočka zve všechny hudebníky ke spolupráci na projektech Wikimedia a k šíření bezplatného umění a kultury.
Foto Christophera Dombrese, volná licence CC BY-SA 2.0.
Wikipedie a její schopnost shromažďovat a sdílet volně šiřitelné znalosti jsou přímo poháněny silnou a zdravou veřejnou doménou. Bohužel, TPP by znamenala prodloužení autorských práv na nejméně 70 let po autorově smrti, čímž se zakusuje do veřejné domény. To znamená zabetonování dlouhých termínů autorské ochrany v zemích, kde je již účinná, jako v Austrálii, USA a Chile.
Smlouva TPP je problematická, protože poškozuje veřejnou doménu a naši schopnost vytvářet a sdílet volně dostupné znalosti. Je na čase, aby se různé země spojily v tvorbě pravidel a projektů prospěšných všem, jako jsou veřejná doména, jasné výjimky z autorských práv a zprostředkovatelé oprávnění zůstat mimo vytváření obsahu a bezpečně ochránění.
Na editatonu wikipedie #AfroCROWD v newyorkském Harlemu byly vytvořeny nebo vylepšeny desítky článků o historii černochů. Video můžete zhlédnout zde, na Youtube, nebo Vimeo. Video vytvořil Victor Grigas, volná licence CC BY-SA 3.0.
Na editatonu wikipedie #AfroCROWD v newyorkském Harlemu byly vytvořeny nebo vylepšeny desítky článků o historii černochů. V návaznosti na akce pořádané v tomto i přechozím roce letošním roce tato akce pomohla vyplnit mezery v anglické Wikipedii, mimo jiné o Edwardu Augustinu Savoyovi.
Stručně
- Podáno odvolání ve sporu Nadace Wikimedia proti NSA: Případ byl zamítnut z důvodu stání, významného právního pojmu, který odkazuje na to, zda někdo má či nemá právo uplatnit svůj nárok u soudu. V našem odvolání rozvádíme, jak a proč nadace Wikimedia a jejích osm spolužalobců již dostatečně prokázali, že tento nárok máme.
- Wiki Loves Africa představuje světu africkou módu: Fotografická soutěž Wiki Loves Africa pořádaná loňského října a listopadu se zaměřila na různé módní tradice severu, jihu, východu a západu černého kontinentu. Oceněni byli vítězové z nejrůznějších zemí - Keni, Senegalu, Ghany i Alžírska. Celkem bylo zasláno 7453 snímků od 734 přispěvatelů z 51 zemí celého světa.
- Spousta úžasných fotek z Evropské soutěže vědeckých fotografií: Evropská soutěž vědecké fotografie 2015 viděla 9793 souborů nahraných od 2201 autorů ze 40 zemí. Samozřejmě ne všechny se dostaly do finále, ale bylo tam spousta skvělých záběrů i vedle 328 příspěvků (384 samostatných snímků), které postoupily do soutěže o první místo.
Andrew Sherman, Digital Communications Intern, Wikimedia Foundation
Social Media
|
---|
|