Tablica ogłoszeń Rady Powierniczej WMF/Rezolucja Rady Fundacji Wikimedia i głosowanie nad proponowaną Kartą Ruchu/Dodatek

Dodatek: Wstępne plany pilotażowe dotyczące dystrybucji zasobów, postępu technologicznego i wsparcia organizacji ruchu Wikimedia

Podsumowanie propozycji

1/ Streszczenie proponowanych zmian w dystrybucji zasobów

  • Do stycznia 2025 zostanie utworzony tymczasowy organ globalny, który będzie odpowiedzialny za przydzielanie grantów Wikimedia obecnie wypłacanych w ramach Funduszu Społecznościowego i będzie miał uprawnienia decyzyjne w tym zakresie. W porozumieniu z Wikimedia Foundation organ ten będzie uprawniony do dostosowywania obecnych struktur przyznawania grantów, aby lepiej odpowiadały zmieniającym się potrzebom ruchu, w tym do modyfikowania sposobu kategoryzacji regionów i ustanawiania globalnych lub tematycznych celów finansowania.
  • Jako punkt wyjścia, organ ten będzie składał się z osób, które pełniły co najmniej jedną kadencję w Komitecie Funduszy Regionalnych, zapewniając w ten sposób globalną reprezentację z każdego z 8 globalnych regionów.[1]
  • Komitety Funduszy Regionalnych będą ewoluować, aby lepiej reprezentować swoje społeczności, będąc wybieranymi głównie przez swoje społeczności (w przeciwieństwie do obecnego mianowania przez Wikimedia Foundation).
  • Ponieważ Rada Powiernicza dzierży ostateczne zobowiązania finansowe i powiernicze, jest ona ostatecznie odpowiedzialna za zatwierdzenie, jaka część budżetu Fundacji zostanie udostępniona na dystrybucję grantów, a Rada będzie szukać rekomendacji i spostrzeżeń tego organu w odniesieniu do propozycji.

2/ Streszczenie Rady Doradczej ds. Produktów i Technologii (już opublikowane)

Kontekst i propozycja

Jako część rekomendacji Strategii Ruchu, by "koordynować działania interesariuszy, powstanie Rada Doradcza ds. Produktów i Technologii (PTAC), która połączy współtwórców technicznych i Wikimedia Foundation w celu wspólnego zdefiniowania bardziej odpornej, przyszłościowej platformy technologicznej. PTAC będzie spotykać się przez roczny okres pilotażowy; po jego zakończeniu członkowie PTAC i Fundacji podejmą wspólną decyzję o kontynuowaniu programu, jego bazie członkowskiej i celu.

Strategia PTAC (działania Rady)

  • Doradztwo w zakresie strategii wysokiego szczebla, planowania i postępów w społecznościach współtwórców.
  • Dostosowanie interesów i procesów wolontariuszy technicznych, podmiotów afiliowanych i Wikimedia Foundation.

3/ Streszczenie proponowanych zmian w ekosystemie organizacji ruchu

  • Do stycznia 2026 Wikimedia Foundation i inni interesariusze będą współtworzyć ulepszoną strategię wspierania ekosystemu organizacji Ruchu - w tym istniejących podmiotów afiliowanych i proponowanych podmiotów Ruchu, takich jak huby - która pomoże odpowiedzieć na krytyczne pytania dotyczące rozwoju nowych afiliantów i dystrybucji funduszy. Strategia ta będzie kontynuacją i będzie dostosowana do opisanego powyżej podejścia do dystrybucji zasobów.
  • W międzyczasie Wikimedia Foundation zobowiązuje się do kontynuowania prac nad usprawnieniem procesu uznawania i innego wsparcia funkcjonalnego w celu wzmocnienia podmiotów stowarzyszonych, zgodnie ze strategią afiliancką WMF.

Pełne propozycje

1/ PROPOZYCJA: Ustanowienie eksperymentalnego globalnego komitetu ds. dystrybucji zasobów

Do stycznia 2025 Wikimedia Foundation 1) ustanowi Tymczasowy Globalny Komitet Dystrybucji Zasobów (GRDC); oraz 2) zmieni proces wyboru członków Komitetów Funduszy Regionalnych, aby zapewnić wzajemną odpowiedzialność za dystrybucję funduszy między Fundacją a społecznościami.

Ta wzajemna odpowiedzialność, zakorzeniona w zasadzie pomocniczości, gwarantuje, że społeczności same decydują, kto jest odpowiedzialny za dystrybucję funduszy w ich regionach, jak też że społeczności i Wikimedia Foundation są wspólnie odpowiedzialne za zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji funduszy w całym Ruchu.

Komitet zostanie ustanowiony jako dwuletni eksperyment z planem zaangażowania się w dalsze konsultacje ze społecznością po zakończeniu i publicznym udostępnieniu wyników tego dwuletniego eksperymentu w 2027 roku. Komitet będzie przekazywał Radzie oraz społecznościom i podmiotom stowarzyszonym Wikimedia okresowe sprawozdania.

Cel, role i obowiązki

Komitet ds. globalnej dystrybucji zasobów

Wikimedia Foundation utworzy globalny organ kierowany przez wolontariuszy (robocza nazwa: Globalny Komitet Dystrybucji Zasobów, GRDC) w celu ustalenia strategii dystrybucji zasobów Ruchu Wikimedia i wydawania zaleceń dla Wikimedia Foundation dotyczących finansowania regionalnych i tematycznych działań i inicjatyw wspierających misję Ruchu Wikimedia. GRDC, składający się z 16 członków wybranych przez każdy z 8 regionów, zostanie ustanowiony do stycznia 2025 roku. Jego decyzje będą stanowić podstawę pierwszej rundy decyzji dotyczących finansowania regionalnego i tematycznego w roku podatkowym Fundacji 2025-2026.

Globalny Komitet Dystrybucji Zasobów będzie odpowiedzialny za:

  • Ustalanie polityk, strategii i standardów związanych z dystrybucją zasobów dla ruchu, w tym rodzaju działań i / lub podmiotów, które ruch będzie wspólnie wspierać, oraz globalnych polityk różnorodności i równości.
  • Ustalanie regionalnych, tematycznych i innych przydziałów funduszy, w tym zasad dystrybucji funduszy między regionami i regularnych przydziałów tematycznych i / lub doraźnych kopert finansowych (np. w ramach strategii Ruchu). W razie potrzeby należy ustalić, czy należy wprowadzić zmiany w regionalnych komitetach ds. funduszy, czy też należy utworzyć nowe komitety ds. funduszy (np. tematyczne).
  • Określanie celów i wskaźników dla całego Ruchu, w tym głównych wyników, które Ruch chce osiągnąć zarówno w regionach, jak i tematach (np. wzrost treści w regionie, dostosowanie do globalnych standardów edukacyjnych) oraz odpowiednich wskaźników równości.
  • Koordynowanie decyzji dotyczących dystrybucji zasobów z Komitetem Afiliacyjnym lub innym globalnym organem odpowiedzialnym za wsparcie ekosystemu organizacji Ruchu Wikimedia (jeśli taki organ zostanie utworzony w przyszłości).

Ponieważ ostateczne zobowiązania finansowe i powiernicze spoczywają na Radzie Powierniczej, jest ona odpowiedzialna za zatwierdzanie, jaka część budżetu Fundacji zostanie udostępniona na dystrybucję grantów, i będzie zwracać się do tego organu o rekomendacje i spostrzeżenia dotyczące propozycji.

Komitety Funduszy Regionalnych

Ustanowionych zostanie osiem Komitetów Funduszy Regionalnych, składających się z 7 członków każdy, a proces ich wyboru zostanie skodyfikowany do stycznia 2025 roku.

Zgodnie z zasadą pomocniczości Ruchu, Komitety Funduszy Regionalnych będą miały swobodę decydowania o strategiach, celach i procesach finansowania wdrażanych w ich regionach, o ile będą one zgodne z politykami i zasadami przyjętymi przez Globalny Komitet Dystrybucji Zasobów i będą zgodne z odpowiednimi najlepszymi praktykami prawnymi / dobrego zarządzania. Komitety Funduszy Regionalnych będą odpowiedzialne za:

  • ustalanie regionalnej strategii, standardów, celów i mierników, zgodnie z politykami ustalonymi przez GRDC. Zgodnie z zasadą pomocniczości, może to zostać wykonane przez sam komitet lub Komitet może zdecydować się na wprowadzenie procesu społecznościowego w celu stworzenia regionalnej strategii i wspólnych celów. Każdy region może zdecydować się zrobić to inaczej.
  • ustalenie regionalnego podejścia do dystrybucji funduszy. Zgodnie z zasadą pomocniczości, każdy region może zdecydować, jakie podejście zastosuje do alokacji funduszy Ruchu, np. zdecydować, czy dystrybucja w ich regionie odbywa się w formie dotacji na złożony wniosek (status quo), czy też fundusze są przydzielane na podstawie innych kryteriów, takich jak populacja, wielkość społeczności, potrzeby społeczności itp.
  • nadzór nad finansowaniem dotacji, w stosownych przypadkach. Jeśli Komitet Funduszy Regionalnych zdecyduje się na wykorzystanie procesu dotacji do dystrybucji funduszy, komitet będzie odpowiedzialny za opracowanie procesu składania wniosków, przegląd i podjęcie decyzji w sprawie konkretnych wniosków oraz przegląd wyników dotacji.

Proponowana struktura i skład pilotażowy

Globalny Komitet Dystrybucji Zasobów

(2 przedstawicieli na region = łącznie 16)

Afryka Subsaharyjska

Komitet Funduszy Regionalnych (NOWY)[1]

(7 przedstawicieli)

Azja Wschodnia, Południowo-Wschodnia i Pacyfik

Komitet Funduszy Regionalnych

(7 przedstawicieli)

Europa Północna i Zachodnia

Komitet Funduszy Regionalnych

(7 przedstawicieli)

Azja Południowa

Komitet Funduszy Regionalnych

(7 przedstawicieli)

Ameryka Południowa i Karaiby

Komitet Funduszy Regionalnych

(7 przedstawicieli)

Bliski Wschód i Afryka Północna

Komitet Funduszy Regionalnych (NOWY)[1]

(7 przedstawicieli)

Ameryka Północna

Komitet Funduszy Regionalnych

(7 przedstawicieli)

Europa Środkowa i Wschodnia oraz Azja Centralna

Komitet Funduszy Regionalnych

(7 przedstawicieli)

Skład i kadencja

Każdy Komitet Funduszy Regionalnych będzie składał się z 7 członków wybranych przez ich społeczności, którzy będą pełnić swoje funkcje przez 2-letnie kadencje, maksymalnie przez 2 kadencje. Gdy członek zasiadał w Komitecie Funduszy Regionalnych przez co najmniej jedną pełną kadencję, może zostać nominowany przez swoją społeczność do zasiadania w Globalnym Komitecie Dystrybucji Zasobów, gdzie może pełnić funkcję przez maksymalnie dwie 3-letnie kadencje.

Wybór i uprawnienia członków

Proces wyboru

Aby zapewnić, że osoby podejmujące decyzje o finansowaniu są odpowiedzialne przed regionami, które reprezentują, począwszy od stycznia 2025 odbędą się wybory społecznościowe, w których wyborcy (do ustalenia) z każdego regionu wybiorą siedmiu przedstawicieli do swojego Komitetu Funduszy Regionalnych.

Każdy Komitet Funduszy Regionalnych wybierze lub wyłoni spośród siebie dwóch przedstawicieli swojego regionu do Globalnego Komitetu Dystrybucji Zasobów. W przypadku wakatu w komitecie regionalnym, komitet może wybrać zastępcę na pozostałą część wakatu.

Kwalifikowalność do pracy w komitetach ds. funduszy globalnych i regionalnych

Kandydaci do komitetów regionalnych muszą mieszkać w regionie lub być obywatelami kraju reprezentowanego w regionie, do którego kandydują. Muszą spełniać minimalny próg zaufania i bezpieczeństwa, który zostanie określony (np. nie mogą być zbanowani).

Konflikt interesów i Powszechne Zasady Postępowania

Kandydaci i członkowie komitetów regionalnych i globalnego komitetu ds. dystrybucji zasobów muszą przestrzegać polityki dotyczącej konfliktu interesów i Powszechnych Zasad Postępowania ruchu Wikimedia.

2/ PROPOZYCJA: Rada doradcza ds. produktów i technologii

Dostosowanie interesów i procesów wolontariuszy technicznych, podmiotów afiliowanych i Wikimedia Foundation.

  • Eksperymentowanie z działaniami w celu poprawy współpracy między programistami Wikimedia Foundation i współpracownikami technicznymi, a także między menedżerami produktów Wikimedia Foundation i użytkownikami.
  • Zabieganie o głos współtwórców i społeczności technicznych oraz reprezentowanie ich: Przekazywanie informacji zwrotnych z ostatnich wydań oprogramowania, przeglądanie wyników, ustalanie priorytetów i omawianie obszarów możliwości technicznych z Fundacją.
  • Współpraca ze społecznościami twórców i programistów w zakresie ustalania priorytetów i strategicznych decyzji Wikimedia Foundation.

Dostosowanie interesów i procesów wolontariuszy technicznych, podmiotów afiliowanych i Wikimedia Foundation.

  • Eksperymentowanie z rozwiązaniami programistycznymi w celu poprawy współpracy między programistami Wikimedia Foundation i współpracownikami technicznymi, a także między menedżerami produktów Wikimedia Foundation i użytkownikami.
  • Zabieganie o głos współtwórców i społeczności technicznych oraz reprezentowanie ich: Przekazywanie informacji zwrotnych z ostatnich wydań oprogramowania, przeglądanie wyników, ustalanie priorytetów i omawianie obszarów możliwości technicznych z Fundacją.
  • Współpraca ze społecznościami twórców i programistów w zakresie ustalania priorytetów i decyzji strategicznych Wikimedia Foundation.

2024-25: Cele projektu pilotażowego PTAC

  1. Sprawić, by projekt pilotażowy PTAC zakończył się sukcesem
    1. Rekrutacja członków Rady do 15 września 2024
    2. Publikowanie notatek ze spotkań dotyczących wszystkich działań
    3. Publikowanie zaleceń dotyczących przyszłej struktury i funkcji długoterminowej Rady
    4. Zbadanie, jak zidentyfikować i zorganizować współpracowników technicznych
  2. Określić i przedstawić zaleceń dotyczących co najmniej 1 strategicznej szansy technicznej
    1. Określenie i wybranie potencjalnej możliwości
    2. Przedstawienie wykonalnych zaleceń dla zespołów ds. produktów i technologii Wikimedia Foundation

Wskaźniki sukcesu pilotażu

  • PTAC będzie kontynuowany po roku podatkowym 2024-2025
  • PTAC określi strategię organizowania pracy edytorów technicznych
  • Zalecenia dotyczące strategicznych możliwości technicznych zostały pomyślnie przygotowane i zaakceptowane w procesie planowania Wikimedia Foundation Product and Technology.

Przykłady strategicznych możliwości technicznych

  • Jaka jest nasza strategia dotycząca wikitekstu i edytora wizualnego?
  • Jaka powinna być nasza polityka dotycząca interwencji AI / Machine Learning w projektach?
  • Jak stworzyć przyjazne środowisko, aby wspierać nowych twórców technicznych?

Członkowie PTAC i rekrutacja

PTAC wymaga zróżnicowanego zestawu interesariuszy ze społeczności wolontariuszy technicznych, Wikimedia Foundation i jej afiliantów, aby produktywnie omawiać strategię techniczną i kompromisy.

Członkowie

  • 1 moderator i osoba sporządzająca notatki z ramienia Wikimedia Foundation
  • 3 interesariuszy Wikimedia Foundation
  • 2 Interesariusze techniczni afiliantów Wikimedia Foundation
  • 2 interesariuszy technicznych z Rady Powierniczej Wikimedia Foundation
  • 8 wolontariuszy technicznych:
    • 3 wolontariuszy Wikipedii (co najmniej 1 przedstawiciel enwiki)
    • 5 wolontariuszy technicznych: różne projekty, w tym MediaWiki, Wikidata, Commons itp.

Korzyści z członkostwa w PTAC

  • Współpraca i wpływanie na kierownictwo Wikimedia Foundation ds. produktu i technologii oraz kierowanie wolontariuszami w zakresie strategii technicznej i kierunku produktu.
  • Opracowywanie standardów wraz z Wikimedia Foundation w zakresie sposobów pracy z wolontariuszami, projektowanie i eksperymentowanie z ramami programistycznymi.
  • Doradzanie w kwestiach i kształtowanie kierunku prac rozwojowych Wikimedia Foundation.
  • Wsparcie ze strony Fundacji w rozwijaniu umiejętności przywódczych i komunikacyjnych.

Dołączenie do PTAC jako wolontariusz techniczny

Zapraszamy wszystkich członków ruchu do ubiegania się o członkostwo w PTAC, nawet jeśli niedawno dołączyliście jako współtwórcy techniczni. Przewidujemy, że Rada będzie dyskutować o prawdziwych wyzwaniach i możliwościach związanych z tworzeniem i wdrażaniem oprogramowania, a także o wyzwaniach, przed którymi stoimy na wiki.

  • Zgłoszenia do PTAC zostaną otwarte 1 lipca 2024 r. i zamknięte pod koniec Wikimanii 10 sierpnia.
  • Kandydaci będą wybierani na rozmowę kwalifikacyjną w trybie ciągłym. Rozmowę kwalifikacyjną może przeprowadzić Jack Wheeler, Selena Deckelmann - CPTO i/lub członek Komitetu ds. Produktów i Technologii Wikimedia Foundation.
  • Wybrani członkowie zostaną poinformowani o fakcie wyboru do 25 sierpnia, a Rada rozpocznie działalność 15 września.
  • Wybrani członkowie powinni poświęcić działaniom w Radzie około 5 godzin miesięcznie.

Biorąc pod uwagę charakter Rady, priorytetowo będziemy traktować kandydatów, którzy wnieśli wkład techniczny lub projektowy do świata Wikimediów. Na przykład stworzyli lub utrzymywali popularne narzędzie dla na Wiki, wnieśli wkład poprzez poprawki kodu, angażowali się w przegląd kodu itp. Aby zapewnić przejrzystość, będziemy publikować statystyki dotyczące liczby kandydatów, udostępniać dane ogólne i liczbę kandydatów wybranych do rozmowy kwalifikacyjnej.

3/ Proponowane zmiany w ekosystemie afiliacyjnym

  • Do stycznia 2026 r. Wikimedia Foundation i inni interesariusze będą współtworzyć ulepszoną strategię wspierania ekosystemu organizacji ruchu - w tym istniejących i proponowanych uczestników Ruchu, takich jak huby - która pomoże odpowiedzieć na krytyczne pytania dotyczące rozwoju nowych podmiotów afiliowanych i dystrybucji funduszy. Strategia ta będzie kontynuacją i będzie dostosowana do opisanego powyżej podejścia do dystrybucji zasobów.

W międzyczasie, Wikimedia Foundation zobowiązuje się do kontynuowania prac nad usprawnieniem procesu przyjmowania afiliantów i innego wsparcia funkcjonalnego w celu wzmocnienia podmiotów afiliowanych zgodnie ze strategią Wikimedia Foundation Affiliates Strategy.

Notatki

  1. a b c Obecnie istnieje 7 komitetów ds. funduszy regionalnych. Ta propozycja podzieli komitet Bliskiego Wschodu i Afryki na dwa, reprezentujące odpowiednio Bliski Wschód i Afrykę Północną oraz Afrykę Subsaharyjską.