Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Ashwin Baindur/tr

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Ashwin Baindur and the translation is 82% complete.

Albay Ashwin Baindur (emekli) (AshLin)

AshLin (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
 
At IIT, Kharagpur, (January 2015).
Image: User:Gangulybiswarup.
 • Kişisel:
  • İsim: Albay Ashwin Baindur (emekli)
  • Konum: Pune, Hindistan
  • Diller: Konkani (anadil) (kok-5), akıcı düzeyde Hintçe (hi-4) ve Marathice (mr-4), İngilizce (profesyonele yakın) (en-4), Almanca (de-1).
 • Başyazı:
  • Kayıt tarihi: 26 Mart 2006
  • Etkin Vikiler: Vikipedi (İngilizce), Wikimedia Commons
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) Namaste

Ben Kullanıcı:AshLin. Güçlü bir özgür bilgi inananıyım. Savunma hizmetlerinde mühendis subayı olarak 32 yıllık sivil ve askeri yönetici deneyimim var.

Kendimi bir liberal hümanist olarak görüyorum. Vizyonum, birçok topluluğun ihtiyaçlarına en uygun şekilde dünyanın bilgisini insanlığın tüm kesimlerine sunan eşitlikçi, sürdürülebilir, güvenli, kapsayıcı, erişilebilir bir Wikimedia Hareketidir.

WMF'nin veya bağlı kuruluşunun ücretli bir çalışanı olmanın değerlerimle çıkar çatışması ile sonuçlanabileceğine inandığım için, ücret almayan bir gönüllü olarak kalmayı tercih ettim.

Ben 2006'dan beri bir Wikimedian'ım, 547'si biyoçeşitlilik ile ilgili 655 yeni makale oluşturdum ve Wikimedia Commons'a 566 görsel yükledim. 2006'da WikiProject Lepidoptera'yı kurdum; Hindistan ve Askeri Tarih wiki projelerinde çalıştım.

2011'de Pune'da Wikipedia 10. Yaş Günü kutlaması düzenledim (blog yazısı). Wikimedia hakkındaki ilk Hint ulusal konferansının kilit organizatörlerinden biriydim — WikiConference India 2011. "Productive Editing" ve "Wikipedia'ya (İngilizce) Nasıl Katkıda Bulunulur?"'un planlama ve uygulamasında yer aldım. İleri karakol editörlerine hibe verilmesini denetledim. Wikimedian Takdir etkinliğinin jüri üyesiydim. WP:INCOTM'yu canlandırdım. On yıldan fazla bir süredir Wikimediaindia-l e-posta listesi ve WikiProject India duyuru panosunda düzenli bir katılımcıyım. Etiketle & Değerlendir 2012 (84,274 makale) ve Etiketle & Değerlendir 2014 (17.582 makale)'yi canlandırdım ve yönettim.

Pune, Mumbai, Bangalore, Chennai, Kalküta, Kharagpur, Itanagar ve Vishakhapatnam'da çeşitli wiki-atölyelerinde eğitim verdim.

Hindistan Eğitim Programı, Wikimedia Hindistan Bölüm (2011–2013) ve CIS-A2K. CIS-A2K Program Direktörünü atamak üzere CIS tarafından oluşturulan 2015 panelinde yer aldım. WikiConference 2016 için ev sahibi şehir seçim komitesine başkanlık ettim. Marathi Wikimedian topluluğunda aktifim.

Pune'daki Askeri Mühendislik Koleji'nde bir kütüphanede Kütüphane görevlisiydim (1987–1990). IBM PC üzerinde dBASE III kullanarak kitaplığı kişisel olarak sınıflandırdım. GLAM'ı tüm yönleriyle kapsayan, ve takdir alan Corps of Engineers Museum & Archive ü yeniden canlandırdım ve sekiz yıldır direktörlüğünü yapıyorum. Pune'daki Bombay Sappers Museum & Archive'de Fahri bir GLAM danışmanıyım. Bir askeri sözlü tarih projesi yapıyorum.

Gücün, eşitsizliğin ve ayrımcılık sistemlerinin nasıl çalıştığının kesinlikle farkındayım. Tarihsel olarak ayrımcılığa uğrayan grupların mücadelesini destekliyorum ve hareketimizi yönetmeye ve inşa etmede marjinal toplulukların liderliğini teşvik etmek istiyorum. Bu nedenle, cinsiyet, cinsel yönelim, sınıf, kast veya din ne olursa olsun herkes için eşit hakları desteklemekle birlikte özellikle nefret, önyargı veya dezenformasyonun yayılması söz konusu olduğunda, ifade özgürlüğünün sınırlarını anlıyorum.

Güvende kalın!

İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği 1. Küresel Güney'de gelimekte olan topluluklara ses vermek.

2. Wikimedia Hareketi'nin tamamında kapasite geliştirmek

3. Hareket Stratejisinin başarıyla hayata geçirilmesini desteklemek.

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği Hareket Stratejisi tüm tavsiyelernin her birini benzersiz bir anlam ve öneme sahip olsa da, benim için en öncelikli olanlar şunlar:

1. Güvenlik ve katılımı sağlamak (Tavsiye 3). (Paydaşlar: Kullanıcılar & Topluluk).

2. Karar almada eşitliği sağlamak (Tavsiye 4). (Paydalşlar: WMF, Kullanıcılar ve Topluluk).

3. Beceri ve Liderlik gelişimine Yatırım yapmak (Tavsiye 6). (Paydaşlar: WMF, Kullanıcılar ve Topluluk).

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik:   onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 20:44, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Kimlik:   onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 01:20, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Mütevelli Değerlendirme Formu
Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

15 yıl (2006-2021).
2006'dan beri Pune, Maharashtra, Hindistan'daki Wikimedia topluluğundan bir editörüm ve 30.000'den fazla değişiklik ile. çevrimiçi İngilizce Hint Vikipeid topluluğunda ve yerel Marathi topluluğunda aktifim. 2006'dan bu yana Hint toplumunda aktif bir gönüllü, katılımcı ve kaynak kişi oldum ancak resmi/ücretli pozisyonlardan ve benzerlerinden kaçındım. Hindistan Eğitim Programı, Wikimedia Hindistan Bölümü (2011–2013), CIS-A2K programına hareketle ilgili konularda gayri resmi ve ücretsiz olarak tavsiyede bulundum. WikiConference India 2011'in organizatörüydüm ve WikiConference India 2016 için ev sahibi şehir seçim komitesine başkanlık ettim. 2015 yılında CIS-A2K programı için Program Direktörünü atamak üzere BDT tarafından oluşturulan panele katıldım. Katkılarım, 2019'da Chennai'de beni kutlayan Hint Topluluğu tarafından takdir edildi.

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

10 yıl (2012-2021).
Ordu Filateli Derneği yönetim kurulundayım. Bu, Hindistan Savunma Hizmetleri kökenli tanınmış filatelistlerin oluşturduğu kâr amacı gütmeyen ulusal bir kuruluştur ancak, çok küçük ve çok düşük profilli bir yapıdır. Ben, Yönetim Komitesi'nin bir üyesiyim ve bu iş, açık fikirli olmayı, tüm bakış açılarını görme becerisini, bir konuda tutkulu kimseler arasında fikir birliğine varmayı ve kazan-kazan çözümleri için çalışmayı içeriyor. Benim düşünceme göre, ölçek olarak WMF ile kesinlikle karşılaştırılamaz olsa da, yine de benzerlik içerir.

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

32 yıl (1984–2016).

32 yıldır (1984–2016) Hint Ordusu Mühendis Kolordusunda (savaş ve altyapı mühendisliği departmanı) subay olarak görev yaptım Tüm kariyerim, Hint Ordusunun dürüstlük, cesaret ve Chetwode amentüsü gibi askeri değerlerini desteklemekle geçti. 10 yıldır Albay rütbesindeyim. Tıbbi sorunlar daha fazla terfi etmemi engelledi.

Hizmetim sırasında, Kargil Savaşı (1999) sırasında bir saha bölüğü komuta ettim ve buradaki komutamdan ötürü takdir edildim; daha sonra bir sınır bölgesinde mühendis alayı komuta ettim. Bunları yöneticilik deneyimimin özeti olarak görüyorum.

Nanda Devi'ye (7816 milyon) yapılan 1993 Mühendisler Birliği Seferi'nin bilimsel ekip lideriydim (burada ayrıca Ulusal Parktaki kelebekler hakkında bilimsel araştırma yürüttüm). Kültürel olarak farklı kurumlardan çok disiplinli bilim adamlarından oluşan bir ekibe başarılı bir şekilde liderlik etmek, onları organize edip birlikte çalışmak, gurur duyduğum bir başarıdır.

üç yıl (2012-2015) Kalküta'daki Ordu Anaokulu, Fort William'ın Baş Yöneticiiğini yaptım. Sorumluğum, müdür ve 15 öğretmen, 20 diğer personel ve 300'den fazla çocuğun kuruma alınması da dahil olmak üzere okulun tüm yönleriyle ilgilenmeyi içeriyordu.

I have been the AA&QMG (chief administrator) of the National Defence College, New Delhi (July 2001–July 2004), a prestigious defence institution for senior defence and civil government officers from India and nations around the world. I was responsible for all functions including human resources (120 very senior defence and government officials of India and foreign countries, about 100 staff from all three armed forces and variety of government agencies), management of infrastructure, transport, liaison with foreign embassies and other government departments, international travel, financial management, and legal issues, and had an annual budget equivalent to around USD 115,000 today. I had to conduct about a hundred events each year, including two foreign tours for six delegations to one/two countries each, twice a year, and six other tours within the nation.

In my last appointment, I was the coordinator for the military Married Accommodation Project (MAP) scheme in HQ Eastern Command of the Indian Army (2012–2015). I was responsible for coordination of all MAP projects in West Bengal and all states east of it in Eastern and Northeast India, of a total value of 982 crores INR (132 million USD in 2015).

I am also an avid amateur naturalist who founded and mentors an award-winning children’s nature club, an activity which requires different skills and experience.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

14 years (2008–present). Besides my experience in operations, administration, human resources and management (outlined in previous sections of the Trustee form), I have hands-on domain experience in GLAM.

 • I have been the Director of the Corps of Engineers Museum & Archive, CME, Pune, for eight years, which involved all four aspects of GLAM, an organisation that I revived and for which I received a commendation.
 • I was Library Officer of the Officer’s Mess Library in College of Military Engineering, Pune (1987–1990). I personally categorized the Library using dBASE III on a PC with two floppy drives and no hard disk, in which process I was the first person in my institution to discover the first virus ever - Brain.
 • I am an honorary GLAM consultant for the Bombay Sappers Museum & Archive, in Pune.
 • I am presently involved in a military oral history project concerning the documentation of personal reminiscences of all ranks of 20 Field Company (1812–present) and 110 Engineer Regt (1965–present).

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Yes. I am a 59-year old, medically challenged person, being a Chronic Myeloid Leukemia survivor (2007–present). I mentor two children/young adults with Duchenne’s Muscular Dystrophy in my children’s nature club. I am acutely aware and concerned about accessibility especially for physically, developmentally and medically challenged people.

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Yes. I hail from Pune, Maharashtra, in India, a Global South nation that has not been represented in the Community volunteers of the Board of Trustees so far. India has 27 language communities and total of 96 Wikimedia projects (to the best of my knowledge) and is the single-most linguistically-diverse, and complex nation having Wikimedians. It is also one of the nations that have the largest number of consumers of knowledge from Wikimedian projects.

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Eve, ana dilim Konkani. Gündelik yaşamda konuştuğum diğer diller Hindi ve Marathi'dir; her ikisini de nerdeyse anadilim gibi konuşurum. Bir Hint silahlı kuvvetleri subayı olarak, Hindistan'ın her yerinden İngilizce veya Hintçe konuşma becerisi çok az olan (22 farklı dili konuşan) insanlarla etkileşim kurmak zorunda kaldım. İngilizceyi neredeyse anadili akıcılığıyla konuşuyorum. Giriş düzeyinde Almancam var çünkü okulda ve kolejde Almanca dersi aldım.

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

Hayır. Ne var ki, Hindistan dünyanın en büyük demokratik ülkelerinden biri olmasına rağmen, demokratik kurumları son yıllarda risk altında ve mevcut ortamda, bazı yeni yasalar da dahil olmak üzere, sansür ciddi bir endişe kaynağıdır ve Hindistan'ı konuşma özgürlüğü ve meşru muhalefet yönlerinden tehdit etmektedir.